Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Hotel%20Srpski%20kralj-7_zpsnf3juyhd.jpg
 
Ovi su bas duboko zasli.
Sta je sa onim pominjanim arheoloskim nalazistem (ili iskopinama, sta vec)
 
Могуће да је негде писало, али ко је инвеститор читавог пројекта?
 
Dobro je da se gradi punom parom i da ce ovaj projekat konacno ugledati svetlost dana...,verujem da ce se unaprediti i posstojeci lokali u Knezu oko ovog TC. Jedino obe robne kuce u Knezu su i dalje ruglo, narocito Mitic....da li ce neko da se ozbiljno i njima pozabavi ?
 
Više od polovine radnji u Knezu su gubitaši. Spora ekonomija.
 
Sad ce ovaj TC malo da obori cenu lokalima u knezu. Mada me ne bi zacudilo da se pola lokala zatvori i preseli u TC. Kao potencijalne preletace vidim Zaru koja je nakaradno sklepala lokal u knezu, springfield, office. Vrlo moguce da ce se knez u prvom trenutku malo isprazniti, ali mislim da je ovo prosirenje prodajnih kvadrata dobro za knez, jer ce prosiriti asortiman prodavnica, a samim tim privuci jos veci broj domacih i stranih kupaca da vreme umestu u uscu provode u knezu,
 
Samo se nadam da ce rekonstrukcija fasada onih nestalih predratnih zgrada u sklopu projekta trznog centra biti kvalitetno odradjena a ne da dobijemo neki cirkus.
 
spatiotecte":qnm75vez je napisao(la):
Samo se nadam da ce rekonstrukcija fasada onih nestalih predratnih zgrada u sklopu projekta trznog centra biti kvalitetno odradjena a ne da dobijemo neki cirkus.

Делим зебњу..
 
bojan87":1il864ub je napisao(la):
Sad ce ovaj TC malo da obori cenu lokalima u knezu. Mada me ne bi zacudilo da se pola lokala zatvori i preseli u TC. Kao potencijalne preletace vidim Zaru koja je nakaradno sklepala lokal u knezu, springfield, office. Vrlo moguce da ce se knez u prvom trenutku malo isprazniti, ali mislim da je ovo prosirenje prodajnih kvadrata dobro za knez, jer ce prosiriti asortiman prodavnica, a samim tim privuci jos veci broj domacih i stranih kupaca da vreme umestu u uscu provode u knezu,

Из прве руке - Повећаће цену закупа локала у Кнезу, посебно у његовом горњем делу који је ближи будућем ТЦ-у а где има мање расположивих локала односно квадрата. Својеврсна борба око тих локала је увелико у току.
 
sasvim logicno, TC ce biti novi sadrzaj u tom delu grada i sigurno ce generisati veci protok ljudi nego je sto je to slucaj danas. nece svi dolaziti kolima do parkinga i posle sopinga istim putem pravo nazad kuci.

neko je spomenuo RK beograd i njehove objekte u knezu. takve prodavnice su izgubile trku sa modernim multifunkcionalnim TC i ja licno mislim da ce njihov prostor tavoriti do izgradnje metrao kada ce uz unutrasnju modifikaciju postati atraktivan kancelarijski prostor. mozda i gresim ali zaista ne vidim drugo resenje za neku prenamenu prostora
 
Bas mi nesto i ne ide kancelarijski prostor u Knez Mihajlovoj....mozda na gornjim spratovima robnih kuca, a u prizemlju treba da budu atraktivni lokali....neki mozda multi brend shop.....samo je bitna dobra ponuda. Logicno je da ce dosadasni lokali oko TC Rajiceva dobiti na znacaju i taj deo Kneza, a mozda ce i preuzeti primat prednjem delu-do cesme koji je uvek bio atraktivniji. Da li ce TC dobiti neki zanimljiviji naziv a ne TC Rajiceva - po ulici ?!?
 
Nisam siguran da se ovo može desiti u nekoj normalnoj državi, ali kod nas očigledno jeste. Ovi su lepo i bez naročitog snebivanja izbušili arheološko nalazište svuda OKO svog placa. Prvo je prostor neposredno ispod nivoa poda Rimske dvorane u podrumu biblioteke grada pretvoren u švajcarski sir. A zatim su isto to uradili ispod svih okolnih ulica. Koliko se sećam njihov plac je pre gradnje tobože arheološki ispitan, mada duboko sumnjam koliko je u tadašnjoj atmosferi opšte korupcije i privatizacije po svaku cenu to kvalitetno urađeno, koliko je para i vremena arheolozma dato za istraživanje na tako velikoj površini (a verovatmno i sa usmenom preporukom da bi im "bolje bilo" da ne nađu ništa što se ne može odneti u muzej). Ali recimo da je sam plac u Rajićevoj ulici bar površno pogledan. Nažalost čak se ni to ne može reći za zemljište ispod kolovoza Knez Mihajlove i Kralja Petra. A pogledjate na šta to sada liči:

Prvih pet slika sam snimio 16. Januara, kad se još nisu previše ukopali, pa su bušili tek prvu grupu rupa, na prvom nivou.

