Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

@Bulevarac Ne ja sam samo prokomentarisao na temu da ako naprave tc da ce lokali u knezu da zvrje prazni.
 
@ahh, izvini pogresno sam te shvatio, ispustio sam taj deo.
Meni se ne dopada da imamo jos jedan TC u Knezu i uskom i jedinom centru grada.
Smatram da ih ima dovoljno u neposrednom okruzenju, te da ukoliko postoji potreba za novim oni treba da se nalaze van uskog centra. Ne bih dao ni 1m2 centra za neki novi TC ili slicno.
I ne verujem da ce lokali da zvrje prazni u Knezu ikada, makar napravili jos 2 TC. Samo ce se promeniti izor robe, na kraju ce da dodju kinezi sa palstikom, ako nece niko drugi.
 
Kakvi crni Kinezi u Knezu....Knez treba da bude kraljica svih ulica, da prosto sija i svaki brend treba da se utrkuje da ima lokal u Knezu....jer to je reklama, a u shopping mall-ovima se pravi promet.
Po meni u Knezu treba da budu visi i srednja klasa brendovi, a nikako Terranova i njemu slicni....sa Rajicevom, uredjenjem Robnih kuca i centar i Knez ce zivnuti.....a slag na torti ce biti malo nize Zahin projekat Beko kompleksa.
 
Samo jedno pitanje vezano za animaciju Rajićeve: ove fasadne kulise na bočnim stranama shopping centra, da li su to rekonstrukcije konkretnih predratnih fasada ili onako neki proizvoljni kitnjasti motivi a la Skopje??
 
Predratne fasade ,nego danas su krecili grafite po knezu na grckoj krlajici i na robnoj kuci mitic slike u temi fasade sutra
 
Na SSC-u je blilo priče o tim veštačkim fasadama.
Za samu Rajićevu nisam siguran, ali ono što je ranije bilo planirano u sklopu hotela, fasada prema Uzun Mirkovoj, je bio sprat kuće koja se nalazila između ove "zelene" koja postoji i danas, i srušenog "Srpskog kralja".

Ako bi neko postavio vizuelizacije planiranog (i nadam se samo planiranog) tržnog centra, mogao bih da uporedim sa nekim starim fotografijama.
 
Ne treba nam zgrada opere, zgrada filharonije, ne daj Boze muzej, ni sa postojecim ne znamo sta cemo, daj nam gospode jos jedan Trzni Centar! Nemoj da nam podaris jos jedan trg, nikako kulturni sadrzaj, daj nam Njujorker, HM, CA i ostale brendove molim ti se. Kad sam ''u radnji'' da ti se zahvalim i za devastiranje Ruskog Cara, Pivnice Kasina, hvala ti i na gradskim fontanama disko stila. Podari nam jos seljacina i dzibera i istrebi i poslednje pristojno mesto za izlazak. Unisti boze rok i blagoslovi farmu i velikog brata.
 
BelgradeLove":5psx53xk je napisao(la):
Kakvi crni Kinezi u Knezu....Knez treba da bude kraljica svih ulica, da prosto sija i svaki brend treba da se utrkuje da ima lokal u Knezu....jer to je reklama, a u shopping mall-ovima se pravi promet.
Po meni u Knezu treba da budu visi i srednja klasa brendovi, a nikako Terranova i njemu slicni....sa Rajicevom, uredjenjem Robnih kuca i centar i Knez ce zivnuti.....a slag na torti ce biti malo nize Zahin projekat Beko kompleksa.

Po meni nije tamo mesto ni Nike, Adidasu...
I nije potrebna TC Rajiceva da bi Knez zablistao, naprotiv, mogao bi jos vise da zablista bez tog nepotrebnog TC-a.
 
11030":24x5602i je napisao(la):
Ne treba nam zgrada opere, zgrada filharonije, ne daj Boze muzej, ni sa postojecim ne znamo sta cemo, daj nam gospode jos jedan Trzni Centar! Nemoj da nam podaris jos jedan trg, nikako kulturni sadrzaj, daj nam Njujorker, HM, CA i ostale brendove molim ti se. Kad sam ''u radnji'' da ti se zahvalim i za devastiranje Ruskog Cara, Pivnice Kasina, hvala ti i na gradskim fontanama disko stila. Podari nam jos seljacina i dzibera i istrebi i poslednje pristojno mesto za izlazak. Unisti boze rok i blagoslovi farmu i velikog brata.

+1 :)

kobredabrekobredabrekobredabrekobredabrekobre..... :lool:
 
Da, da, ovaj projekat je kriv i za rat u Siriji, ugroženost pandi, AIDS u Africi, naftne mrlje, ozonske rupe, krizu evra, verske sukobe, za onaj penal što ga je Bajko skrivio protiv Bordoa u 91. minutu, za raspad Beatlesa, za smrt Majkl Džeksona, za sva slomljena srca na planeti, za svu nepravdu, nejednakost, ma za sve što nas svrbi, što nam smeta, i što nas živcira... Da nema tržnog centra u Rajićevoj, svet bio divno mesto gde bi ljudi po ceo dan mirisali cveće, držali se za ruke i pevali pesme...
 
