Šta je novo?

Tašmajdan

Da ne ispadne da se kitim tuđim perjem... Telenor je ovo odavno "pripremio" za izvođenje, samo je trebalo sačekati da dođe do realizacije.
Doduše, moja zasluga je bila malo "pritisnuti" da se realizacija ubrza.
Raspitaću se sutra u kojoj zoni parka se postavlja WiFi, a pretpostavljam da će biti negde u blizini SRCa (onaj deo parka ka Beogradskoj) ili u delu koji je glavna "štrafta".
:)
 
Pocelo sređivanjeTašmajdanskog prilaza- stepeništa iz Abardareve

 
Ne znam jeli neko ovo pisao, al znate one divne betonske česme u tašu, sada stavljaju mermer preko njih i kao prave neki mali plato od behaton kocki... Danas sam prošao i video radnike. Ovde mora da ima špijuna, ili u nedostatku boljih predizbornih ideja se okreću beobuild-ovcima kao izvorima ideje. :)
 
Dobro je da nas slusaju.Mislih da ce ostaviti onako ofrlje.Da li si siguran da mislis na kante?Znam da su cesme prekrili plocama.

Gde prave plato od behatona?
 
vucko":3f2a2qvq je napisao(la):
Dobro je da nas slusaju.Mislih da ce ostaviti onako ofrlje.Da li si siguran da mislis na kante?Znam da su cesme prekrili plocama.

Gde prave plato od behatona?
Sorry zaje*******ah se, mislio sam na česme. Pa tamo gde su česme, prave male platoe, pošto su valjda bile na travi.
 
Da, bile su na travi i prirodno je da završe posao do kraja otprilike ovako



Kad to završe, ova ,,mala,, nece dobijati grdnju kuci što je umazana blatom, a pašće ne mora odmah na ,,pranje,, :)
 
Pa lepo! :)

A to su sve mogli na pocetku i da okrece one nesretne klupe kako valja nego sada krpe.
 
24. 06. 2027.
IZVOR: Blic
Tasmajdanski park dobija konacni izgled
Nakon vise od decenije i po, gradski neimari ce konacno zadati i "poslednji udarac" u rekonsktrukciji beogradskog najpoznatijeg parka, nakon sto je davne 2011. godine (pre smaka sveta) svecano bio otvoren u prisustvu tadasnjeg predsednika Srbije, B. Tadica, kao i jos uvek aktuelnog predsednika Azerbejdzana, Alijeva Drugog. Nakon brojnih zalbi gradjana Beograda, cini se da ce na posledice tadasnje rekonsktrukcije biti stavljena tacka.
U narednom broju naseg (i vaseg) (podrazumeva se, najcitanijeg) nedeljnika imacete priliku i da vidite ekskluzivne fotografije sa 8. otvaranja rekonstrukcije Tasmajdanskog parka.

:p
 
Prosetao sam se juce uvece Tasmajdanom i jos sam pod utiskom. naprosto ne mogu da verujem da su ploce na glavnoj strafti popucale. Te ploce nalaze se na glavnoj strafti kod spomenika ,,bili smo samo deca,, a proslo je tek nesto vise od 2 nedelje od zvanicnog otvaranja Tasmajdana... Ko bude prolazio, neka obrati paznju i ako je moguce uslika, posto mi je kamera trenuno pokvarena te nisam mogao sam da uslikam.
 
Dve nedelje je i vise od ocekivanog. Prelistaj prethodne stranice, negde ces pronaci granitne ploce kada su bile donesene za ugradnju. Obrati paznju na njihovu debljinu. Nisu ni za kupatilo, a ne za straftu gde prolazi hiljade ljudi. Nikome od odgovornih to nije zasmetalo. Nema veze, zamenice ih. Ovog puta iz gradskog budzeta, odnosno od novca poreskih obveznika. Kod nas se svaki posao obavlja dva puta, a nikada kako treba.
 
Neobicno je i to sto pocetak tih granitnih staza prkosi svim estetskim zahtevima, jer granitne staze nisu obuhvatile pocetak cvetne leje , deo na pocetku koji bi povezivao obe staze, nego granitne kocke dopiru do cvetne leje, a svaka staza pocinje odvojeno, sto je vrlo neukusno najblaze receno.

Stepenice ka Aberdarevoj su takodje sasvim bespotrebno zamenjene, proporcije starih stepenica su davale jedno vrlo skladno resenje, koje je sada losije, a pored toga postavljen je rukohvat na sred stepenica, sto je savim dokrajcilo nekad vrlo lepe stepenice.

Bespotrebno su menjane i one male stepenice kod Ruske crkve i zidic od belog kamena, a najveca steta sto se izmena stepenica u Tasmajdanskom parku tice, je potpuno uklanjanje stepenica sa malim ruzicnjakom izmedju njih, koje su bile na pravcu glavnih sredisnjih staza.

