Šta je novo?

Tramvaji

Što mi, oni su prvi počeli da brinu o zameni rolo traka 😄 Transport putnika je moja struka i moram reći da je bar moje mišljenje da je svaki detalj važan. A pogotovo ovde gde je novac za displeje već dat pa je dat.

Verovatno sam već pisao o tome ali potrebno je i da displeji budu različitog kontrasta u različitim situacijama - kada je linija izmenjena ili ide u garažu tada je tamni broj na svetloj pozadini dok kada ide redovno onda je svetli broj na tamnoj pozadini.

Gradski prevoz jednog velikog grada treba da bude nešto što ga obeležava. Da kada neko pomisli na Beograd, pomisli na njegov tramvaj, metro i slično. Isto tako Beograđanin treba da se ponosi njime i oseća da je gradski prevoz bitan deo njegovog života i da ga se seti po dobru i kada je u drugom gradu. Džingl koji prethodi najavi stajališta treba da se sanja i budi nostalgiju kada ga se setiš negde daleko a turisti koji su bili ovde kada im pomeneš Beograd treba odmah da se sete nečega karakterističnog za naš jgp.

Potrebno je da postoji i slogan ispisan na svakom posteru, plakatu, karti, stajalištu, vozilu. Npr. Uvek blizu tebe. Potrebno je da ima svoj font i da svaki put kada se obraća putnicima obraća se istim vizuelnim identitetom, istim fontom, istom grafikom.
 
Evo jednog teksta o tramvajima Blt-a koje treba da dobijemo jer oni uzimaju nove
 
Nemam ništa protiv da se osavremeni obeleževanje vozila, na stranu kako je to ispalo na kraju, a u smislu diskutabilne estetike. Nego, baš me je iznenadilo to ulaganje odjednom u tako stara vozila, i to u onu, realno gledano, manje bitnu stvar. Nije da će da se zadrže još deset godina, pa kao vredi to sad lickati, osavremenjavati itd. Volim te Divage, mislim dragi mi jesu, al treba im planirati penziju, a ne stavljati displeje, jer i one trake uz sređivanje završavaju posao. To je ono naše, radimo sporednu stvar, a eto pride je i uočljivo, pa ispada da se više uradilo, dok se Katice i dalje kotrljaju bez planiranog skorijeg remonta, ili zamene većine od preostalih. Novi tramvaji i da se poruče ove godine, pitanje dal bi prvi videli pre 2026 godine. No ajde, lepo je videti da se bar nešto radi, iako malo nedorađeno, dok se suštinski ne pomeramo puno. Donacija stiže 99%, a inače ljudi koji vode pogon Centralu nisu uopšte time oduševljeni, kao što sam i pretpostavljao. Jednostavno se pitaju kad misle da uzmu nešto novo. Lepo je što se nama šalju vozila, još uvek sposobna da rade, al to prosto nije dugoročno rešenje, a gradski oci se postavljaju kao da jeste. Kod tako starih vozila, ma kako da su održavana sa svojih 40+ godina, svakako će imati više posla i glavobolje, nego da umesto njih dođu nova vozila. Podrazumeva se da su adekvatno konfigurisana našim uslovima eksploatacije.
 
Moguće da su displeji stigli za "nove" tramvaje, pa su ih usput zakačili na ove da ne stoje. Ne znam, lupam.
 
Ok izgleda iz daljine, baš sam pre neko veče video jednog kod skretanja za ŽS Novi Beograd. Naravno, tek sad vidim izbliza da veličina ne odgovara prostoru za displej. Zašto su to odličili baš sad, ne znam, ali mislim da je hitnije bilo srediti limariju i šipke na najlošije očuvanim Katicama.
 
Ok izgleda iz daljine, baš sam pre neko veče video jednog kod skretanja za ŽS Novi Beograd. Naravno, tek sad vidim izbliza da veličina ne odgovara prostoru za displej. Zašto su to odličili baš sad, ne znam, ali mislim da je hitnije bilo srediti limariju i šipke na najlošije očuvanim Katicama.
Verovatno Novatronic ne pravi veće, ovaj već ima 19 lampica u visinu (na autobusima imaju 17)
 
Screenshot_20240211_111557_OneDrive.jpg

Screenshot_20240211_111617_OneDrive.jpg


Znači svakom otimačinom Strele dobijamo brži i frekventniji tramvajski podsistem. Ne žalim se 🤷‍♂️
Screenshot_20240211_111149_OneDrive.jpg
 
Ova stavka je veoma čudna, dodali su na tabeli 15 TK4 i 10 Cafova do 1.9. e sad je pitanje da li su to Schindleri koje nisu znali kako drugačije da ubace jer ne vidim drugu logiku
 

Prilozi

  • A914AB46-575F-4BA2-966C-D03EA38A4E3C.jpeg
    A914AB46-575F-4BA2-966C-D03EA38A4E3C.jpeg
    96,7 KB · Pregleda: 121
Ova stavka je veoma čudna, dodali su na tabeli 15 TK4 i 10 Cafova do 1.9. e sad je pitanje da li su to Schindleri koje nisu znali kako drugačije da ubace jer ne vidim drugu logiku
Zanimljiv podatak za diwage sa 43 se smanjilo na 35 pa 32 do 1.9.2024 i na kraju 11 njih rashodovanih znači sve ih je manje...I kako je stanje cafova(nabavke) 1.9.2024 40??
 
Vrh