Clanak je iz januara ove godine.
SPOR OKO VLASNIŠTVA PLACA U RAJIĆEVOJ
Međunarodna tužba koči gradnju novog beogradskog hotela
B. Bednar | 04. 01. 2011. - 00:02h | Komentara: 23
BEOGRAD - Naslednici vlasnika zemljišta tvrde da je ono predmet restitucije i da je neustavno dodeljeno investitorima
Novi hotel gradiće se na mestu gde je do II svetskog rata bio hotel porodice Veljković
Građevinska kompanija ABD iz Beograda, uz odobrenje Ministarstva za prostorno planiranje, najavila je za januar početak izgradnje luksuznog hotela i tržnog centra u Rajićevoj ulici. Međutim, naslednici nekadašnjih vlasnika zemljišta tvrde da je ono predmet restitucije i da je neustavno dodeljeno investitorima, o čemu postoji i odluka Ustavnog suda.
Hektar zemlje koju mnogi stručnjaci svrstavaju među najatraktivnije lokacije na Balkanu trenutno predstavlja još jedno ruglo Beograda, mada bi, na osnovu kvadrature dozvoljene Detaljnim urbanističkim planom (DUP), najmanja zakupnina mogla da bude 56 miliona evra.
Zemljište je od 1991. godine u nekoliko navrata dodeljivano na besplatno korišćenje preduzeću „Union inženjering“. Na licitaciji 2003. godine kao jedini zainteresovani ponuđač pobeđuje ABD, preduzeće koje je nekoliko meseci pre toga postalo suinvestitor radova, sklapanjem ugovora o zajedničkoj gradnji s „Union inženjeringom“. Krajem iste godine Grad konstatuje da su „Union inženjeringu“ prestala sva prava, čime jedini investitor postaje preduzeće ABD.
- Investitori imaju svu potrebnu tehničku dokumentaciju koja je neophodna za početak gradnje. Dozvola je izdata 16. februara 2009. godine, pa bi gradnja uskoro trebalo da počne, inače će investitor izgubiti dozvolu - kaže Slavica Golubović, inspektorka Ministarstva za prostorno planiranje.
Kompanija ABD je pre nekoliko dana obavestila javnost da je početak izgradnje planiran za januar 2011.
Nekadašnji hotel "Srpski kralj" na spornom placu
- Za izgradnju prve faze kompleksa, od nadležnog ministarstva smo pribavili rešenje o odobrenju za izgradnju, dopunsko rešenje o odobrenju za izgradnju, potvrdu o prijavi za izvođenje pripremnih radova i potvrdu o prijemu potrebne dokumentacije i glavnog projekta. Do sada smo sarađivali sa 43 nadležne institucije i lokalna preduzeća radi pribavljanja svih potrebnih dozvola. To znači da su sve dozvole dobijene u skladu s važećim odlukama, pravilima i zakonima. Zahvaljujući ovoj investiciji, prestonica će dobiti najsavremeniji i najluksuzniji tržni centar, hotel sa pet zvezdica i garaže sa 600 parking-mesta u centru grada - poručuju iz kompanije ABD.
Međutim, Bogdan Veljković, jedan od naslednika dela zemljišta i predsednik Udruženja građana za povraćaj oduzete imovine „Beograd“ - Mreža za restituciju u Srbiji, tvrdi da je odluka o ustupanju zemljišta protivna Ustavu.
Projekat vredan 100 miliona evra
Kompleks će, najavljuju, imati površinu od skoro 58.000 kvadratnih metara, u njemu će raditi nekoliko stotina ljudi, a ceo posao vredi oko 100 miliona evra.
- Po odluci Ustavnog suda iz 2005. godine protivzakonito je i neustavno da investitor plaća kvadratnim metrima prostora koji tek treba da bude izgrađen, umesto da uplati novac u budžet Grada. Investitor nikada nije potpisao ugovor o zakupu i zakup nije plaćen. Tako je budžet Grada oštećen za najmanje 56 miliona evra. Takođe, Ustavni sud je u julu ove godine oglasio protivustavnom odluku Grada da promeni namenu zemljišta iz javnog u ostalo građevinsko zemljište i da besplatno ustupi delove ulica Rajićeve i Cara Uroša, koje su javna površina. Osim toga, DUP na tom području predviđa izgradnju objekta površine 30.000 kvadratnih metara, a investitor najavljuje izgradnju 58.000 kvadratnih metara. Zbog brojnih kršenja zakona, u ovom trenutku niko ne može imati validnu dokumentaciju i dozvole za izgradnju na ovoj lokaciji - kaže Veljković.
On očekuje da Grad Beograd prvi pokrene pitanje odgovornosti i ospori ovu nezakonitu gradnju.
- Evropski parlament je obavešten o protivzakonitim radnjama. Stari vlasnici, sada strani državljani, u njihovim državama su preduzeli mere da zaštite svoja prava. Kod međunarodnih institucija pokrenućemo postupke za ispitivanje porekla novca u projektu, budući da je jedini kapital investitora u Srbiji osnivački ulog firme ABD od nekoliko hiljada evra - najavljuje Veljković.
info sa -
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/227386/Medjunarodna-tuzba-koci-gradnju-novog-beogradskog-hotela
primetio sam u komentarima dobro zapazanje.
Bilo bi zanimljivo i da se objavi puno ime firme, jer postoje 3 ABD u Srbiji: ABD COMPANY , Palilula zastupnik Branko Jokic zaposlenih 1 ABD KOMERC, Borca zastupnik Vojislav Nikolic zaposlenih 30 ABD PROM , Jevremovac zastupnik Aleksandar Jakovljevic zaposlenih 17 (svi podaci su javno dostupni) Ne znam za Vas, ali ja tipujem na ove sto imaju jednog zaposlenog
i jos jedan komentar na pitanje da li ce neko odgovarati za ovo:
Hmmm, tesko da ce odgovarati. Promenu namene je sigurno uradila Javna kuca (pardon preduzece) Urbanisticki zavod. Nije da je nekom falila dlaka sa glave za "prosirenje parcele za TC USCE"... Dalje, dozvolu sa simpaticnim viskom kvadrata od 93% je izdao Sekretarijat za urbanizam i gradjevinske poslove, a oni su tek nedodirljivi (i ne naplacuju u m2, nego u cvrscoj valuti). A ovo placanje gradu po principu "dodjem ti kad zavrsim posao".... Pomenuta firma ima jednog zaposlenog, moze im se verovati!