Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

На крају ме не би зачудило да и ова Рајићева доживи идентичну судбину Стакленца. Зато што ће се отворити нешто ново, на другом месту и ово само напустити......

Naravno da ce se ovo i desiti. Kao sto su propadale robne kuce beograd, pa trzni centri 90tih, tako ce propasti i ovi novi za 10-15 godina. Ali lako je srusiti Usce. Kako cemo da rusimo tu rajicevu? Nikako, ostace olupina da ruzi grad kao i njene prethodnice do sada.

Moje misljenje je da bi pod hitno trebao da se resi status dve robne kuce u knezu kao i kuce na kraju kneza gde je bio speak easy.
Bila Grcka kraljica...ali nije ni vazno...
 
Za Čumić, Stari Merkator, Piramidu i sl. država mora da nađe model da sistemski natera vlasnike lokala da održavaju sam TC. Ili da ih natera da angažuju firmu za održavanje, i da se propiše da sve mora da se čisti, održava fasada i sl.
 
Takodje u evropskim gradovima postoje manje trzni centri, cesto rezervisani za ekskluzivnije marke, u centru grada, i treba razlikovati njih od soping molova van cetra sa ogromnim parkingom i multipleks biokopom (usce, delta). Ovaj trzni centar je upravo takvog tipa, i ne mozemo kriviti investiore za stanje u kulturi kakvo jeste. Ja bih prvi voleo da je na tom mestu napravljen trg, ali sad nema nazad, a za to mozemo da krivimo gradske urbaniste koji pojam trg poistovecuju sa kruznim tokom za automobile, a uredjen pesacki trg im je skroz nepoznat.

Primer iz Pariza: Galeries Lafayette
Galeries-Lafayette-Paris.jpg
 
Homer Jay":lprxn4eb je napisao(la):
Da, da, ovaj projekat je kriv i za rat u Siriji, ugroženost pandi, AIDS u Africi, naftne mrlje, ozonske rupe, krizu evra, verske sukobe, za onaj penal što ga je Bajko skrivio protiv Bordoa u 91. minutu, za raspad Beatlesa, za smrt Majkl Džeksona, za sva slomljena srca na planeti, za svu nepravdu, nejednakost, ma za sve što nas svrbi, što nam smeta, i što nas živcira... Da nema tržnog centra u Rajićevoj, svet bio divno mesto gde bi ljudi po ceo dan mirisali cveće, držali se za ruke i pevali pesme...

Ma jok, ako ne dobijemo TC u Rajicevoj, gotovo je, propali smo, postajemo gori i od Tirane i Sirije.
J***s zivot ako moras da prelazis Brankov most i tamo juris patike.

@bojan87 Bec, London, Budimpesta..
i onda mi ? O cemu mi ovde pricamo , o TC namenjenim strancima , koji jedva cekaju da ovde dodju i kupe nove fancy stvari u nasem TC ? Da li vi mislite da TC zive od tih stranaca ili nestretnika iz vukoje*******ina Srbije, kojima shoping dodje kao glavna zabava kada posete Bgd.
Ovde se prica o TC Rajiceva, i tome da se u prazan prostor udene jos jedan praziluk TC, u najcentranijoj mogucoj zoni, pored biblioteke, Kalemegdana, arhitekture jednog vremena...
Trg bi bio savrsen izbor za to mesto,ali to se nikada nece dogoditi, jer i nasledniku ne odgovara da tu ne bude nista a ni ovima koji treba da se opare od te lokacije, koja je JACK POT. Interesi gradjana, mladih, su nebitni, to sto mi zelimo mozda trg se i ne razmatra, niko nigde i nije ponudio , prazninu, kao opciju, to je nezamislivo.
Takodje i ovde je nekima nezamisliva praznina, pa se svim silama trude da opravdaju postojanje jos jednog TC kome ovde sigurno nije mesto. (po mom misljenju :p )
Da raspravljamo o Hotelu, ili necemu, pa ajde, ali o TC...

