Šta je novo?

Trolejbusi

Gradska vlast će uraditi nešto sa trolejbusima pre nego što se oni raspadnu. Nemaju oni toliko vremena da čekaju da bi se oslobodilo zemljište sadašnje garaže na Dorćolu za prodaju. A gradili saobraćajnicu od Čingrijine do Cvetkove pijace ili ne , moraju nekuda da provuku mrežu da bi trole koje opslužuju linije 28 , 40 i 41 došle do garaže koja će biti pored postojeće "Kosmaj". A kuda bi to moglo , ako to ne bi uradili preko Batutove i Gospodara Vučića?
 
Да ли је неко приметио да нису враћени зглобни тролејбуси на линије од како је отворен трг?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656030#p656030:3dojrkix je napisao(la):
solecar » 02 Sep 2019 01:48 am[/url]":3dojrkix]Gradska vlast će uraditi nešto sa trolejbusima pre nego što se oni raspadnu. Nemaju oni toliko vremena da čekaju da bi se oslobodilo zemljište sadašnje garaže na Dorćolu za prodaju. A gradili saobraćajnicu od Čingrijine do Cvetkove pijace ili ne , moraju nekuda da provuku mrežu da bi trole koje opslužuju linije 28 , 40 i 41 došle do garaže koja će biti pored postojeće "Kosmaj". A kuda bi to moglo , ako to ne bi uradili preko Batutove i Gospodara Vučića?
Nešto je bilo početkom ove godine oko javne nabavke spajanja Nemanjine i Trga Slavija, ne sećam se da li su odustali od toga. To mi je zvučalo najrealnije.

Inače, 28 i dalje ne funkcioniše, a 40 je i dalje autobus i to su one razdrndane školopcije. Baš nas maltretiraju na ovom pravcu.
 
Vučko , ti izgleda mene uopšte ne razumeš šta sam ja pitao. Ja ponavljam jednu stvar , a ti stalno spominješ neke druge koje nemaju veze sa mojim pitanjem.
Bila je čitava ona priča oko ukidanja troli iz centra i uvođenje tramvaja 1 kroz Vasinu i preko Terazija , gde bi trole išle Takovskom , Cvijićevom i Venizelosovom do okretnice na Dorćolu , dok bi Vračarske linije išle od Slavije , dok bi Nemanjinu ulicu koristile samo za odlazak do garaže na Dorćolu. Na kraju se odustalo od toga i trole su vraćene na redovne trase. Ovo je apropo tvog komentara o mreži kroz Nemanjinu.
Moje pitanje , još jednom ponavljam , glasilo je kako će linije 28 , 40 i 41 (kada sve ponovo budu saobraćale sa trolejbusima) , shodno najnovijoj informaciji o izmeštanju garaže "Dorćol" na lokaciju pored garaže "Kosmaj" , da dolaze od nove garaže do okretnica Zvezdara i Banjica II , da li će to biti preko Batutove i Gospodara Vučića?
 
Сделано в СССР... 8) :grand:
Живим за то да једног дана видим нашег Кеца како сређен јури кроз Дедиње, уз овај прелеп звук... Савршенство. 8)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Cv2C-u0n-9g[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656031#p656031:evqkrmr6 je napisao(la):
Дошљак » 02 Sep 2019 01:50[/url]":evqkrmr6]Да ли је неко приметио да нису враћени зглобни тролејбуси на линије од како је отворен трг?

Предуго стајали, у каквом су стању били до сад су се вероватно дезинтегрисали.

Искрено се надам да неће ширити мрежу електробуса, оно је мало непоуздано и антипатично
 
Sad beše jedan zglobni BKM na Studentskom trgu na liniji 41. Naravno, i dalje u istoj bundeva boji, i dalje razdrndan i neremontovan...

Inače ako ih je ''okretnica štap i kanap'' održavanje desetkovalo, imbecilna kalrdma na Trgu će ih dokrajčiti.
 
Kakve veze ima kaldrma sa trolama? Prvi put čujem za toko nešto.
 
Nisam znao da je takva kaldrma korišćena. Od puštanja u rad , nisam još bio na Trgu , a ono na slikama uopšte ne odaje utisak copy - paste Skadarlije i Kosančićevog venca. Logički mi takav potez uopšte nije jasan , ali znajući ko sve danas projektuje i šta se sve od materijala koristi (vrlo često i na neadekvatan način) , ništa me ne čudi.
 
Priča sa Trgom je velika i kompleksna. Koliko vidim, ljudi su jako podeljeni oko toga. Mj je utisak da je estetski lepo. Ali sa saobraćajne strane brljavo i aljkavo.

Elem, za kaldrmu su rekli da su je stavili da bi usporili saobraćaj tako da bude u brzini ljudskog hoda. Što bi bilo ok da su išli na koncept trga po uzoru na primer na Trg Bana Jelačića u Zagrebu, gde istu nivelisanu površinu dele pešaci i sporo vozeći tramvaji. Međutim, Trg je pored te kaldrme dobio i semafore i izmenjene kolovoze, koji su već sami po sebi ''oborili'' brzine vozila i izregulisali kretanje i pešaka i vozila. Uz to, Trg je tako koncipiran da ipak nema mešanja pešaka i vozila (van prelaza). Stoga kaldrma postaje suvišna, jer ispada da treba da uspori vozila koja ionako nikad neće preći 30 km/h pa sve i da hoće.

