Šta je novo?

Ulica Nila Armstronga?

Jбг, космополитизам и феудализам не иду заједно.
 
@STF - SAD su odustale isto kao što su i donele odluku o pokretanju projekta - to su bile čisto političke odluke.

Ali ovde je tema predlog da se da ime ulici po jednom astronautu, a ne američkoj politici, fon Braunu ili projektu Apolo. Ja ne stavljam znak jednakosti između Nil Armstronga i američke države i politike, niti je to prva asocijacija kada čujem njegovo ime.

Goje + Imao sam tu čast da taj transparent na njegovoj "premijeri" prenesem sa PMF-a do čela kolone u Vasinoj, zajedno sa jednim drugarom. Razvukli smo ga i predali prvom redu, odmakli se da pročitamo šta piše, pogledali se i prsli u smeh jer smo u isti glas rekli: "Kakvo s****e!" Ne znam ko je smislio slogan, kroz maglu se sećam da sam u prolazu video kada su iscrtavali slova, ali se uvek setim naše reakcije. Neko mi reče da jedna mala nalepnica sa tim soganom koju sam zalepio na jednoj tabli na Mašinskom i dan danas tamo stoji.
 
cgmiki":x3sdggec je napisao(la):
Какво мењање докумената? Када убаци ЛК у читач треба један минут да промени адресу.

stf":x3sdggec je napisao(la):
@ Гага

Нема мењања докумената јер се улици само додаје допуна називу, она не мења назив потпуно. То је један од разлога зашто сам и предложио ту опцију.

@ЦГ МИКИ
Да, ако има ЛК са чипом, а 90% људи има ЛК без чипа. На ЛК без чипа, са друге стране се уписује име улице и таква ЛК треба да се мења.

@СТФ
Ако би се улици са именом и презименом неке особе (није у опште битно које) додало из неких разлога и надимак те особе, мора у ЛК да се мења име/назив улице.

Уосталом прочитајте:

Када поседујем биометријску личну карту са чипом и пасош, а мењам презиме, адресу..., шта треба приложити од докумената? У ком року треба да пријавим промену личног податка у личној карти, а у ком року то треба учинити у путној исправи?

У складу са чланом 19. Закона о личној карти (“Службени гласник РС” бр. 62/06 и 36/11) ималац личне карте је дужан да уколико се промене његови лични подаци, поднесе захтев за издавање нове личне карте у року од 15 дана од дана наступања промене.

Сходно наведеном, ималац биометријске личне карте са чипом, као и без чипа, чији су се лични подаци променили, дужан је да поднесе захтев за издавање нове биометријске личне карте, и да уз исти између осталог, приложи на увид извод из матичне књиге рођених и уверење о држављанству у којима је евидентирана промена неког од личних података.

Уколико је ималац биометријске личне карте са чипом променио адресу пребивалишта, исти је дужан да се захтевом за пријаву пребивалишта на новој адреси обрати организационој јединици овог Министарства по месту свог новог пребивалишта, при чему не мења образац личне карте коју има.

У случају промене адресе пребивалишта имаоца личне карте без чипа, исти је дужан да, уз захтев за пријаву новог пребивалишта, поднесе и захтев за издавање нове личне карте.

Напомињемо: Извод из матичне књиге рођењих и уверење о држављанству подносилац захтева за издавање биометријске личне карте прилаже само приликом првог издавања биометријске личне карте, а сваки наредни пут само у случају да је дошло до промене неког од личних података евидентираних у наведеним документима подносиоца захтева.

Законом о путним исправама чланом 33. став 1. регулисано је да ће се лицу које поседује путну исправу чији рок важења није истекао, на захтев, издати нова путна исправа у случају када је дошло до промене личних података имаоца путне исправе уписаних у путну исправу.

Напомињемо да су подаци о имену и презимену, као и адреси пребивалишта у обрасцу биометријске путне исправе видљиви подаци, те се након промене истих и издавање нове личне карте са датим подацима, може поднети захтев за замену путне исправе, у складу са поменутим чланом Закона о путним исправама.

http://www.mup.gov.rs/cms_cir/sadrzaj.nsf/biometrijska-lk-chip-promena-podataka.h

Пријатељ је прошле године купио стан у истој улици у којој је и живео до тада, али на другом броју, па је морао да мења ЛК.
 
