Šta je novo?

Teorija i praksa funkcionisanja modernog društva

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, Kna ima kontrolu cak i krupnog kapitala.
MI ne da nemamo, nego smo robovi stranog kapitala. Izmedju ostalog i kineskog.
Mi smo kolonija.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899101#p899101:17bxkyf2 je napisao(la):
Perkan » Uto Nov 16, 2021 11:32 am[/url]":17bxkyf2]Kad malo pogledaš Kinu, shvatiš da je nedostatak demokratije u stvari prednost jer postoji ta linija izmedju Partije i kapitala... i korupcija se kažnjava streljačkim strojem.

Sećate se kad je Džek Ma preko AliPay-a ponudio platformu za peer2peer mikro kredite?
MOMENTALNO je pozvan u lokalni komitet gdje mu je objašnjeno da je kreditiranje državna ingerencija i da se ne igra previše...
Posle toga, usluga je odmah obustavljena...

Taj Džek Ma, sa svim svojim milijardama, drhti na drvenoj stolici u podrumu komiteta KP Kine i sluša "prijateljske" savete šta mu je činiti.
Dakle postoji taj odnos da se zna ko kosi a ko vodu nosi... i nema veze koliko para imaš - od Partije nisi jači... i nemoj mnogo da se praviš pametan. Radi, zarađuj, kupi Porše, izigravaj playboy-a ali... oko nekih stvari nema zezanja...

E otprilike ta vrste "disciplinovanja" kapitala od strane države fali Zapadu... nije ni čudo jer su tamo političari u vlasništvu kapitala, a u Kini to ipak nije slučaj...
 
Jbt sve ste u pravu!

Ne razumem samo zašto onda ostatak planete ne primeni Kineski model uređenja kad je tako dobar i uspešan?
 
U Srbiji drzava (partija) isto kontrolise krupni kapital i od nje nema jaceg.
Isto se eksploatise jeftina radna snaga, pod uslovima rada neretko gorim nego u Kini.
A vidimo da se polako uvodi i robovlasnicki sistem.

Internacionalne korporacije jesu mocne, ali je do drzave da diktira uslove i stiti svoje (i strane) radnike.
Drzava (partija) dozvoljava korporacijama i stranim kompanijama da rade bukvalno kako hoce, jer je opstanak partije kroz njihov kapital bitniji nego standard i radnicka prava.
 
Čovečanstvo u stvarni nikada nije izmislilo ništa originalno, od kako smo izašli iz faze hunters - gatherers i ušli u neki oblik sedelačkog života.
Realno, od pamtiveka imaš oligarhiju koja vlada različitim metodima:
- bilo da je to direktnim porobljavanjem ljudi, uz davanje mrvica "slobodnima" u tom sistemu
- bilo da je to feudalnim podjarmljivanjem seljaka, uz logističku pomoć crkve kao čuvara poretka koji je "od boga"
- bilo da je to nacionalizam s kraja 19. i tokom 20. veka
- bilo da je to "demokratija", konzumerizam, egoizam, zaduživanje, društvene mreže, LGBT, WOKE, "you are rasist", ljudska prava, ekologija i ostale varke koje sklanjaju fokus od suštine... a to je da si isto tako podjarmljeni sebar ko onaj u 14. veku...

Dakle, sistem je uvek isti - samo se mehanizmi kontrole menjaju kroz vreme.

Mi drugi sistem ne poznajemo. Uvek će neka oligarhija da vlada.
Na Zapadu to je "novo i staro plemstvo", vlasnici kapitala koji kupuju političare kao prostitutke.
U Kini je to crveno plemstvo koje zarad svog položaja drži kapital na uskoj uzdi i ne dozvoljava mu da ulazi u ingerencije države i time postane konkurent u vršenju vlasti.

Problem koji i jedni i drugi imaju jeste kako držati milione ljudi stabilno u sistemu da ne bi došlo do kolapsa.
Kinezi to rešavaju tako što državne resurse masovno koriste za izvlačenje miliona seljaka iz siromaštva kroz industrijalizaciju, izgradnju infrastrukture itd.. tako da je životni standard do sada rastao i sistem koliko toliko funkcioniše.
Na Zapadu je haos - sistem jede sam sebe iznutra ekonomski, štampa se novac, srednja klasa polako nestaje, radikalne ideologije ulaze bukvalno u porodične odnose, porodica se raspada i nezadovoljstvo polako počinje da kuva ispod površine... vide ljudi da nešto debelo nije u redu, ali su i dalje zaslepljeni ekonomskim uspesima od ranije, slatkim životom na kredit, ili su zaluđeni novim ideologijama koje im se plasiraju, pa ne primećuju trulež okolo... ali pre ili kasnije, jedan ili više katastrofičnih događaja dovešće do osvešćenja i onda će da bude igranka.

