Šta je novo?

Tramvaji

10367569_448596928576092_8048919852073976181_n.jpg
 
Negde sam vec video nekog cikicu kako je uneo prase u bus. Tako da...
 
Vozio sam se juče 7icom posle dužeg vremena... bolje da nisam :bash: u kabini vozača mikrofon je počupan, nema ga. A i šta će im, bolje da otvore vrata pa da se deru kao ludaci kad treba da izbace putnike ili da promene smer zbog čega god. Paneli su izguljeni i okrnjeni na sto mesta a na kilometar satu jedva da ima 140.000 km. To je slika i prilika odnosa vozača i mehaničara prema vozilu. Da li treba da kažem da za pažnju prilikom rukovanja vozilom novac nije potreban? Tužno.

Septembra 2013. godine sam putem mejla upozorio fabriku CAF na pogrešnu praksu vozača beogradskih tramvaja. Naravno da ništa nije učinjeno po tom pitanju, šta više stvari su gore nego ikad. Reč je upravljanju vozilom odnosno o korišćenju ručice kontrolera na potpuno divljački i, uveren sam, pogrešan način.

Vozači BG CAF-ovih tramvaja stavljaju vozilo u pogon isključivo na jedan jedini način: povlačenjem ručice kontrolera full forward, odnosno do kraja napred. Zaustavljaju se po istom principu - povlačenjem ručice kontrolera skroz unazad :shok:

U prvom slučaju vozilo proklizava dok u drugom imamo efekat emergency braking-a odnosno iznenadnog kočenja. Ovo se dešava non-stop. Ili hajde ovako da postavimo stvari: zamislite bilo koji autobus. Šta bi se dogodilo kada biste pokretali vozilo na jedan jedini način - sa gasom "do daske"? I šta bi se dogodilo kada biste se sa tim istim autobusom pri brzini od 40 km/h uvek zaustavljali naglim pritiskom kočnice skroz do kraja? Dakle, svaki dan po x puta. Kakvim silama je to vozilo izloženo i koliko bi uopšte takav način upravljanja bilo koje vozilo izdržalo dok mu ne pukne šasija?

Epilog ovakve prakse sam naslutio još tada a nedavno su se pojavile i prve glasine prema kojima sam bio u pravu. Sećate se vesti o popuštanju šrafova na 3 godine starim tramvajima? Sa ovakvim GSP "stručnjacima", pravo je čudo da su izdržali i toliko :rant:

P.S. Naravno da ću CAF-u poslati još jedan mejl. Samo, nadam se da će ovoga puta shvatiti ozbiljnost situacije...
 
Не одговара КАФ, на жалост :( Али њима то иде у прилог, троше се точкови, КАФ их продаје. Троше се делови, КАФ их продаје. Врхунац је што се у ГСП-у жале како се точкови брзо троше :roll:
 
Čini mi se da je rešena misterija pucanja tramvaja na pola ... za šta je pokušano svaljivanje krivice na CAF ... vrlo lepo ...
 
Bio sam u pogonu u petak. Samo da vam kažem tuga, preko 20 CAF-ova van saobraćaja, tih 20 je bez prednje desne maske i poklopca za štelove.
 
naravno da se točkovi oštecuju kad su skretnice ko oranje kraljevića marka!!
ne znam dal ste primetili ali nova vlast se prema svim ostavštinama demokrata ponaša kao prema đubretu,most na adi zapustili skroz,tramvaji se ne odrzavaju,bus plus ne znam dal iko placa.
Stvari ne funkcionišu tako!!!!!!!!!!!!!!ipak je sve to naše i hteli mi to ili ne mi to i dalje isplacujemo i drugo nemamo.
ok aj da srušimo most na adi jer je on njihov ponos a da se usresredimo samo na BNV.Niko ovaj grad ne gleda kao celinu i da bude lepši nego samo kako da se lično ispromovise a ostali da crknu.
 
Meni je to fascinantno ... ok, DS je kupio CAF-ove i opet su izgubili izbore ... pa majka mu stara, održavaj ih onda, sigurno ti neće škoditi ...
 
Неки од нас су одмах лепо рекли да је то скупа играчка. Још не могу да верујем да неко мисли да нам је то требало и да смо у могућности да до краја преуредимо саобраћајнице и да га још одржавамо.

