Šta je novo?

Tašmajdan

jovanovm":33uyhuq3 je napisao(la):
Meni apsolutno nije jasno kakve veze ima Pavić sa Azerbejdžanom. Hazari su u toj priči bili samo metafora, nemaju mnogo veze sa stvarnim Hazarima (osim u vinjetama)...
Govori ne toliko o načitanosti vrhuške već o njihovom kapacitetu za kritičkim razmišljanjem.
Nisam moralista u smislu "humanitarne" politike, jer se sećam kad sam gledao vatromet milosrđa iznad svoje glave. Mogu da komentarišem samo rekonstrukciju Tašmajdana kao parka - veliki broj posečenih drva koji nije nadoknađen, potpuna neinventivnost u pejsažnoj arhitekturi, kič skulpture. Mislim da u ovo nije trebalo ulaziti iz tih razloga.

Ako Azerbejdžanci misle da su potomci Hazara, a mogu da misle šta god žele, onda Pavić ima smisla. I mi se smatramo Slovenima, a genetske analize pokazuju da imamo silno malo genetskih markera koji to potvrđuju, već svačeg drugog više: keltskih, dinarskih, turskih itd genetskih markera. Ovo je stranputica, ali samo mogu da kažem: svi smo očigledno to u šta smo ubeđeni da jesmo.
Sve je istina u vezi donacije: da je totalno nakaradno "prodati se" uređenjem parka na ovakav način. Međutim kakva nam je država, kako funkcionišemo i šta se sve dešava, priča s parkom je prilično bezazlena. Puno ljudi će sigurno više da šeta, trči, vežba, bude na vazduhu nego pre preuređenja, a sve to ima veliku vrednost bez obzira na ideološke probleme, o koje se ionako spotičemo na svakom koraku. Šta još danas ima neukaljanu ideološku vrednost i ko je tome zaista posvećen?
 
A jel može jedna donacija Dudiristana za stanicu BGVoza Nbg,podižemo spomenik garant..čak ne zvuči loše kao reklama u nekom međunarodnom stručnom časopisu...pa može i neki prospekt nedovršenih objekata.,.što veći objekat veći i spomenik.. :)
A ček sad ovo o Slovenima..pa sad ne znam ja imam beo ten i plave oči,smeđ..stranci kažu izgledam kao Kelt a može biti i da sam Sloven..e sad ima i onih sa obrnutim rasporedom...neko voli vanilu a neko čokoladu, ali da smo naslednici Slovenske kulture je evidentno baš kao i Keltske,Grčke i Turske ..ja bih rekao lep miks imamo od svega po malo i to nas čini tako interesantnim..eto Srpski i Poljski jezik su jako slični koristimo iste reči više od drugih severnih Slovena a kako i ne bi bili kada uklješeteni između Nemačke i Poljske žive Lužički Srbi..tako šetali se mi gore dole..a mešali se sa svima uz put..to ti je moderna interpretacija Srpske istorije danas na društvenim mrežama.. :laugh: :kafa:
 
@Poleksija
Ali Pavićeva knjiga ustvari uopšte nije o Hazarima, nego su Hazari u njoj jedna zamišljena metafora za "nas" (šta god smo mi, to se pita i Pavić)... Da ne spominjemo da u Azerbejdžanu (bar koliko ja znam) se ne govori o hazarskom poreklu već o iranskom (indo-evropskom) na koje je došao glavni sloj Oguških turaka između 10. i 12. veka. Azerski jezik danas iz turske porodice jezika i oni se međusobno razumeju sa turcima. Iz ona razloga, mislim da je veza eto tako, samo posredna, i govori o stepenu razmišljanja u rekonstrukciji ovog parka.

Poenta mog posta nije, doduše čak ni to, već da je sama rekonstrukcija ošljarski odrađena, uz vrlo malo pažnje biti parka (isti grčki koren, bios)... o biljnom životu, tj. o biosferi. Park je postao glorifikovana personifikacija "rekonstrukcije" zbog same "rekonstrukcije", i iako privlači veći broj ljudi, po meni je to mogolo mnogo bolje.
 
Eto još jedne zanimljive priče za strance koji posećuju Taš..da saznaju nešto više o poreklu Hazara i Srba..:kafa:
 
Сизиф +1 :kk: Елем, ако се већ толико прежвакава ова статуа, нису требали да приме донацију, да Таш оставе какав је био и тачка. Било је одлучено друкчије и шта да се ради.
 
RockerSVK":74h7ldte je napisao(la):
Сизиф +1 :kk: Елем, ако се већ толико прежвакава ова статуа, нису требали да приме донацију, да Таш оставе какав је био и тачка. Било је одлучено друкчије и шта да се ради.

To što se sve prežvakava u sitna crevca, šta god bilo, to je baš srpski i balkanski. Ubeđena sam da je to kvalitet koji nam niko i ništa ne može uzeti ;-) Čemu služe duga kafenisanja ako ne ovome: samo što se sad život odvija na internetu pa svako srče svoju kafu...
 
sizif":zic06b4d je napisao(la):
@реља

Да сам твој пост прочитао пре 15-20 година, сматрао бих га брло добрим есејом, једним од моралних репера који би требало да следи сваки човек који пледира да се назива интелектуалцем. Вероватно бих нешто слично и сам написао.