Za ovaj projekt je kriva mafijaška država, jer da je nekog reda, ovo se ne bi ni projektovalo ni razvlačilo decenijama, nego bi se plac vratio naslednicima starih vlasnika.
 
Skalamerija. Prostor je trebao da se projektuje da bude otvoren i prostran. Da ne pricam o kulturnom centru, muzejima, galerijama... to se u Srbiji ne finansira. No, ko zna? Mozda neko od posetioca shoping centra slucajo svrati do gradske biblioteke i postane clan i eto ti ga K od kulture.
 
Биће то за 20 година музеј шопинг културе двехиљадитих. Када купохоличарство оде у историју као најмрачнија страна људске цивилизације икада!
 
Robne kuce ( shoping centri kao moderne robne kuce) kao takve nastale su daleke 1734 te ako za 300 godina nisu propale nece propasti ni za 10 godina. Potrosaca ce uvek biti, sem ako ne mislis da ce ljudi poceti da jedu vazduh i idu goli ulicom.

Uostalom sto vise shoping centara to ce biti vece takmicenje medju njima, te ce se truditi da dovedu nove igrace ako im ostane praznog mesta. Ako to ne budu radili propasce, a otvorice se neki novi koji ce znati da prepoznaju sta njihovi korisnici zele.

Sto se tice objekata kulture, bilo bi lepo prvo da sredimo ono sto imamo pa tek onda da gradimo novo. Narodni muzej je zatvoren vec 10 godina!

Jedino o cemu na ovoj lokaciji treba voditi racuna jeste arhitektura i skladnost sa istorijskom celimo, a to da li ce tu biti javni toalet, muzej, trzni centar, hotel ili svemirska stanica to je nebitno.
 
Gledajuci ovo shvatio sam nesto zbog cega mi se place. Ovo vreme je uzasno i ovaj svet mi iz dana u dan postaje sve ruznije i nepodnosljivije mesto za zivot. Soping soping soping, pa onda malo faking...Pa opet u soping...Sve sami soping centri i gola dupeta!
 
Ma nek prave TC, ali ne u centru grada i na extra lokacijama, koje su i bez TC extra lokacije. Nek TC oplemene neke lokacije gde nema nicega, pa nek ljudi tamo dolaze radi TC, a ne da se TC kao parazit vezuje za jedino dobro , a onda ga na kraju i unisti.
Ovom gradu fali jedan dobar luna park, barem bi ja voleo da imamo jedan ozbiljan luna park sa roler costerima, i svim ostalim modernim skalamerijama. Po meni NBGD je idealna lokacija za tako nesto. Tu bi pored Luna parka mogao da se napravi i ogromni TC , a i prostor za velike koncerte , kako domace , tako i strane, te da se iskulira malo usce.
Simbioza samo par takvih sadrzaja bi dovele i drzala ljude na tom mestu tokom citave godine, ali za sada nista od toga, nazalost.
 
Bec, london, budimpesta, svi gradovi imaju centralne glavne ulike koje su poznate po radnjama garderobe i one su ujedno i najposecenija mesta turista. London oxford streat, regent streat, times square. Budapest Váci Street, Bec mariahilfer strasse, Landstraßer Hauptstraße.

Sve te ulice su u srcu grada i poseti ih vise ljudi nego znamenitosti u gradu, tj. same ulice su postale znamenitosti. Ako takvi gradovi mogu imati te ulice ne vidim zasto Beograd ne bi mogao da ima Knez Mihajlovu ulicu i Bulevar, koje bi bile iskljucivo shoping ulice i ne vidim sto bi to trebalo da bude sramota.

Sramota je ta sto ostale znamenitosti i muzeje niko ne odrzava, pa nam se kulturna bastina svela na par slova.

Postavio bih jos jedno pitanje svima koji toliko panicno beze od prodavnica ? Gde vi kupujete svoju garderobu, kada toliko mrzite trzne centre ?
 
A sta cemo sa postojecim ''soping centrima'' u Knezu? Milenijum, Siti pasaz, pa i ono cudo od Cumica? Sve napusteno i olinjalo, tuga. Da ne spominjem Staklenac... Soping centri treba da postoje ali tacno gde su sad, na periferiji i van starog gradskog jezgra. Knez Mihailova, Trg Republike, Terazije, Kralja Milana, Slavija i sve do Hrama Sv.Save moraju da budu pesacka zona. Naravno od toga nema nista dok ne sagradimo metro. I podzemne garaze. I popunimo prazne lokale jos necim osim ''sopingom''. Ili bas nemamo nikakvih ideja?

Kad slusas o Beogradu svi se busaju kako imamo najvece ovo najbolje ono, vodeci u regionu, najbolji nocni zivot. Nemas bre gde pivo da popijes ko covek. Prosto ponasanje, oblacenje i duse su dovele do toga da smo od super i kul grada postali selendra nevidjenih razmera, u svakom smislu.

