Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Spoljni "sjaj", unutra krpe.

Što reče moj prijatelj kada je prvi put ušao u puno "Ušće": Znači tu su svi oni ljudi što ih nema na koncertima, u galerijama, muzejima, bioskopima, pozorištima...
 
Jezivo pogrešan stereotip. Šta to znači - da ljudi koji su kulturni sami šiju svoje "krpe"?
 
Sta se vama tu zapravo svidja? Bezlicno, ko zastakljeni i osvetljeni golubarnik (u najboljem slucaju pijaca). Totalno jedno nista. Mozda je poenta da se ne namece medju starim zdanjima, ali je najverovatnije razmiljano u duhu budzeta koje bi upotpunila kicasta roba poput onih iz prodavnica H&M, ZARA i GAP. Steta. Izgubismo jos jedan spot u centru grada samo da bi se umili.
 
душан":32v382nq je napisao(la):
Spoljni "sjaj", unutra krpe.

Što reče moj prijatelj kada je prvi put ušao u puno "Ušće": Znači tu su svi oni ljudi što ih nema na koncertima, u galerijama, muzejima, bioskopima, pozorištima...

Homer Jay":32v382nq je napisao(la):
Jezivo pogrešan stereotip. Šta to znači - da ljudi koji su kulturni sami šiju svoje "krpe"?

Jezivo je kada vidiš ekskurzije osnovnih škola iz Užica, Kragujevca, Valjeva i sl u i ispred TC Ušće.

A glavna stvar unutra su - krpe, jezivo skupe i osim par prodavnica koje su izuzetak, osrednjeg kvaliteta.
Lažni saj pogrešnih vrednosti i mrtve privrede.

Članjak iz Nuza je bio napisan u šali, ali je na žalost 100% istina, samo su imena izmišljena. Ja video pre neki dan.
http://www.njuz.net/srednjoskolka-na-ek ... om-centru/
 
500 parking mesta u tri podzemna nivoa....


pitam se kako će to da regulišu da recimo ja kao posetilac kalemegdana ne parikiram na njhov parking? da li će mi tražiti neki račun iz TC-a?
 
Постогли су фину атмосферу на новооформљеном тргу према Кнез Михаиловој, али је зато утисак са свих осталих страна заиста пропорционално лошији. Ово гутање старих зграда је урађено прилично невешто и јако подсећа на случај из Обреновићеве улице у Нишу. Изгледа као дивља надоградња.

Ентеријер је заиста светао, видећемо колико је рендер лагао, али уз потпуно стаклени кров може се постићи ефекат наставка Кнез Михаилове, тј. као шетња улицом и разгледање излога.
 
@relja

Niko ne tera nastanike da vode tu decu u tržne centre, već profesori (i organizatori ekskurzija) sami biraju da ih tamo vode. To je već do stanja svesti, a ne do tržnih centara. Tako je uostalom bilo i pre nego što su tržni centri ovakvog tipa stigli u naše krajeve. Sećam se kao juče, 2002. godine kada sam kao gimnazijalac bio na ekskurziji u Grčkoj, kako se profesorka istorije (eeeej, istorije!) izdrala na mene i neke drugare jer smo se zadržali na Zejtinliku isuviše dugo, a tržni centar u koji je trebalo da idemo odatle se zatvara za manje od dva sata.

Ono što meni smeta jeste taj srpski pozerski kvazi-elitizam koji se ogleda u tom glupavom stereotpu da u tržne centre idu samo nekulturni jadnici, a da prosvećena elita sve svoje slobodno vreme provodi u parkovima, muzejima, bibliotekama, pozorištima, bioskopima (i to samo Kinoteci jer su im multipleksi fuj), i staaaaarim beogradskim kafanama (gde ne služe taj "ekspreso" već pravu domaću kafu i rakijicu).

Ne sporim da se ovde stvorila jedna idiotska kupoholičarska elita koja od odlaska u Ušće pravi "događaj" i tamo bleji po ceo dan, ispija kafe, šeta po buticima, jede preskupe "cezar salate", pozira sa ogromnim brendiranim kesama iz butika i sl... Ali najveći broj ljudi samo prođe kroz tržne centre, kupi ono što im treba i izađe.