Jos jedan bitan element kod nasih TC , sto smo mogli da uocimo u prethodnom periodu je da lako propadaju.
Kako ekonomska moc opada, a isti prostor se dugo rabi, ljudi polako gube interes da ga posecuju.
Nov i veoma bitan element je elektronska kupovina.
Mi Srbi se brzo prilagodimo kada nesto moze jeftinije.
Danas mozete da kupite i dobijete robu u roku od 3-4 dana na kucnu adresu, porucenu sa nekog stranog sajta.
Izbor je neuporedivo veci nego u svim nasim TC zajedno, a cene i po nekoliko puta jeftinije za pojedine artikle.
Za koju godinu ce mnogo vise gradjana Srbije kupovati tako robu (ukoliko drzava ne poveca carine i tako zastiti uvoznike).
Evo ovo je jedan od popularnijih sajtova , koji dostavlja robu putem dhl-a u roku od nekoliko dana.
http://www.sportsdirect.com/
Na robu kupljenu tamo u vrednosti do 50e, ne placate carinu, samo porez 20%. i transport, koji je oko 12e.
 
stf":25hlrdzp je napisao(la):
Никакав разуман план града не постоји, урбанизам нам се свео на сликовнице, што рече Зидар. Где год видиш плац, ти засенчи црвено и у легенди стави "комерционална зона" и решио си све проблеме. Имам код себе ДУП Стари град из 1976-е. Тачно је било прописано где може да се отвори продавница телевизора, где фризерски салон, а где може да буде фићка. Сада све може свуда, и зато нам град умире. Јер се све брзо напушта и сели на друго место. Не постоји константност намене локације. Па тако Руски цар може бити мало кафана, мало посластичарница, мало коцкарница, како коме када шта падне напамет.

Не постоји ништа ужасније за урбано ткиво града од пропалог тржног центра. То су убедљиво напримитивније, најпрљавије, најсмрдљивије локације. На шта личи Чумић? Миленијум? Стакленац? Пирамида? Блок 70? Уместо да те локације буду ревитализоване у нове Делта ситије, то допустиш градњу Шопинг молова где год коме падне напамет, а стари тржни центри пропадају до срамних граница. На крају ме не би зачудило да и ова Рајићева доживи идентичну судбину Стакленца. Зато што ће се отворити нешто ново, на другом месту и ово само напустити......

+od mene, i samo da dodam da to sa propadanjem TC nije vezano samo za ovu sredinu, propadaju i drugde, ali
na nekim mestima ne prave toliko TC u uskom centru ako nema kupaca koji su spremni da zakup plate jaaako skupo.
Kada nesto naplate jaaako skupo, ocekuje se da sve bude tip top, i izgleda jaaako skupo.
Na centralnim ulicama, ne bi trebalo da se nalazi nesto sto nije jaaako skupo.
Kod nas je standrad mali, pa i potrebe za jaaako skupim su male.
Onda umesto jaaako skupoog rokamo brda prodavnica samo skupe robe koja ce sledecom rasprodajom postati jeftina, sto dovodi do toga da uskoro imamo raspali TC, koga trebas da trpis ceo zivot i gledas kako umire kao genetski modifikovan hamburger.
 
Milenijum uopste nije pun ima gomilu praznih lokala sa gomilama racuna malo vise vode racuna pa se nije ofucao kao cumic,sttaklenac,i ostsli propali za te trzne centre bila bi dobra unifikacja djelatnosti kao sto neki imaju recimo zlatarsku ulicu itd a kolioko je tek po sirem sentru grada raspalih trznih centara skupljam slike za reportazu o istima
 
Bulevarac":2acxf07e je napisao(la):
Evo ovo je jedan od popularnijih sajtova , koji dostavlja robu putem dhl-a u roku od nekoliko dana.
http://www.sportsdirect.com/
Na robu kupljenu tamo u vrednosti do 50e, ne placate carinu, samo porez 20%. i transport, koji je oko 12e.

