Šta je novo?

Trg Slavija

U redu, ali šta biste uradili sa Mitićevom rupom? Da ostane park i pogled na sav onaj cirkus od terasica i kalkanskih zidova?
 
Slažem se, sadašnja urbana i arhitektosnka rešenja iza rupe i generalno oko Slavije su ružna. Ja ne insistiram na nekom mom isključivom rešenju, mislim da treba arhitekte da ga osmisle ali ono što je po meni minimum je da se sakriju ružni zidovi i ostalo što se naslanja na Mitićevu rupu, a da preostali prostor ostane javan. Meni su i garaže ispod ok. I druga stvar, preko puta gde je Mek i kućice okolo, tu se slažem da treba da se zamene nekim višljim objektima kako bi se prikrilo ruglo iza.
Ali stalno se dešava isto u gradu. Nešto radimo da bi ispravili neku grešku od ranije. Dakle to su sve iznuđeni potezi jer su nam arhitekte i urbanisti takvi kakvi jesu. Imamo okolo njihovu modernu arhitekturu u vidu zgrade Narodne banke i hotela Slavija koje su asocijalne kao i 95% ostale moderne arhitekture. Takođe, i da ostane deo Mitićeve rupe kao plac dobija se ne baš lep, previše izdužen pravougaoni oblik. Saobraćaj na Slaviji ostaje nerešen, trebao je ići ispod zemlje. Jedina svetla tačka je što je oslobođen prostor ispred Narodne Banke. Zatim pored gabaritne zgrade Narodne Banke - Olija se sad diže neki duguljasti - Stanlio. Mislim, jako teško sa takvim idejama na i oko Slavije sad biti pametan.
 
CEP je svojevremeno imao sasvim solidno resenje za Slaviju, medjutim onaj blok prekoputa Hiltona sada vec ne moze da se izvede prema ovom konceptu.

trg-slavija.jpg


Konkurs za urbanističko-arhitektonsko rešenje područja Slavija, Beograd, 2005.

http://cep.rs/trg-slavija/

EDIT:

Ostaje tkdj problem i sa ovom predratnom 5ospratnicom...morace nekako da je uklope u ostatak ovog bloka, ili da je sruse...

https://www.google.rs/maps/@44.8036361, ... 6656?hl=en
 
ovo je odlicno resenje ali delom nije moguce, recimo zgrada MC-a je zasticena kao i ona prekoputa.
 
Nije jasno zašto su na mestu sadašnje garaže na slici stavili jednu zgradu ispred druge na svega par metara :?
 
Da, to nije dobro. Isto nije dobro što ceo blok pored banke nije otkupljen i srušen, a ne da se sada zida ona uska stambena zgrada. Znam za zaštitu zgrade MC, ali zašto je zaštićena? Da li se tu desilo nešto istorijski važno (osim otvaranja prvog MC u istočnoj Evropi)? Ako se te zgradice štite zbog arhitekture, ne vidim po čemu su one posebne..lepe jesu, ali takvih su puni srpski gradovi.
 
Зар зграду из 1893. да рушимо? Боље рушити зградурине иза ње. А она наравно није заштићена због Мека, мислим да је у њој живео знаменит хирург доктор Пуљо.
 
Neka ona ostane, ali kako je uklopiti u moderan trg? Tu treba da stoji nešto što će po visini biti kao i zgrade iza...inače mi je licemerno da se štite takvi objekti i koče izgradnju i uobličavanje trga, a zgrade kojima stvarno treba zaštita i obnova, poput zgrada Generalštaba (koje se uzgred meni ne svidjaju, ali shvatam da su bitne kao jedini takvi objekti u Srbiji i Dobrovićevo delo) puštamo da propadaju i na kraju će ih srušiti, iako su navodno "pod zaštitom"..
 
Зар трг мора да буде скроз модеран? Београд је препун смена зграда из различитих епоха и различитих стилова у најужем центру града. Искрено ја бих пре срушио онај тржни центар Миленијум или како се већ зове, и оне зградурине накарадне архитектуре у Краља Милана према клиничком.
 
