Šta je novo?

Ulica Nila Armstronga?

stf":2as1xay6 je napisao(la):
Moj predlog je da se ulica Jurija Gagarina preimenuje u ulicu Jurija Gagarina i Nila Armstronga. Tu ima i simbolike, u pomirenju dve svemirske strane zarad zajedničke budućnosti čovečanstva, niko ne gubi ulicu, nikome se ne daje veća čast većom ulicom, i što je najbitnije, nema potrebe da se dokumenta menjaju.

СТФ, са твојим првим делом текста се слажем, али са овим другим никако.
Па колико би само хиљада људи који живе у Јурија Гагарина морало да мења документа и колико би то коштало, јако пуно.
Има доста улица у Београдским предграђима која "имају" имане, Прва Нова, Друга Нова итд., е тим улицама би требало кумовати.
Уосталом и неки наши глумачки великани, који то стварно и јесу, имају своје улице у предграђима.
 
Гага":1ch438nw je napisao(la):
stf":1ch438nw je napisao(la):
Moj predlog je da se ulica Jurija Gagarina preimenuje u ulicu Jurija Gagarina i Nila Armstronga. Tu ima i simbolike, u pomirenju dve svemirske strane zarad zajedničke budućnosti čovečanstva, niko ne gubi ulicu, nikome se ne daje veća čast većom ulicom, i što je najbitnije, nema potrebe da se dokumenta menjaju.

СТФ, са твојим првим делом текста се слажем, али са овим другим никако.
Па документа би ипак морала да се мењају и то хиљаде људи који живе у Јурија Гагарина, и колико би то коштало, јако пуно.
Има доста улица у Београдским предграђима која "имају" имане, Прва Нова, Друга Нова итд., е тим улицама би требало кумовати.
Уосталом и неки наши глумачки великани, који то стварно и јесу, имају своје улице у предграђима.
 
Какво мењање докумената? Када убаци ЛК у читач треба један минут да промени адресу.
 
relja":2jgme16x je napisao(la):
Kole, STF, Vučko

Možemo da se složimo oko istorijskih okolnosti, oko motiva, oko toga da je program Apolo vrlo verovatno dugoročno unazadio dalje ljudske letove u svemir i druge programe istraživanja.

Sa druge strane, zanemarite okolnosti koje su prethodlie. Da se prva šetnja po Mesec dogodila 1985 godine nakon postepenog osvajanja tehnologije, da je to bila neka međunarodna misija i da je taj astrunaut koji je prvi čovek koji je ikada stuipo na tlo nekog drugog nebeskog tela bio, lupam, Indijac ili Francuz, da li on zaslužio da jednoga dana u Beogeradu dobije ulicu? Ja mislim da se to podrazumeva. A opet, u istroji onakvoj kakva se zaista i odigrala, Armstrong i njegove kolege, i svih 40 000 i više ljudi koju su radili na tome da on bezbedno stigne tamo i da se vrati nazad, su radili na jednom ubrzanom projektu pod velikim pritiskom, pa je njihovo dostignuće samim tim još veće.

Ne mogu negirati uspeh sletanja na mesec ali nema ni neke praticne koristi od istog.Recimo Von Braun je planirao oko 1980te sletanje na mars ljudske posade i oko 2000te ljudske kolonije na Marsu a kamoli na Mesecu.Ali posle tih nekoliko sletanja na mesec americka vlada,je povukla rucnu na svemirsko istrazivanje.

Inace budzet NASE je bio oko 20 puta veci od Sovjeta,da ne govorim o tome da su imali ekipu sa Von Braunom i brdom nemackih naucnika dok su ih sovjeti imali zanemarljivo malo,pa su delom radili tehnologiju svojim mozgom recimo Koroljev,obrutim inzenjeringom u Pnemundeu i sa nekoliko inzenjera nemaca,ali opet zanemarljivim brojem jer su vecina Nemaca bili svesni da ce ih uzasno tretirati sovjeti posle svega sto je nacisticka Nemacka ucinila Sovjetima.


Najvaznije da je savladana ICBM tehnologija interkontinentalnih raketa za buduci nuklearni rat,a posle toga je svo ulaganje u svemir sa obe strane islo na kasicicu.

Posto se sve zasniva na novcanom da ne kazem kapitalistickom interesu,glavno je da se da 4 milijarde eura za neku nuklearnu bombu koja ce sprziti sve zivo u krugu od 110km umesto 100km umesto na osvajanje svemira.I takav je stav dobrih 30 i kusur godina
 
Vučko, ne vidim kakve veze ima davanje imena ulici onome koji je prvi kročio na drugo nebesko telo sa strategijama velikih sila u hladnom ratu. Ko god da je bio prvi čovek na Mesecu, treba mu dati ulicu, kao što smo dali ime po Gagarinu.