Па, ко им крив када нису узели ЛК са чипом.
 
GOJE":2h9bzyeu je napisao(la):
Na moju veliku žalost grad koji obožavam polako gubi svoju najvredniju osobinu - KOSMOPOLITIZAM. Šta se to vremenom promenilo i dešavalo svi znamo, ali taj duh Beograda jednostavno mora da opstane.

BEOGRAD JE SVET

Goje, nadam se da nisi mislio na mene, jer se ja slažem da Nil dobije ulicu u BG. To apsolutno podržavam.

Ja sam samo protiv predstavljanja samog projekta sletanja na mesec kao neko veliko dostignuće čovečanstva, jer no to nije.

@ Relja

U redu, ja podržavam tvoj predlog, Nil treba da dobije ulicu. Ja se samo protivim pogrešnom predstavljanju projekta sletanja na Mesec, to je sve. Ne želim da neko živi u marketinškoj zabludi.
 
@stf,

U poslednje vreme izuzetno se trudim da izbegnem svaku vrstu negativnog ličnog obraćanja ili sukoba. Kad me nešto baš žacne (a to nije bio bilo koji tvoj post ovde), izbrojim do 3, i onda mi je lakše da ne raspirujem tenzije, već se trudim da iznesem uopšten i pozitivan stav.

Možda nekome moj post izgleda detinjasto, naivno ili smešno, ali eto baš taj kosmopolitizam je ono što je jedinstveno, svojstveno Beogradu i što neobično volim. Nadam se da će i novije generacije Beograđana umeti to da cene i održe. Ne bih voleo ni da se povede diskusija o tome ko je više ili manje Beograđanin, jer svi smo pre ili kasnije to postali.
 
@ stf
znaš šta, u decembru ove godine se navršava 40 godina od kada je poslednji astronaut napustio Mesec, tako da sama ta vremenska distanca prosto "ubija" marketinški efekat.

581px-Apollo_17_Cernan_on_moon.jpg


Zaista, kao da si sam samcat na najdubljoj tački nekog okeana, a samo te odelce štiti da istovremeno ne eksplodiraš i ne skuvaš se. Brrrrr.
 
stf":26z1cry6 je napisao(la):
Ja sam samo protiv predstavljanja samog projekta sletanja na mesec kao neko veliko dostignuće čovečanstva, jer no to nije.

Ne znam kako si uopste u stanju da napises gornju recenicu.

Slusaj, coveka su poslali sa svoje planete, koju covek kao vrsta nikada nije napustio do tada (tek par godine pre toga je prvi put covek otisao u orbitu oko svoje planete), i on je zagazio na drugo nebesko telo.

Ako to nije veliko dostignuce, ja ne znam sta je - pa to je definicija velikog dostignuca covecanstva! Kao i svojevremeno osvojiti najvece vrhove, prokrciti puteve kroz neprohodne planinske lance, ploviti oko sveta, preci okean...

Cak i da sam cin sletanja na Mesec nema nekih prakticnih posledica (a to nije tacno), takvi poduhvati su po meni srz onoga sto covek jeste - otici dalje, videti nesto novo, saznati sta je to iza onog brega tamo. To boldly go, where no man has gone before.

S'a da ti kazem stf, nisi gledao Star Trek dovoljno kada si bio klinac. :p

A inace, prakticnih posledica svemirskog programa (medju kojima je i taj projekat Apolo sa sve sletanjem na mesec) ima na tone, i svakodnevni zivot ljudi je itekako unapredjen njima.

Evo liste:

http://en.wikipedia.org/wiki/NASA_spin-off_technologies

A to je samo NASA, i Sovjeti su imali svemirski program...

A evo konkretno i za projekat Apolo:
http://spinoff.nasa.gov/apollo.htm

Vidi npr. koliko se naslo medicinskih primena 'svemirskih' tehnologija...

Isto je sa npr. CERNom - ne trazi se tu nikakav praktican rezultat, ali su istrazivanja dostignuce samo po sebi, a prakticnih 'spinoff' tehnologija isto bezbroj (npr. web!).
 
