Generalni direktor Goša holding korporacije iz srpske Smederevske Palanke, Vlastimir Nešić, najavio je u četvrtak mogućnost suradnje s hrvatskim Končarom na međunarodnom javnom natječaju za nabavu 30 tramvaja za GSP Beograd.
Tender je prije nekoliko dana objavila Agencija za investicije grada Beograda, a prema Nešićevoj procjeni, ponuđači na natječaju neće ići ispod cijene od 1,5 milijuna eura po tramvaju.
Zajednički nastup
Generalni direktor Goša holdinga je s predstavnicima 20-ak drugih tvrtki iz Srbije u srijedu i četvrtak bio u posjetu HGK - Komori Zagreb, gdje su se srpski poduzetnici susreli s predstavnicima hrvatskih tvrtki.
"Godinama surađujemo s Končarom i TŽV Gredeljem, a prostora za daljnju suradnju najviše vidim u zajedničkom nastupu na trećim tržištima", kazao je Nešić.
No, prema riječima predsjednika Uprave TŽV Gredelja Antuna Fabeka, njegova se tvrtka u suradnji s Končarom planira javiti na natječaj beogradskog Gradskog saobraćajnog preduzeća, tako da će Goši vjerojatno biti konkurent.
"Ne prođe li naša ponuda na natječaju, razmatrat ćemo i druge mogućnosti kako bismo se uključili u igru", kaže Fabek, negirajući Nešićeve navode kako je uvjet natječaja da ponuda obuhvaća i domaću, srpsku industriju.
Voditelj prodaje Končarinema za Srbiju, BiH i Crnu Goru Zoran Ležaić, koji se u četvrtak susreo s Nešićem, kaže da su tom prilikom vodili samo prijateljske razgovore i da nije bilo konkretnih poslovnih dogovora. Za tender kaže da je tek objavljen te da sad treba nuditi i lobirati.
U javnom pozivu za nabavu tramvaja stoji da ponuđač mora imati ukupan promet 50 milijuna eura u posljednjih pet godina od proizvodnje tramvaja, dijelova za tramvaj i remont voznog parka. Ako nastupa kao zajednički poduhvat (joint venture), vodeći partner mora ispunjavati najmanje 60 posto, a svaki od ostalih partnera najmanje 30 posto minimalnih kriterija.
Nešić, međutim, kaže da je to samo faza tehničke ponude, dok će se u konačnoj, komercijalnoj ponudi ipak favorizirati ona koja uključuje domaću industriju. Prema njegovim riječima, srpska će vlada sredinom svibnja s EBRD-om potpisati ugovor o kreditiranju u vrijednosti 110 milijuna eura, a u planu je i nabava elektromotornih vlakova za Srpske željeznice.
Neiskorišteni potencijal
"I u tom tenderu, kad se raspiše, postoji mogućnost naše suradnje s hrvatskim tvrtkama", kazao je Nešić.
U delegaciji beogradskih gospodarstvenika bile su i tvrtke iz drvne i prehrambene industrije, građevinarstva, transporta, bankarstva i trgovine. U delegaciji je sudjelovao i tajnik Udruženja ugostiteljstva i turizma Privredne komore Beograd Svetozar Krstić.
"Ukupna robna razmjena između Hrvatske i Srbije prošle je godine iznosila 1,2 milijarde američkih dolara. Ta se brojka u roku dvije godine može udvostručiti, pritom mislim i na potrošnju naših turista u Hrvatskoj, kojih će ove godine, vjerujem, biti više nego lani. Recesija će usporiti međusobne gospodarske aktivnosti, ali smatram da dosad nismo iskoristili ni pet posto prirodnog potencijala gospodarske suradnje naših dviju zemalja", kazao je Krstić.