Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

Ето, у каквом времену живимо, да држимо прослављене спортисте даље од мостова, а убеђен сам да кад се за Галета нашло да је пливао на 25. мају, да ће се наћи да је запливао некад и на Ади...

А кад би мост назвали "Тајкун" мостарина за прелазак би била бар 5 еур, што и није тако лоша идеја, брже би прокопали тунел...
 
Ahaha, oduvek se oduvek se neprijatno oduševim delom srpskog naroda koji sebe smatra elitom... ali barem se ponekad nasmejem. Čudime da niko nije predložio ime Bil Klinton.

Što se tiče zastave, reč je o (možda nepotrebno) monumentalnom objektu, i zašto ne iskoristiti to da se tu stavi zastava Srbije. Ili je nekoga sramota što je odavde? Primera postavljanja zastava ima na stotine širom sveta, a evo i dva primera.

Btw, neka istraživanja pokazuju da veoma veliki broj srba ne poznaje raspored boja u zastavi... pa eto prilike da nauče... ionako će biti vidljivo iz celog grada.

Njujork - Bruklinski most

brooklyn_bridge_new_york_b_w_color_flag_poster-p228632195286920345tdcp_400.jpg


stock-photo-american-flag-waving-over-the-brooklyn-bridge-31936555.jpg


Sidnej - Harbour Bridge

01HabourBridgeFlag_600-600x400.jpg


467087180izmnfi_fs.jpg
 
Mislim da će najverovatnije kolokvijalno ime mosta na Adi biti "Beli most" ili nešto slično - čini mi se da će mu to biti najupadljivija fizička osobina. Zvanično ime bi moglo da bude "Čukarički most" kad već pominjemo Brooklyn Bridge. :laugh:

Ideja o postavljanju zastave je jednostavno neprimenljiva za Srbiju. Naime, ume da padne kiša pa se zastava isprlja, a naš narod se ne stara o zastavama na mnogo dostupnijim mestima, nešto ne vidim scenario u kom se neko redovno penje na pilon da zastavu zameni. :rolleyes:
 
442doBGD":654a4bne je napisao(la):
Što se tiče zastave, reč je o (možda nepotrebno) monumentalnom objektu, i zašto ne iskoristiti to da se tu stavi zastava Srbije. Ili je nekoga sramota što je odavde? Primera postavljanja zastava ima na stotine širom sveta, a evo i dva primera.
a ti primeri su svetli? Na svim ovim slikama sto si postavio mi je apsolutno odvratna zastava na vrhu mosta. Nepotrebno i neprimereno. Ali dobro, Ameri zastavu stavljaju gde treba i gde ne treba.

Apsolutno protiv zastave na pilonu.
 
Sad bi beogradski separatisti, reagovali činjenicom da onaj čija se zastava predlaže, nije dao ni toliko para za izgradnju mosta, koliko košta baš ta jedna napaćena zastava. Ja nisam za zastavu, ali bi na sam pilon mogao da se ukleše ili nalepi stilizovan grb BG-a.
 
Imaš pravo Goje. Republika neka slobodno stavi zastavu na Prokop i tunel Straževicu, čim ih završi. :laugh:

Šalu na stranu, možda ne bi bilo loše da zastava BG-a bude više rasprostranjena u našem gradu. Šteta da se ne iskoristi, kad je već izuzetno lepa.
 
E naci NEMORAM DA IMAM TATOVAZU NA GLAVI DA PISE DA SAM SRBIN ILI DA SVAKA ZGRADA IMA ZASTAVU I DA BI SE PONOSIO DA SAM SRBIN :bash: , MOZDA NEKI TURISTA PREDJE PREKO MOSTA I POMISLI DA JE TO ARGENTINSKI MOST :bash: :bash: :bash:

