Rajićeva: Tužbe "ogradile" tržni centar
I. PREKOVIĆ | 25. jun 2013. 06:31 | Komentara: 0
Vlasnici okolnih stanova i parcela protiv izgradnje šoping-mola i hotela u ulici nadomak Kalemegdana. Bespravna gradnja i zauzimanje javnog dobra neke su od optužbi na račun investitora
GRAĐEVINSKO zemljište budućeg tržnog centra "Rajićeva", na bivšoj trolejbuskoj okretnici nedaleko od Kalemegdana, već deceniju unazad predmet je tužbi i krivičnih prijava, kako vlasnika povraćene nacionalizovane imovine u susedstvu placa, tako i trenutnih stanara iste ulice. Glavni uzrok nezadovoljstva jeste zauzimanje delova ulica Cara Uroša i Rajićeve, ali i dokumenti koji svedoče da je luksuzna lokacija ustupljena bez ikakve naknade.
"Vilom brodogradilicom" ovog "Skadra" može se svakako prozvati Bogdan Veljković, potomak čuvene beogradske porodice, kojoj je posle Drugog svetskog rata oduzeto više vrednih lokacija, kao što su Stari mlin, pivara BIP i 12 ari placa nekadašenjeg hotela "Srpski kralj", na uglu Pariske i Uzun Mirkove. Udruženim snagama sa Mrežom za restituciju, Veljković se bori za parče svoje dedovine, koja je planirana za gradnju, kao i petospratnica u Pariskoj.
- Ne postoji institucija kojoj se nisam obratio, dokumentujući svaki nelegalni korak. To je čitav istorijat kriminala na malom, koji ovaj grad košta najmanje 56 miliona evra zbog gubitka javnih prihoda u naknadi za građevinsko zemljište, jer zakup nije plaćen po tadašnjem zakonu koji je stupio na snagu 2003. godine - tvrdi Veljković. - Najmanje, kažem, jer se kvadratura planiranog objekta menja na nekoliko godina, ali samo naviše. Rešenjima i dopunama Ministarstva za kapitalne investicije i Ministarstva za životnu sredinu i prostorno planiranje, od odobrenih 28.000 kvadrata, projektu je dodeljeno skoro 58.000 kvadrata.
Po inicijativi Veljkovića, Ustavni sud je odluku pripajanju Rajićeve i Ulice cara Uroša građevinskom placu, proglasio za protivzakonitu. Ta odluka je stigla samo do stanara Rajićeve, koji na osnovu nje pokušavaju da spasu svoje zgrade na uglu Uzun Mirkove i Kralja Petra.
Naše zgrade izgrađene su 1907. i zaštićeno su kulturno dobro. Kako se one to štite kada neko iskopa rupu duboku više metara nadomak njih i još planira da im se približi tik uz fasadu? - pita se predsednik skupštine stanara Miomir Jakšić. - Projektni plan podrazumeva da zauzme Rajićevu na manje od dva metra od naših vrata, kao i od ulaza u parking i potpuno nas blokira. Tu je trafo-stanica za ceo blok, koja je više puta gorela, a o prolasku vatrogasnih kola nema ni govora.
VODA STIGLA DO PODRUMA I ZIDOVA
PRE više od dve godine bageri su, uništivši obe ulice, iskopali rupu duboku nekoliko metara koja se neprekidno plavi tokom kišnih dana, a svoj put voda je pronašla i do podruma zgrada u Rajićevoj. Vlažni zidovi su "poklon" koji su dobili stanari zgrade kraj novih "komšija", a uvođenje grejanja u domove je bila prava avantura za starosedeoce. Oni su morali da doplate ceo proces pošto izvođač radova nije dozvolio da toplovod prođe kroz njegovu parcelu - Rajićevu ulicu.
STANARI NE DOZVOLjAVAJU RADOVE
KOMPANIJA ABD tvrdi da se sa predstavnicima stanara dogovorila i oko vrste i metodologije radova. "Komšije", međutim, kažu da su upoznate sa geodetskim merenjima šipova koji će se postaviti ispod njihovih temelja i ponudom osiguranja zgrada koju su odbili jer bi polisa glasila na ime kompanije. Iako građevinska firma poručuje da će pristup ulazima biti obezbeđen, kao i same zgrade, stanari neće dozvoliti nikakve radove, dok se ne usliše njihovi zahtevi.
ABD: SVE JE URAĐENO PO ZAKONU
IZVOĐAČ radova ABD d.o.o., u vezi sa odlukom Ustavnog suda o parcelama 710 i 713 Rajićeve i cara Uroša, tvrdi da su one dodeljene na osnovu važećeg Detaljnog urbanističkog plana za Knez Mihailovu ulicu. Dodaju i da je urbanistički projekat podele zemljišta urađen na osnovu tog plana, u skladu sa Zakonom o urbanističkim uslovima, i da su sve odluke konačne.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... zni-centar