Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

clash":1ecrf8jm je napisao(la):
Jedna "spijunska" sa razmaka izmedju zastitne ograde i biblioteke u Knezu...

img20130718202959.jpg

Ovako kao se gleda, ovde samo treba podići jednu zgradu iste spratnosti koja bi pokrila "leđa" ovim starim zgradama i napraviti trg.
 
У Рајићевој, трг се сам намеће, али урбанистички завод је постао пијаца
 
A da se ova tema vrati u podforum opšte diskusije o projektima...možda projekat "Rajićeva" prati maler jer stoji u podforumu Projekti u izgradnji, a ovde izgradnje nema još iz Krkobabićevih mlađih dana :D
 
Tu treba izgraditi Rimski trg..sa otvorenim arheološkim delom,odavno smo predlagali izgled Trafagal trga u Londonu..fontane,spomenik stepenice,gitrara,svirka..
Huge+Maze+Erected+Trafalgar+Square+03tZdwYPkQPl.jpg

images
 
Pa nismo mi "Skoplje 2014", barem ne još.
 
Хахахах, баш то СТФ.

Са друге стране тај концепт "римског" трга, ако вредне ископине заиста постоје, је ми се свиђа. Поплочати провидним материјалом отпорним на гребање (ако постоји) уоквирити га објектима и то је то.
 
Трафалгар је мени лично, одвратан иако је грађен у себи прикладном времену, тј. није кич.

Римски трг да, али никако неки обелисци, коринтски стубови и неокласични елементи. Како се одлично може спојити историја и дух места, његова намена, и модеран дизајн простора може се видети код нас на две локације: Кинотека и Небојша кула. У том смеру треба размишљати.... какав Трафалгар...
 
Фала богу, СТФ, не д'о бог такав кич да се гради било где. То је бре зидано пре 150 година. Мени није одвратан, али је данас такав стил бесмислен.
Схватите људи да се такве ствари граде само у Лас Вегасу, Русији и у Кини (не оно што виђамо на АрхДејлију).

Наравно да сам мислио да буде ненаметљив савремен оквир трга који би презентовао такав трг.
 
Onda Rimski trg slažemo se svi.Kakav god trg tu da naprave biće spas,od ovoga rugla koje sada imamo!,a da nam nedostaje uređeni trg u centru je primer Trga Republike,koji je bruka i sramota Beograda.
 
Ceka restituciju da se vrati starim vlasnicima
 
A kada se završi restitucija, pronaći će ostatke Keltskog naselja pa će arheolozi par godina da istražuju to. Predlažem da se otvori nova tema pod nazivom Skadar u Beogradu ili baksuzni projekti i da se tu između ostalog ubace projekti Hotel u Rajićevoj i železnička stanica Prokop i Beogradski metro...dovoljno za početak :D
 
Treba nam trg,sa fontanama...i delom koji bi bio muzej ispod povrsine..da se uzivo vide arheoloski nalazi iza stakala..
 
Imamo temui gdje su pobrojani razni nezavrseni objekti
 
Ima planirana je metro stanica i sredjivanje trga, :wink:
 
Evo nekih mojih razmisljanja inspirisanih ovom temom i svime sto je napisano na zadnjih nekoliko stranica.

Ono sto nam daje puno poteskoca u planiranju novih trgova i celina u starom gradu, makar fiktivno, jesu strare zgrade koje su postavljenje po starim urabanistickim planovima (ili bez nekog narocitog plana), ali koje bi teska srca uklonili iz postojana, jer ih Beograd nema bas previse sacuvanih itd. Isti je slucaj sa ovim prostorom/trgom u rajicevoj.

Kako bi bilo kada bi se napravilo malo "prekockavanje" objekata tj. premestanje s jednog mesta na drugo?
Konkretno mislim na 'plavu' neo-klasicisticku zgradu do knez mihajlove koja kada bi se pomerila uz blok zgrada iza nje (kao na slici) dobili bi jedan pravi prostrani trg kakav beogradu nedostaje bez pretrpavanja novim objektima.







Ovaj cosak na uglu kralja petra i k. mihajlove bi ostao otvoren kao deo pesacke zone/trga.
Zgrada bi mogla, cak, da se podigne za sprat vise, dobije funciju galerije u kojoj bi ljudi konacno mogli da vide neka platna iz podruma narodnog muzeja (tipa 'nacionalne galerije' ili sl.)

