Šta je novo?

Trg Slavija

I meni je ta zgrada meka spremna za mač. Znam da je zaštićena ali ne vidim neku preteranu vrednost u njoj osim što je cakum parkum uređena jer je Mek vlasnik to jest franšiza nicefoods do.o.o.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836557#p836557:4k6lfnjj je napisao(la):
Дошљак » 30 Mar 2021 11:42 am[/url]":4k6lfnjj]Какво је то било нерационално располагање простором, да су рушене веће зграде по центру за ослобађање простора новоградњи, а остављено је пола површине НБГ слободно. Могли су лагано нову НБС да направе на НБГ код Интерконтинентала где је сад Делтин комплекс, или у блоковима дуж аутопута.
Ето, кад се питају људи зашто смо недовољно развијени и недовољно богати, ја им обавезно скренем пажњу на урбанизам.

Руши петоспратнице на Славији, а град пун празних пољана и уџерица надомак центра, еј! Треба бити бахато глуп па чинити такве суманутости.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836571#p836571:233eacbr je napisao(la):
Bender Rodriguez » 30 Mar 2021 12:59[/url]":233eacbr]Koga boli uvo za estetiku Slavije?
Boli svakog, samo je pitanje šta je okidač za koga. Nekome je postojeće stanje okidač, nekima (ne)izgradnja Mitićeve rupe, nekima najave dodatnih zgrada tipa hotela Slavija...
 
Ma mene na Slaviji zanima samo gde ima da se kupi jeftina kavurma i kako proći što brže i lakše s jednog kraja na drugi.
Kao što rekoh ranije - to je jedno tranzitno presedačko čvorište. Koga briga da se tu zadržava i bavi sabiranjem utisaka...
 
Zar nisi ti sabirao utiske kada si čuo da je planirana još jedna zgrada ala "Hotel Slavija", i spominjao kanjončine? Jeste Slavija tranzitno - presedačko mesto, ali opet, nekada čak i nesvesno, dotaknemo se estetike i funkcionalnosti.
 
Pa kako da ti kažem, kanjončina koja blokira svetlost, nadvija se nad pešacima i dodatno uzima od širine trotoara i pešačkih tokova, mene kao pešaka u tranzitu tuda itekako pogađa. :D Ali sad detaljisanja da li da bude ovakva zgrada ili onakva, da li je ružnija NBS, hotel Slavija, Slavija Lux (btw interesantno kako je NBS rugoba a Slaviju Lux niko ne dira i ne pominje :mrgreen: ) ili okolne rupe... meni i drugim ljudima stvarno nije od presudnog značaja.

Niti očekujem od tog trga da ikad bude išta više od tranzitnog mesta i kružnog toka. MenE je tu samo bitno da imam brze i prohodne pešačke tokove između najvažnijih tački i da je bezbedno i sređeno.
 
Главни проблем на Славији уз угла пешака ће остати кружење у Макензијевој.
 
ezgif-2-9c44ea7b8535.gif
 
Uvedemo lepo Vrabac na Slaviji da prevozi pešake sa jedne strane trga na drugu.
Thanks for coming to my TED talk.
 
ПРОВЕРЕНО
МИН НЕТ.

:laugh:

Какво огледало неуспеха једног друштва, ове слике Славије из осамдесетих...
 
Сцене и атмосфера трга су као да се други светски рат завршио пре пар дана а не пре 30 година ...
 
To pod uslovom da se rat zavrsio 30 godina pre toga. Za neke ovde je tek tada poceo, oduzimanje imovine, proterivanje, zatvaranje, ubijanje... negde je nastavljen i oruzano (Kina, Koreja, Vijetnam, Afrika... a posle predaha i SFRJ), a negde iscrpljivanjem pre novih ratova (SSSR).
 
Богме, оволики неуспех обично слути на нови рат, што се некако ипак и десило...
 
Слика и прилика нерационалности и немара самоуправљања.
 
Помислим да би било боље да су не само `44, него и `48. победили они други.

Е, сад, ви млађи, кад крену да вас бомбардују некритичком носталгијом, а ви се сетите овога.

(Ја се обично сетим да током 12 година основног и средњег школовања нисам имао сапун у вецеу - у главном граду, дабоме, у друштву привилеговане омладине, деце војних лица итд.)

А нема шта да се "враћамо теми": Славију треба изградити, макар не била најлепши трг на свету, биће боље. Ето, у Софији нпр. је све изграђено: није Париз, ал је лепше од ове наше естетике шкрбаве бабе.
 
Sad gledam sliku sergio-m, čini mi se da ni projekat zgrade u Mitićevoj rupi neće mnogo pomoći utisku sredine. Ovo izgleda tako... bljuc, najprostije rečeno. Da smo u mogućnosti pa sve da se poruši okolo i sve iznova da se uradi, u skladu jedno sa drugim. Ovako sklapanje i krojenje, pokušavanje uklapanja, ne vodi nikakvom poboljšanju.
 
pa krece se polako ali jako polako.. banka pa hilton pa miticeva pa parking preko pa hotel slavija eto bar ta strana ce biti koliko toliko ujednacena....ali i dalje je to futur...
 
Vala jeste škrgava baba. Meni ubedljivo najružnija zgrada Slavije, em ružna em dominira. Ne znam koji je montrum čupavac ovo smislio, trebalo bi napraviti tablu najgorih arhitekata u istoriji grada da biramo pobednike, ovaj bi garant usao u uži izbor.
 

Prilozi

  • 45454.jpg
    45454.jpg
    44 KB · Pregleda: 1.120
Дефинитивно прва зграда на списку за рушење. Након ње онај накарадно бункер у Париској.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833135#p833135:3hnnaqlm je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Mar 20, 2021 5:59 pm[/url]":3hnnaqlm]Ta zgrada je pravljena da bude telekomunikacioni centar i čvorište. Što jelte podrazumeva određeni izgled, veličinu i arhitektonske detalje.
I na jednom Menhetnu postoji još ružnija i bezličnija zgrada, koja isto tako služi kao telekom centar AT&T i čvorište famozne NSA (njihovog DBa).

200px-AT%26T_Long_Lines_building.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/33_Thomas_Street

Prosto, to su takvi tipovi zgrada. Koji, iako ružni na pogled, su očigledno sastavni deo svakog većeg i važnijeg grada.

Meni je neshvatljivo kako ljudi vremenom posle toliko godina života u gradu ne nauče da tako neke neuklonive elemente samo ignorišu. Ja mogu da prođem pored 100 bilborda i da ne registrujem nijednog od njih. Ili da vidim prelepu zgradu sa prelepom fasadom a da uopšte ne primetim 3 klime na njoj. Prosto, osim ako nešto nije užasno napadno i ne ometa me u funkcionisanju, mnoge stvari jednostavno ne primećujem. Naučim da ih podsvesno posmatram kao neku pozadinu, kao deo reljefa. Pogotovu ako okolo imam još 100 drugih prečih i većih problema (nadogradnje, rupčage, divlja naselja, grafite, itd...)
 
Ваља се подсетити и овог јовиновог цртежа на којем се лепо види како је Славија заправо планирана и зашто је цела разрушена и који је контекст онолике и онакве зграде Народне банке Србије ... Славија би била један озбиљан пословни центар, а интересантна су ми још два детаља:

1. парк у Митићевој рупи у делу ка Његошевој остаје као јавна зелена површина;
2. Краља Милана постаје пешачка али Његошева преузима улогу саобраћајне артерије уместо ње.

Sl.Pr_.2.jpg
 
Vrh