I Kinezi polako dolaze do kraja "upotrebljivosti" njihovog modela. Najveći broj ljudi izašao je iz siromaštva, nije to više KIna iz doba Mao-a gde je milijarda seljaka mešala travu sa solju da se prehrani. Standard je porastao, a ljudi sada žele druge stvari... klize u iste one zamke "udobnog života" koje su Zapad doveće do ivice kolapsa... CPC pokušava da kanališe društvene odnose da se nekako ovo amortizuje, ali neće to biti lako. Da ne govorim o problemu nedostatka novorođenih (zamislite u Kini je to problem zbog višedecenijske politike jednog deteta), ekonomskih izazova što iznutra što spolja itd.

Sve miriše na to da će ovaj vek biti vek laganog urušavanja društvenih sistema na svim stranama koji vrlo lako može da kulminira globalnim sukobom jer na žalost, kad drugog izlaza nema, obično tada počne rat.
 
Ako su "radikalne ideologije" poštovanje LGBT prava i ekološka osvešćenost, mora neko da Vam kaže da je Vaše vreme gotovo i da uskoro neće biti radosti za vas u ovom svetu. Džabe okrećete točak unazad, završićete kao fleka ispod njega. I prestanite da prizivate rat stalno, već imamo dosta te retorike i van ovog foruma, a deluje kao da Vi to s posebnim žarom želite.
 
Pri tome, problem nije samo u organizaciji društva - problem je i u prirodi ljudi kao jedinki.
SIromašan čovek grize, radi, uči, trudi se - da bi se izvukao iz siromaštva.
Bogat čovek (ili bolje da kažem čovek sa višim nivoom životnog standarda) postaje lenj, trom, nemotivisan za bilo šta osim za neko rentijerstvo zarad održanja ili uvećanja bogatstva...

Kako organizovati društvo u kojem je siromaštvo iskorenjeno, a koje je i dalje dinamično, produktivno, koje se reprodukuje, u kojem nema razmaženosti, tromosti, letargije, defetizma, preteranog trošenja na realno nepotrebne stvari, itd?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899354#p899354:2fffgtiw je napisao(la):
LeninVaskrse » Sre Nov 17, 2021 12:01 pm[/url]":2fffgtiw]Ako su "radikalne ideologije" poštovanje LGBT prava i ekološka osvešćenost, mora neko da Vam kaže da je Vaše vreme gotovo i da uskoro neće biti radosti za vas u ovom svetu. Džabe okrećete točak unazad, završićete kao fleka ispod njega. I prestanite da prizivate rat stalno, već imamo dosta te retorike i van ovog foruma, a deluje kao da Vi to s posebnim žarom želite.

Ne razumeš ti o čemu ja govorim.
Nema ništa loše u ekološkoj osvećenosti ili poštovanju LGBT prava... to je tekovina civilizacijskog progresa.
Problem je kada jednu progresivnu stvar zloupotrebiš zarad imperijalne ekspanzije ili zarad anesteziranja masa radi očuvanja statuse quo.
A to se upravo radi.

Isto se desilo i sa plemenitim konceptima demokratije, ljudskih prava, vladavine zakona itd...
U ime njih države su bombardovane, vlade rušene, izazivani građanski sukobi, milioni su ostajali beskućnici ili su ginuli...

Jedno je kada zabrinutost za ekologiju dovede do ozbiljnog rada na istraživanjima alternativnih tehnologija i izvora energije koji bi mogli da zamene postojeće prljave i opasne tehnologije koje koristimo. Sasvim drugo je kada eko talibani počnu da svoja i tuđa društva dovode do ekononskog i energetskog sloma terajući priču o tome da je ugalj prljav i da ga treba ukinuti, a alternativa realno ne postoji - ili je preskupa (kao nuklearke) ili prosto nije izmišljena zamenska tehnologija koja bi na postojećem nivou troškova, bez dodatnog opterećivanja domaćinstava i privrede, ponudila čistiji izvor energije. Videćete kako će sistem reketa da se razvija: sutra će nas naterati da pogasimo termo centrale, a pošto para za nuklearke nemamo (a odjednom nuklearna tehnologija postade fancy posle decenija tavorenja u statusu "opasne"), nateraće nas da uvozimo struju od onih koji nuklearke imaju po basnoslovnim cenama. Pa ti lepo plati pa klati. Nema veze, imaćemo čistiji vazduh i bićemo opet nečiji robovi... E to je problem, a ne ekologija sama posebi, kako ti nevešto čitaš iz mojih postova.

