Šta je novo?

Trolejbusi

Siniša":7byehfx7 je napisao(la):
Kada sam govorio o modernizaciji trolejbusa, imao sam i opciju uvođenja trola s baterijom. Npr. vodovi bi se ukinuli na potezu od Slavije do Studentskog trga. Sličan trolje*******us je uveden u Rimu pre par godina.
Kod nas to nije potrebno, a kontaktna mreza daje gradu neki poseban šarm.
 
Ako nije potrebno u centru, potrebno je sigurno ako želimo produžiti neku trolejbusku liniju, a nije još izgrađena mreža. Takve trole su više nego korisne.
 
Priča se da GSP planira nabaviti 40 solo trolejbusa koji će biti malo skuplji a kvalitetniji. Naravno, oni će biti niskopodni i klimatizovani, a razmišlja se o Škodi ili Solarisu jer nisu zadovoljni beloruskim trolama. E sad koliko je sve to istina, videt ćemo...
 
Trolejbusi nisu sigurni 90% zato sto su napravljeni pre 30 godina :notok:
 
Malo istorije trolejbusa. Dnevnik JRT za 21.11.1960 ''U okviru proslave dana oslobodjenja Beograda,juce je pustena u saobracaj nova trolejbuska linija koja povezuje Beograd sa Novim Beogradom.Tako je Novi Beograd dva meseca poslije useljavanja prvih stanara u cetiri zavrsene stambene zgrade, dobio i prvu stalnu trolejbusku liniju dudu 5,5Km.Na novoj liniji broj 16,caobracace u prvo vreme osam trolejbusa. :) I moje izvinjenje nemam trenutno na kompu srbski latinicu ni cirilicu zato nema nekih slova.Nadam se da mi ne zamjerite mnogo[Administrator pre svih te da postove nece izbrisati a mene banovati] Pzdrav
 
Samo cool. Na forumu vlada demokratija tako da mozes i turski da pises pa cemo nekako prevesti. :p
 
Čuo sam da će se trole ukinuti u korist tramvaja i metroa :kafa:
 
Ma to je Đilas rekao samo kao predlog.
Trole ima svoje prednosti kao i mane.
Ali današnje linije trole nisu za tramvaje.
Nadam se da neće ukidati nego širiti mrežu i nabaviti nova vozila.
U svakom slučaju Đilas je odvalio glupost.
 
Pa recimo da bi bilo sajno kada bi sve autobuske linije koje vode u strogi centar tipa Slavija-Kalemegdan i kroz Makedonsku menjale trole ako neko hoće u strogi centar recimo da preseda u trole zbog ekologije
 
direktor":3dy8oxsb je napisao(la):
Malo istorije trolejbusa. Dnevnik JRT za 21.11.1960 ''U okviru proslave dana oslobodjenja Beograda,juce je pustena u saobracaj nova trolejbuska linija koja povezuje Beograd sa Novim Beogradom.Tako je Novi Beograd dva meseca poslije useljavanja prvih stanara u cetiri zavrsene stambene zgrade, dobio i prvu stalnu trolejbusku liniju dudu 5,5Km.Na novoj liniji broj 16,caobracace u prvo vreme osam trolejbusa. :)
Evo kako je nekada izgledala trasa 16-ice

Karte preuzete sa railserbia foruma.
 
djilas je u moskvi ovih dana, gde je razgovarao sa tamosnjim gradonacelnikom luskovim.

elem,

Dragan Djilas":ub3fhlyi je napisao(la):
Razgovarali smo i o potencijalnoj nabavci vozila za GSP, jer grad Beograd namerava da sledeće godine kupi nove trolejbuse.
dakle, kupuju se nove trole, toliko o prici da su istocnoblokovska vozila nekvalitetna... nego, gde se dela prica o nabavci novih tramvaja? koliko se secam, to je gurano kao prioritet uz ovaj 'metro' koji ce eto sad da se 'gradi', ali eto sad nama novih trolejbusa...

(ceo tekst na http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1332336, ali nema pomena o drugim vidovima prevoza - osim da ce moskva da nam 'pomogne da gradimo metro i mostove'.)
 
ne znam, ja sam inace da se trole skroz ukinu, a mislim da ce novi kontingent sovjetskih vozila samo da pojaca taj sentiment kod mnogih. samo se nadam da nije sa njima razgovarao i o kupovini sovjetskih tramvaja...
 
Ma trole su na loše glasu upravo zbog sovjetskih vozila, da su dobri trolejbusi kupe (Hess, VH, Solaris...) druga bi priča bila.
Ljudi mrze trole iz pogrešnih razloga, možda bi moglo da dođe do malog korigovanja nekih linija.
 
