Šta je novo?

Trg Slavija

ajte molim vas sta gledate sve kroz floru i faunu i dolari su zeleni pa i sto evra!
ko da tice i trava (ne za motanje) prave pare!!!
e svasta cu ovde procitati!
hipici nijedni!
 
Moram se slozim s Rambom: beton beton samo beton, beton nama treba jer iz trave opasno nas ljuta zmija vreba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835738#p835738:1quohi20 je napisao(la):
sergio-m » 28 Mar 2021 11:31[/url]":1quohi20]ajte molim vas sta gledate sve kroz floru i faunu i dolari su zeleni pa i sto evra!
ko da tice i trava (ne za motanje) prave pare!!!
e svasta cu ovde procitati!
hipici nijedni!
Paradoksalno je da se i trava za oralnu konzumaciju i ona za nožnu konzumaciju rolaju (motaju). :)
 
Interesantno je da i kada si na obe vrste trave, da je lep osećaj. :grand:
 
162031449_875601249900313_7401069393800466155_n.jpg

https://www.facebook.com/zanimljivostio ... 246566980/
 
jao majko mila kad se setim da smo extra iz ns organizovano krenuli jedan vikend te 1988 u bg u mek ...dosli a ono redina....ko danas svuda zbog korone....sad me ni motkom tu ne bi unutra naterali ...jel mek i dalje tu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835738#p835738:1gidhor5 je napisao(la):
sergio-m » 28 Mar 2021 11:31[/url]":1gidhor5]ajte molim vas sta gledate sve kroz floru i faunu i dolari su zeleni pa i sto evra!
Sad se setih još jedne stvari. Ne znam za osobu koja je ikada rekla da voli komarce i da im ne smeta što ih ujedaju. Te komarce tamane, između ostalog, leteći članovi faune, kojima je za opstanak potrebna flora, a flore je sve manje, jer smo sve više zaokupljeni betoniranjem i kvadratima u nebesa, a takvi uslovi ni malo ne pogađaju komarce, jer ono mogu da legu larve i u barama nastalim na betonu, kojih je sve više, jer nam kanalizacioni sistem preopterećen novogradnjom koja nije u stanju da primi svu tu novoprispelu infrastrukturu i novovremenske kiše.
 
gosn sole muve i ostalu gamad koju tice jedu si takodje prevideo....
znas onu staru kod nas nema bubasvaba pacovi su ih sve pojeli nece moci uskoro da funkcionise ...
o eko sistemu se ne razmislja kao eko-logija nego eko-nomija!!! jbg...
 
Nisam prevideo, nego sam uzeo primer koji je najpribližniji najobičnijem čoveku.
 
На срећу, план за Славију је предвидео очување зеленила. Шта више, зеленило окружено новом зградом ће бити бољи амбијент за живот птица од садашњег парка на удару буке са улице.
 
Slavija 1960tih posle izgradnje hotela.
 

Prilozi

  • Slavija 1960te.jpg
    Slavija 1960te.jpg
    220 KB · Pregleda: 1.172
Nisam znao da je u "miticevoj rupi" postojala neka zgrada.
 
Па Митићева рупа је топоним само за парцелу на самом ћошку према Славији. Горњи део "парка" је био изграђен не уџерицама, него солидним стамбеним зградама све до почетка урбане реконструкције трга која је почела ваљда осамдесетих. Тада су околни плацеви разрушени и припремљени за озбиљну градњу према ондашњем урбанистичком пројекту. Од целог тог пројекта изграђена је само данашња зграда НБС.

Дакле није само да је Митићева рупа била одувек предвиђена за градњу, него је била и изграђена, а видимо на вучковој фотографији колико је цео простор складнији када се изгради и дефинише по плану.
 
Колику зграду су срушили у Његошевој... Ирационални урбанизам. Само неупућенима није јасно зашто смо толико дуго тапкали у месту.
 
Зграда НБС је један од највећих тумора Београда, не би ми сметало да се oна, овај нови "трг" и цео тај блок поруши до темеља и направи честит наставак Мањежа у истом стилу и препун дрвећа. Таман би избијао лепо на Славију која би онда могла цела да се заокружи са свих других страна зградама и изгледа колико толико пристојно
 
Па, да, али то већ не би ни Емират Дубаи себи могао да приушти.
 
Borisa Kidriča ( Beogradska ) pogled ka trgu Slavija. Desno građevinska ograda kod "Mitićeve rupe" i kiosk na ćošku
Foto Željko Stojanović 1974. Druga fotka pogled na Bulevar Oslobođenja i ćošak gde je sada Slavija hotel B.
 

Prilozi

  • slavija.png
    slavija.png
    669,4 KB · Pregleda: 1.056
  • slavija 2.png
    slavija 2.png
    726,3 KB · Pregleda: 1.053
Хорор слике, периферија Киншасе. Да није било "прекида филма", већ негде до 1947. све би то било уоквирено како треба.

Што се мене тиче, београдска архитектура и урбанизам су после рата највише оманули баш на Славији, почев од хотела па надаље, закључно са овим несретним косим платоом - трибином за слушање музике и гледање фонтане.
 
Možemo se složiti da je Slavija kompilacija urbanističko-arhitektonskih promašaja od 1947. do dan danas. Jedino ne bi mogao da zamerim hotelu Slavija dok sve ostalo žali bože.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836474#p836474:152s75t4 je napisao(la):
Kailan » 30 Мар 2021 08:18 am[/url]":152s75t4]Зграда НБС је један од највећих тумора Београда

Она одаје такав утисак јер је део незавршене целине, можда 25% од целе првобитне идеје.
 
Хотел Славија је висински тумор, а НБС естетски тумор. Какво је то било нерационално располагање простором, да су рушене веће зграде по центру за ослобађање простора новоградњи, а остављено је пола површине НБГ слободно. Могли су лагано нову НБС да направе на НБГ код Интерконтинентала где је сад Делтин комплекс, или у блоковима дуж аутопута.
 
Ali i pored šifonjera hotela Slavije i kockastog tv-a NBS, meni je najružniji pogled ka strani Meka. Umesto da prema konfiguraciji terena koji se penje, dole budu više zgrade, a gore niže da bi se uskladila visinska linija, ovde imamo naopaku situaciju da su u dolini niže zgrade, a na visini više čime smo dobili efekat polumračne rupe ili tunela. Pored visinske linije "a la" Babini zubi, da ne pričamo o neusklađenosti i ružnoći arhitekture pojedinih remek dela naših vajnih arhitekata. Tu strane su zacementirali da je ni bogotac ne može izlečiti, ala su je opravili svaka im čast.
Zapravo cela Slavija je jedno vežbalište naših netalentovanih arhitekata, koje pritom atakuje na naš vid i oštećuje čulo lepote nas posmatrača.
 
Парадокс је да је пар нижих зграда ту око Делиградске сачувано док су сличне и више ка Макензијевој срушене до темеља. Ту има и једна предратна зграда која је озбиљније оштећена у бомбардовању и после рата је обновљена на мању висину од оригиналне.
 
Vrh