Jedno je poštovanja prava LGBT populacije, a sasvim je druga stvar dovođenje trandži u vrtiće da čitaju deci bajke, zbunjivanje dece u školama glupstima da je pol ono što oni odluče a ne ono što je biologija odlučila, da nema mame i tate nego roditelj 1 i 2 i ostalo...

A to da prizivam rat - pa... čitaj bolje moje postove, šta da ti kažem...
 
Brate izvini ali da budemo realni, ti prizivaš neki rat u svakom drugom postu koji napišeš.

Sad si samo otišao korak dalje pa si počeo da se diviš i komunjarama u Kini kao neki primer bog zna kako uspešnog komunizma. A nije to nikakav pravi komunizam, to ti je tamo takođe feudalni sistem samo upakovan u drukčije oblande.

Gledam šta ste pisali na prošloj strani i krstim se. Srbima definitivno oduvek imaju tu neku praksu idolizovanja svega. Pa kad se ne radi o ličnostima, onda su to ideologije i zemlje. Pitam vas posle, ako je taj Kineski model tako fantastičan, što ga majku mu preostalih 199 nacija na svetu nije primenilo? Naravno, odgovora nema. Nego se opet vrti neka ista priča kako će truli zapad da propadne u svom pogrešnom sistemu a Kina da trijumfuje.

Prvo, oće Mao morgen. A drugo, šta znači taj trijumf? Jel trijumf neke nacije ako narod stotinama godina živi kao klošari, samo da bi jednog dana država, kao celina, mogla u svetu da se hvali i nametne kao ekonomski džin? I to ni manje ni više nego tako što će 99% i dalje da živi u strašnoj bedi a 1% u strašnom bogatstvu? Jel to poenta života? Jel to poenta društva?


Ja ne znam stvarno, Srbi otkako postoje kao narod, ili bar kao moderna država, samo traže sebi neke idole. I najčešće ih nalaze u ekstremima. Ne znam šta je problem naći, definisati i slediti jednu umerenu priču i držati se nje. Nego se stalno leluja između nekih ekstrema, podela i idola. Do skora je najaktuelnija podela i filozofsko pitanje u Srbiji bilo jel su bolji bili četnici ili partizani. A uz njega, jel bilo bolje da je ostala Kraljevina ili SFRJ. U godinama posle NATO bombardovanja, većalo se i jel bolje da se priklonimo zapadu ili da se udružimo sa Kim Džong dinastijom i napravimo Srbiju do Pjongjanga. Sad kad je prošla ta faza, a Kina se duva i puva kako je bog zna kakva siletina i uspešno društvo, sad se Srbi brže bolje pitaju hoćemo li da budemo kao Vol Strit ili kao Peking. A prosto ne znam koji od ta dva su nam bliža i prirodnija. I jedno i drugo je baš onako uporedivo sa Srbijom, kao i narodi im koji ih naseljavaju.

Ali ne vredi, to je večiti srpski poriv da se stalno teži nekim ekstremima. Kao klatno koje vekovima divlja između dve krajnosti i odbija se jedna o drugu non stop al nema ko da ga zaustavi, primiri i utaba neki put normalnosti. Nego tako iz jednog ekstrema u drugi.
 
Sve si ti ovo lepo rekao Bender, jedino nisi napisao: a šta je normalnost? :)
Možeš li je definisati?
 
Ono što obično stoji između dva ekstrema.

U ovom slučaju, vi se ložite na jedan od ekstrema. Kineske komunjare. Drugi se pak lože na Vol Strit kapitalizam i američki stil života.
Ja sam među onim malobrojnim (u Srbiji) koji se drže zlatne sredine. I podržavam kolektivizam ali ne zaboravljam ni to da ja živim svoj život zbog sebe, a ne zbog drugih. A svakako ne zbog države i partije.
 