Posle posete posete ovom sajtu, muka mi je (ali stvarno mi je muka) od kupovine u našim tržnim centrima.
Ako majcu platiš preko interneta 5 eur (srednja varijanta :) ) + trasnsport, na šta ode razlika od 10-20-30 eura?
Ambijent, doživljaj, iskustvo, prilika da se krećeš u društvu "zanimljivog" sveta? :laugh:
 
svi ti propali tržni centri su imali jedno zajedničko, a to je da je imao pojedinačne vlasnike lokala....

pri tome neki od njih zapravo i nisu propali, nego su se ofucali, ali i dalje imaju svoju klijentelu, bašte kafića su pune, relativno malo praznih lokala.
 
Znas druze, i buvljak ima klijentelu pa nije u centru grada.

Muka mi je od te filozofije ''sta narod zeli'', tako smo i dosli u ovaj polozaj. Daj narodu narodnjake, prostakluk, retardirani tv program jer to narod voli. Ukinuli smo svaki vid obrazovnog programa, emisija za decu, ove generacije su odrasle uz bolesni "Siti Kids'' i Zvezde granda i onda se cudimo sto im je radost zivota jbn kupovina i tvitovanje i fejsbukovanje o istoj. I pokazivanje guzica.
Ima dece i omladine koja nije zadebilila i njima treba dati prostor, podrsku a ne ugnjetavati svaku ideju koja nije dziberska i opstedrustvenoprihvacena.

Bio je pre neku noc na rts-u koncert Smaka, pa ko nije video uzivo mogao je preko tv kanala, koliko mladih, ali bas mladih je doslo. E za tu decu se vredi boriti i podrzati.
 
Чекајте мало, поред две пропале робне куће и три ТЦ-а у строгом центру града, потребан нам је нови? Зашто ће се његова судбина разликовати?

Шта фали нпр. Београђанци? Традиционално шопинг место у Београду са изузетним простором и на доброј локацији. Постоји константност намене локације и робна кућа је пропала. Само зато што више није интересантна јер се отворило нешто ново па људи тамо иду.

И све то јер је тумор звани Ушће, који се у разумним градовима гради по периферијама набијен на најбитнију могућу локацију, а Делта планет, као шопинг мол регионалног карактера набијате на Команду.....човече..... па шопинг мол тог калибра треба најближе граду да буде у Лештанима.

Уопште није поента у томе "шта народ жели" јер где год да га изградиш, народ ће у ТЦ доћи.
 
Bulevarac":3077ojj1 je napisao(la):
Homer Jay":3077ojj1 je napisao(la):
Da, da, ovaj projekat je kriv i za rat u Siriji, ugroženost pandi, AIDS u Africi, naftne mrlje, ozonske rupe, krizu evra, verske sukobe, za onaj penal što ga je Bajko skrivio protiv Bordoa u 91. minutu, za raspad Beatlesa, za smrt Majkl Džeksona, za sva slomljena srca na planeti, za svu nepravdu, nejednakost, ma za sve što nas svrbi, što nam smeta, i što nas živcira... Da nema tržnog centra u Rajićevoj, svet bio divno mesto gde bi ljudi po ceo dan mirisali cveće, držali se za ruke i pevali pesme...

Ma jok, ako ne dobijemo TC u Rajicevoj, gotovo je, propali smo, postajemo gori i od Tirane i Sirije.
J***s zivot ako moras da prelazis Brankov most i tamo juris patike.

Bulevarac, ja to uopšte nisam to rekao. Upravo suprotno - pokušao sam da skrenem pažnju na ta preterivanja i pravljanja od komarca magarca. Ništa se naročito neće promeniti ako ovo ne bude izgrađeno, ali se isto tako ništa naročito neće promeniti i ako ovo bude izgrađeno.

Ali OK, možete da nastavite da pišete kako su tržni centri "najmračnija strana civilizacije ikada" i kako je zbog njih propao rokenrol...
 
Plain and simple to mesto nije za trzni centar. Bolja je i okretnica trole nego to. A pogotovu ne tc staklo-sipke-pleksiglas varijante. Od kad znam za sebe to mesto je nekako nosilo specijalan filing. Sve vise se blizis kraju kneza i ukazuje se ulaz na kalis, sve je tu nekako bilo prijatno pesacki opusteno da se tako izrazim. Ono setas se knezom i stizes do tog nekog relaksiranog dela gde je prelaz na najlepsi deo grada. A kakav ce biti filing kad se budem priblizavao tom delu kad se ovo cudo otvori? Ne znam, jeste da se vremena menjaju ali svaka promena ne podrazumeva obavezno da je promena na bolje. Mozda sam previse "vintage" ali ja takve promene ne mogu da svarim nikako.
 
