Šta je novo?

Trg Slavija

Ево да цитирам Н1:

Kada je reč o saobraćajnicama, neće biti većih promena. Planirano je zadržavanje regulacije svih pomenutih ulica kao u postojećem stanju, izuzev Beogradske ulice čija je regulacija proširena u delu ka Trgu Slavija u skladu sa implementacijom prvonagrađenog konkursnog rešenja.

Ulica Svetozara Markovića ostaće u postojećem stanju, ali se planira koso umesto upravnog parkiranja.

Ево још један занимљив детаљ:

Takođe, dodaje se, imajući u vidu postojeće korišćenje predmetne lokacije, a u skladu sa prvonagrađenim rešenjem, u planu je gradnja pešačkih koridora kroz Mitićevu rupu, odnosno budući stambeno-komercijalni blok. Postojeća kvalitetna vegetacija uklopiće se u novoplanirano pejzažno-arhitektonsko rešenje.

Баш ме интересује како то мисле да изведу. Moja предпоставка јесте да ће да страда дрвеће уз Београдску и Краља Милана, а да ће дрвеће у делу парка ка задњим фасадама зграда у Краља Милутина да буде у оквиру дворишног парка, тј. да ће кроз Митићеву рупу бити неки пролаз попут Безистана само без крова.
 
Čitao sam dokumentaciju, direkcija za izgradnju je navela da nema proširenja Beogradske kao što je planirano kada je rađen konkurs 2005. godine. To nije primetio novinar Ekapije čiji je originalan tekst a N1 je prenela isti. Inače peticija ima 939 potpisa za manje od 12 sati.
 
Koliko se ja secam cela Slavija je predvidjena za gradnju jos pre 2sv rata, a na mestu ovog parka su bile zgrade od pre rata, a u planu je bilo da se izgradi Miticeva robna kuca 9d 10+ spratova do rata...

Takodje, do pre 20 godina je tu bilo ogradjeno jos od 91-2, pre toga se secam suncanog sata.

Meni je drago da je ostao bar ovaj plan, koji pre svega predvidja podzemne prolaze i metro stanicu (koje verovatno nece biti zbog alavih). Slavija bi najbolje prosla kao tranzitna zona i nekakav Pikadili Brograda, naravno uz dobru arhitekturu i bez reklama moglo bi da se napravi cudo, i bas je to mesto gde treba eksperimentisati sa modernom arhitekturom ( za razliku od najuzeg centra).

Ovaj park je ustvari jedna gradjevinska parcela privremeno pretvorena u zelenu povrsinu sa ljuljaskama. Ja sam detinjstvo proveo u kraju i svi su isli na Tasmajdan, Cuburski park, Karadjordjev, i po dvoristima.
Tako da bih vise voleo da se konacno neko bar doseti i prvi put napravi neki koncept arhitetonski koji bi mogao da bude nesto bas svetski.

Naravno, iskustvo nam govori da ce se to tesko desiti dok se ne promeni vreme i ne budu oni koji dozvole Savski trg onakav (svi smo videli konkurse, ideje bilo je fantasticnih) a resenje onog sto je i izabrano poprilicno socijalno i za oko prazno i nilakvo, ili pak trg Repulike, isto dobra ideja , a realizacija nikakva itd, Cvetni trg (plac majke bozije) ...

Mnogo vise pravih ljudi na pravim pozicijama u gradu fali umesto ove gerile.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831603#p831603:3khfx6a8 je napisao(la):
vucko » Pon Mar 15, 2021 10:22 pm[/url]":3khfx6a8]Danas je pokrenuta i peticija za očuvanje parka u "Mitićevoj rupi" koja ima 729 potpisa za manje od 12 sati:

https://www.peticije.online/za_park_na_slaviji
Već popunih sve podatke i taman da pošaljem kad videh da je to preko ovih soroševih soy boy Ne Davimo Bg, pa odustadoh, znači peticija je ok ali ne mora baš uz pomoć đavola ka svetlu
 