Da bar te neravne kocke vizuelno izgledaju lepše nego ravne, pa i da razumem donekle. Ali ni to. Ploče na pločniku Trga su svetle, a ova kaldrma tamna i ''mat''. Samo pravi kontrast na prostoru koji je trebao vizuelno da bude spojen u jednu celinu, od Boška buhe, preko kolovoza, pa sve do Staklenca.

Tako da je ispao promašaj, i sa estetske i sa funkcionalne strane. Govorim o kaldrmi, ne o celokupnom Trgu.
 
Mene lično zabole za estetiku , funkcionalnost mi je pre svega na prvom mestu , jer džaba što je nešto estetski najlepše na svetu , ako je funkcionalno totalni promašaj. Mada , ovde kod nas je problem što ni estetiku nismo u stanju da uradimo kako treba , da se uklopi sa okolinom , nego sve više štrči toliko da prosto bode oči. Čast jako retkim izuzetcima.
Kako funkcioniše deo sa novim stajalištem za 28 i 41 kod Alpha banke?
 
Loše, zato što trolejbus kad pristaje u to stajalište i približava se trotoaru prvo blokira (''seče'') vozila koja iz Kolarčeve pristižu i skreću u desno ka Makedonskoj. A zatim ih posle kretanja sa stajališta dalje blokira jer žuta traka mu više nije u sredini kao nekad, nego je pomerena u desno. Tako da kada on stoji na semaforu u desnoj traci (uz trotoar) čekajući zeleno da produži dalje niz Makedonsku, svo vreme blokira automobile iza sebe koji su, ranije, mogli da prođu pored njega u desnoj traci i skrenu desno u Dečansku bez čekanja i zastoja.

Evo linka ka Street View za to mesto da lakše razumeš o čemu pričam dok čitaš
https://goo.gl/maps/qgj46cetnFummY927

Znači ranije su trolejbusi tuda prolazili levom trakom gde je crveni Fiat. A sada zbog stajanja moraju da ostanu u desnoj, gde je Pežo. I onda kad stanu na semafor ispred, blokiraju saobraćaj ka Dečanskoj odnosno ka Terazijskom tunelu. Iako ona uvek imaju uslovno zeleno za skretanje desno.

Sve u svemu, to stajalište je višak i nije trebalo da bude uvedeno. Malo se dobija jer gotovo niko tu ne ulazi u 28 i 41, a više se gubi.
 
Po mom mišljenju , mnogo bolje rešenje bi bilo da je stajalište noćnih linija u smeru ka periferiji , neposredno pre Dositejeve ulice , iskorišćeno kao objedinjeno stajalište troli 28 i 41 , kao i Vračarskih linija i 31 , umesto postojećeg stajališta Vračarskih linija kod prodavnice Soko štarka.
Inače , i bez Street view sam razumeo o čemu pričaš. Tačno je onako kako sam i pretpostavio da će biti.
 
Upravo je na javnom uvidu plan koji predviđa produženje čingrijine i prebacivanje okretnice Zvezdara na Milana Rakića. Pisaću više o tome na posebnoj temi.
 
:sesir:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656031#p656031:3rg6e9sw je napisao(la):
Дошљак » Pon Sep 02, 2019 1:50 am[/url]":3rg6e9sw]Да ли је неко приметио да нису враћени зглобни тролејбуси на линије од како је отворен трг?
Ja sam se juce vozio na 29 u Trolzi. Bogami, i dalje teraju i to bas dobro. Od Sumica do Trga za 23 min! :gobb:
 
Данас сам видео нову креацију ГСПа, БКМ са четвртастим фаровима као на Југићу и округлим жмигавцима.
 
@ Дошљак
Значи, превазишли су сами себе, Катице и #1359 им нису били довољни... :bash:
 
Није ми јасно, да нису можда у Белорусији престали са производњом фарова за БКМ 321? Или се нису сетили да их купе? Или су просто у фазону нема куповине док имамо залихе?
 
Ма праве се оригинални фарови, само су они у фазону ,,битно је само да се котрља, дај да убуџимо нешто, па да палимо кући".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656979#p656979:1j5hb1a6 je napisao(la):
Дошљак » 04 Sep 2019 13:04[/url]":1j5hb1a6]Није ми јасно, да нису можда у Белорусији престали са производњом фарова за БКМ 321? Или се нису сетили да их купе? Или су просто у фазону нема куповине док имамо залихе?
Јефтиније им. Гсп стварно постаје мим од предузећа
 
@ SRBO
Тако је. Питам се шта ли је следеће, можда дрвена седишта у Дивазима?! :bash: Јесте да је то тема за трамваје и извињавам се због овог малог скретања са теме, али ако им то падне на памет, онда стварно... :bash: :rant: :violina: Чега се они до'вате, томе нема спаса.
 
Pa u Kosmaju svojevremeno ubacise Sanosov motor u onog nescrecnog Mercedesa?
 
Vrh