Homer Jay":ib8cueh5 je napisao(la):
Ali OK, možete da nastavite da pišete kako su tržni centri "najmračnija strana civilizacije ikada" i kako je zbog njih propao rokenrol...
Мало претерујеш са иронијом,

Није толико проблем у ТЦ као објекту и његовој намени, већ у недостатку икаквог урбанистичког дугорочног плана и давања дозвола за све и свуда.

Једино што је сигурно, то је да ће ово место постати рупа попут Стакленца или Чумића и то јако брзо, јер живимо у експресном потрошачком друштву у којем се ствари брзо изгустирају. Није проблем ни у томе, ТЦ мора да се мења с времена на врема, аи је проблем што се то увек деси на другој локацији, а предходна потпуно напусти, тј. запусти.

Из преживљеног искуства у сопственом граду немам нимало позитивно мишљење према ТЦ-има. Чак и прватни ТЦ-и не морају бити у бољем стању, рецимо Меркатор је пре реконструкције изгледао као Стакленац а уопште није био стар. Није стар, изгустиран је.

За најстрожи центар града Стакленац и Чумић су превише а камоли још која локација и то још поред библиотеке....
 
Kako možeš da porediš Merkator i Staklenac?
Ja se ovde i dalje slažem sa Milisavom da je problem u održavanju.
A i sa Homerom, da nisu TC baš toliki problem tj. izvor nekog velikog zla po naše društvo.
 
Нису, али су један део тог зла, Пословни простор је иста ствар, тужно ми је кад гледам колико је прозора замандаљено или мусаво у строгом центру. Тај део града нам све више изгледа напуштен.
Београђанка је традициом и величином и позицијом добар трговачки избор али у њу не иду људи због гужви у центру, нема бесплатног паркинга, није сва свежа...
 
Šoping centar "Rajićeva" otvara vrata prvim kupcima 2015? - Nastavlja se saga o velelepnom kompleksu u srcu Beograda
Utorak, 14. 05. 2013.|11:07 | Izvor: eKapija


Projekat budućeg objekta

Otvaranje šoping centar u Rajićevoj ulici u centru Beograda planirano je za 2015. godinu. Bar su tako objavili investitori, a i potvrdili za naš portal. Međutim, informaciju o samom početku radova dugonajavljivanog poslovnog kompleksa, vrednog 100 mil EUR, u starom delu prestonice nismo dobili.

- Kompanija ABD d.o.o. u Rajićevoj ulici gradi moderni kompleks prema najvišim svetskim standardima. U prvoj fazi biće izgrađen tržni centar sa podzemnom garažom, dok će u drugoj fazi biti izgrađen hotel. ABD kontinuirano sarađuje sa svim nadležnim institucijama i posluje u skladu sa dobijenim dozvolama, važećim procedurama i zakonima Srbije – rekli su "eKapiji" u kompaniji ABD, koju su osnovali izraelski "Ashtrom Group" i beogradski "Avital".

Kako su nam rekli u ABD-u, lizing partner kompanije već vodi pregovore sa domaćim i internacionalnim brendovima, koji će se naći u šoping centru "Rajićeva".

Predviđeno je da će šoping centar imati šest spratova prostora za iznajmljivanje sa više od 80 lokala ukupne površine 15.300 m2 i tri podzemna nivoa za parkiranje sa oko 500 parking mesta. Investitori najavljuju da će ovaj projekat na srpsko tržište doneti maloprodajne trgovine koje još nisu prisutne ili pak nove koncepte postojećih trgovina.