Ne znam kakva su uopste iskustva u svetu sto se tice "preseljavanja " zgrada? U ovom slucaju bi to mogla da bude samo plastika sa fasade i eventualno neki estretski delovi enterijatera koji bi bili premesteni, dok bi ostatak bio novo sazidan i adaptiran. Znam da je ova ideja jako blizu "sindroma skoplja", ali bas i nije posto je koncept u "igri prekockavanja", a ne u izmisljanju neceg potpuno novog sto treba da lici na staro.

Drugi problem je ova stara zgrada sa licem u pariskoj ulici (plavo), nekako je nit' je ostaviti, niti srusiti.
Tu mi je palo na pamet nesto jos radikalnije, a to je slicno odvajanje fasade sa te zgrade i "prilepljivanje" za poledjinu gradske biblioteke tako da glavni ulaz bude sa suprotne strane do malog "parka" na cosku placa.

Tu bi svakako postojala mogucnost za prosirivanje biblioteke na nove dodatne prostorije (mozda od iste stare cigle koja bi se dobila rusenjem zgrade! stara cigla je vredna) , pa ako hocemo ici jos dalje - novi ulaz bi mogao da potseca na srusenu narodnju biblioteku na K.V bez ozbiljne namere da joj zauzme mesto, vec samo barem malo zaceli ceznju koju, eto, svi redom osecamo za starom bibliotekom.

Trg bi, dakle , dobio ogroman prazan prostor za 'igru' gde bi u principu mogle da se stanu i fontane i skulpture, objekti za chill out, mini bine, privremeni objekti itd.
Kao sto primecujete nema nikakvih komercijalnih objekata, jer ono sto je gradu potrebno nisu trzni centri, vec kulturni centri gde ce kreativnost ljudi moci da dise pod otvorenim nebom.
Bilo bi lepo kada bi mi forumski majstori za fotomontazu pomogli da se napravi jedan solidan prikaz uz pomoc bing mape :D

Da dodam jos i ovo:

Svidja mi se ideja da tu bude podzemna stanica, jer ima smisla , a ima i prostora. Tu konkretno mislim na travajsku liniju koja dolazi od beton hale i nastavlja se do donjeg Kalemegdana, samo sto bi od b. hale do rajicevog trga linija prolazila tunelom ispod Kalemegdana. Ovim potezom bi moglo da se resi vise stvari kao sto su anticke iskopine u pariskoj i linijsko spajanje knez mihajlove sa karadjordjevom - savskim trgom.

Sta generalno mislite o ovoj ideji sto se trga tice i da li neki vidi neki problem ili nelogicnot?
 
Masta moze svasta samo nadji seika koji cwe sve to da plati
 
U najlepšem delu Beograda,gde ne sme da usfali crep sa zgrade neki predlažu preseljenje zgrada odnosno pomeranje za neku desetinu metara. Koliko znam iskustva u svetu sa preseljenjem zgrada su uglavnom nepovoljna. Zgrade se najčeššće prilikom preseljenja sruše ili bivaju teško oštećene. Čaušesku je nažalost srušio veliki deo Bukurešta, pokušao preseljenje nekih crkava ali one su se srušile. Što se tiče Rajićeve zar je toliko teško naći vlasnike i isplatiti ih. Verujem da bi pristali jer nema drugog načina da dođu do onog što im pripada. A onda podići hotel kao što je planirano.
 
Nije "neki" nego ja, ne znam kakva su iskustva u svetu, mada bih voleo da znam, po mogucnosti ona pozitivna.
Beograd je grad u kom bi tako nesto imalo smisla zbog velike neuskladjenopsti u prostoru, svakako da ne mislim na velike gradjevine, vec na ove 'male, a vredne'. Jedan od primera bi, takodje, mogao biti bioskop "balkan" bez koga bi (uklj. susedne zgrade) trg republike dobio novi izgled i smisao. Premestanje objekata s jednog na drugo mesto nije nesto sto je Beogradu nepoznato.
 
Pa pod " neki" spadaš i ti ne znam što ti je toliko stalo da se pomene tvoje ime Drakche. Preseljenje zgrada u okviru jednog grada krajnje je težak, komplkovan i skup posao. Ti kažeš da to nije ne što što je Beogradu nepoznato. Ja neznam nijedan primer preseljenja zgrade u Beogradu.
 
Nadam se da ce projekat Rajiceve uskoro da ugleda svetlost dana....ako neko ima najnovije informacije sta se desava sa projektom neka podeli sa nama :wink:
 
Vrh