Nije trebalo uklanjati ni onu lepu cesmu u obliku case od belog kamena, tim iznenama izmedju ostalih nas Tas je bespotrebno osiromasen, ne samo za nase uspomene nego i lepe detalje.
 
Druga statua Ronaldu Reganu u Budimpešti

Beta | 29. 06. 2011. - 00:39h | Foto: AP | Komentara: 0
BUDIMPEŠTA - Nekadašnji predsednik Sjedinjenih Američkih Država Ronald Regan nikada nije posetio Mađarsku, ali zbog njegovih napora da okonča komunizam postao je drag mnogim Mađarima, što mu je obezbedilo već drugu statuu u njihovoj prestonici Budimpešti.

Nepunih pet godina pošto je u jednom budimpeštanskom parku postavljena bista 40. američkog predsednika, mađarski glavni grad je odlučio da Reganu oda priznanje statuom cele figure na Trgu slobode, samo nekoliko blokova od parlamenta i američke ambasade.

Dva metra visoka bronzana skulptura predstavlja Regana u polukoraku, kao da će krenuti u šetnju trgom.

"Smisao statue je da pokaže njegovo lako povezivanje sa ljudima I njegove bliske odnose s njima", rekao je za agenciju AP autor statue, skulptor Ištvan Mate.
Mađarski premijer Viktor Orban nedavno je pomenuo Reganove "neizmerne zasluge" u oslobađanju Evrope od sovjetske diktature.

"Osamdesetih godina nam je dao nadu, uprkos teškoćama na koje smo nailazili u borbi za slobodu i nezavisnost", napisao je Orban u predgovoru za jednu knjigu o bivšem američkom predsedniku.

Novu statuu svečano će sutra otkriti Orban, a tom činu prisustvovaće brojni gosti iz SAD, uključujući i bivšu državnu sekretarku Kondolizu Rajs i ministra pravosuđa za vreme Reganove administracije, Eda Miza. Taj događaj je jedan u nizu sličnih kojima se širom Evrope obeležava 100 godina od Reganovog rođenja.

www.blic.rs



A ovaj je vala bio cvećka velika :) Mi smo barem dobili i park :p
 
A ja se smejah danas na SSC forumu kada je jedan Madjar pricao kako se raduje statuama Busa,regana,klintona i Kondolize Rajs posto umru u Madjarskoj :D
 
praguc":287udnxm je napisao(la):
"Osamdesetih godina nam je dao nadu,
Хахаха, нама су барем дали нешто опипљиво. :lol:
 
praguc":1zmmabsx je napisao(la):
Dva metra visoka bronzana skulptura predstavlja Regana u polukoraku, kao da će krenuti u šetnju trgom.

Novinarka: Koliko će spomenik biti visok i od čega će biti napravljen?
- Mi smo se dogovarali sa Zokijem... Zoki, `oćeš da izliješ u bronzi il` nećeš? Ako nećeš, ja ću da rasturim i neć` da radim.
Novinarka: Koliko će spomenik biti visok i od čega će biti izliven?
- Pa, Zoki, kaz`o u bronzi... Išli smo kod livca... kako se beše zove... Ljubiša... Ljubiša... livac.
Novinarka: Kada će spomenik biti postavljen?
- E, Zoki, pa kaži mi ti! Ja ne znam....
Novinarka: Ovo je Karađorđe u pokretu, je l' tako...?
- Ovo je živ Karađorđe, mrtvog ne pravim, bre!!! Direktor akademije u Beogradu napravio Karađorđa, stoji, poštaplje se sa sabljom. Ja ga pitam: Šta raaaadi on? A on mi kaže: nemo' te ošamarim, znaš...

http://www.youtube.com/watch?v=jCkN8n9V-Mc
http://www.youtube.com/watch?v=fiZinWaXrO8
 
Hvala ramirez na ovom tekstu,najzad neko ko je pejzazni arhitekta da kaze nesto o rekonstrukciji.Ovo je prava kritika koja ima nekog smisla,a ne ono besciljno vulgarno pljuvanje u e-novinama koje samo sebi postane cilj.
 
Ovaj sajt ima Če Gevaru, Bajrona i Dražu u jednom baneru! Pa to je ludilo! :lol: :lol: :lol:

Elem, po meni je članak strašno loš, teorijski neutemeljen, uz malo komentara o samoj pejsažnoj arhitekturi, a mnogo komentara o istoriji bez pozivanja na relevantne činjenice.

Evo recimo kratkog kritičkog članka sa profesionalnijeg bloga o pejsažnoj arhitekturi (koji je dosta kraći, ali ima smisla):

http://www.gardenvisit.com/blog/201...-chinese-landscape-architecture-请看一看土人景观事务所的/
 
jovanovm":u64e08bl je napisao(la):
Elem, po meni je članak strašno loš, teorijski neutemeljen, uz malo komentara o samoj pejsažnoj arhitekturi, a mnogo komentara o istoriji bez pozivanja na relevantne činjenice.