Osim modnih brendova, u sklopu šoping mola naći će se prodavnice kozmetike kao i kozmetički saloni. Područje starog Beograda, čuveno po brojnim kafićima i restoranima, biće dodatno obogaćeno zabavnom komponentom šoping centra "Rajićeva". Mol će imati nekoliko pažljivo odabranih kafića i restorana, koji će postojeću ponudu učiniti raznolikom, kao i velnes. Restorani i kafići su predviđeni na svim nivoima, a najviše na trećem spratu odakle će se pružati pogled na stari deo grada.

Odgovarjući na potrebe, ne samo posetilaca koji će dolaziti iz drugih krajeva grada, već i onih koji žive u neposrednoj blizini Rajićeve, tržni centar će imati supermarket, razne servisne jedinice i druge elemente neophodne za udobnost svakodnevnog života, kao što su kućna elektronika, stvari za sport i odmor, dekoracije za kuću, kancelarijski pribor i oprema, apoteke, banke, mobilni operateri, itd.

Hotelski deo predviđen je na strani ka Uzun Mirkovoj i Pariskoj ulici. Kako je najavljeno, hotel će imati oko 240 soba i apartmana i sve ono što je potrebno da bi zasluži pet zvezdica. U kompleks će ulaz biti moguć sa sve četiri strane, a na prostoru ka Knez Mihailovoj ulici biće izgrađen mali trg, tako da će se utopiti u šetačku zonu.

Čekajući Rajićevu

Rokovi početkа i zаvršetkа grаdnje nа plаcu veličine oko hektаrа, između Uzun Mirkove, Tаdeušа Košćuškа i Knez Mihаilove, odlаgаni su nekoliko putа od 2003. godine, kаdа je odаtle izmeštenа okretnicа trolejbusа. Nerešeni imovinski odnosi nа plаcu, аrheološkа istrаživаnjа, problemi oko finаnsirаnjа projektа nаvođeni su kаo glаvne kočnice. Početak izgradnje u Rajićevoj iz ABD firme su najavljivali još za januar 2011. godine.

Koliko se čekа nа novo zdаnje nаjbolje ilustruje podаtаk dа je konkurs zа аrhitektonsko-urbаnističko rešenje hotelsko-poslovnog centrа u Rаjićevoj rаspisаn još pre 14 godinа. Prvu nаgrаdu tаdа su osvojile аrhitekte Milаn i Vlаdimir Lojаnicа.

Vladimir Lojanica je rekao za "eKapiju" da nema konkretne podatke o početku radova, ali da očekuje da će kao projektant zdanja u Rajićevoj biti uključen u izgradnju kompleksa.



Gornji tekst je pre par sati objavljen na sajtu EKAPIJA.

Moj komentar vezan za diskusiju koja se bas razvila......ne mogu se porediti trzni centri iz devedesetih - Cumic, Staklenac, City Passage, Piramida itd sa shopping mallovima novog milenijum. To je kao da poredite babe i zabe. U TC 90tih lokali su se PRODAVALI, pa je vlasnik mogao sam da se bavi nekom delatnoscu ili da ga izda i on se brinuo samo o svom lokalu, a da li su ispred polomljene plocice ili fali sijalica nije bilo njegova briga, a jos manje kakva je ponuda u susednim lokalima.
U shopping mall-ovima niko ne moze da kupi lokal vec samo da ZAKUPI. O shopping mall-u se brine management team, kao sto ce biti slucaj i sa Rajicevom. Colliers se bavi izdavanjem lokala, pronalazenjem atraktivnih brendova.
PO MENI JE PROJEKAT ODLICAN, NA ODLICNOJ LOKACIJI, U GLAVNOJ CENTRALNOJ GRADSKOJ ZONI KOJA JE I PREDVIDJENA ZA SHOPPING I RAZONODU. Sta ce trg pored Kalemegdana.
 