I moram da te ispravim - ono što danas smatramo za prve svemirske programe je nastalo na osnovu ICBM-a, a ne obrnuto. U SAD su postojali USAF-ovi programi koji dosta liče na ovo što danas pokušavaju da naprave razne privatne kompanije, ali je sve to odbačeno nakon leta Sputnjika koji je lansiran - interkontinentalnom balističkom raketom. I prvi programi letova sa ljudskm posadom su bili lansirani raketama koje su suštinski bile ICBM-ovi. Saturn V i sovjetski N1 su sa druge strane razvijani samo za letove oko i na Mesec (priča je mnogo šira, naravno).
Što se tiče Nemaca - jasno je da se najveći broj okupio oko von Brauna u SAD, ali imali su ključnu ulogu i u SSSR-u. Koroljev nije počeo od "kaćuša" - više od 200 nemačkih inženjera i tehničara je odvedeno u SSSR. Na genijalnom sajtu www.astronautix.com imaš članak 2German Diaspora", ako te tema zanima.

Ne mogu da se složim da nije bilo nikakve koristi. Osim očigledne - stečena iskustva kada se nešto radi prvi put, a koja će se upotrebiti u nekim budućim misijama, ima mnogo, mnogo stavri koje danas uzimamo zdravo za gotovo.
Proizvedeni su novi materijali (npr. teflon), pronađene različite nove metode obrade metala, digitalna obrada signala (malo li je?), tehnologija prečišćavanja vode, mašine za dijalizu, CAT skener (korišćen prvo za otkrivanje grešaka u materijalu, a onda primenjen u medicini), više vrsta izolacije, aku-alati, razni senzori prisustva opasnih materija, pa tek usavršavanje telemetrije, otvaranje potrebe za sve jačim računarima.... ma može da se nabraja i nabraja.
Koliko dece je nadahnuto letovima na Mesec vredno učilo i odlučilo da se kasnije bavi nekom naukom ili tehnikom?
Nemojmo omaložavati. Možda je put bio pogrešan, možda nije, nama je lako da živeći u svetu koji se mnogo promenio zahvaljujući tim programima danas filozofiramo. Ali, Nil Armstrong (kao i njegove kolege) je neko ko je bio izabran kao sposoban i kompetentan da sedne na vrh rakete koja može da eksplodira iz stotinu razloga, pređe put od 400000 km, ručno spusti modul na Mesec, i prvi zakorači na drugo nebesko telo, vrati se nazad, dok je svakog trenutka nešto moglo da pođe naopako (a nije da nije).



Nego, pročitah na Vikipediji biografije Milentija Popovića i Vladimira Popovića. Ne spominju se juriši na njemačke bunkere i talijanske mitraljeze....ali su zato nosili razne odgovorne društveno-političke funkcije...
 
Juri Gagarin i Nil Amstrong su ljudi cije ime i delo predstavljaju vekovnu teznju covecanstva da se za pocetak vine u nebesa (cf Ikar) a zatim da prevazidje okvir maticne planete i otisne se u vasionu.

Ta dva imena predstavljaju neiscrpnu snagu ljudske maste i volje, sposobnost covecanstva da prevazidje fizicke, mentalne i moralne granice.

Iako mnostvo ulica nosi imena popova i zanemarljivih krunisanih lica, na svu srecu Beograd se moze ponositi slavnom tradicijom posvecivanja ulicama pojedincima koji su obelezili napredak ne samo naseg podrucja vec celokupnog covecanstva.

Malo je gradova na svetu gde mozete videti ulice Gandija, Carlija Caplina, Patrisa Lumumbe, Semjuela Beketa i Jurija Gagarina.


Secanje na Nila Amstronga i golema nada covecansta koju on predstavlja sasvim sigurno zasluzuju obelezje na ulicama naseg grada.

earth-1.jpg
 
Zar je moguce da nema ulicu u beogradu.Neka uzmu neku bezimenu nikako preimenovanja isl :) Zidar+
 
direktor":3gm2r1h5 je napisao(la):
Zar je moguce da nema ulicu u beogradu.Neka uzmu neku bezimenu nikako preimenovanja isl :) Zidar+

Evo ja ne bih imao ništa protiv da moja ulica ponese njegovo ime, Otona Župančića mi je uvek glupo zvučalo.
 
@ Relja

Мене само занима која корист човечанству од целе те маркетиншке приче?