Da dodam jos - nije ni samo bitno koliko je bilo prakticnih (slucajnih) rezultata svemirskog programa. Njegovo postojanje inspirisalo je celu jednu generaciju klinaca da postanu naucnici i inzenjeri i vecina tih ljudi kasnije je radila na prakticnim stvarima, stvorivsi danasnji svet. (Studije su radjene na tu temu u SAD, ako se dobro secam) Sletanje na Mesec ti kaze - nesto sto je jako tesko, sto je do juce smatrano za nemoguce - ostvarivo je! I to ti daje polet... Danas vise nema tih velikih inspirativnih naucno-tehnoloskih projekata na isti nacin (tj. nisu na isti nacin prisutni u medijima) i nije ni cudo sto je klincima danas ideal da budu profi sportisti ili obrtaci para (bankari, finansijski eksperti, menadzeri itd.) a studije nauke i tehnike se zaobilaze u sirokom luku (govorim ovde konkretno o SAD).

Cak i da je sve samo "marketinski trik", i to je nekad bitno - simboli su izuzetno vazni i mogu da motivisu ljude.
 
A i taj Magelan .... ?
Kao, oplovio svet! Možeš misliti!
Koja bu**** još veruje u to!?!
Smešno i tužno!
Ej, zemljo Srbijo, gde mi živimo i šta nam sve poturaju na TV????
Tužno i povraća mi se!!!
 
hazard":1gnbna9d je napisao(la):
S'a da ti kazem stf, nisi gledao Star Trek dovoljno kada si bio klinac. :p
Možda je kontradiktorno, ali sam veliki fan Star trek-a, kao i Stragate-a, Star wars-a.... :D
 
Onda predpostavljam da ti sletanje na Mesec nije veliko dostignuce jer nije bilo dovoljno ambiciozno, jer danas nemamo baze na Mesecu, redovnu Pan-Am liniju do iste (© ,,Odiseja 2001.''), te bar jednu bazu na Marsu? :D

Ili mislis da je sve to nepotrebno i da treba kopati i traziti stargejtove? :D

Btw Star Wars se ne racuna u ovom kontekstu, nije SF nego jednostavno bajka-fantazija koja se odigrava u svemiru.
 
Naučna fantastika je stvorila lažnu sliku da je sve to "lako", pa valjda ljudi neke stvari uzimaju zdravo za gotovo, a u stvarnosti je poslednja posada bila na Mesecu decembra 1972. Od tada nismo otišli dalje od orbite, a na druga nebeska tela smo slali samo robote.

A i Pan Am je bankrotirao 10 godina pre nego što je po Kjubriku trebao da posluje u orbiti, možda je u tome problem :D
 
Imamo mi mnogo naučnika, umetnika, sportista, junaka... po kojima bi trebalo da ulice dobijaju nazive.
Uopšte ne vidim niti jedan razlog zašto bi neka ulica dobila ime po Nilu Armstrongu?
Čovek koji ni na samrti nije smeo da prizna da je bio samo glumac u jednoj od najvećih podvala 20-og veka i da nikada nije kročio na tlo Meseca!
Nije njemu lako bilo da ceo život živi u laži, zato nikada i nije davao izjave.
Ili i kada je davao onda uvek sa unapred dostavljenim pitanjima.
Ali ulog je bio veliki - slava i lagodan život, ili da prizna i da ostane bez svega toga.
 
Nick Slaughter":1luwzfg2 je napisao(la):
Imamo mi mnogo naučnika, umetnika, sportista, junaka... po kojima bi trebalo da ulice dobijaju nazive.
Uopšte ne vidim niti jedan razlog zašto bi neka ulica dobila ime po Nilu Armstrongu?
Čovek koji ni na samrti nije smeo da prizna da je bio samo glumac u jednoj od najvećih podvala 20-og veka i da nikada nije kročio na tlo Meseca!
Nije njemu lako bilo da ceo život živi u laži, zato nikada i nije davao izjave.
Ili i kada je davao onda uvek sa unapred dostavljenim pitanjima.
Ali ulog je bio veliki - slava i lagodan život, ili da prizna i da ostane bez svega toga.

