Tržni centar u Rajićevoj tek 2015.
Po ko zna koji put u poslednjih desetak godina odložen završetak gradnje poslovno-komercijalnog kompleksa od 57.000 kvadratnih metara
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Šoping centar u Rajićevoj biće otvoren u prvoj polovini 2015. godine, a uskoro će biti nastavljena gradnja, potvrdio je juče u pisanim odgovorima investitor, izraelska kompanija ABD d.o.o. Tako je, po ko zna koji put u poslednjih desetak godina odložen završetak gradnje poslovno-komercijalnog kompleksa od 57.000 kvadratnih metara u kome će osim šoping centra sa oko 500 parking mesta i više od 80 lokala biti smešten i hotel. Da će ovo pomeranje možda biti i poslednje svedoči promotivna kampanja koju je pokrenuo investitor – spot koji se pojavio na internetu i predstavljanje tržnog centra na njihovom sajtu.
On se najavljuje od 2000. godine kada je raspisan konkurs za arhitektonsko-urbanističko rešenje hotelsko-poslovnog centra i tada su prvu nagradu osvojile arhitekte Milan i Vladimir Lojanica. Tri godine kasnije sa tog mesta je ukinuta trolejbuska okretnica, a do danas iza ograda placa, veličine 10.000 kvadrata, između ulica Uzun Mirkove, Tadeuša Košćuška i Knez Mihailove, ne naziru se moderna zdanja.
Prethodnih godina kao glavne kočnice projekta vrednog 100 miliona evra navođeni su nerešeni imovinski odnosi na parceli, arheološka istraživanja, problemi oko finansiranja projekta... Neke od njih su u međuvremenu otklonjene, a na gradilištu su porušeni pomoćni objekti i izvedeni šipovi kao deo konstrukcije koja će zaštititi okolne zgrade.
Potvrdu o prijemu dokumentacije što je prema Zakonu o planiranju i izgradnji iz 2003. godine „zeleno svetlo” za početak radova izdalo je avgusta 2009. godine Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja. Taj posao je u njihovoj nadležnosti zato što se lokalitet Rajićeve ulice nalazi u okviru prostorne kulturno-istorijske celine područja Knez Mihailove ulice, kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
– Dozvole su izdate u skladu sa zakonom. Investitor je pobio šipove. Svi objekti oko temeljne jame su stabilni i to je za sada najbitnije. Zašto su radovi stali, ne znamo. Pretpostavljamo da je razlog finansijski, jer je reč o velikoj investiciji. Kako se dugo ne gradi razmišljala sam da podnesem zahtev za preispitivanje građevinske dozvole, odnosno da zatražim da se ona poništi, ali za to nisam imala zakonskog osnova.
Investitor nema rok kada treba da završi gradnju, jer su dozvole dobili prema starom zakonu o planiranju i izgradnji. Ni prema novim propisima ne kači ih obaveza da u roku od pet godina od izdavanja građevinske dozvole završe kompleks, što važi za sve objekte za koje su dozvole izdali organi lokalne samouprave, izuzev onih koji pribavljaju dozvolu od ministarstva – objašnjava Slavica Golubović, građevinski inspektor Ministarstva građevinarstva i urbanizma.
Investitor je, kako kažu u Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, izmirio sve obaveze na ime naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
----------------------------------------------------------
ABD: Poslujemo u skladu sa zakonom
U kompaniji ABD kažu da „posluju u skladu sa dobijenim dozvolama, važećim procedurama i zakonima Republike Srbije”.
– Sve dobijene dozvole i odobrenja su na snazi i nisu prestala da važe. Posle veoma dugog procesa prikupljanja i dobijanja potrebnih dozvola, kao i usled ekonomske krize koja je pogodila privredu i otežala realizaciju projekta, u završnoj smo fazi odobravanja finansijskih sredstava od međunarodnih banaka. Lizing partner kompanije već vodi pregovore sa domaćim i internacionalnim brendovima, koji će se naći u šoping centru – kažu u kompaniji ovoj kompaniji.
----------------------------------------------------------------------
Borba za povratak imovine
Uprkos tvrdnjama da je sve urađeno prema zakonu, u Mreži za restituciju kažu da Bogdan Veljković, američki Srbin, čiji su preci pre Drugog svetskog rata na placu od 12 ari, na uglu ulica Tadeuša Košćuška i Uzun Mirkove, imali hotel „Srpski kralj”, nije odustao od borbe za povratak imovine. Ustavni sud je na njegovu inicijativu doneo odluku da je grad na nezakonit način investitoru dodelio zemljište i na osnovu nje svi dosad izdati papiri za gradnju su sporni, ističe Mile Antić, koordinator Mreže za restituciju.
– Dodelom zemljišta izbegnuto je plaćanje zakupa i tako je gradski budžet oštećen za 55 miliona evra. Nezakonito je izvršena dodela javne površine, odnosno dela ulica Rajićeve i Cara Uroša i njihovo proglašavanje ostalim građevinskim zemljištem. Ustavni sud je potvrdio da to nije u skladu sa najvišim pravnim aktom. U vezi sa tom odlukom sada se vode postupci pred Upravnim sudom i to još nije okončano – naglašava Antić.
On podseća da investitor, ako želi da gradi ceo kompleks kako je najavio, mora da se dogovori sa vlasnicima stanova u zgradi u Pariskoj 20, koja se graniči sa gradilištem, obuhvaćena je projektom i trebalo bi da se rekonstruiše.
– Niko od vlasnika stanova neće da ih proda, a porodici Belić je pre mesec dana vraćen poslovni prostor od 270 kvadrata u prizemlju objekta u Pariskoj 20 i višespratnica je sada u rukama privatnih vlasnika – kaže Antić.
Daliborka Mučibabić
objavljeno: 17.05.2013.