Senke":1zpyc75a je napisao(la):
Ma trole su na loše glasu upravo zbog sovjetskih vozila, da su dobri trolejbusi kupe (Hess, VH, Solaris...) druga bi priča bila.
Ljudi mrze trole iz pogrešnih razloga, možda bi moglo da dođe do malog korigovanja nekih linija.
:kk:
 
Evo nekih ideja za novu trolejbusku mrežu:

35 (ranije se razmišljalo o uvođenju ove linije,35 Kalemegdan - Braće Jerković) , ali bi se danas zbog postojeće 35ice zvala
36 Studenski trg - Braće Jerković
50 Konjarnik (19) - Crnotravska (40,41) -Banovo brdo

Građenjem ovih trasa otvara se rampa i za linije od Banovog brda do Studenkog trga i Zvezdare. :kk:

‚‚dakle, kupuju se nove trole, toliko o prici da su istocnoblokovska vozila nekvalitetna... nego, gde se dela prica o nabavci novih tramvaja? koliko se secam, to je gurano kao prioritet uz ovaj 'metro' koji ce eto sad da se 'gradi', ali eto sad nama novih trolejbusa...‚‚

Što se tiče novih trolejbusa nemam ništa protiv,pod uslovom da ne budu ni jeftine ni jezivo skupe,već koliko grad može da izdvoji,da budu kvalitetne,i da se poboljša njihovo održavanje (rekonstrukcija pogona Dorćol,i građenjem još jednog pogona)

‚‚Ljudi mrze trole iz pogrešnih razloga, možda bi moglo da dođe do malog korigovanja nekih linija.‚‚

Korigovanje linija je više nego potrebno,a što se tiče ljudi ne vole trolejbuse zato što su sporiji od autobusa,tako da je vožnja njima 5 minuta više nego busem :/
 
koje god da trole kupe morali bi da pod hitno rashoduju one atinsko-beloruske krseve. cini mi se da su oni najgori, cak gori od nasih starih ZIU-ova... i naravno da srede kontaktnu mrezu da ne bismo vise imali vozice od po 20 trola na slaviji i okolini.

naravno ja bih najradije da se od rusa ne kupi nista, pa tako ni trole. ali ko mene pita...
 
Glavni problem kod trola je upravo kontaktna mreza. Po meni je trolejbuski prevoz odlican i treba ga ostaviti jer je ekoloski cist i bessuman (naravno, ako su vozila ispravna). Beloruska vozila su takodje u redu, tj. ona novijeg datuma.
 
I_Bgd":1ic6k0k2 je napisao(la):
Evo nekih ideja za novu trolejbusku mrežu:

35 (ranije se razmišljalo o uvođenju ove linije,35 Kalemegdan - Braće Jerković) , ali bi se danas zbog postojeće 35ice zvala
36 Studenski trg - Braće Jerković
50 Konjarnik (19) - Crnotravska (40,41) -Banovo brdo

Građenjem ovih trasa otvara se rampa i za linije od Banovog brda do Studenkog trga i Zvezdare. :kk:

‚‚dakle, kupuju se nove trole, toliko o prici da su istocnoblokovska vozila nekvalitetna... nego, gde se dela prica o nabavci novih tramvaja? koliko se secam, to je gurano kao prioritet uz ovaj 'metro' koji ce eto sad da se 'gradi', ali eto sad nama novih trolejbusa...‚‚

Što se tiče novih trolejbusa nemam ništa protiv,pod uslovom da ne budu ni jeftine ni jezivo skupe,već koliko grad može da izdvoji,da budu kvalitetne,i da se poboljša njihovo održavanje (rekonstrukcija pogona Dorćol,i građenjem još jednog pogona)

‚‚Ljudi mrze trole iz pogrešnih razloga, možda bi moglo da dođe do malog korigovanja nekih linija.‚‚

Korigovanje linija je više nego potrebno,a što se tiče ljudi ne vole trolejbuse zato što su sporiji od autobusa,tako da je vožnja njima 5 minuta više nego busem :/
Linija 36 bi bila odlična.
Trole su spore zbog loše mreže i lošeg održavanja.
Linija 50 bi bila daleko bolja kao trola.
 
^^^ Hm, ovo je jako interesantno. Ja čak imam jednan plan grada iz 1987 (mislim da je Geokarta izdavač) na kojoj postoji ucrtana linija 35. To mi dugo nije bilo jasno o čemu se radi, ali izgleda da je postojala ideja, a da su iz Geokarte požurili sa štampanjem pa i tu liniju ucrtali.

A što se tiče trolejbusa u gradu, zaista treba kupiti nove i obnoviti mrežu a nikako ukidati.
 
I_Bgd":29eglyy4 je napisao(la):
Što se tiče novih trolejbusa nemam ništa protiv,pod uslovom da ne budu ni jeftine ni jezivo skupe,već koliko grad može da izdvoji,da budu kvalitetne,i da se poboljša njihovo održavanje (rekonstrukcija pogona Dorćol,i građenjem još jednog pogona)
Ovom opisu bi najbolje odgovarali Solarisovi i Škodini trolejbusi. Jeftiniji od zapadnih, skuplji od ex-SSSR trola, a znatno su bolje.
 
Svima je jasno da je trolejbus samo međufaza (duga par decenija) između običnih i električnih autobusa. Mislim da bi se ljudi ovde lako prilagodili na električne autobuse (kažeš im da je to trola bez trole i gotovo :) )
 
inace, i gosa iz smederevske palanke je pravila trolejbuse pocetkom devedesetih - odnosno napravili su valjda prototip, vrlo 'kutijastog' izgleda. ne znam da li se odmaklo dalje.

ali ljudi, sta se mi ovde koprcamo... ako i dobijemo nove trole, to ce biti ZIU, trolza ili belkamunmash, i to samo zato sto su jeftini i zato sto su sovjetski (odnosno u nekom paketu/kompenzaciji za nesto). isto ce da se desi i sa tramvajima.
 
Vrh