Međutim, ono što je najgore jeste činejnica da se i u pozorištima, na izložbama, u bioskopima, na koncertima itd. takođe pojavljuje jedna idiotska grupa ljudi koja nije ništa bolja od ove koju sam pomenuo u prethodnom pasusu (čak mislim da je u dobroj meri reč o istim ljudima). Oni dolaze na kulturne događaje samo da bi bili viđeni - sređeni, naperlitani, užasno bahati i nevaspitani, glasni, drndaju svoje preskupe mobilne, redovno kasne na početak predstave, pričaju masne viceve u pauzama, navaljaju na ketering po izložbama... I nemaju pojma zašto su tamo i šta se oko njih dešava, za njih je to samo još jedan "happening".

U takvom okviru, zaista je glupavo praviti nekakvu kulturološku "art vs. shopping" segregaciju.
 
Posle gledanja onog videa ja bih da se tamo napravi trg,nikakav ekskluzivni trzni centar i ostali potrosacki bakraci.
 
@ homer - a meni je urnebesna ta šoping "kultura", ljudi koji se doteruju u subotu pre podne da bi prošetali - tržnim centrom.

Ti klinci iz UE koje sam video ispred Ušća su samo pričali šta su videli da ima da se kupi, koliko šta košta, u kojim radnjama su sve bili...užas. OK, decu je lako zadiviti, ali ipak???

I ja kupujem u Ušću, ali na sniženjima, naravno, a samo mesto me tera da što pre završim šta imam i da izletim što pre.

E bre, u subotu pre podne sam svratio, ali pošto sam išao da dam krv kod "Večne vatre" (nisam davao godinu dana, nikako da mi se sve poklopi, pa iskoristio šansu).

Znaš koliko me je tih doteranih gadljivo pogledalo zato što sam imao zavoj na laktu i u običnom celofanu nosio onu "socijalnu" belu majcu koja se daje davaocima? Nemam ni kesu iz fancy radnje???
Ne volim ljude koji su privučeni takvim mestima. To me ne etiketira kao nekoga ko sebe smatra elitistom.
 
Mislim da se ne razumemo. Samo sam hteo da kažem kako se slika "propadanja" društva gotovo podjednako vidi i u pozorištu, i u tržnom centru. Zato mi se ne sviđa opaska Dušanovog druga da u tržne centre idu ljudi koji ne posećuju kulturne događaje. To je kvazielitističko etiketiranje.

Izgradnja novih centara ne proizvodi problem (gradovi koji su središta svetske kulture imaju mnogo više tržnih centara nego Beograd), problem proizvodi način na koji prosečan stanovnik Srbije doživljava stvarnost (pa i tržne centre u njoj) - a taj stav se ne gradi u tržnom centru, nego u kući, školi i putem medija, a u tržnom centru se manifestuje. Danas sam npr. pročitao da je neka učiteljica odvela ceo razred na otvaranje "Stadion šoping centra"!? E tu leži problem!

Meni samo smeta to ravnanje da samim tim što kupuješ, da izvineš, gaće u tržnom centru znači da ne voliš pozorište, ne čitaš knjige, gledaš samo sranje filmove i slušaš krš muziku. Jednostavno, vrlo pogrešan stereotip i vrlo blizak tom gnušanju koji "mallrats" imaju kada "na svom terenu" vide čoveka sa zavojem i "socijalnom" belom majicom u celofanu.
 
vucko":3ega9pik je napisao(la):
Posle gledanja onog videa ja bih da se tamo napravi trg,nikakav ekskluzivni trzni centar i ostali potrosacki bakraci.

sa podzemnom garazom od 2000 parking mesta :D
 
@Homer - OK, ali moja poenta nije u kupovini krpica.
Poenta je u tome što je nekim ljudima odlazak u TC, čak i bez namere sa se kupuje, u nivou odlaska u pozorište (uz ogradu da me neko pita šta sam i kada sam nešto poslednji put gledao u pozorištu - ni ne mogu da se setim, ali znam da sam se mnogo puta dogovarao :) )

A ako neko vidi Old Spice after shave u nekom TC, bio bih mu zahvalan da me obavesti...
 
