Šta je novo?

Trg Slavija

Da se pojavilko daleko više građana, opet bi bili napadnuti, ovog puta kako im je bitnija rasprava o Mitićevoj rupi od poštovanja epidemioloških mera. :wink:
 
Nije me ni čudilo da ova peticika potiče iz udruženja Ne Gradimo Beograd.
 
Mare, brateprijatelju, to što ti nisi svraćao u park, ne znači da mi starosedeoci Vračara nismo (meni još čukundeda živeo na Krstu ne znam za vas ostale). Ja sam nedaleko išao u vrtić i nebrojeno puta se tu igrao. Mislim dajte malo ljudi pitajte nas starosedeoce pre nego što krenete tako lupate, a ne brate ko ovaj Stf iz Grocke 30km ili odakle nas uči o parkovima na Vračaru. Mislim svi ste vi dobrodošli, al ja kad odem u selo ili u neki novi kraj, poštujem dotadašnji raspored i hijerarhiju tamo, a ne brate dođu neki Mitići 250km iz Niša i sad oni su veliki Beograđani, ne može samo da se uđe da se ruši tuđe lepo sam im rekao...
 
Парадокс је да није било Митића не би било ни парка. Пошто су пре почетка његовог плана ту биле куће.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834837#p834837:2y0stjxq je napisao(la):
Earthmoving » 25 Mar 2021 03:29 pm[/url]":2y0stjxq]Mare, brateprijatelju, to što ti nisi svraćao u park, ne znači da mi starosedeoci Vračara nismo (meni još čukundeda živeo na Krstu ne znam za vas ostale). Ja sam nedaleko išao u vrtić i nebrojeno puta se tu igrao. Mislim dajte malo ljudi pitajte nas starosedeoce pre nego što krenete tako lupate, a ne brate ko ovaj Stf iz Grocke 30km ili odakle nas uči o parkovima na Vračaru. Mislim svi ste vi dobrodošli, al ja kad odem u selo ili u neki novi kraj, poštujem dotadašnji raspored i hijerarhiju tamo, a ne brate dođu neki Mitići 250km iz Niša i sad oni su veliki Beograđani, ne može samo da se uđe da se ruši tuđe lepo sam im rekao...
Kolega starosedeoče, ja sam odrastao tu i na prstima jedne ruke mogu da nabrojim koliko sam puta kročio u taj “park”, osim u prolazu ka nekom od fastfood blagodeti na Slaviji.

Ovo nije park, već privremeno uredjena zelena površina. Da je park znali bi mu barem ime. Ali gle čuda, ovaj “park” nema ime. Svi ga zovu “Mitićeva rupa”. Shodno tome meni lično je ok da tu ostane isto što je sada, dakle zelena površina, samo u drugačijem/lepšem formatu.

EDIT: Kopajući po sećanjima - istina, bio sam nekoliko puta u tom parku igre radi, dok je bio sunčani sat kao svojevrsna atrakcija. Ali od tada je prošlo mnogo automobila Slavijom, i sunčanog sata odavno nema.
 
Ako ste videli snimak onog arhitekte sa prošle strane on dobro ukazuje na to da je na Slaviji napravljen problem jer nije iskorišćen za gradnju plato između NBS i trga. Takođe predlaže umesto da se radi na osnovu konkursa iz 2005. godine koji očigledno nije ispoštovan ni u pogledu tog platoa, niti ima podzemnih prolaza te da se napravi novi konkurs samo za ovu lokaciju kako bi se došlo do kvalitetnog rešenja koje ova lokacija zaslužuje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834837#p834837:wucs5x2d je napisao(la):
Earthmoving » 25 Мар 2021 03:29 pm[/url]":wucs5x2d]Mare, brateprijatelju, to što ti nisi svraćao u park, ne znači da mi starosedeoci Vračara nismo (meni još čukundeda živeo na Krstu ne znam za vas ostale). Ja sam nedaleko išao u vrtić i nebrojeno puta se tu igrao. Mislim dajte malo ljudi pitajte nas starosedeoce pre nego što krenete tako lupate, a ne brate ko ovaj Stf iz Grocke 30km ili odakle nas uči o parkovima na Vračaru. Mislim svi ste vi dobrodošli, al ja kad odem u selo ili u neki novi kraj, poštujem dotadašnji raspored i hijerarhiju tamo, a ne brate dođu neki Mitići 250km iz Niša i sad oni su veliki Beograđani, ne može samo da se uđe da se ruši tuđe lepo sam im rekao...