Da pridodam, jedino sto bi moglo po mom misljenju da se gradi u centru a ima veze za sopingom je na ovu temu:

http://www.youtube.com/watch?v=m0xFe-Doak8
 
angry bird":wjvf4dst je napisao(la):
Gledajuci ovo shvatio sam nesto zbog cega mi se place. Ovo vreme je uzasno i ovaj svet mi iz dana u dan postaje sve ruznije i nepodnosljivije mesto za zivot. Soping soping soping, pa onda malo faking...Pa opet u soping...Sve sami soping centri i gola dupeta!

У праву си до коске. То смо сами криви, они нам пружају у складу са нашим интересовањима. Зато и на овом делу форума у првих 15 тема имаш станове, тржне центре и две равноправне друге теме - Мостове!

Теме са културом, здравством, спортом превале тек по неку страну, а ове на десетине, врло брзо.

Теби и 11030 по +
 
Да није трговине, не би било ни градова. Све медине старих арапских градова су уствари шопинг-центри свог времена, а истанбулска Капали чаршија је заправо један прастари велики шопинг-мол. И Београд (антички, средњевековни и савремени) су подигли трговци - и подизаће га и даље. Центар града свакако није центар без трговачких улица и тржних - центара (упс! - моћ праструктуре језика!). Ако не буде трговине, неће бити ни музеја, ни концертних дворана, ни спортских борилишта. Не знам чему острашћена расправа.

П. С. Од свих особа које познајем (а уопште их није мало) знам једну једину "купохоличарку" и морам да вам кажем да уопште није лош човек. Знам, свакако, више наркомана и знатно више алкохоличара. У просеку, људски род је знатно гори од те моје познанице.
 
Никакав разуман план града не постоји, урбанизам нам се свео на сликовнице, што рече Зидар. Где год видиш плац, ти засенчи црвено и у легенди стави "комерционална зона" и решио си све проблеме. Имам код себе ДУП Стари град из 1976-е. Тачно је било прописано где може да се отвори продавница телевизора, где фризерски салон, а где може да буде фићка. Сада све може свуда, и зато нам град умире. Јер се све брзо напушта и сели на друго место. Не постоји константност намене локације. Па тако Руски цар може бити мало кафана, мало посластичарница, мало коцкарница, како коме када шта падне напамет.

Не постоји ништа ужасније за урбано ткиво града од пропалог тржног центра. То су убедљиво напримитивније, најпрљавије, најсмрдљивије локације. На шта личи Чумић? Миленијум? Стакленац? Пирамида? Блок 70? Уместо да те локације буду ревитализоване у нове Делта ситије, то допустиш градњу Шопинг молова где год коме падне напамет, а стари тржни центри пропадају до срамних граница. На крају ме не би зачудило да и ова Рајићева доживи идентичну судбину Стакленца. Зато што ће се отворити нешто ново, на другом месту и ово само напустити......
 
Pre par dana sam bio u mileniumu i mogu vam reci da su svi lokali puni i da tc deluje jako lepo, sto se ne moze reci za staklenac koji je totalno propao. Moje misljenje je da bi pod hitno trebao da se resi status dve robne kuce u knezu kao i kuce na kraju kneza gde je bio speak easy. Kada bi se sve te zgrade stavile u funkciju i sa izgradnjom rajiceve dobili bi jednu lepu celinu.

Takodje ne znam da li neko to skrece sa uma ali u nasoj pesackoj zoni se nalaze, francuski i spanski kulturni centar, galerija progres, tri velike knjizare, srpska akademija nauke i umetnosti i biblioteka grada beograd. Pored toga na 100 metara od ove ulice se nalaze narodni muzej, narodno pozoriste, prirodnjacki muzej, kolarac, beogradska filharmonija, zgrada univerziteta, vojni muzej.

I pored toga i ako izgrade i shopping mall mislim da je malo gradova koji u i pored svoje centralne pesacke ulice ( shoping ulice ) imaju toliko ustanova kulture. Kada bi se drzava aktivirala i sredila nase ustanove imali bi jednu lepu zonu izmesanu prodavnicama i sadrzajima iz kulture.
 
СТФ,
То је тачно, али не видим шта би се могло учинити, рецимо, са Чумићевим сокачетом у оваквом архитектонском облику. Једино да се сруши и да се изгради ново од темеља. То можда и буде исплативо када једног дана на Трг републике стигне метро.
Ако је граду запело да уреди то место, нека крене да откупљује локале, нека сруши Чумића и на његовом месту направи парк - урбану оазу усред централног ткива.
 
Нико наравно нема против трговине, само је потребно реда. А за могућност да баш сваки ћошак постане шопинг центар, па касније напуштени шопинг центар, сами смо криви. Таква нам је свест, пратимо само своју гузицу да јој угађамо површним трендовима.
Трговина као потреба, могућност, или као хоби. Различите су ствари.
Памтим када су питали екс рокера Митровића, када ће програм на пинку да упристоји мало. Одговорио је да пласира капитал тамо где му истраживања покажу, и да му сви саветују да програм још посељачи, јер више ће зарадити. Да умемо другачије да поштујемо себе, инвеститори би то исто, наше расположење, пратили садржајима који се исплате.
Зато сам рекао, измери теме на форуму, и схватићеш шта људи траже. Нажалост, и шта ће да добијају.
 
Vrh