Међутим, у међувремену се издогађало понешто што нарушава црно-белу представу света у којем живим и што човека натера да почне да вага између принципа који долазе у колизију.

Конкретно, светска признања за хуманост и племенитост добијају "интелектуалци" и "моралне громаде", попут Бернара Кушнера (екс председника Лекара без граница, екс првог цивилног администратора на Косову, у време чије управе је протерано 200 хиљада Срба и убијено хиљаду и по - две, екс шефа француске дипломатије који се подсмевао тврдњама Дика Мартија да су препродавани органи отетих Срба...) или Бернара Анри Левија, филозофа који је фалсификовао јављања из Сарајева и који је штедро позивао на бомбардовање нашег народа и земље.

Што се тиче њихове земље и народа, старији и млађи Алијев су избегли да је уведу у рат у Нагорно Карабаху (иако је то, по међународном праву, њихова територија), сачували су секуларност своје државе и за непуне две деценије је превели из друштва сиромашних и заосталих у ред просперитетних земаља. Уз то, нисам нешто приметио да Хазари грцају под њиховом чизмом, да протестују по улицама и труну по затворима.

С друге стране, мом народу и држави они нису учинили ништа нажао. Поштовали су принципе међународног права, били су доследни при томе, па нисам толико горд и препотентан да пљујем у њихову пружену руку.

Nisu bas preveli svoju zemlju u red razvijenih, vec su otkrili naftu i tu su krenule da stizu pare. I nisu postovali medjunardno pravo po pitanju Kosova, vec gledali svoje interese.
Covek je diktator, i kao takav navodi na ozbiljnu sumnju u njegove dobre motive, cak i da ne znamo nista o Azerbejdzanu.
 
@Жаба

Читај пажљивије:

Рекао сам "просперитетних", а не "развијених" земаља. И, када је Косово у питању, поштовали су међународно право, а то што су при том гледали и своје интересе није битно. О томе да ли је Алијев диктатор, узурпатор или нешто слично, најпре су позвани да суде сами Азербејџанци. А нешто не видим да се много буне.
 
Nego gdje su lezaljke u parku papala maca :kafa:
 
Direktore,mala sala,nemoj se ljutiti.

Crnogorac se uvatio za lezaljke,zasto nisam iznenadjen? :lol:
 
Vucko neznam ali bi mi bas legle u nekoj ladovini da citam gpp .Inace kad su postavljali klupe nisu vodili racuna da iste budu u hladovini tako da one koje su na suncu zvrlje prazne :kafa: ocu loezalke sad kad je park otvoren mozemo se pozdraviti sa istima nece ih postaviti :bash:
 
http://www.zelenilo.co.rs/slike/tasmajdan/BelGuest.pdf

tas1.jpg


http://www.zelenilo.co.rs/index.php?page=tasmajdan1

http://www.zelenilo.co.rs/index.php?page=tasmajdan2
 
EricNBGD":30po8vom je napisao(la):
tas1.jpg


A je l' se ovde planira piknik nakon sleta i štafete? :kafa:

Šteta što nisu neku lepu šaru napravili, sad gledam nešto preko bing maps kako su uradili ispred skupštine grada, kao šaru sa pirotskog ćilima... Opet kontam da će to na naredno proleće možda promeniti, može to veoma lepa cvetna aleja da bude.
 
Na sredini se taj "begonijak" uzasno proredio, a stalno i neki korov nice izmedju cveca, pa deluje mestimicno neuredno. Nije to neka mudrost srediti.
 
Video sam par puta radnike kako ručnočupaju tu travuljinu što raste između
Pa zar nije hemija dovoljno napredovala
 
Jeste,al hemija se dodatno placa za razliku od 2500 radnika koje ima zelenilo i koji imaju fiksnu platu ;)

P.S.Mislim da zapravo radnika ima 2350,ako neko nadje tacnu cifru nek me ispravi.
 
Bolje je bez hemije (kako ti otrovu da kazes da napada samo korov, a ne i okolno cvece)? Uostalom, nadam se da se slazemo da je bolje bez toksicnih supstanci u parkovima u kojima se igraju deca?

Elem, postoji razlog zasto se ne sade hiljade istih vrsta zajedno i zasto hiljade istih vrsta retko rastu zajedno u prirodi... odrzavanje ekosistema je tesko. Za to je potrebno planiranje, a ovo je amaterizam...
 
Begonije su inace nacionalno cvece Severne Koreje, da nece mozda da dizu pored Hejdara statuu i Kim Dzong Ilu? :grand:
 
Homer Jay":1vfimbpx je napisao(la):
Kad si pomenuo Fejs, apelujem na Telenor (ili nekog slicnog) da uradi WiFi u parku... Zgodno je kad setas gradom, ides s posla, pokupis kaficu, sednes u parkic, slushke u usi i beobuild na dlanu :)

23 ili 24 (do kraja ove nedelje) kreće "Internet Park" u Tašmajdanu... Ne znam koja zona parka će imati free WiFi. :)
 
zlata vredi pametna reč :) plus + 1 ( na 12 June 2011 23:34:38) za Homer Jay :)
 
hehe ako sam dobro razumeo po ideji homera nenad je sredio wi fi za sve nas :) :kk: kako god odlican potez
 
Vrh