@ Гага

Нема мењања докумената јер се улици само додаје допуна називу, она не мења назив потпуно. То је један од разлога зашто сам и предложио ту опцију.
 
stf":2v5atd1y je napisao(la):
@ Relja

Мене само занима која корист човечанству од целе те маркетиншке приче?


Deca širom sveta su tokom odrastanja imala urezano u svest da čovek može da ode i da se šeta na Mesecu, da postoje i drugi svetovi koji nisu nedostižni (pa je naučna fantastika to još preuveličala-ja sam pola detinjstva bio ubeđen da u orbiti oko Zemlje zaista postoji veliki točak u kojem žive ljudi koji jedu hranu u obliku vodenih bojica :) ) i da pametni ljudi mogu bukvalno sve da naprave. Mašta može svašta, a očigledno može i da usmeri decu da se zanimaju, uče i postanu naučnici, inženjeri... Apolo je dokazao da je odlazak na Mesec ostvariv i time proširio vidike i shvatanja sveta. Možemo da se složimo da je program pokrenut zbog pretiža i marketinga (čuveno "neću da spavam pod komunističkim Mesecom" Lindona Džonsona, neviđena glupost), ali samo ostvarivanje je sve samo ne makreting.
 
А шта мислите о улици "Сунђер Боба"? Јер по овој логици и Сунђер Боб заслужује улицу јер убеђује децу да могу да праве роштиљ под водом.. Можда захваљујући њему неко уради нешто паметно.. :lool:
 
Mislim da svako ima prava da bira kome će da se divi.
 
@ relja

npr. teflon je dosta stariji materijal od Apolo misija, nije cak ni iz svemirske ere, cak i mnogo drugih stvari koje si nabrojao nisu. Jesu usavrseni, ali to je vec druga stvar. Danas se godisnje napravi vise stotina novih materijala i raznih uredjaja, koji ili nadju svoju upotrebu odmah, ili zavrse u nekoj kutiji i cekaju lepsa vremena i mogucnost da se masno naplate.

@zidar

i mene ponesu emocije kad pomislim na spustanje na mesec, ali me ponesu emocije i kad pomislim na barcu Rajt ( pa su dobili neki zapicnjak od ulice, a bez njih ne bi bilo niceg od letenja ), ponesu me emocije i kad vidim Lamborghini Countach, makar i na posteru, ali to ne znaci da treba odmah da damo naziv neke ulice po tom automobilu.

Ili da to svedem na drugaciji nacin. Raketna industrija je nastala na temeljima i tehnoloskim dostignucima najstrasnijih oruzija drugog svetskog rata. Citava trka oko odlaska u svemir je bila cista ratna propaganda. Amerikanci nisu stedeli centa u toj kampanji. Istina nisu stedeli ni ljudskih zivota. Kako se to ratno zahuktavanje zavrsilo i kada su shvatili da od toga nema konkretne koristi i da su vec poodavno balistickim raketama ugrozili svaki coskic planete Zemlje i konacno pre Rusa zapisali banderu zvanu Mesec, citava Apolo kampanja je prestala. Budzet je smanjen, prekinuti su razliciti svemirski programi. Bandera je zapisana.
Kad sam bio klinac sanjao sam da odem do tog meseca. I dan danas izvadim veliki dvogled i uperim u cudo zvao mesec. Pomislim kakav je to nadljudski napor bio, ne, otici do onamo i vratiti se nazad, nego provesti i jedan minut u jednom tako stranom i negostoljubivom svetu, toliko daleko od svega poznatog. A onda kad me prodju emocije shvatim, da je to nadljudski napor koj nosimo jos iz pecine. Nadljudski napor da bismo pokazali da smo Alfa jedinke, da smo morali da dovedemo sebe na ivicu istrebljenja, da bi stigli do meseca. Ne nije to nikakvo dostignuce to je samo dokaz da mi nismo mrdnuli iz pecine iz koje smo krenuli. Da na putu do naseg istrebljenja stoje najveca ljudska dostignuca, ali i da kao civilizacija imamo jos mnogo toga da naucimo. Amercki svemirski program nije sigurno nesto cime covecanstvo treba da se ponosi. Nije ni ruski, ni nemacki, kineski, ni evropski. Nije tu mnogo entuzijazma bilo.
Narocito posle svih muka koje je americka vojna industrija stvorila covecanstvu nemam nikakvu zelju da bilo ko, ko je radio sa njima dobije bilo kakvu vrstu ukazane casti, narocito ne u Srbiji koja je toliko toga izgubila bas zbog te industrije. I Gagarin je kao vesnik ludila, a ne entuzijazma vec previse, kamoli Amstrong. A mesecu se i dalje divim i mozda bi trebalo nazvati neku ulicu upravo po njemu. Ipak je toliko toga ucinio za nas...
 