Ако се држимо здравог разума смернице би нам биле никад се не луксузирај, никад из увоза. И нема грешке!

Са ових бачених 100тинак милиона евра, били би ближе томе да сами произведемо трамвај.
 
Ja sam za to da izbacimo iz upotrebe i ove solarise, pa i ikarbuse i da se vratimo na konjsku zapregu. I nema greške!

To bi zdravorazumski posmatrano bilo najbolje rešenje, kakvo luksuziranje, kakvi bakrači...

A kada konj lipše, eto nama kobaja, nema zdravijih od njih.Win win situacija.
 
Да знаш да си у праву( а знам да тога ниси с вестан)
За соларис ми је још више жао јер је постојала домаћа фирма па још и дупло јефтинија. Проблем одржавања тек следи.
Без Кафа си већ остао и то те кошта око стотке, па ти баратај иронијом колико хоћеш а запрега ти због тога не гине.
 
Mi da proizvedemo tramvaj!? Pa zadnjih deset godina iz Ikarbusa nije izašao pošten autobus koji se posle par meseci nije raspadao po šavovima.

I ne to nema veze sa održavanjem, koje je uzgred rečeno očajno. Šta reći za ovu poslednju seriju zglobnjaka koju su na sva usta hvalili, posle par meseci lajsne pokidane, onaj pod od gume počeo da puca, motor greje kao u sauni!

Ti ikarbusi koji su duplo jeftiniji na duže staze su nas barem tri ili četiri puta više koštali nego da smo od samog starta uzimali Solarise ili Manove.

Uostalom, vreme će za Solarise pokazati kakvi su, a već sada izgledaju kao svemirski brod u odnosu na nekoliko meseci stare ikarbuse.
 
Bivis u pravu,a i ko danas uštedi na kraju ipak plati duplo.
odrzavanje je odrzavanje i to uvek košta,mislim da nije u pitanju cena odrzavanja vec sasvim treci faktor,onaj koji sam gore naveo.

Da se razumemo i ja sam uvek za domace osim ako nije đubre.
đubre ne bi kupio ni od brata rođenog
 
Па и немој. Ја због свега тога превоз и не користим. Не занима ме тај искривљени став већине. Када будете у запрези плакаћете за лошим домаћим. Невероватно ми је да не схватате да су кредити и куповина у иностранству начин да осиромашимо и ових 100 тинак милиона само за каф то доказује. А ускоро га нећемо ни имати, то не заборавите!

Ја бих подржао брата, макар на своју штету а у пракси ту штете никада нема. То је домаћинско постављање ствари и по правилу доноси напредак.
 
Opet se ne slazem,takvi domacini propadaju vrlo brzo,a i da beograd momentalno ostane bez celog gsp-a sigurno se ne bi vozili u zapregama.

Ovo je DVOMILIONSKI grad druze,mani se mašte i prestani da troluješ
 
И ти се питаш зашто немаш посао. Иди у неки ћошак и плачи. Такви и вуку кола низбрдо.

Каф је плаћен стотку! Кафа нема више или ускоро га неће бити. Борчанац је то рекао и пре него што се догодило. Троловаћу док и последњи успорени мозак то не схвати за убудуће, јер и мени се завлаче руке у џеп. То су чињенице. Ја кажем да их има све мање, да не можемо да их одржавамо, да су превелике наше паре сада преко. Да Београд нема 2 милиона, а и да има то ништа не мења. То су чињенице а не троловање. А шта ви кажете?
Ништа!
Ја хоћу, нама треба, заслужујемо, свиђа ми се... дете има више разума. Мање плаче за све што сија...
 
Борчанац je vidovit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ahahaha

ako je imao 100 da kupi a nema 2 da odrzava i treba da se obesi

mislish da i stedlere ne treba odrzavati kad stignu!!!!!!!!!!!!!!!!

u ćošak sad odma!

Ti nisi za ovaj forum nego neki za botaničare,bez podcenjivanja botaničara.
 
Kvalitetnije=Skuplje+duze traje
Srpsko=Jeftino (ponekad)+moze dugo da traje ako se kupuju delovi.
 