Ех, да су ономад лепо и ту посадили паркинг уместо парка, сада се нико не би бунио. За наук будућим градским властима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831479#p831479:ytou7sfh je napisao(la):
Пантограф » 15 Мар 2021 02:19 pm[/url]":ytou7sfh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831471#p831471:ytou7sfh je napisao(la):
vucko » 15 Mar 2021 02:01 pm[/url]":ytou7sfh]Podzemni prolazi su trebali biti i ulaz u metro stanicu Slavija, očigledno je već tada presečeno da metro neće ispod Slavije pa je zato grad odlučio da ukine podzemne prolaze. Ja izgubim oko 10 minuta kao pešak na Slaviji ukoliko želim recimo iz Bulevara Oslobođenja da otpešačim do Mitićeve rupe, pogotovu ubija pešački u Makenzijevoj koji je najdalji od kružnog toka.
И још службеници Веље Невоље и Папића стану да кажњавају народ кад претрчава улицу...

Постоје сад два решења за проблем који је изазван глупошћу:

1) Да се изграде подземни пролази (ако ја дођем на власт, дабоме, изградиће се, али ја нећу доћи на власт);

2) Да се пешачки помере до ивице кружног тока. Могућа допуна овог решења је да се кружни ток семафоризује (чест случај у свету, функционише добро).

Реално, неће бити ни једно ни друго, наставиће се саобраћајна демагогија и додатно стварање проблема.

Постоји треће, и најјефтиније решење проблема - премештање окретнице из Катићеве у Краља Милутина.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831667#p831667:1klreyhs je napisao(la):
Earthmoving » Uto Mar 16, 2021 7:43 am[/url]":1klreyhs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831603#p831603:1klreyhs je napisao(la):
vucko » Pon Mar 15, 2021 10:22 pm[/url]":1klreyhs]Danas je pokrenuta i peticija za očuvanje parka u "Mitićevoj rupi" koja ima 729 potpisa za manje od 12 sati:

https://www.peticije.online/za_park_na_slaviji
Već popunih sve podatke i taman da pošaljem kad videh da je to preko ovih soroševih soy boy Ne Davimo Bg, pa odustadoh, znači peticija je ok ali ne mora baš uz pomoć đavola ka svetlu

Earth brate ne moras bas sve da hejtujes :) zar je bitno ko je napravio peticiju?
Jel mislis da bi imao vise potpisa da si je ti napravio, mislis da za ovaj plan zna 1% Beograda, izadji na ulicu i pitaj 1000 prolaznika da li znaju da hoce Miticevu rupu da preprave u kompleks dobices 1000 odgovora da ne znaju.
A siguran sam da sa Ne davimo Beograd ce saznati bar 5% ljudi koji zive u Beograd-u.
 
Супер што ћемо неки убудуће, ако демагози попут оних који организују овакав бесмисао од петиције буду једина опција за смену власти у Београду - бити уздржани по питању смене власти у Београду, коју иначе никако не волимо.
 
xexe u pravu si Srki brate, stvarno sam krten što kritikom kvarim idilu ovog savršenog društva ;) šalim se malo, znam da su ti namere dobre.
 
Проблем који се појавио код ове петиције је један део нас форумаша предвидео још пре деценију, па и више. Сам текст петиције и кампања која прати петицију је на жалост препуна спина, искривљених, политизованих и прећутаних инфорамција и наводи потписнике у тоталну заблуду и служе да испуне нечију политичку агенду.

Парк је од почетка привремен и уређен на грађевинској парцели која је буквално одувек била предвиђена за изградњу. Сама парцела је национализована и под реституцијом. Најактуелнији план на основу кога се ради ПДР је донет још давне 2005. године. Први озбиљнији планови датирају још од пре 80 година.

А текст петиције наводи потписнике само да зла садашња власт руши дечији паркић а Весић сече дрвеће. Политичка банализација за глупе народне масе. Прокретање петиције са овако дефинисаном кампањом је само оголило НДБГД као политичке јајаре а потписници својим потписом буквално признају да су изманипулисане глуперде.
 