Somi303":vxkf99dc je napisao(la):
Па није да му се дивим, али волим га :D

@somi303, ti napravi inicajtivu pa neka se glavna ulica kod tebe nazove po njemu, evo npr ima ulica u naselju pretok u Borci zove se Petra Pana pa sto ne bi i Bobisa dobio svoju ulicicu :)
 
Па, што онда не избаците из живота све што је потекло од америчке армије или што је амерички свемирски програм избацио у комерцијалну употребу (од тога се највише и финансирају, права на 6300 патентa). Од супер лепка до филтера за воду и сл.
 
@Kole - prvo, za teflon priznajem da sam godinama bio u zabludi.
drugo - za sve ostalo napisano, mislim da imaš jako mračan pogled na svet.
Očekivao sam negativne rekacije u okvirima uobičajenih negiranja, teorije zavere i kafanski antiamerikanizam, ali nešto ovako od srca, a tako crno, iskreno nisam.
Nadam se da će se nešto promeniti, pa da i ti ne gledaš sve tako negativno.
 
Slazem se @ relja sa tobom. Moji poslednji postovi jesu stvarno teski za procitati. Covek ne bi trebao da pise takve stvari jer nikad ne zna ko sedi sa druge strane ekrana. Teznja generalno treba da bude na pozitivnim stvarima, a ne na negativnim. Opet sa druge strane, covek ne treba vecito ni da zatvara oci pred nekim stvarima. Ja nazalost smatram da ipak nisam napisao toliko apstraktne postove. To nisu moji stavovi od juce. Na srecu nisam ni partu amerikanomrzac, ali cvrsto verujem da je svet ( pa i sama Amerika ) porodio mnogo vise heroja koji su zasluzili vise pocasti, od ljudi koji su na karju produkti propagande. Spustanje na mesec jeste i za mene ( mogu se slobodno sloziti ) najvece tehnolosko dostignuce ljudske rase. Medjutim tu fleku hladnog rata je tesko obrisati.
Nadam se na kraju da nisam nikom pokvario dan, jer mi to stvarno nije bila namera ni u jednom trenutku. Ako nazalost jesam ja mu se izvinjavam.
Pokusacu sledeci put da formulisem smisao bez teskih recenica.
 
Иронија свега је што не би било свемирског програма да није било Хладног рата, а да није било свемирског програма не би било на хиљаде нових технолошких достигнућа или унапређења постојећих. Увек је рат када су велике силе биле укључене доносио највећи технолошки и медицински напредак човечанства. Шта је све ратна хирургија допринела не може да се појми.
Јесте жалосно што нам треба рат да би напредовали, али то не умањује прво слетање на Месец, како ни осталих шест мисија. Од којих је последња трајала три дана проведена на Месецу.
Уосталом то је било једино истраживање где једна страна није полагала право на то што је открила и урадила. И то је експлицитно нагласила после мисије.
 
@ Relja

Веома је могуће да су Амери мислили да ће се финансирање тог подухвата исплатити јер је могуће да су рачунали на рудна богатства. Међутим, када се анализама показало да је то обична каменчина, 3 године касније те мисије су окончане. Само 3 године касније!!!!

Који су разлози финансирања слетања на Марс? Па исти. Траже свемирце, ма иди бегај. ;)

А њихова изјава да "не полажу право на Месец" је још један маркетиншки трик. Па наравно да ће то рећи кад је у питању некорисни камен! :)

Зашто тако нешто нису рекли за северни и јужни пол?!? Зашто су изјавили да је "неправедно да једна земља(Русија) поседује толико богатство (Сибир) и да би га требало ставити под међународни протекторат да све нације од тога имају користи"....и ти уди су рекли да не полажу право на Месец?!?!

:)
 
ашто су изјавили да је "неправедно да једна земља(Русија) поседује толико богатство (Сибир) и да би га требало ставити под међународни протекторат да све нације од тога имају користи".

Kandidat za vpobednicku izjavu americkog licemerja u poslednjih 50 godina...
 
Da je trebao da dobije ulicu, dobio bi je , viorenje zastave u vakumu, Bgd nije zaboravio :lool:
 
Na moju veliku žalost grad koji obožavam polako gubi svoju najvredniju osobinu - KOSMOPOLITIZAM. Šta se to vremenom promenilo i dešavalo svi znamo, ali taj duh Beograda jednostavno mora da opstane.

BEOGRAD JE SVET
 
Vrh