ZvezdaracMare":3f70uk8i je napisao(la):
Борчанац je vidovit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ahahaha

ako je imao 100 da kupi a nema 2 da odrzava i treba da se obesi

mislish da i stedlere ne treba odrzavati kad stignu!!!!!!!!!!!!!!!!

u ćošak sad odma!

Ti nisi za ovaj forum nego neki za botaničare,bez podcenjivanja botaničara.

Decko ti nije da si promasio, nego lupas ko maksim po diviziji.
Jeste, Borcanac je ukazivao i Borcanac puni taj budzet od koga se vraca taj kredit kojim smo platili tramvaj koji sada stoji u depou zato sto nema para za delove.
Ti smatras da zasluzujes da se vozis u CAF-u? Sjajno, podrzavam te, al ajde radi nesto da bi od poreza imalo novca da se kupi deo. A, nemas gde? Pa neces ni imati posto sve uvozimo, zato sto svi takvi kao ti smatraju da neko drugi treba da stvori dobar posao, dobre puteve, dobar auto, dobar stan...

I onda kada ti covek pokusa objasniti koliko pogresno gledas na zivot, ti sebi dopustas da budes bezobrazan i da vredjas?

Ok Borcanac je glup, (i ja sa njim), daj kazi gde su tih 2 miliona kako ti tvrdis, pa da popravimo CAF-ove ???
Nemas ideju jel tako, samo znas da ti zasluzujes bolje.
Kladim se da si tako i roditeljima histerisao da ti kupe skupe patike i bolelo te dupe sto oni zbog toga nemaju za pogacicu i jogurt na poslu.

Razmazeno derle!
 
Nemoj posezati za uvredama, već argumentovano brani svoj stav.

Ovaj prvi način te sam po sebi diskredituje.

Vezano za domaćinsko poslovanje, koje po pravilu donosi ''napredak''.

Jesmo li se bratski i roditeljski odnosili prema Ikarbusu, mislim tu pre svega na Beograd.

Jesmo li uvek prelazili preko očajnog kvaliteta i zadnjih dvadeset i koliko godina kupovali od njih? Jesmo!

I gde je tu napredak, za koga? Za grad, nikako... Za Ikarbus... Još manje. Siguran plasman proizvoda, bez bilo kakve kontrole
kvaliteta od strane kupca tj. Grada je u velikoj meri uništio i ono malo dobrih stvari što je postojalo u toj firmi.

Bratu smo učinili veću štetu nego korist, toliku štetu da komotno možemo celu fabriku da pošaljemo na višegodišnji kurs
kod Poljaka da ih nauče kako se pravi pristojan proizvod.

Vezano za kaf, nema tu nikakvog dečijeg razmišljanja ( vrlo lako prelazim preko tih kvalifikacija, bolje reći uvreda), jednostavno 2014 je godina, svet je neverovatno napredovao u tehnološkom smislu, katice kao takve su odavno prevaziđene. Zašto bi smo mi ostali zaglavljeni u prošlosti.

Noviji, savremeniji i kvalitetniji gradski prevoz je ono čemu treba da težimo, a Beograd je svakako u stanju da to uradi. Zašto podcenjivati naš narod. Pa uspeli smo da posle turske vlasti u relativno kratkom periodu da od palanke postanemo pravi evropski gradu, u punom smislu te reči. Sigurno ne zahvaljući razmišljanju kao tvom.

Problemi vezani za rezervne delove će se sigurno rešiti, jedina šteta će biti što će se onda pokazati da je Borčanac pogrešio. Mislim, šteta za tvoj ego, ne za obične građane.
 
Ova dvoijca su izgleda ista fela,
laki me toliko "poznaje" pa sebi daje za pravo da išta govori o meni,mojim stavovima,detinjstvu. ahahaha

kapiram da oboica imate jedva srednju,i uvalili ste se na te fore "snalazljivih",pa sad odplacujete te delove za tramvaj,jadni.tolko ne obrazovani da zvoni po forumu.Politika kupicu đubre al da je od brata pokazuje vaš nivo NEsvesti i inteligencije.
Necu reci da ste oboica glupi to je malopre laki reko a ja cu ga podrzati i neću sipati uvrede po forumu ko prostačina.
 
Vrh