Šta je novo?

Uklanjanje snega i leda

Има наравно, али сам овде урачунао само оне камионе који су опремљени за чишћење снега. Да се укључе и камиони за смеће којих у чистоћи има највише (а излазе на улице био снег или не) и цистерне (и чистоће и зеленила, и водовода) сигурно би се накупила цифра од скоро 400 камиона, + разни трактори и тракторчићи, утоваривачи, комбинирке, грејдери и сл. машине које могу да чисте снег.
 
100 kamiona 20 kmh brzina dobiješ za sat vremena 2000 km puteva čistih. ili ti sve bitne saobraćajnice u centru se lako daju očistiti u prvih sat vremena. ili neka bude u prva dva sata a da dodamo sve magistralne puteve. sa 200 kamiona (vozila) dobijamo sve to u prvom satu. lagano. naravno, bulevari se računaju kao 2-3 svoje dužine ali opet je izvodljivo. a ako bi još dodali preventivno posipanje soli ih! gde bi nam kraj bio :D
 
Треба у рачуницу додати и механизацију Србијааутопута који одржава зимску службу на аутопуту.
 
Parking servis ima 10 multikarova opremljenih za snjeg
Mogo bi i koji pauk veci da dobije isto raonik...
 
Ma mislim daj e vrlo jasno da problem nije u mehanizaciji, nije ni u soli (možda je nema ali nije problem) već je problem u glavama koje to "vode". uvek je tako bilo i uvek nas nekako iznenadi sneg u januaru ili decembru. ja ne znam kako je moguće da sistem bude toliko nesposoban! šteta što ovaj narod ne izabere mene za apsolutistu na jedno 20 godina, bilo bi sve cakum pakum ovde, i bilo bi metroa i još neog mosta i svi bi pevali i poštovali propise inače GULAG! :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600671#p600671:3lcebkia je napisao(la):
Gorstak89 » 07 Feb 2019 20:41[/url]":3lcebkia]Ma mislim daj e vrlo jasno da problem nije u mehanizaciji, nije ni u soli (možda je nema ali nije problem) već je problem u glavama koje to "vode". uvek je tako bilo i uvek nas nekako iznenadi sneg u januaru ili decembru. ja ne znam kako je moguće da sistem bude toliko nesposoban! šteta što ovaj narod ne izabere mene za apsolutistu na jedno 20 godina, bilo bi sve cakum pakum ovde, i bilo bi metroa i još neog mosta i svi bi pevali i poštovali propise inače GULAG! :D
Dok su na vlasti bili pošteni ljudi sve je funkcionisalo kako treba. Onda su se pojavili organizmi poput "1 od 5 000 000". Zbog takvih danas beogradski život je nepodnošljiv.
 
Ne umanjujući nepoštenje ovih današnjih i skorijih vlastodržaca, nešto ne mogu da se setim da je na vlasti ikada bilo onih koji se mogu nazvati poštenim ljudima.
 
Sneg se otopio uveliko već par dana, ako je nešto ostalo, to je neka gomila gde se nabacivalo ono što se čistilo. A mi i dalje pričamo o snegu kao da ga i dalje čistimo i zadaje nam muke. Sneg je trajao toliko koliko je trajao, a sećanje na ono što je doneo sa sobom, traje mnogo duže. Leto je zakon - kažem vam ja. :vops:
 
Au, pa druže, sa takvim gledanjem će nam biti opet isto svake zime! nikako to ne ide tako.
a za stanislava nisam siguran da li se šali ili ne.. oba su ozbiljna.
vlast potiče od naroda i ja sve više verujem da i neće biti bolje, koje bolje? ja sam kao jako mali 96. bio na prvim protestima protiv onog zla. pa onda 99. sam bio malo veći i nosio sam rog čuveni koga i dan danas imam. i to zlo smo skinuli, bilo je dobro neko vreme dok se žuti nisu skroz osilili i dok u njih nije ušlo svo ono zlo koje je kasnije prešlo iz žutih u ove sada crvneo plave. Bilo je dobrih ljudi na čelu ali malo. A pošten čovek ovde i ne može dugo da opstane jer ovi drugi ne poštuju nikakvap ravila, sve je dozvoljeno a narod na to kaže ok. i eto zato smo tu gde jesmo i svake godine nećemo moći da mrdnemo jer je palo 15 cm snega.
 
https://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=1625756

Pa da počnemo

"Uprkos katastrofičnim najavama, nismo ni očekivali puno snega i tako smo se i pripremili. Noćas smo imali generalnu probu funkcionisanja sistema za ozbiljnije padavine koje nas očekuju ove zime", kazao je on.