Na moju sreću, ti si ništa ne pitaš za ovakve stvari.
 
da se ovakva diskusija vodi uz logorsku vatru, ispred neke pecine dok najhrabriji i najjaci od nas cuvaju strazu i stite nas od medveda ne bi tu bilo nista neobicno. ja predlazem da ne prskacemo teme nego da prvo ustanovimo jednoglasije oko toga da li je zemlja ravna ploca i lezi li na kornjaci ili slonu

u poslednjem broju vremena mozete procitati zanimljiv clanak o amstrongu i par zanimljivosti o apolo misijama. naravno, vas izbor je da li cete kupiti trece oko ili vreme
 
razgradjevinar":3fp81c9h je napisao(la):
da se ovakva diskusija vodi uz logorsku vatru, ispred neke pecine dok najhrabriji i najjaci od nas cuvaju strazu i stite nas od medveda ne bi tu bilo nista neobicno. ja predlazem da ne prskacemo teme nego da prvo ustanovimo jednoglasije oko toga da li je zemlja ravna ploca i lezi li na kornjaci ili slonu

u poslednjem broju vremena mozete procitati zanimljiv clanak o amstrongu i par zanimljivosti o apolo misijama. naravno, vas izbor je da li cete kupiti trece oko ili vreme
Ovde se ide ide u sasvim drugu krajnost i zamenjuju se teze!
Čime neko spomene i ospori sletanje na Mesec, odma se kao odgovor pominje "ma da, Zemlja je ravna ploča, leži na slonovima i slično..."
 
astrodule":1a72xjy9 je napisao(la):
Nick Slaughter":1a72xjy9 je napisao(la):
Imamo mi mnogo naučnika, umetnika, sportista, junaka... po kojima bi trebalo da ulice dobijaju nazive.
Uopšte ne vidim niti jedan razlog zašto bi neka ulica dobila ime po Nilu Armstrongu?
Čovek koji ni na samrti nije smeo da prizna da je bio samo glumac u jednoj od najvećih podvala 20-og veka i da nikada nije kročio na tlo Meseca!
Nije njemu lako bilo da ceo život živi u laži, zato nikada i nije davao izjave.
Ili i kada je davao onda uvek sa unapred dostavljenim pitanjima.
Ali ulog je bio veliki - slava i lagodan život, ili da prizna i da ostane bez svega toga.

Na moju sreću, ti si ništa ne pitaš za ovakve stvari.
I ne moram da se pitam za takve stvari!
Da se ja pitam, ja bih ti poklonio taj plac gde su kobajagi sleteli Nil Armstrong i družina.
Meni je drago da razmišljam svojom glavom, a ne da mi belosvetski hoštapleri serviraju ono šta oni žele da prikažu kao istinu!
 
Nick Slaughter":e37nn1f0 je napisao(la):
Meni je drago da razmišljam svojom glavom, a ne da mi belosvetski hoštapleri serviraju ono šta oni žele da prikažu kao istinu!

ja te razumem, stim sto meni mnogo vise smeta lokalni hostapleraj koji bez blama i bez ikakvog argumenata omalovazava i vredja rad i dovodi u sumnju lik i delo hiljada naucnika.

kad se covek nadje u dilemi da li da se prikoni misljenju jednog npr stivena hopkinska, belosvetkog hostaplera, sa jedne ili nicka slauthera, lokalnog strucnjaka i autoriteta iz oblasti kosmologije, sa druge strane, ume da bude bas zaj****.

da se vratim na temu. gospodin amstrong je svojim likom i delom sasvim sigurno zasluzio da jedna ulica u beogradu ponese njegovo ime.
 
Nick Slaughter":24n04k48 je napisao(la):
Ovde se ide ide u sasvim drugu krajnost i zamenjuju se teze!
Čime neko spomene i ospori sletanje na Mesec, odma se kao odgovor pominje "ma da, Zemlja je ravna ploča, leži na slonovima i slično..."

Ne ide se u krajnost.

Verovati da je sletanje na Mesec lazirano zaiste jeste isto kao i verovati da je Zemlja ravna ploca ili da decu donose rode, a poklone za novu godinu Deda Mraz, ili da gatara na TVu stvarno moze da prorekne tvoju sudbinu. Dakle nije se uopste islo u krajnost niti su se zamenjivale teze - odgovoreno ti je sasvim adekvatno.

Posto predpostavljam da si jednostavno neobavesten i da ti je neko prodao muda za bubrege u vezi sletanje na Mesec, evo dobrog stiva pa citaj:

http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html

http://www.badastronomy.com/bad/misc/apollohoax.html
 
Nick Slaughter
+ 1 :)
Preispitujem dakle postojim :)
 
Vrh