Pa nisi nešto precizan u odgovoru. :)

Ne ložim se ja na kineske komunjare, njihov model je jedan istorijski kuriozitet i neprimenjiv je bilo gde drugo osim u Kini.
Ne može se kopirati 1:1 niti treba da se kopira. I to je odgovor na tvoje pitanje "što drugi ne usvoje njihov sistem".

Moji postovi gore bili su razmatranje GLOBALNOG problema, bez nekog osvrta na nas.
Žao mi je što si to interpretirao kao tipično srpsko ideologiziranje svega i svačega... uopšte nisam imao na umu Srbiju. O Srbiji tek možemo govoriti.

Poetna mojih postova gore bila je je: svi polovi ove sadašnje civilizacije, polako troše poslednje kapi goriva koje ih pogoni.
Postojeća paradigma je istrošena, idemo u neizvesnost, a nove nema ni na vidiku.
 
Pa nema šta da se precizira, ko je izučio malo istoriju a i video sveta, shvata da su svi ekstremi uvek bolest koji samo jedan dijapazon problema menjaju drugim. Ne treba meni Vol Strit da me uči kako se privređuje, ali ne trebaju mi ni kineske komunjare da me uče kolektivu / kolektivizmu.
Znam ja to i sam, hvala lepo. A i da ne znam, imam gde i od koga da naučim. Od onih koji uspešno balansiraju između toga i žanju plodove i jednog i drugog.

A ne da kao mnogi pogubljeni Srbi, odgovore na probleme u svojoj zemlji, ali i u svom ličnom životu, tražim u Njujorku, Pekingu, Pjongjangu, Tripoliju, Teheranu...
 
Pa zar mi to upravo i ne radimo?
Balansiramo i žanjemo plodove i jednog i drugog?
 
Mi ne. Mi samo osciliramo kao ludaci između više ekstrema.

Do skora smo oscilirali između tri strane i pokušavali da sedimo na tri stolice odjednom - EU, Amerika i Rusija.
E pošto nam to nije bio dovoljno veliki izazov, i pošto smo mnogo pametni i mudri (što se vidi po brojnim prepametnim odlukama u našoj istoriji), zadnjih godina smo odlučili - i kao država i kao narod - da se posadimo na još jednu, četvrtu stolicu - Kinu.

Pa pošto je prosečan Srbin 2000. bio razočaran u Ameriku, onda se okrenuo Evropi. Pošto se razočarao u Evropu krajem 2000ih, onda se okrenuo Rusiji. Avaj, razočarao se i u Rusiju krajem 2010ih pa sad našao četvrtu crkvu da se moli - Kinu.

Pitam se samo šta će biti kad se srpska raja razočara i tom Kinom. Verovatno Severna Koreja.
 
Dobro Bender - sad već pišeš u afektu..
Umesto da balansiramo, mi osciliramo... pa se uzgubiš u beskonačnoj petlji.
Čas pričaš o afinitetima običnog čoveka, čas o državnoj politici, pa to dvoje pomešaš...

Realnost je: afinitet običnog čoveka je na Istoku, zbog onoga što nam je Zapad uradio.
To ne znači da je Istok idealan, samo znači da je od njega došlo manje zla, pa ga više volimo.

A državna spoljna politika balansira između polova pokušavajući da maksimizira efekte.
Efekti su u skladu sa mogućnostima - ne treba očekivati čuda, ali daleko od toga da je neuspešno.
 
U afektu sam ja jos otkako sam procitao da se Srbi loze i vlaze na komunjarski frankenstajn feudalizam i pisu kako nam svima treba bas to i kako ce to da spasi svet i obicnog coveka.

Samo cekam da se u pricu ubaci i Severna Koreja odnosno mala debela porodica psihopata koji je vode vec decenijama.
To ne znači da je Istok idealan, samo znači da je od njega došlo manje zla
Mongoli, Turci, Korona...

Uostalom, zna se koji delovi Srbije/Jugoslavije su uvek bili najprosperitetniji. Oni koji su bili pod upravom istoka. Na kraju krajeva, u jednom Beogradu se tacno zna koji delovi grada su razvijani pod uticajem zapada a koji pod uticajem istoka. Npr tamo gde je bio neki plan i red, to je sve zaostavstina Istoka. A tamo gde su bile mahale, udzerice, kanali, blato i spagete od prolaza - tu je bio zapad.

Da, definitivno je uvek manje zla dolazilo sa istoka. Zapad nas je samo nazadio.
 
Проблем и јесте седење на туђим столицама.