Homer Jay":2nlpd5gc je napisao(la):
. Danas sam npr. pročitao da je neka učiteljica odvela ceo razred na otvaranje "Stadion šoping centra"!? E tu leži problem!

Malopre sam saznao da poznajem baš tu učiteljicu :D
Stvari nisu onakve kakvim se čine na prvi pogled :D ali mislim da ću imati materijal za narednih 10 godina :laugh:
 
Ne bih da širim priču, dotična nastavnica je OK, nije guska, često ide u pozorište :)

Ali generalno ostaje gorak utisak zato što je danas u Beogradu važan društveni događaj - otvaranje tržnog centra...
 
bojan87":19q0096f je napisao(la):
Meni jedino upada u oci krov koji deluje kao da prelazi preko zgrade biblioteke grada, sto mi se uopste ne dopada.

:kk: потпуно се слажем. Јесте перспектива претерана али делује ми да ипак угрожава библиотеку града, визуално, но то је детаљ који ко зна како ће да изгледа.

Homer Jay":19q0096f je napisao(la):
Ako u izgradnji budu vešti kao u pravljenju promo spotova, onda možda i ovo ne bude tako loše :)

не д'о бог да буду вешти као у прављењу реклама. анимација је благи очај, што само говори да нису спремни за улагање јер је инвестиција крајње неизвесна.

видим да је идеја да се део фасада изгради поново (у краља петра)

архитектура је неубедљива и крајње превазиђена. да не причам да је лажна. ова провидна стакла неће никако проћи енергетску ефикасност. то ће бити или огледала (плава не дај боже) или ће имати брисолеје...

но ово је само скица....оно што је наравно супер је што овај пројекат прави полу наткривени плато који је пун погодак!!!! још само да се партер одговарајуће опреми...
 
Homer Jay":pzsnc8xl je napisao(la):
Mislim da se ne razumemo. Samo sam hteo da kažem kako se slika "propadanja" društva gotovo podjednako vidi i u pozorištu, i u tržnom centru. Zato mi se ne sviđa opaska Dušanovog druga da u tržne centre idu ljudi koji ne posećuju kulturne događaje. To je kvazielitističko etiketiranje.

Izgradnja novih centara ne proizvodi problem (gradovi koji su središta svetske kulture imaju mnogo više tržnih centara nego Beograd), problem proizvodi način na koji prosečan stanovnik Srbije doživljava stvarnost (pa i tržne centre u njoj) - a taj stav se ne gradi u tržnom centru, nego u kući, školi i putem medija, a u tržnom centru se manifestuje. Danas sam npr. pročitao da je neka učiteljica odvela ceo razred na otvaranje "Stadion šoping centra"!? E tu leži problem!

Meni samo smeta to ravnanje da samim tim što kupuješ, da izvineš, gaće u tržnom centru znači da ne voliš pozorište, ne čitaš knjige, gledaš samo sranje filmove i slušaš krš muziku. Jednostavno, vrlo pogrešan stereotip i vrlo blizak tom gnušanju koji "mallrats" imaju kada "na svom terenu" vide čoveka sa zavojem i "socijalnom" belom majicom u celofanu.

Ti isti ljudi, ili njihovi roditelji, su nekad moguće posećivali neka druga mesta. Poenta mog druga je bila da je Ušće puno, za razliku od gore pomenutih mesta za drugačije provođenje slobodnog vremena, a nekada nije bilo tako.

Šta misliš, zašto je moj drug bio u Ušću? Pa da kupi gaće, ili baterije, ili šta god. Nemam problema sa kupovinom u tržnim centima, oni za to i služe.

Apsolutno se slažemo da se propalo srpsko društvo itekako vidi i u krugovima koji pretenduju da jesu kulturni, ogrezli su u korupciji, nepotizmu, diletantizmu, prenemaganju, a nesposobni da vide šta nas sve zajedno čeka iza ugla. Kao da ništa nisu shvatili od ovoga što traje zadnjih dvadeset godina.