mozdda bi ovako bilo najbolje.....
predlog.jpg
 
dedinje":ez3sjdtw je napisao(la):
Nisam rekao da će Beograd sutra postati svetska metropola. Ni sutra, ni iduće decenije,ni za pet decenija ali recimo početkom XXII veka. To nije prazna želja već realnost.
Једино ако се лош имиџ који Србија има у свету да тада поправи, а до тада има само (без ироније, за историју је то кратак период) 90 година. :grand:
Драган Ђилас":ez3sjdtw je napisao(la):
"Петља „Царева ћуприја”
ДаклеМ, невероватно... :rolleyes:
dedinje":ez3sjdtw je napisao(la):
Bulevar Patrijarha Pavla je sadašnji put za Rakovicu i on se nastavlja na most kao što se Bulevar Mihaila Pupina nastavlja na Brankov most.
Уствари, тако испада. Страшно што се мост неће настављати на тунел. :bash:
 
GOJE":ouv8o0y8 je napisao(la):
ali bi na sam pilon mogao da se ukleše ili nalepi stilizovan grb BG-a.
Vidiš, nIje loša ideja, staviti grb izliven u betonu. Šteta što se neko ranije nije setio.
 
Iako mislim da je slaba vajda od kumovanja mostu, jer će se on naposletku zvati kako ga ljudi "krste" , ajde da probam i ja. :D

Ako biramo ime po znamenitoj ličnosti, mislim da bi prigodno i većini prihvatljivo bilo ime "Most kneza Mihaila". Ovo ime je već vezano za jedan od glavnih simbola Beograda i skoro da je sinonim za ovaj grad (odmah posle Kalemegdana), te budi gotovo isključivo pozitivna osećanja. S druge strane, ovaj naziv prikladan je i mestu: Most preko Ade se uliva u Topčider (ili iz njega izlazi, zavisi od ugla gledanja) gde je Knez ubiVen.

Drugi predlog je Parada. Ovo je gotovo idealna kovanica koja spaja mesto na kojem se nalazi i karakter mosta. Preko Ade (ili Od Ade) i Most za pokazivanje (za parade).


A može i Pontije Pilon. Most s pilonom. :)
 
Nek se zove, nek se zove.... Ma nek se zove kako 'oce, samo nek ga naprave vec jednom! Ne mogu da idem izokola na Adu! :laugh:
 
dedinje":3hpg4v03 je napisao(la):
Bulevar patrijarha Pavla je put za Rakovicu a za most treba smisliti neko drugo ime. Pošto smo svi mi jugonostalgičari (samo to neki neće da priznaju) a most je slovenački projekat što ga ne bi prozvali most "Slovenija". Oni su mali narod, to bi im sigurno prijalo a nama su potrebni prijatelji (mada nismo učestvovali u ratovima devedesetih).
:notok:
 
2012":27qigrjh je napisao(la):
@Dedinje,pa dati mostu ime "Slovenija" samo zato što su ga projektovali tj.slučajno dobili na tenderu je neozbiljno,a šta ćemo sa graditeljima,,Austrijanci...a prijateljstvo sa Slovenijom je uvek bilo diskutabilno,sami su isticali da su u Jugoslaviji privremeno i iz svojih interesa,a mi smo ih oslobodili Austrijskog ropstva ,danas bi svi oni bili Austrijanci i govorili Nemački,a setimo se da su za vreme 2.sv.rata izbegli masovno u Srbiju bežeći od Nacista i ovde su dobili zaštitu, jer su hteli da ih rasele i asimiluju,tako da bi pre oni trebalo da naprave most po imenu "Srbija",a danas isto "prijateljstvo" je interes u vidu desetina Slovenačkih firmi koje skidaju kajmak na velikom tržištu,ali prvi su došli pa im nije zameriti.. :kafa: Danas u svetu nema "prijatelja" već samo interesa,Htedoh da sumiram, imena tako velikih građevina se daju proverenim prijateljima kroz Istoriju ako se radi o državama,čak bi razumeo pre da ga nazovu "Austrija" po graditeljima jer i pored teške zajedničke istorije posle 1.sv,.rata veze koje su postojale posle oslobođenja od Turaka su bile izuzetno jake i intezivne mnogi Srbi su se školovali u Beču,a preko puta Save nekada bila moćna Austrija tada naklonjena Srbima dok nismo zaratili i Austrijanci zamalo uništili Srpsku državu i narod,a setimo se da su tokom 1.sv.rata Srbi podizali spomenike i neprijatelju.Danas naravno neka nova Evropa saradnje se gradi i podsećanje na "bolje trenutke" je imperativ ali sve pod uslovom da se neki novi most na Dunavu u Beču nazove "Srbija" pa da se uzajmno podsećamo..a moj predlog za naziv mosta ako bi se radilo o državama bi bio "Rumunski most" da nas podseća na dugo provereno prijateljstvo dva naroda Rumuni su odbili (po ko zna koji put istoriji) da 99' učestvuju u bombardovanju Srbije, i ako su bili pod velikim pritiskom,"Ruski""Češki"."Poljski"da nas podsećaju na stare veze sa Slovenskim narodima,eto jedan novi most na Dunavu od naroda već dobio ime "Kineski"
+1
 