Izvinjavam se ali imam primedbu oko dela da je "parcela oduvek bila predviđena za izgradnju". Jer bilo je i parcela predviđenih za javni prostor, zelene površine, bašte, parkove, trotoare, šire ulice, parking mesta... pa se nije ispoštovalo. Ako bi prihvatili ovu tezu sa se planovi parcela sa (1)"oduvek planiranim javnim površinama" ne moraju ispuniti, a da se ove parcele sa (2) "oduvek planiranom gradnjom zgrada" moraju ispuniti, to bi značilo da prihvatamo lošije rešenje sa manje javnih površina PO NAS. Ono što Nas interesuje su javne porvšine koje možemo slobodno da koristimo, a ne što će 100 nekih nepoznatih ljudi tu dobiti stanove, šta nas briga za to? Nama je bolje da nama ostane javna površina nego da je izgubimo da bi postala njihova privatna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831691#p831691:1a85cf4d je napisao(la):
stf » 16 Mar 2021 10:05 am[/url]":1a85cf4d]Проблем који се појавио код ове петиције је један део нас форумаша предвидео још пре деценију, па и више. Сам текст петиције и кампања која прати петицију је на жалост препуна спина, искривљених, политизованих и прећутаних инфорамција и наводи потписнике у тоталну заблуду и служе да испуне нечију политичку агенду.

Парк је од почетка привремен и уређен на грађевинској парцели која је буквално одувек била предвиђена за изградњу. Сама парцела је национализована и под реституцијом. Најактуелнији план на основу кога се ради ПДР је донет још давне 2005. године. Први озбиљнији планови датирају још од пре 80 година.

А текст петиције наводи потписнике само да зла садашња власт руши дечији паркић а Весић сече дрвеће. Политичка банализација за глупе народне масе. Прокретање петиције са овако дефинисаном кампањом је само оголило НДБГД као политичке јајаре а потписници својим потписом буквално признају да су изманипулисане глуперде.
Сад чекам Бакића да, као архитекта, стане у одбрану Митићеве рупе?!

Ономад кад су неуки линчовали његово двоје колега због реконструкције Трга републике, бар се удостојио да кроз зубе процеди да се тргови тако пројектују.

Дакле, брко, хајде - матор си човек, дај не буди... Сисоје.
 
kao neko ko je prisustvovao velikom broju protesta koje je svojevremeno orgnizovalo udruzenje ne davimo beograd imam potrebu da se izjasnim po pitanju ove peticije - i slavija je beograd, ne davite slaviju sa klackalicama i ljuljaskama
 
Al ne treba ni da je davimo sa novokomponovanim sedmospratnicama.
 
Zar ljudi (čak i oni nepismeni u sferi arhitekture i urbanizma) ne vide da je plac predvidjen za gradnju? Tu je kalkan one sedmospratnice u Kralja Milana na koju se kače reklame plus svaka kuća u Kralja Milutina gleda dupetom ka parku... Nije ovo valjda jedini zatvoreni blok u Beogradu...
 
Što će reći ako ružno gleda duppetom ka parku treba se sruše i te zgrade i park proširi do Hiltona? Hm, nije loša ideja
 
Užasno me zanima sada stav arh Bojana Kovačevića koji je uveka apostrofirao krezubu i nezavršenu Slaviju u odnosu prema stavu "Ne davimo Beograd" sa kojima koketira od početka kampanje protiv BGH2O.
 
znam da sam dosadan al sta cu kad volim da se ponavljam... ja bi ovo tako volo da vidim ovde....

malko me ceo trg a posebno ova zgradica podseca na paseo de la reforma u meksiko sitiju....

photo by me
 
Људи, ваљда се морају прво поштовати принципи приватне имовине и власништва. Или ћемо да се враћамо у 44-45. и одузимамо земљу? Мени је овај паркић драг и симпатичан и криво ми је што није постигнут неки компромис, да се део плаца остави за парк, могли су нпр. да уз седмоспратницу саграде високи солитер, па и 20 спратова, а да иза остане 60% парка ка Београдској и Његошевој. Ту су урбанисти мало оманули, треба бити креативан.
 
Ne, ovde ne treba biti kreativan, treba pratiti građevinske linije ulica Kralja Milana i Beogradske. To je stvar osnovne estetike i smisla za prostor, uopšte nije podložno raspravi.
 
И тај простор је био предмет реституције чини ми се.
 
SM(A)RT Slavija.jpg

Biće ovo super. SM(A)RT planiranje FTW. UA podzemni prolazi!
 
Hajde da napravimo kompromis koji bi bio u javnom interesu, neka se gradi na donjem delu placa ka Slaviji ali da se naprave podzemni prolazi na Slaviji i da pola placa ka Njegošovoj ostane park. Em vuk sit em ovce na broju.
 
Vrh