Па ви и јесте најгори сој од свих! То што је теби чукундеда живео на Крсту, које је тада било селендретина гора од Гроцке данас не значи да си ти племство! То не значи ама баш ништа.

Па ја сам рођен у Ђушиној, као мали се играо у Ботаничкој и на Ташу, значи ближи сам центру од тебе, јел то значи да ја имам нека већа права од тебе јер сам рођен пар блокова ближе "Кнезу"? Ајде не сери мајке ти.

То што су "староседеоци" у неком моменту засели на неку локацију и имају стан у некој згради која је некада изграђена на некој бившој зеленој површини им не даје за право да "ставе вето" на сваку градњу после градње њихове зграде. То је једноставно лицемерје најгоре врсте. А што је најгоре од свега, те старе зграде "староседелаца" су оне које данас праве урбанистичке проблеме (немају гараже, немају тротоаре, немају зелена дворишта, немају ништа урбанистички вредно) ... не праве проблем у саобраћају нове зграде, не праве мањаг паркинг места нове зграде, не праве мањак зелених површина нове зграде - него старе! Парадокс целе ситуације.
 
...postoji samo u glavama malograđanštine i jednozublja...


Inače, fun fact - ja kad god ''teram'' font preko 140 pt, post mi automatski završava u kanti. :D Izgleda da nisam premium član. :lol:
Mada nema ni veze, koji će mi premium članstvo kad sam danas dobio svog prvog pravog fan-a i ''subscribera'' na temi o epidemiji. 8) :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835061#p835061:2kncveog je napisao(la):
stf » 26 Mar 2021 10:04[/url]":2kncveog]То што су "староседеоци" у неком моменту засели на неку локацију и имају стан у некој згради која је некада изграђена на некој бившој зеленој површини им не даје за право да "ставе вето" на сваку градњу после градње њихове зграде. То је једноставно лицемерје најгоре врсте. А што је најгоре од свега, те старе зграде "староседелаца" су оне које данас праве урбанистичке проблеме (немају гараже, немају тротоаре, немају зелена дворишта, немају ништа урбанистички вредно) ... не праве проблем у саобраћају нове зграде, не праве мањаг паркинг места нове зграде, не праве мањак зелених површина нове зграде - него старе! Парадокс целе ситуације.
Dobro je da nije zelena površina prostor između "Lidla" i "Uradi sam" na Vidikovcu. Dobro je da nije bila zelena površina u bloku 67A. Dobro je da nije zelena površina ispred "Rode" u Omladinskih brigada. Dobro je da nije zelena površina preko puta Belvila u Jurija Gagarina. Dobro je da parkići oko zgrada nisu zelene površine i da građani ne moraju da ih fizički brane od investitora...
 
Gde god nadjes zgodno mesto ti kucu posadi. Vazila 80ih krilatica za Albance. Al vi ste ih prevazisli :lol: I sve je vise varvara a sve je manje Rimljana...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834837#p834837:1cot6qe9 je napisao(la):
Earthmoving » Čet Mar 25, 2021 4:29 pm[/url]":1cot6qe9]Mare, brateprijatelju, to što ti nisi svraćao u park, ne znači da mi starosedeoci Vračara nismo (meni još čukundeda živeo na Krstu ne znam za vas ostale). Ja sam nedaleko išao u vrtić i nebrojeno puta se tu igrao. Mislim dajte malo ljudi pitajte nas starosedeoce pre nego što krenete tako lupate, a ne brate ko ovaj Stf iz Grocke 30km ili odakle nas uči o parkovima na Vračaru. Mislim svi ste vi dobrodošli, al ja kad odem u selo ili u neki novi kraj, poštujem dotadašnji raspored i hijerarhiju tamo, a ne brate dođu neki Mitići 250km iz Niša i sad oni su veliki Beograđani, ne može samo da se uđe da se ruši tuđe lepo sam im rekao...
Pa čekaj, tebi su preci iz Stare Hercegovine, zapadno od Pljevalja i sa Krsta. Lepo, verovatno i sve izmedju. A da malo ne baronišeš?
 