Једина столица на којој треба седети је Србија
 
@Bender

Problem je što se džaba nerviraš... to niko nije napisao.
Ja sigurno nisam. Ako si tako protumačio moj post, pogrešio si...

Evo čitam ponovo, ništa u mom tekstu ne ukazuje na to to... ja sam analizirao prednosi i mane oba sistema i konstatovao sam da svi voze na rezervi i da je cela ova paradigma organizovanja globalne ekonomije, tu negde da se potpuno potroši, a da alternativu nemamo.

Kina je prosto jedan jedinstven i neponovljiv slučaj. Sam za sebe i nikoga više.
Nesavršena je, kao i Rusija, ali medjunarodno nije agresivna, ne širi ratove i sukobe nego gleda da ekonomijom integriše svet sa sobom. Možda su njihovi motivi sebični (a što ne bi bilo, na kraju krajeva???) ali je činjenica da to proizvodi daleko manje krvi i nesreće od zapadnog širenja demokratije bombama. I samo u tome ona kod mene ima plus...

To ne znači da je savršena, niti da je njen sistem dugotrajan i da predstavlja odgovor na sve probleme.
Ali to znači da treba sa njima biti prijatelj i iskoristiti te dobre odnose, kao što na kraju krajeva i radimo.
Bombardovati nas neće, ubijati nas neće... imajući u vidu naše iskustvo sa nekim drugim civilizacijama, ovo je puna kapa benefita!

Srbija mora naći neki svoj balans medju polovima, praviti se mrtva i preživeti dok se veliki ne dogovore šta je novi model po kojem će živeti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899296#p899296:2ajznlh0 je napisao(la):
Drakche » Sre Nov 17, 2021 6:52 am[/url]":2ajznlh0]U Srbiji drzava (partija) isto kontrolise krupni kapital i od nje nema jaceg.
Isto se eksploatise jeftina radna snaga, pod uslovima rada neretko gorim nego u Kini.

Netacno 1. Krupni kapital u Srbiji je strani kapital i vlast u Srbiji mu sluzi. Npr Rio Tinto.
 
@Bender

"Mongoli, Turci, corona"

Šališ se sad? argumenti su ti spali na Murata i Timura?
E jbg...
 
Није мудро тек тако ићи и судити одокативно системе у одређеном тренутку. Западни се још и може судити јер је сад већ поприлично стар и на издисају.

Кинески и не може, јер је изузетно нов, и јако јединствен за ту ситуацију. Да не причамо да је изведен и адаптиран од западног цивилизационог система.

То ћерање и форсирање друштвеног система је аномалија 20ог века због којег ћемо сви тек награбусити. Враћамо се на геополитичку ситуацију полако из 19ог века и раније, само примењену на глобални ниво. Ово је сад само нека транзиција.

Е онда, неће бити одлучивање великих (ако буду постојали) него свако за себе, и свет ће се вратити у нормалу. Сви ће радити по ситуацији и бити флексибилни ментално, док се наравно и то не устали и циклус крене поново
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899406#p899406:1i8nsg8u je napisao(la):
Perkan » Sre Nov 17, 2021 12:42 pm[/url]":1i8nsg8u]
Problem je što se džaba nerviraš... to niko nije napisao.
Ja sigurno nisam. Ako si tako protumačio moj post, pogrešio si...

Evo čitam ponovo, ništa u mom tekstu ne ukazuje na to to...
Ja bogme mislim da ovde mnogo toga ukazuje:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899101#p899101:1i8nsg8u je napisao(la):
Perkan » Uto Nov 16, 2021 11:32 am[/url]":1i8nsg8u]Kad malo pogledaš Kinu, shvatiš da je nedostatak demokratije u stvari prednost jer postoji ta linija izmedju Partije i kapitala... i korupcija se kažnjava streljačkim strojem.

Sećate se kad je Džek Ma preko AliPay-a ponudio platformu za peer2peer mikro kredite?
MOMENTALNO je pozvan u lokalni komitet gdje mu je objašnjeno da je kreditiranje državna ingerencija i da se ne igra previše...
Posle toga, usluga je odmah obustavljena...

Taj Džek Ma, sa svim svojim milijardama, drhti na drvenoj stolici u podrumu komiteta KP Kine i sluša "prijateljske" savete šta mu je činiti.
Dakle postoji taj odnos da se zna ko kosi a ko vodu nosi... i nema veze koliko para imaš - od Partije nisi jači... i nemoj mnogo da se praviš pametan. Radi, zarađuj, kupi Porše, izigravaj playboy-a ali... oko nekih stvari nema zezanja...