"Noćas je sneg, od svega centimetar do dva, pao samo u višim delovoma Beograda i to, prema našim i informacijama, u Lipovici, Barajevu, Ripnju, Kumodražu, na Avali...", naveo je Vesić na Frejsbuku.

A evo i ti katastrofičnih najava

"U večernjim satima, tokom noći ka utorku i u utorak zahlađenje, sa snegom ponegde i u nižim predelima, stoji u najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).

- Rečeno nam je da će biti kiše, susnežica, a u višim delovima grada i snega - rekli su danas iz Zimske službe "Beograd puta" za TV Prva.

- Sneg se u u ponedeljak i utorak u nižim predelima zapadne i centralne Srbije može javiti i u gradovima koji su na višim nadmorskim visinama, ali se neće dugo zadržavati jer će temperatura da bude u plusu. Kada je Beograd u pitanju, pošto se nalazi na samoj granici između Vojvodine i centralne Srbije, kiša može da pređe u susnežicu u višim delovima grada, ali će ubrzo doći do razvedravanja - kaže za "Blic" meteorolog Đorđe Đurić.
 
Данас, степениште Бранковог моста на НБГ страни се буквално бели од гомилица бачене соли :laugh:
Хтели путари да изнененаде снег :D
 
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... i-trotoara

Povraća mi se od ovakvih izjava gde oni kao razmišljaju o održavanju. Hej, -45 stepeni!? Ko li se i koliko ugradio u ovu nabavku?

- Za razliku od industrijske soli, emulzije nemaju štetnog uticaja na površine koje se tretiraju i višestruko su efikasnije za odleđivanje površina - objašnjava Igor Ćurčić iz "Gradskog stambenog". - Reč je o vrlo ekonomičnom sredstvu. Uz to, emulzije nemaju nikakav miris a deluju i na ekstremno niskim temperaturama, čak do -45 stepeni Celzijusove skale

KOLIKO je JP "Gradsko stambeno" spremno da izdvoji novca za nabavku sredstva protiv zamrzavanja, ipak, nisu bili spremni da otkriju.

- Nabavka sredstva je u toku, a trošak je neuporedivo niži u poređenju sa posledicama koje izaziva neadekvatno tretiranje zaleđenih površina - rekao je Igor Ćurčić.
 
Pa da otvorimo sezonu pljuvanja putara i Vesića.

Činjenica je da nema previše smisla čistiti sneg dok baš veje, ali je i činjenica da onaj ko ne treba, ne mora da seda u kola.

Čini mi se da je baš dosta grana i drveća palo. Sneg jeste težak i vlažan, na drveću još uvek ima lišća, pa je to recept za katastrofu.

Sve u svemu, previše očekujemo od putara i previše smo samouvereni (ni zimske gume ne pomažu previše kada se ne vidi asfalt)
 

Prilozi

  • zasto-ne-volim-sneg-1.jpg
    zasto-ne-volim-sneg-1.jpg
    107,9 KB · Pregleda: 593
  • Alan Ford - 296  (Svet 047) - 003.jpg
    Alan Ford - 296 (Svet 047) - 003.jpg
    121,6 KB · Pregleda: 595
  • sneg alan ford.jpg
    sneg alan ford.jpg
    67,9 KB · Pregleda: 585
Istina, potpis na sve...ljudi po ovom vremenu čak i više sedaju u kola...ali isto je tako činjenica da preventive nije bilo ja jedan kamion nisam video a da posipa so po putu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Slažem se. Prevencija nula.

Pa čak i da je besmisleno to raditi ili čistiti ulice dok veje, pa jbm mu miša, uradi sve to i niko ti ništa neće prigovoriti. Rasipa se novac na toliko gluposti, a ovde se štedi.
 
Putari dočekali sneg skromno i u krugu svojih porodica
 
"Свим снагама раде како би одржали стабилност система и отклонили све кварове на дистрибутивној електроенергетској мрежи који су настали због обилних падавина и јаког ветра. Појачане екипе Електродистрибуције су на терену, а све службе Електропривреде Србије су у производним погонима. Отклањање кварова отежава неприступачан терен, ниске температуре и падавине које се појачавају", рекла је ресорна министарка Зорана Михајловић."

Она је апеловала на све грађане и грађанке да рационално користе електричну енергију, како би се одржала стабилност система.

(Танјуг)
 
Goran Vesić prilično ažurno izveštava sa BGD ulica.

Оперативни штаб зимске службе заседа ноћас од 03.00 сата и пратимо стање у граду.
На улицама имамо 110 камиона од чега 90 великих и 20 малих као и скоро 200 радника. Поред њих, спремно је око 800 радника других комуналних предузећа, Чистоће, Зеленила и Паркинг сервиса, да чисте стајалишта јавног превоза као и прилазе вртићима, школама као и другим јавним институцијама. Они ће бити ангажовани ако буде било потребе.


5h kasnije
На терену је 200 радника Београд пута, 110 камиона, преко 350 радника Градске чистоће, преко 300 радника Зеленила. Отклањају се сви проблеми, као овај у Бебеловој који смо управо отклонили, где је сломљена грана блокирала саобраћај трамваја.

pa onda

ГРАДСКА ЧИСТОЋА НА ТЕРЕНУ
356 радника Градске чистоће чисти аутобуска стајалишта на терену.

ГРАДСКО ЗЕЛЕНИЛО НА ТЕРЕНУ
Преко 300 радника Градског зеленила са 87 машина налази се на терену и чисте стазе у парковима, на јавним стајалиштима као и прилазе вртићима, школама и другим јавним институцијама.



15h kasnije

120 КАМИОНА БЕОГРАД ПУТА ЧИСТИ УЛИЦЕ
Ово је ГПС мапа 120 камиона Београд пута који се у овом тренутку налазе на улицама.
Преко 300 радника Београд пута ради већ 24 сата да очисте наш град.
 
Koliko je realno da je 100 kamiona dovoljno za ovoliki grad? Pa ja bih rekao da je minimum potrebno još toliko da se poboljša efikasnost, budući da evidentno ima delova grada u koje zimska služba slabo zalazi, ili ako zađe, prođe jednom, pa je nema dva sata naredna.

U idealnom scenariju, meni zvuči kao da bi 300 kamiona bilo optimalno, makar da se u ovim većim ulicama udvoje i rade u paru.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
И даље ми није јасно зашто нису сваки комунални камион - цистерне, смећари, пауци и сл. опремљени инсталацијама за качење раоника. Гледам данас пролази камион чистоће и празни контејнере. Могао је у исто време и да разгрће снега. Чак и Ладе Ниве које имају многа ЈКП попут зеленила, БВК и Расвете могу исто да се опреме са раоником.

maxresdefault.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907443#p907443:2t9z49r1 je napisao(la):
astrodule » 12 Dec 2021, 15:38[/url]":2t9z49r1]Slažem se. Prevencija nula.

Pa čak i da je besmisleno to raditi ili čistiti ulice dok veje, pa jbm mu miša, uradi sve to i niko ti ništa neće prigovoriti. Rasipa se novac na toliko gluposti, a ovde se štedi.
U Žarkovu sam prepodne u vreme najveće vejavice video kamion Beograd Puta kako čisti, tako da rade oni to, al bio je veliki intezitet snega tako da se to onda ne primećuje.
Treba malo videti kako se ovakve stvari sa snegom rešavaju u razvijenim zemljama, onda bi shvatili da kod nas nije ništa gore, a za Beograd mogu da tvrdim da se u poređenju sa zapadnim metropolama odlično cisti. Mnogo gradova izbegava bacanje soli, zbog ostećenja asfalta ogranice se na raonike i rizlu, pa se sneg samo utaba i zaledi. Kad bi kod nas tako nešto uradili, cenim da bi revolucija izbila.
Ovde su glavni problem pametnjakovići koji izlaze po kijametu sa letnjim gumama i onda očekuju da putari magično dezintegrišu sneg i da iste sekunde po prestanku padanja snega sve saobraćajnice moraju trenutno biti prohodne.
 
Дошљак":3867xgnq je napisao(la):
И даље ми није јасно зашто нису сваки комунални камион - цистерне, смећари, пауци и сл. опремљени инсталацијама за качење раоника. Гледам данас пролази камион чистоће и празни контејнере. Могао је у исто време и да разгрће снега. Чак и Ладе Ниве које имају многа ЈКП попут зеленила, БВК и Расвете могу исто да се опреме са раоником.

Mislim da su ranije nekada i montirali raonike na đubretarce...nisam to dugo video...mada nisam dugo video ni snega..:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907604#p907604:1vlhh7zt je napisao(la):
Zezeljko » 12 Dec 2021 11:37 pm[/url]":1vlhh7zt]Koliko je realno da je 100 kamiona dovoljno za ovoliki grad? Pa ja bih rekao da je minimum potrebno još toliko da se poboljša efikasnost, budući da evidentno ima delova grada u koje zimska služba slabo zalazi, ili ako zađe, prođe jednom, pa je nema dva sata naredna.

U idealnom scenariju, meni zvuči kao da bi 300 kamiona bilo optimalno, makar da se u ovim većim ulicama udvoje i rade u paru.
И исплати ли се то, због неколико дана у години?
Не исплати се.
 
Теоретски, за ударне дане могу да ангажују и приватна предузећа да чисте путеве. У Београду има доста грађевинских предузећа са више кипера.
 
Vrh