Eto, neki kulturni ljudi hoće, ili dozvoljavaju, da zapuše jedan od poslednjih otvorenih prostora u centru Beograda, i to čime, tržnim centrom. Pa umemo li da napravimo jedan pošteni trg u ovom gradu, ili moramo na svakom nešto da gradimo? Krajem osamdesetih Bogdan Bogdanović je hteo da podigne brdo na tadašnjem Trgu Marksa i Engelsa, današnjem Pašićevom. Na ovom skorom konkursu za uređenje gradskih skverova, pobeđuje brdo u malecnom parku kod kafane Stara Hercegovina. Pre desetak godina, na izložbi studenata arhitektonskog fakulteta za uređenje Cvetnog trga, sve buduće arhitekte su nešto gradile na trgu, bar tećina njih piramidu?

Kao da imamo nacionalnu osobinu da mrzimo otvoren prostor. Ili nam je negde usput, posle sto godina autoritarnih režima, ispala potreba za slobodnim vidikom. Kada su postavljali spomenik Njegošu (Ko na brdu ak i malo stoji, više vidi no onaj pod brdom) na platou kod filozofskog fakulteta, postavili su ga da gleda u stalno navučene zavese. Bista Svetozara Markovića ispred univerzitetske biblioteke stoji iza kovane ograde, ko u kavezu. Užas me hvata kad pomislim da će nam pod Kalemegdanom osvanuti "leteći tanjir" Zahe Hadid. Da li bi joj dozvolili tako nešto u Jerusalimu?

Izgleda da naši političari, biznismeni, urbanisti, ko god odlučuje o izgledu grada (naravno da urbanisti nisu tu na visokom mestu), kad odu negde u beli svet gde bi mogli da vide kako grad može da bude pravljen za slobodne ljude, ne dižu pogled sa mape tržnih centara, dok jure od jednog do drugog. A ko da njima i trebaju slobodni ljudi, slobodnog duha.
 
Početkom XIX veka u Engleskoj se pojavio zanimljiv radnički pokret - tzv. "luditi" - koji je uništavao mašine po fabrikama verujući da su one krive što radnici ostaju bez posla.

Koliko je njihova logika pogrešna, toliko je i naša današnja da ćemo "negradnjom" tržnih centara postati bolji i kulturniji.

Ne mislim da su tržni centri simobol nekakvog progresa ili šta ti ja znam, ne mislim da treba biti euforičan zbog njihove izgradnje, ali nije mi jasno da u 21. veku, u gradu sa dva miliona stanovnika, smatramo da je izgradnja ovakvih objekata nenormalna1?

I zar je toliko čudno što se ovakav kompleks gradi u primarnoj trgovačkoj zoni, koja već više od 100 godina funkcioniše kao takva?Ali ne, kada je gazda Mitić pravio robne kuće to je bilo OK jer je to bio "staaaari Beograd" kada su u kupovinu išla gospoda, a ne džiberi. I kada su Robne kuće šljakale kao lude za vreme Titovog "potrošačkog komunizma" i tada je to bio OK "jer se znao neki red".

Što se trgova tiče, ja bih prvo voleo da se Studentski trg i Trg republike dovedu u takvo stanje da s pravom nose to ime.
 
:) Potpuno se slazem sa onim sto je Homer Jay napisao i nemam nista vise da dodam
 
Delta City podiže novi tržni centar na svom krovu
delta-300x200.jpg

Read more: http://www.njuz.net/delta-city-podize-n ... z2RhtnYnyc
 
pod pretpostavkom da se ovo izvede i uradi. Da li ce ostati neki lokali u Knezu. Tj. trenutno ne mogu da zamislim da ti lokali budu popunjeni (izdati))
 
Pa vec sada imas u knezu par istih lokala duz ulice. Tipa planeta ima na dva mesta, office ima na dva mesta, carpica, lili. A trenutno fale puno lokala za firme koje nemaju radnje u centru (H&M, C&A, Newyorker, takko, mozda jos jedan mc donalds,...)
 
@hommer jay, dosta toga se promenilo od vremena Mitica...
@bojan87 onda ce neko reci da mu nedostaje neki drugi brand, a brandova ima beskonacno, sta cemo onda ?
 
Vrh