Kailan
Advanced
- Učlanjen(a)
- 24.08.2015.
- Poruke
- 3.135
- Pohvaljen
- 11.210
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704828#p704828:3kd2lckj je napisao(la):Dart » Уто Феб 04, 2020 11:32 am[/url]":3kd2lckj]Ljudi su najskloniji socijalnoj državi sa kapitalistickim uređenjem (Nordijski model).
Људи у Србији су најсклонији корпоратизму а погрешно верују да је тзв. "нордијски модел" такав. Као прво, нордијске државе су у самом врху најлибералнијих земаља света када је у питању економија и лакоћа пословања. Финска је прва на свету по заштити приватне својине а Шведска је одавно приватизовала пензиони фонд и спровела Милтон Фридманову идеју о "ваучерском" школовању где родитељи могу од свог пореза држави школују децу приватно (ево студије и анализе успеха те идеје http://ftp.iza.org/dp6683.pdf). Што је још важније, нордијске земље нису стекле своје богатство социјалном демократијом већ је она дошла након дугог периода без икаквог државног мешања и социјалних програма а неке од њих (попут Шведске) су се због неодрживости неких и одрекле.
Но оно што је кључно овде јесте та замена теза како се економски либерализам суштински залаже за немар према сународницима, игнорисање друштвених проблема и, најчешће, за неефикасну државу која не ради ништа од онога што се обавезала да ради. Нордијске земље су лепа места за живот не због њихових политичара и режима већ због тога што су развијена друштва цивилизованих људи који користе своју слободу на морално исправан начин. Можете да узмете и копирате систем, све законе и целу структуру државног апарата једне Норвешке на Србију и систем би пукао после 2 месеца због корупције, неефикасности јавног сектора и општег безобразлука. Што ме наводи на следећу поенту:
Упркос мелодраматичном тону и покушају да тако звучи, ово није усамљени глас који се бори против доминантне економске парадигме. Ово је је бедно изобличавање економских чињеница у покушају ширења великодржавне пропаганде која је на овим просторима влада од 45. ако не и пре, од смрти Краља Петра. Могао бих да улазим у детаљну анализу зашто закључци овог извештаја нису у супротности са икаквим либерализмом (а поготово не неолиберализмом) али ћу се фокусирати на то откривање рупе на саксији како је економски боље за једну земљу да јој је државни апарат ефикасан, некорумпиран, материјалистички настројен и максимално много расположивих средстава улаже у инвестиције од којих порески обвезници имају користи.
То апсолутно нико не спори. Дословно свака глобална институција која се традиционално везује за тај неолиберализам управо на томе инсистира већ деценијама. ММФ је једва 2014. успео ову власт да (привремено) убеди да повећа ефикасност јавне управе, смањи дуг и новац улаже у инфраструктуру а не само у пумпање плата и пензија. И то је објективно довело до економског опоравка.
Пресмешно је то убеђивање како је велик државни апарат и државни интервенционизам неопходан за економски раст када Србија све то има већ деценијама и на зачељу је Европе. Све државе које су окренула леђа комунизму су је одавно престигле. Чак и Румунија и Бугарска. Не треба мени чланак о азијским земљама и како су оне са ефикасним и некорумпираним државним апаратом брзо расле, треба ми чланак који ми објашњава зашто је економски либерализам у криву за земљу попут Србије што заговара малу државу, ниске порезе и одсуство њеног мешања у привреду ако нас је његова супротност довела ту где јесте. Када се сабере порез на приход, издавања за ПИО фонд, издавања за здравство, ПДВ, акцизе и сви остали порези и таксе види се да је Србија раме уз раме са "нордијским моделом" (ако не и гора). Једино је питање зашто није Норвешка на Балкану? И како ће тачно наставак такве политике да допринесе економском расту?