Чланак је вероватно могао да буде бољи, мени је бољи од свих који су линковани овде али је било глупо да коментаришем њихову плиткоћу јер сам се слагао са већином што је изнесено у њима. Што се тиче историјских чињеница у њему, већина представља опште познату хронологију коју је требало навести, нпр. да би се објаснило зашто музичкој фонтани није место ту где јесте. Уасталом и ниси оспорио тачност информација већ њихову релевантност и то оспоравање би добило легитимитет једино када би навео које су то релевантне историјске чињенице које нису наведене а могле би снажније да оспоре постављање споменика (или оправдају његово постављање у Ташу али не верујем да си мислио на ово).

Генерално, сва ова прича показује површност и недостатак квалитетних текстова на одређене теме па тиме и ову. Ја сам се мало заинтересовао за лик и дело Алијева и најконструктивније (да се аутор мало ангажује а не до бесконачности понавља реч "диктатор") што сам могао наћи је текст
Ко је био Хејдар Алијев?
или кога не занима детаљније поента текста са којом се слажем
[box]Х. Алијев није био човек чије заслуге имају универзалну димензију. Ничим није задужио свет, али ни Србе понаособ. Отуда, и да је био човек демократских принципа, уз сво уважавање потребе да се унапређују српско-азербејџански односи, његовом споменику није место у Београду или било ком другом месту у Србији.[/box]
 
Ja se vise slazem sa jovanovmom jer, buduci da je zena pejzazni arhitekta, trebalo je da ton svog teksta prvenstveno prilagodi svojoj profesiji, tj. da nam iz ugla strucnajaka objasni zasto je rekonstrukcija parka losa (begonijak, sivilo i behaton staze je nesto sto svi vide).

Npr. ja kao latentni alkoholicar bih mogao svoje gledanje na park da objasnim iz tog ugla. Sto da ne? Odlican alkoholicarski potencijal parka je u tome sto je blizu centra, a ima lose osvetljenje, tako da vam je intima manje-vise zagarantova. Lose je sto su klupe prorejdene, pa je manji socijalni potencijal - ne mozete da pijeta bas u velikim ekipama, osim da ne sedite na smenu, a ako traizte novo drustvo, oni na susednim klupama su isuvise udaljeni da bi ste zapoceli interakciju. Kada smo vec kod klupa, ukoliko vam se prispava bolje palite gajbi i batalite park, jer ove klupice ne deluju bas udobno za spavanje. Lose je i to sto ima manje zbunja, kada vas "pivo potera", zato svoje anarho-levicarske stavove mozete iskazati "zalivajuci" spomenik azerbedzanskog oca nacije. Dobro je i sto je blizu prodavnica kod Pravnog koja radi celu noc, ali je bezveze sto tu ne moze da se kupi alkohol posle 22h. Ukoliko ste skloni pravljenju gluposti pod dejstvom alkohola, cuvajte se video-nadzora. Ako ste ljubitelji pijanog ludiranja - dva igralista su sjajno mesto za vas (samo nemojte deci da lomite sprave, molim vas). Ljuljanje u ogromnoj korpi je sjajan trip kada ste dozirani, a pokusaj penjanja na penjalice ce biti zabavniji onima koji vas gledaju. Kada se bas odvalite kao bulja, mozete da odete u kutak za ljubimce, puzite po podu, isprobavate psece sprave i piskite "doggy style". Ako ste intelektualni tip alkosa, mozete da probate i da igrate zivi sah na sahovskom polju. Takodje je bezvezna lokalna tradicija da trava ne spada u povrsinu parka namenjenu dvonoznim posetiocima, tako da cete retko naci ljude koji zableje u krugu na travi (sto je najbolja poza za ispijanje piva u parku). Cak i da se osmelite da prekrsite ovu tradiciju, vodite racuna da ne nosite bele pantalone jer je trava na Tasu malo retka, sto je narocito nezgodno ovih kisnih dana. Za treznjenej su postavili sjajnu kaskadnu fonatanu, tako da znate sta vam je ciniti ako preterate. Da sumiramo, iako je na snazi borba gradskih vlasti protiv opijanja u parkovima, rekonstrukcijom Tasmajdana ipak nisu pokazali uspeh u tome. Ono sto ostaje problem Tasu da se nametne kao alkoholicarski prak prvenstveno je dozivljaj istog kao suvise mejnstrim mesta za decu i penzionere, tako da malo odbija ljude. Tome u znatnoj meri doprinosi i njegova otudjujuca velicina, za razliku od intimnih mestasca poput susednog Malog Tasa i cuvenog Palasa, koji su vec prirasli akoholom podgrejanim srcima.

Eto, je l' to toilko tesko!?
 
Vrh