E otprilike ta vrste "disciplinovanja" kapitala od strane države fali Zapadu... nije ni čudo jer su tamo političari u vlasništvu kapitala, a u Kini to ipak nije slučaj...
Poruka ovog posta je više nego očigledna - zapad i sve u njemu (od jednog Londona i njegovog načina života pa do Varšave i njenog načina života) su osuđeni na propast, dok je kineski komunjar-feudalizam lek i rešenje za sve.

Idemo dalje...
ali medjunarodno nije agresivna, ne širi ratove i sukobe
Nije međunarodno agresivna jer KP trenutno pokorava svoj narod uvođenjem totalitarnog Veliki brat društva. A kad završi s time, ne brini, okrenuće se i oni međunarodnom agresorstvu. Već se spremaju da napadnu Tajvan. Posle toga verovatno imaju u planu neki proksi rat protiv Južne Koreje. Nakon toga možda nešto s Indijom preko Pakistana. Ne boj se, prolivanje reka krvi i strašna zverstva nisu uopšte strana toj naciji i kulturi. Samo su, pod vođstvom svakakvih pametnica u 20. veku (a Mao kao najvećom) strašno bili zaostali u modernom ratovanju i uređenju, pa nisu imali vremena i luksuza da idu u nove pohode. Ali sad kad su ojačali, biće i toga. Svaka nacija koja previše ojača, vremenom odlepi i počne da maltretira i druge oko sebe. Tako je već 10.000 godina pa ne vidim što neće biti i sa Kinom.
ali je činjenica da to proizvodi daleko manje krvi i nesreće od zapadnog širenja demokratije bombama. I samo u tome ona kod mene ima plus...
Pa to onda samo znači da ne znaš dovoljno o njima i o istoriji generalno. Izvini ali baš postajem umoran od ovih večitih srbendaških tema i podela.
Ljut si što te NATO bombardovao pre 22 godine, a Rusija u međuvremenu ispalila i iskoristila više puta, pa sad tražiš neku petu NN stranu koju ćeš da veličaš i da čekaš da ti pomogne.

Izvini, grub sam, ali da se ne vrtimo više u krug, to je sva suština i srž svega ovoga. Srbima, to jest jednom delu Srba, su uvek bile potrebne tri stvari bez kojih ne mogu da zamisle život: 1) neko da ih muštra i gazi u domaćem društvu 2) neko da im bude svetionik nade u međunarodnoj politici / svetu 3) neko da im bude dežurni krivac i kočničar. Od vajkada, jedan deo Srba je uvek radije birao da se okreće svakome i svačemu osim sebi samima. Rezultate i posledice mislim da svi vidimo i znamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899398#p899398:1midz3u5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Nov 17, 2021 1:31 pm[/url]":1midz3u5]

Uostalom, zna se koji delovi Srbije/Jugoslavije su uvek bili najprosperitetniji. Oni koji su bili pod upravom istoka. Na kraju krajeva, u jednom Beogradu se tacno zna koji delovi grada su razvijani pod uticajem zapada a koji pod uticajem istoka. Npr tamo gde je bio neki plan i red, to je sve zaostavstina Istoka. A tamo gde su bile mahale, udzerice, kanali, blato i spagete od prolaza - tu je bio zapad.

Da, definitivno je uvek manje zla dolazilo sa istoka. Zapad nas je samo nazadio.

Sad me stvarno razočaravaš!
Je li treba ja sad da ti objašnjavam da taj Istok o kojem ti govoriš nije Istok 21. veka o kome ja govorim, a to je bolno jasno svima?
Je li treba ja sad da pričamo o prvom ratu, drugom ratu, genocidima, preveravanjima, pravljenjima novih nacija, etničkom inženjeringu, ekonomskim blokadama, sankcijama, osiromašenom uranijumu, gađanju TV stanica, punih mostova u sred bela dana i ne znam šta još?

Pričamo o potpuno drugim stvarima ovde jbg...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899419#p899419:1uh4p476 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Nov 17, 2021 1:58 pm[/url]":1uh4p476]Aha, znači istok ima kapacitet da se promeni na bolje, ali zapad nikako?

Je li ovo promena teme ili me ovo pitaš u kontekstu nečega što je rečeno gore?
Ako je ovo drugo, onda objasni odakle sad ovakvo pitanje...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh