Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

dsc02258.jpg


dsc02259.jpg
 
Ово испред му дође данас застакљена башта на тротоару?
 
stf":22wenou8 je napisao(la):
Ово испред му дође данас застакљена башта на тротоару?

Na fotografijama uništenog hotela se vidi kako je taj zastakljeni deo preživeo bombardovanje.
Ali, to nije ovo što danas imamo, tu površinu danas zauzima otvorena bašta a prizemni objekat se nalazi samo uz
stambenu zgradu na broju 20 (restoran "Park").
https://www.google.rs/maps/@44.8208863, ... !2e0?hl=sr
Ubi me, ali ne sećam se kako se zvao restoran koji je posle rata radio na tom mestu (nedavno izgoreo u požaru pre nego što se pretvorio u džukačko mesto pod imenom "Central Park").
 
Знам Реља где се налазио хотел и шта је данас на том месту. Прокоментарисао сам застакљено приземље са фотографије које неодољиво подсећа на данашњу моду узурпирања тротоара разним застакљеним баштама па ме ова подсећа на њиховог претка. Погледај само колико је због ње тротоар узак, једва метар да има ширине :)
 
Ja ne bih baš tako olako sudio...
Ako se pogledaju fotografije iz različitih uglova, može se videti da je tada trotoar u Pariskoj slične širine kao u Uzun Mirkovoj. Na fotografijama nesrećnog tramvaja koji je stradao istom prilikom se vidi da je kolovoz u Pariskoj tada bio uži nego danas.
Pošto je ta "bašta" (da je tako uslovno nazovem) izgrađena 1920-tih, pre zgrade na broju 20 koja srećom postoji i danas i koja je u liniji sa hotelom, ja bih pre zaključio da je "bašta" dobila privremenu dozvolu, do radova na proširenju Pariske.
Nisam nikakav apologeta Kraljevine Jugoslavije, samo mislim da se tada više poštovao red i zakon i da ne treba da primenjujemo današnje kriterijume (tj. da smo se već navikli na divljaštvo i nerad institucija) na neka prošla vremena.

Evo i širine trotoara u Pariskoj

hotel+Srpski+kralj+(2).jpg


i Uzun Mirkovoj

hotel+Srpski+kralj+(18).jpg


Dakle, ubeđen sam da su vlasnici 1920-tih dobili privremenu dozvolu za baštu kada nije bilo jačeg saobraćaja (a i u međuvremenu hotel se ozbiljno doziđivao u visinu, a ne u širinu prema Pariskoj ulici), zgrada na broju 20 je izgrađena kasnije i u liniji sa hotelom, Pariska je bila uska i sa dva tramvajska koloseka - bašta bi vrlo brzo bila srušena...
 
Kafana se zvala park , poslije pozara radila je mala sala u broju 20 pa su izracunali da im se vise neisplati , u sistemu varos kapija , sve vise mislim da je bio slp tj slucajni lokacijski pozar
 
Pa kad se sve vreme radi duboko u rupi i tako će biti sigurno još pola godine. Kada krenu da izviruju iz zemlje, forum će biti preplavljen fotkama.
 
Па и нису се нешто претргли од посла.
 
Galeks":61dacxt5 je napisao(la):
direktor":61dacxt5 je napisao(la):

Sta je sa ovom zgradom desno? Jel ostaje, jel se rusi, uklapa u projekat ili sta?

Pisao sam zavodu za zaštitu spomenika u vezi tog objekta. Evo šta su mi odgovorili:

Da li zavod za zaštitu spomenika namerava da omogući rušenje zgrade na adresi Pariska 20 (prostor gde je bi trebalo da bude izgrađen hotel u sklopu projekta "TC Rajićeva")? Zgrada predstavlja izuzetan biser beogradske arhitekture, te bi rušenje iste predstavljalo veliki gubitak za grad Beograd.

Zgrada u Pariskoj 20 ni jednim projektom niti resenjem Republickog zavoda za zastitu spomenika kulture nije predvidjena za rusenje.
 
Delija":1s7nfvqj je napisao(la):
Па и нису се нешто претргли од посла.

I dalje se zahuktavaju radovi :) U delu gradilišta prema Uzun Mirkovoj je juče bilo dosta radnika (nisam bio u mogućnosti da slikam taj deo jer me je čuvar nešto ljutito gledao). Evo jedne jučerašnje slike:

1566alj.jpg
 
Mislim da necemo videti ozbiljnije radove pre aprila.
@Zaza BG hvala za odgovor
 
Bolje da potraje nego da uruse neku od okolnih zgrada kao slucajno
 
Na bg hronici pricali o raicevoj nisam uhvatio sve , radi se osiguravanje okolnih objekata , iz projekta su izuzete ulice raiceva i c urosa , sutski sporovi ,oko placa, lokacije hotela srpski kralj ,pobrojali su i jos neke lokacje , na kojima stoje radovi , i zbog ceka ako je neko gledao i ako ima snimka na netu hronike
 
Uvek sam se pitao zašto su se Lojanice odlučile da na ovaj kompleks, na strani koja izlazi ka Kralja Petra, stave fasade zgrada koje su se nekada nalazile u toj ulici, ali to isto nisu učinili sa hotelom "Srpski kralj".

No, ja sam "Srpski kralj" znao sa fotografija uvek u ovoj nadzidanoj i proširenoj varijanti, ali sada kada je Direktor stavio sliku prvobitnog izhleda hotela, vidi se da su Lojanice ipak ugurale i po neki njegov delić u novi projekat:

rajieva.jpg


Lično bih više voleo da su na ćošku Uzun Mirkove i Pariske u potpunosti rekonstruisali fasadu "Srpskog kralja" u proširenoj i dozidanoj varijanti. No, budući da je taj deo kompleksa planiran tekza drugu fazu, koja je još uvek pod znakom pitanja, možda se nešto i promeni do eventualne realizacije.

Pozajmio sam jednu staru fotografiju Ulice kralja Petra sa foruma Politikinog zabavnika, kako biste mogli da je uporedite sa renderom novog kompleksa :)

KraljaPetra-Jeremija16.jpg


41.png
 
dsc03190.jpg


dsc03176.jpg


nadej li ko jucerasnju tj 25.11. bg hroniku na netu
 
Da li uopšte ima ikakvog pomaka? Sve ovo deluje vrlo traljavo.
 
Radovi u Rajicevoj su juce krenuli punom parom. Iz Uzun Mirkove 10 sa IV sprata video sam tridestak radnika a u kancelariji u kojoj sam bio kazu da su ozbiljni radovi zapoceli juce (18. 11.). Nazalost nisam bi u prilici da fotkam.
 
E ako je krenulo, nek nam je sa srecom!
Valjda ce ispasti kako treba.
 
Vrh