Pa znas kako to ide unazad 2,4,8,16... to su razni predeli, a i znas da su nasi starosedeoci ovde kolali, pravili cesto i nesvesno krugove na par stotina godina. Sto i nije previse bitno. Sem ako trolujes snobove. Jedni od njih su kvazi-StaroBeograđani. A drugi su nobles arhitekte koji hoće nas svojim talentom i estetikom utepaju :lol: Ulepsavali su nam arhitekturom grad zanjih 50 godina, nemoj nas vise ulepsavate ljubim vas. I evo sad po Slaviji vidis da je to mesavina netalentovanih arhitekata, alavih na kvadrate politicara i laznih starobeogradjana Mitića de Niš. Samo im fale Mekenzijeve NVO a la Kandić ili Ne Davimo Bg kojim slučajem. Običnog građanina, Beograđanina tu nema nigde, njegov interes je nebitan...
 
Ja sam dođoš. betonirate mi sve parkove kojima imam pristup. Prava na javne prostore ne proizilaze od toga koliko neko živi na jednom mestu.
 
Само што ово није јавни простор. Али слажем се, Београд је изгубио бројно зеленило, посебно по приватним двориштима по којима је никла новоградња. Отуд више нема врабаца као и пре.
 
Javni prostor jeste jer se koristi kao park, doduše privremeno. Recimo, niko neće protestovati protiv izgradnje na drugom delu Slavije gde je sada parking jer je percepcija takva da je parking nešto privatno makar bio u vlasništvu JKP Parking servisa. Tako ti garantujem da se niko ne bi bunio za ovaj PDR u Mitićevoj rupi da je i ona prekrivena parkingom. Tako je u Beogradskom urbanizmu, namena parkinga lako prelazi u garaže dok iz parka u građevinsko zemljište malo teže. :)
 
Грешка, ипак је ово приватни простор коришћен као јавни парк. И нажалост многе зелене површине су завршиле као простор за новоградњу, поготову јавне.
 
ова парцела је у процесу реституције, и тренутно има 11 власника, од којих је град Београд власник 67%, а осталих 10 укупно 33%, тако да се води као приватна парцела. и нико њима не може да одреди да ли ће они ту да имају парк или стамбене/пословне зграде. коме се то не свиђа, јбг, нека откупи ту парцелу па нека буде парк
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835455#p835455:2nlfa8gl je napisao(la):
Дошљак » Суб Мар 27, 2021 3:27 pm[/url]":2nlfa8gl]Само што ово није јавни простор. Али слажем се, Београд је изгубио бројно зеленило, посебно по приватним двориштима по којима је никла новоградња. Отуд више нема врабаца као и пре.

Врабаца нема првенствено због недостатака жбунова, то су бројни еколози и сами рекли. Они се ту крију од већих грабљивица, без њих не могу да преживе. И даље их има доста на Новом Београду које сређиван када је Зеленило још умело да ради свој посао

Једном сам писао о томе овде на теми о Карађорђевој (мислим) да би ме напали како не смемо да имамо жбунове у Београду јер ту ветар наноси ђубре (волео бих да се шалим)

Иначе, много ми је било симпатично када сам схватио колико се врапци скупљају у баштицама Степиног вајата јер ем су максимално озелењене и пуне жбуњића/туја/цвећа ем има доста хране за њих да се скупљају и множе
 
Тако је. Жбуње је неизоставан део њиховог природног станишта. Практично да нема жбуна у било ком граду у Србији у коме нећете наћи врапце.

Тамо где нема жбуња - а сведоци смо да је све мање живих ограда и сличног жбунастог растиња - и врапци су ретки, јер су у таквом окружењу изложени грабљивицама.
 
Da, taj problem s vrapcima narasta zadnjih godina, jer se i po parkovima sve više sklanjaju žbunja. :?
 
А жбуње је нестало широм Врачара, Вождовца и Звездаре због новоградње. Инвеститори немају слуха за очување зеленила у двориштима по којима зидају зграде.
 
Investitori sve gledaju kroz kvadrate, a svako ostavljeno zelenilo, znači kvadrat manje za njih.
Mislim da nije toliko do nestajanja žbunova, razlog za smanjenje broja vrabaca. Dosta ih viđam i po drveću srednje visine. Takođe, rekao bih i da ih ima više u mirnijim krajevima grada, za razliku od Slavije (mislim na mirnoću). Takođe, rekao bih i da dobar deo Vračara nema golubove. Barem ih ja sve manje primećujem.
 
Нестала су и бројна стабла по уништеним двориштима. Шта мислите колико је стабала посечено само у Јужном булевару у последњих 15 година? Голубовима сметају нове модерне фасаде без површина где би могли да слећу и праве гнезда.
 
Vrh