Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Na engleskom ok, sigruan sam da 90% forumaša sasvim dobro razume ali ovde sad to nije slučaj,
mada ne znam zašto mi chrome ne daje translate uopšte...
 
Ja sam i ovo ссут razumeo bez prevodioca. 😄

Meni je u redu da pričaju na ruskom, razumem ga, ali ja volim da odgovorim na srpskom, lakše mi je... To je najbolje za obe strane, za obostrani napredak. 🙂
 
Osim ovih iz bivse jugoslsvije I bugara najslicjniji narod su nam gruzijci ,poljaci kao I slovaci na prvu loptu cine se dosta slicni nama..medjutim kad ih malo bolje upoznas vidis da smo dosta razliciti ..madjari tu i tamo .spanci I ne bas vise italijani ..sa rusima nidje veze ...mnogo se bolje kapiramo sa amerima,valjda sto smo odrasli na njiihovoj kulturi ..
 
Просечан Србин и просечан Шпанац ће се много боље разумети и спријатељити да оду заједно на пиво него просечан Србин и просечан Пољак.
Da li ovo tvrdiš iz iskustva ili samo misliš tako?

Mogu ti reći, iz iskustva, da velika većina Španaca ne misli da smo slični uopšte. Znam ih puno, a znam i neke koji su grupno dolazili u Srbiju. Ovi drugi su mi govorili kako je čudno što se kod nas niko ne smeje na ulici i što svi izgledaju kao da su ljuti i spremni da se tuku.

Ne kažem da su u pravu ali tako nas doživljavaju kao da smo ratnici i na prvu loptu neprijateljski.
 
Da li ovo tvrdiš iz iskustva ili samo misliš tako?

Mogu ti reći, iz iskustva, da velika većina Španaca ne misli da smo slični uopšte. Znam ih puno, a znam i neke koji su grupno dolazili u Srbiju. Ovi drugi su mi govorili kako je čudno što se kod nas niko ne smeje na ulici i što svi izgledaju kao da su ljuti i spremni da se tuku.

Ne kažem da su u pravu ali tako nas doživljavaju kao da smo ratnici i na prvu loptu neprijateljski.
U pravu su
 
Buraz, sa raznim AI alatkama, kao da je više i bitno.

Uopšte nisam govorio nužno o digitalnoj komunikaciji... Nego i kad upoznam nekog Rusa u Srbiji, pričam srpski, a on ruski i pomalo prelazim na njegovu jezičnu teritoriju a i on na moju...

Tako to rade Sloveni koji su iole nadareni za jezike.

Tako da mi nikakva druga digitalna alatka ne treba da mi konstantno prevodi Rusa... 🙂 ako razumeš šta hoću da kažem buraz...

Inače na srpskom forumu očekujem srpski. Znači nek taj neko upotrebi jezičku alatku i napiše post. A ne ja koji čitam. Kad sam se javljao na jedan ukrajinski forum svojevremeno javio sam se na ruskom jer su ga tamo koristili... a sam sam upotrebio g. prevodilac kako bi bio siguran šta ih pitam.

Međutim sa ruskim, naveo sam, da lično nemam problem, jer ga razumem... ali razumem i druge (Sodarac) koji pitaju je l' to tako treba.
 
Nas narod je generalno posle 1991.smrknut jer ga muci besparica, da smo bolja zemlja za zivot vise bi bili raspolozeni. Ne moze nista na silu.
Ma, kod nas generalno ljudi vole da se predstavljaju kao mnogo opasni-jak sam, mrak sam, frizura kec-dvojka, mrk pogled.. ženske ozbiljne i nedodirljive, svi smo, jao, mnogo važni i mnogo ozbiljni..

Slaba socijalna inteligencija..
 
Mene baš čudi zašto, kad živimo u blagostanju i bezbrižnosti... I u pravnoj državi gde vladaju zakon, disciplina i tolerancija.

Evo jutros pomahnitali ludak na Slaviji udara sva vozila koja prođu, šutirao vrata na mom 31 pa se posle obrušio na sledeći automobil. Trebalo je svi da mu se nasmejemo pa bi se onda raznežio i sklonio...
Nas narod je generalno posle 1991.smrknut jer ga muci besparica, da smo bolja zemlja za zivot vise bi bili raspolozeni. Ne moze nista na silu.
Smrknutost, mrzovolja i melanholija potiču još iz vremena pre 1990.

To se i po muzici i opijanju najviše da videti. Još pre ratova i kriza, gušt mnogih Balkanaca je bio da sednu u kafanu mrzovoljni i nesrećni i da se utope u alkoholu i tugi. I duvanskom dimu.
 
али су генерално колективистичка друштва, као и ми. пријатељскији су, топлији, гостољубиви, све као и ми
U Italiji sam imao gora iskustva sa pokusjima da me neko prevari nego u Srbiji. Duze sam boraio tamo.
I to u severnoj Italiji. Mogu da zamislim kako je na jugu.
 