^Sta ce Kalemegdan pored Tc-a ?
Ja ne znam ciji je ovo projekat, odnosno cija ideja, ali pretpostavljam da je to klika iz DS-a.
Naime ceo haos sa divljom gradjnom, DUPOM, koji samo na papiru izgleda solidno, dok u stvarnosti niko ne kontrolise da to solidno bude i u realnosti solidno, sa otimacinom svega zajednickog se pocela najvise sa dolaskom demokratskih promena, odnosno onda kada smo mislili da ce se tome stati na put.
Ukoliko se secate nekog drugog vremena, ja se secam vremena od pocetka osamdesetih, kada nisam ni znao da postoji divlja gradnja ili je barem ja nisam primecivao.
Moj ujak je radio kao gradjevinski inspektor nekih sedamdesetih godina. Radio je bas na polsovima rusenja nelegalnih objekata. Pricao mi je da je isao tu negde kod Tanjuga i da se tada to vrlo brzo i bez pogovora zavrsavalo.
Od dolaska demokratije, SPO,DSS,DS a i svi ostali koji su cinili razne vlade upravo divljina u izgradnji je nekolicini omogucila da se enormno obogate u kratkom vremenskom roku.
Nije lako realizovati nesto novo i krenuti od samog pocetka , te na tome profitirati.
To mogu samo uspesni i sposobni.
Obzirom da su politicari nesposobni, neobrazovani , oni uvek izaberu drugi puta to je onaj parazitski.
Oni postaju uspesni biznismeni u utakmici gde ne postoji konkurencija, ili se ona njihovim zakonima ubija.
Tako mi desetinama godina placamo prakticno reket na sve zivo, pod izgovorom da se pomaze nekoj industriji, a sami smo svedoci da je to sve farsa, te da postupci koji bi mogli da zbilja pomognu nekoj industriji a ne kostaju prakticno nista , nikada ne budu uradjeni.
Kako i danas imamo na svakoj pijaci u Beogradu da kupimo robu na crno bez carine i poreza , tekstil , elektriku prehranu...
Sve ono sto bi mogli da proizvedemo, mi u Srbiji.
Na sve to placamo carine, poreze da bi stitili kao tu industriju.
Zbog carina i poreza je taroba onda skupa u TC, i kosta visetruko vise nego preko.
Ko tu profitira ? Ima ljudi koji ne zele da kupuju robu na pijaci iz ko zna kog razloga, pa su spremni da plate reket nekoliko puta godisnje vlasnicima ekslukzivnog prava da nam prodaju robu ovde.
Svaka promena vlasti kod mene stvori iluziju da ce mozda nesto od meni dragih tema sada biti drugacije, te da ce nesto sto je do juce bilo nezamislivo danas postati realnost.
Moja iluzija je da se pojavi neko i kaze da je ovo sto se predlaze u Rajicevoj lose, te da se za taj prostor mora predvideti nesto sto mu i odgovara.
 
A znate sta je najgore? Svi mi koji ovde kao nesto negodujemo cemo biti u euforiji kad se sve to bude priblizilo zavrsetku i otvaranju, i svi cemo radosni ici tamo da snimimo situaciju i kupimo nesto, kao bebica kojoj pokazu novu zvecku.
 
angry bird":1xk3kls1 je napisao(la):
A znate sta je najgore? Svi mi koji ovde kao nesto negodujemo cemo biti u euforiji kad se sve to bude priblizilo zavrsetku i otvaranju, i svi cemo radosni ici tamo da snimimo situaciju i kupimo nesto, kao bebica kojoj pokazu novu zvecku.

Ma jok, ima ljudi (u manjini), koji nisu toliko zavisni od TC, a bice ih svakim danom sve vise.
Kao sto rekoh online kupovina ce uskoro zaj**** svaki srpski TC.
 
Listajući slike sa prezentacija RŠC, videh i ovu i "pogodi" me lepo sećanje

http://www.rajicevashoppingcenter.rs/wp ... /10/41.png
(bez direktno linkovane slike da ne bi ispalo da reklamiram)