Evo da vidimo koja je lepša (sa napomenom da sam protiv zastava na mostu):



 
Гласине кажу да сваки град треба да изгради један крст, овај је у Крагујевцу на кружном току, авг10
DSC_6773.jpg
 
Као симбол религијског освештења, а ако га ставе на врх пилона дефинитивно ће и бити симбол тог новог таласа...
 
pa nek skratimo troskove i samo stavimo poprecnu gredu na avalalu i napravimo krst...... pa zar beogradu treba novi simbol "religijskog osvestenja" pored hrama sv save??
 
Krst u Kragujevcu je vrlo lep i na lepom mestu. U Skoplju je takođe podignut ogroman Krst na brdu Vodno ali taj je sastavljen od gvozdenih šipki. Ovaj kameni u Kragujevcu je mnogo lepši. U principu krstovi, kao i drugi religijski znaci, mogu se postavljati ali obavezno bez preterivanja. Meni se ne sviđa kod nekih katoličkih i islamskih naroda totalna opsednutost religijom koja često prelazi u fanatizam. Interesantno je ali je činjenica, i to dobra, da kod pravoslavnih naroda toga, koliko ja znam, nema.
 
krst u kragujevcu je postavljen na kruznom toku ?!?, kome onda to sluzi, mislim isus koji je postavljen u rio de jeneiro ima smila jer ima poetske vrednosti (isus otvara ruke i prihvata sve ispod sebe) ali ovaj krst tek tako stoji na magistralnom putu..... ovo vec nije diskusija o mostu.
 
Krst na mostu?! Nisam bezboznik, ali da se ostavimo religioznih simbola. Zastave su nekako prikladnije ali i to kod onih preterano patriotskih zemalja (a mi smo samo patriote na jeziku BTW). Nije moje da kudim ideje i predloge, ali most koji gradimo lepo izgleda bez icega, a to da li je veliki ili nije, pa i neka je, i nek se vidi sa svih strana grada. Imacemo novu atrakciju posle toliko godina. Mislim da svi forumasi (ukljucujuci i mene) nisu za svog zivota videli nikakav NOVI simbol grada (ako ne racunamo kojekakve Arene, teniske terene i arhitektonske nakaze koje se ne uklapaju ni usta, itd). Sve sto smo imali samo je doradjeno i renovirano ili bombardovano pa ponovo izgradjeno. Tako da je ovo nesto potpuno novo pa nek bude simbol. Ja sam za.
Ha, ovo je samo moje misljenje, nemoj te se ljutiti na komentar. :grand:
 
Evo malo jutrošnjih slika sa gradilišta (da vas odvojim malo od teške teme o krstovima :D )



























 
neko je vec potezao pitanje boje pilona. nadam se da ga nece farbati, ali postoji li mogucnost da ga obloze necim?

ako se neko razume dovoljno u ovu preoblematiku, bilo bi zgodno da objasni koje su mogucnosti i ogranicenja.
ne kazem da ce most na savi biti ruzan ako ostane neoblozen, ali evo primera dobro poznatog mosta koji, slozicete se, ne bi izgledao isto da je ostao siv:
Erasmmus Bridge u Roterdamu: visina 139m.

RotterdamMaasNederland.jpg
 
Vrh