појављују се странци повремено, па пишу на домаћем/енглеском језику, тако да је све ок
Zanimljivo da se u Hrvatskoj zajednicki jeziki, odnosno "medjusobno razumljiv jezik" kako je pravno definisan, odnosno nekadasnji srpskohrvatski sada naziva domaci jezik.
Imao sma neku poslovnu komunikaciju sa Zg i receno mi je da ne koristim engleski nego domaci jezik.
 
Osim ovih iz bivse jugoslsvije I bugara najslicjniji narod su nam gruzijci ,poljaci kao I slovaci na prvu loptu cine se dosta slicni nama..medjutim kad ih malo bolje upoznas vidis da smo dosta razliciti ..madjari tu i tamo .spanci I ne bas vise italijani ..sa rusima nidje veze ...mnogo se bolje kapiramo sa amerima,valjda sto smo odrasli na njiihovoj kulturi ..
Amerikanci, narocito ljudi iz naroda su vrlo neposredni i imaju smisla za humor.
Medjutim, sa njima ulaziti u poslovne odnose nije dobro.
korektni su i placaju, ali pokusavaju da iskoriste, gore nego iko drugi.
 
I kod amera nema dubinskih vezivanja. Svakodnevna komunikacija i maniri su im bolji od nas ali su im veze, prijateljstva i poznanstva plići.

Takođe, čuveni osmesi (van doma i porodice) po kojima su poznati su često lažni ili usiljeni, utrenirani. Može na Guglu da se nađe više o tome pod "fake american smile".
 
Blejački mentalitet i sporiji tempo života.

Kao Grci, na primer. Jedni od najvećih blejača od naroda, da ne kažem lenčuge. Na Malti su isto opušteni i usporeni (ali ne bi ih klasifikovao kao lenčuge, za razliku od Grka).

P.S.
Isto tako, u Americi, Floriđani se smatraju blejačima u odnosu na severoistok. Opet, zbog klime i generalnog mentaliteta. Znam ljude koji su se iz Bosvaša preselili na Floridu, i godinu dana su imali problema da se naviknu na opuštenost Floride.

Klima je veliki faktor u oblikovanju mentaliteta i navika naroda. I uopšte, u funkcionisanju.

Takođe, narodi na severu ili sa jačim klimama moraju / su kroz istoriju morali (više) strateški da planiraju i vode računa o svojim resursima i hrani. Finac je - kroz istoriju, pre modernog doba i tehnologija - morao da pazi kada lovi, kada skuplja drva, kada gradi kuću... a onaj ko živi u toploj klimi, su istorijski morali mnogo manje da brinu, jer bi mu bila mala razlika da li će u decembru biti 25 ili 15 stepeni. Dokle god su on, hrana, kuća, resursi okolo... iznad mraza (3-4 stepena), nema bojazan ni od čega.
 
Poslednja izmena:
Ali kako onda objasniti nasmejani narod na Kubi i zemljama juzne amerike gde je nizak standard?
istinska sreca nema veze sa standardom nego sa socijalnom pravdom.
U zemljama koa sto su Danska ili ISland p ostoji socijalni imperativ da si ok. Da si "dobro".
U anketama oni vecinom govore da sus recni, medjutim, ljudi su depresivni, piju. Usamljeni...
 

Ruskinja zgrožena životom u Srbiji: "Srbi vole zatvorsku kulturu i hrana im je užasna"​


A mene niste slusali kad sam rekao da smo za njih usputna stanica ka evropi i da ne zele ovde da ostanu a neki se ponadali da ce 350.000 njih ostati i lepo se uklopiti s nama i da cemo kao drustvo napredovati zbog njih jer to su sve pametni iT sTrUcNJaCi :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Arina jede g..na glede frizura i hrane.

Treba biti baš žeći debil da neko misli da se muškarci šišaju na kratko jer vole zatvorsku kulturu. Sa klimom od 30+ stepeni 6 meseci godišnje a vlagom od 80%, naravno da će mnogi da se šišaju na kratko. Takođe, mnoge zabole da daju više od 500 kinti mesečno na šišanje. To daju samo oni Zoom klinci debili sa brokolijem na glavama, što čak i papilotne nose da bi izgledali ko pajseri. Inače prave muškarce boli briga da bacaju i pare i vreme na frizera.

Za hranu je u pravu jedino oko toga da je preskupa. Lupa gluposti oko toga da nije ukusna. Ili je možda kupovala gotova jela u Maksiju pa se zeznula.

Ostalo što kaže je na mestu. Ali džaba kad u ova 2-3 lupa ko njihov Maksim po diviziji.
 
Poslednja izmena:
Vrh