Prodavnica na ćošku (i ostale iz lanca ovog domaćeg PROIZVOĐAČA) je jedna od onih u kojima sam se zaista prijatno osećao i izašao zadovoljan posle kupovine. Enterijer - skroman, ali to je zaista nebitna stvar. Bitna stvar - nema ustajalog mirisa kineske robe posel transporta preko pola sveta koji mnoge radnje po TC-ovima ne mogu da uklone. Prodavci - nisu naporna mladež, na usluzi su i ne "skeniraju" kupca, profi prema svima, dobro se razumeju u veličine, materijale, održavanje, odeća može i da se prekroji po meri kupca... zatim kvalitet odeće - vrhunski (rade za izvoz), odeća dugo traje, cene - uvek neki kao popusti, prilično pristupačno, za odličan kvalitet koji se nudi kudi-kamo povoljnije od preskupih krpica osrednjeg kvaliteta koji se prodaju po TC-ovima, dizajn - klasičan, "no name" (bez istaknutih "brendova"), klijentela - lepo vaspitana, ume da se ponaša. Valjda radnja nije dovoljno "ekskluzivna" za one druge.
Nema foliraže i mistifikacije, kupci dolaze da kupuju odeću koju prodavci prodaju.
Ja obično vilim da skidam ušivene etikete, ali sa đubretarca (boljeg nego "originala" koji je davno nosio moj otac) koji sam od njih kupio nisam skinuo iz poštovanja, kada ga kačim uvek obratim pažnju da se vidi etiketa proizviđača na našem jeziku - taj komad odeće malo-malo pa impresionira ljude i često me pitaju odakle sam ga doneo, koliko su me "odrali", a ono - upola manje od Ušća, a i ima etiketu:
dsc0164fo.jpg

Da li će šljašteći tržni centar podignut na kriminalno otetom zemljištu, magnet za džibere, mašina za pljačkanje kupaca, sve to moći da mi pruži?
 
Булеварац, предзадњи пост ти је бисер +

Економија је кључна реч у свим темама! Ово са благодетима трговине има само улогу маске за пљачку. Колико вас је покушало да производи нешто у Србији после 2000? Моје искуство је, да је то било немогуће, сем у договору. То је одговор на питање зашто производимо мање него под санкцијама, а трговина расте, као и задужење државе.
Зато ћемо јести гмо, носити јефтине марке по ни мало таквим ценама. Мораћемо једном да се загледамо себи у очи...
 
Bulevarac":1tsfvls2 je napisao(la):
Ukoliko se secate nekog drugog vremena, ja se secam vremena od pocetka osamdesetih, kada nisam ni znao da postoji divlja gradnja ili je barem ja nisam primecivao.
Moj ujak je radio kao gradjevinski inspektor nekih sedamdesetih godina. Radio je bas na polsovima rusenja nelegalnih objekata. Pricao mi je da je isao tu negde kod Tanjuga i da se tada to vrlo brzo i bez pogovora zavrsavalo.

Да, није било дивље градње, само се ни од куда баш тада створила Калуђерица...
 
Калуђерица је специјалан случај и фактички преседан. То је чини ми се једино насеље где се "гладало кроз прсте" иако су с времена на време и тамо рушене куће, многе и по више пута. Рецимо да је у ширем центру града тако нешто дозвољено и у Маринковој бари, као Ромској колонији.

Прилив миграција град није могао да испрати, како стамбеном градњом, тако ни инфраструктуром, као што ни данас не може, нити је то могао и пре рата (Чубура, Булбудер, Нови Београд). Негде је морало да се дозволи, јер је потпуна забрана била фактички неодржива.

Али истих година, живео сам на Новој Галеници (Црне удовице) где је више пута покушана дивља градња са друге стране НС аутопута (где је данас дивља Алтина), и увек је грађевинска инспекција рушила све до темеља. Ту није могло да се гради никако.
 
...а онда је дошао Шешељ, па је могло и ту.

Ergo, исто с..., друго паковање.
 
Merkator centar je prvi shoping centar u beogradu, i kao sto vidite preziveo je za sada sve, a kao sto smo imali priliku da vidimo, nakon 10 godina su ga renovirali, malo promenili dizajn i ponovo pustili u promet i jos uvek nije propao.

Mislim da malo preterujete sa tolikom osudom trznih centara. Tacno je da nisu ustanove kulture, ali su daleko od naukusnih rupa.

P.S. Kada bi otvorili po koju bioskopsku salu to bi bio pun pogodak.
 
Vrh