Тржни центар на Славији ка Немањиној у истом низу са Меком, где тротоар има ограду и степениште ближе згради а косину ближе Немањиој. А у Краља Милутина (извињавам се на лапсусу) ону зграду са купом од цеви на врху у стилу деведесетих.
 
Došljak, romantičarski razmišljaš. Visoke zgrade iza zgradice Meka nikada neće biti srušene. Zato nam ostaje kao rešenje da nažalost srušimo lepu zgradicu u kojoj je Mek i tu napravimo nešto što će po visini biti kao ona čuda iza i sakriti ih. A za ove dve ružne zgrade koje si nabrojao se slažem da ih treba srušiti (dakle srušiti ceo taj niz od zgradice Meka pa do one zgrade u stilu moderne što su nedavno "rekonstruisali" fasadu) i na takvom objedinjenom prostoru izgraditi jednu višu zgradu koja će sakriti ono iza.
 
Slavija je najružniji skver na svetu.Svako ko je mogao taj je dao doprinos u vidu neke nakaze od zgrade.
Zgrada banke je kao neko polomljeno parče glodalice,samo uveličano.Sa koje god strane da je posmatraš ,ništa nema veze sa vezom.Dva hotela bez ikakvog smisla i simetrije,sve naopako.
Nema te logike koja može da kaže šta da se sruši ili šta novo da se sazida.
Ovde samo tomahavk može da pomogne.
 
Барем што се тиче блока код НБС, ПДР за тај блок није урађен према том ЦИП-овом победничком решењу већ је актуелан ПДР класичног затвореног блока што значи парцијалну изградњу парцела. Црвеном испрекиданом линијом је уцтана граница будућих објеката:

a1kcpk.jpg


Иначе, очекује нас ускоро још једна новоградња у поменутом блоку и то парцела 1036 ка Краља Милана. Постављам извод из ГИС-а према коме су плавом бојом осенчене парцеле за које је плаћен допринос за градско грађевинско земљиште.

kahg1t.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472517#p472517:b9mfegxz je napisao(la):
vladanet » 20 Aug 2017 10:12 pm[/url]":b9mfegxz]... kao neko polomljeno parče glodalice,...
Ovde samo tomahavk može da pomogne.

Цинични хумор са бомбардовањем, нарочито поменутом зликовачком направом, може да извали само напаљени пубертетлија рођен после 1999. или неко старији кога је поменуто парче глодалице саставило по сред блентаре... :notok:
Замислите, парадигма коначног и праведног решења је ништа друго него амерички томахавк... :bash:
 
U pravu je Veliki, kupujmo domaće ;) Domaćih proizvoda armija za urbanističko rešenje trga Slavija
 
Veliki Vracar":13h818n2 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472517#p472517 je napisao(la):
vladanet » 20 Aug 2017 10:12 pm[/url]":13h818n2]... kao neko polomljeno parče glodalice,...
Ovde samo tomahavk može da pomogne.

Цинични хумор са бомбардовањем, нарочито поменутом зликовачком направом, може да извали само напаљени пубертетлија рођен после 1999. или неко старији кога је поменуто парче глодалице саставило по сред блентаре... :notok:
Замислите, парадигма коначног и праведног решења је ништа друго него амерички томахавк... :bash:
Ko je napravio urbanistički haos na Slaviji,naravno mi.
Ko je zidao nakaze,opet mi.
Ko je rušio na Slaviji ,a ništa nije posle sazidao,opet mi.
Ko je oteo Mitiću plac,opet mi.
Ko je ispod Slavije napravio gigantski kolektor koji traje do danas?????
 
Ja nisam majke mi :D To su ovi sa Arhitektonskog fakutleta. Lepo kažem, daj da rasformiramo taj fakultet i umanjimo bar buduće štete ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472621#p472621:2dkkbbzv je napisao(la):
Earthmoving » Pon Avg 21, 2017 5:25 pm[/url]":2dkkbbzv]U pravu je Veliki, kupujmo domaće ;) Domaćih proizvoda armija za urbanističko rešenje trga Slavija
file.php

Hahaha....daj Moravu :D
 
Је л се шине постављају на идентично место?


8Qf7I
 
Samo za Vračarca kome teško pada rušenje nakaza.Može i na ovaj način,nisam baš toliko isključiv.
 
Vrh