IMG_8908_resize.jpg

IMG_8911_resize.jpg

IMG_8912_resize.jpg

IMG_8913_resize.jpg

IMG_8914_resize.jpg


12. Februar 2015. Ovde već vidite metalne držače u nivou rupa prvog reda (neposredno ispod cevi), a oni su prešli na bušenje nove grupe na nižem nivou.

dsc04636.jpg


20 Februar 2015. Pogledajte dubinu ovog čuda. Ako sam ja dobro shvatio šta se ovde događa, pošto ne žele da smanjuju fleksibilnost prostorija ukrućivanjem spoljašnjih zidova unutrašnjim pregradama ili posebnim ojačanjima, bez naročitih skrupula su za fiksiranje ovako visokih zidova iskoristili okolno zemljište, izvan granica svog placa. Naravno, ako su ova ukrućenja dugačka onoliko koliko pretpostavljam da jesu. U svakom slučaju to sad izgleda ovako:

IMG_9922_resize.jpg

IMG_9924_resize.jpg

IMG_9925_resize.jpg

IMG_9935_resize.jpg

IMG_9934_resize.jpg

IMG_9926_resize.jpg

IMG_9930_resize.jpg

IMG_9929_resize.jpg

IMG_9947_resize.jpg

IMG_9955_resize.jpg

IMG_9958_resize.jpg

IMG_9967_resize.jpg


Sa druge strane ovih cevi je Rimska dvorana. A vrlo slični ostaci svuda unaokolo.

IMG_9969_resize.jpg

IMG_9985_resize.jpg


Ispod ulice Kralja Petra će biti isto. Neki držači su postavljeni, neki će tek biti.

IMG_0010_resize.jpg


Ispod temelja obližnje zgrade takođe.

IMG_9921_resize.jpg
 
Dobro zboriš
+1 :)
klasičan epilog pri susretu materjalnog i moralnog načela
 
@Zuma, ne znam sta te u ovim slikama buni. Ovo se zove "obezbedjivanje iskopa temeljne jame i fundiranje objekta". Prosto receno, osigurava se iskop, sipovima u ovom slucaju, da se ne bi okone zgrade obrusile (bilo je slucajeva ranije). Tako se radi svuda u svetu u gustom gradskom jezgru, odnosno gde objekat ide jedan do drugog. To se i radi unutar granica svoje parcele svuda u krug, odnosno gde ima potrebe. Jednostavno nije moguce raditi bez osiguranja temeljne jame na taj nacin.
 
Koliko su dugački šipovi? Ivica iskopa je ovde istovremeno i granica placa. Problem je to što oni NISU ostali unutar granica svoje parcele, a svuda unaokolo je nestraženo arheološko nalazište, jedno od najvažnijih u gradu, dok su zgrade i njihovi temelji samo na nekim mestima.

Ili nešto sasvim nevezano za arheologiju. Pogledaj ove dve slike.

IMG_9924_resize.jpg


IMG_0010_resize.jpg


Šipovi sada čine gustu betonsku rešetku ispod Knez Mihajlove i Kralja Petra. Šta će biti ako se bude morao ukopavati toplovod ili bilo koje druge dublje postavljene instalacije? Doduše, to zavisi da li će zidovi kasnije biti ukrućeni na drugi način, pa će se sami šipovi moći kasnije ukloniti kopanjem svuda unaokolo, poželjno duž cele površine koju pokrivaju (ko će to platiti?). Ali to ostaje otvoreno pitanje, a i u tom slučaju bi i dalje ostala primedba u vezi slepog uništavanja arheološkog nasleđa.
 
Zuma":10szil48 je napisao(la):
Koliko su dugački šipovi? Ivica iskopa je ovde istovremeno i granica placa. Problem je to što oni NISU ostali unutar granica svoje parcele, a svuda unaokolo je nestraženo arheološko nalazište, jedno od najvažnijih u gradu, dok su zgrade i njihovi temelji samo na nekim mestima.

Зума и његова метафизика... Свуда унаоколо су зграде старе и по сто и више година. Ово је класично обезбеђивање темељне јаме и заштита околних здања. У ствари није класично, са слика се види да ово раде врло педантно и квалитетно а што околна здања свакако заслужују. А ако је нешто и постојало испод темеља старих зграда то наслеђе је онда недоступно за вјек и вјекова осим ако неко не зацрта да преоре и поруши ова стара, културно, историјски и архитектонски вредна здања. Што се археолошких налазишта тиче она су на овој парцели откривена и испитана по забадању првог ашова пре око 10ак година. Било је ту разних прича али од тог момента пуна одговорност пада на наше надлежне институције. У околини остаци из римског периода се налазе и испод Париске улице, вероватно и испод саме Кнез Михаилове. А чисто сумњам да је ишта било или преживело од тих остатака испод самих здања која су изграђена крајем 19 и почетком 20. века.

Zuma":10szil48 je napisao(la):
Šipovi sada čine gustu betonsku rešetku ispod Knez Mihajlove i Kralja Petra. Šta će biti ako se bude morao ukopavati toplovod ili bilo koje druge dublje postavljene instalacije?

Зашто човече овако фантазираш? Какав топловод, какве инсталације? Неко ће поред да гради још један тржни центар? Ајд одмори мало.
 
Vrh