Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Pa u teoriji, sto ne bi mogao? Samo nece sami od sebe na postojece stanje.

Zamislite sebe kao stranca, gde biste pre otisli?

Medjutim, postoji prostor da se ponudi nesto drugacije.
Naravno u Prag. Mi smo i dalje egzotika, zemlja gde dolaze turisti koji su bili svugde pa im dosadilo i mali broj znatizeljnih na proputovanju kroz Balkan
 
Град Београд није у стању да експлоатише туристички ни Винчу ни Авалу.
 
Beograd sa sve ruskim i turskim "turistima" (koji ne mogu da udju bez vize u EU) je u ravni po dolascima sa Zagrebom i Ljubljanom koji su dva i tri puta manji od njega.
Kakav crni Prag, sa 7.5 miliona turista u 2023 je svetlosnim miljama daleko.
Edit: kad sam se prvi put vratio iz Praga pitaju prijatelji što te nema na slikama. Pa jbt eno Mala strana, Hradčany, ostrvo, mostovi, trgovi, fasade, zgrade, parkovi.., ne znaš gde ćeš pre od lepote, koji ću ja, samo da kvarim fotku 😉
1712132922485 (1).jpeg
1712822412242.jpeg
 
Poslednja izmena:
Za BG koliko mi je nejasno što ovde iko dolazi, za Ljubljanu i Zagreb mi je duplo nejasnije. To su školski primeri dosadnih evropskih gradova za koje ti je dovoljan dan i po da ih izgustiraš i ne vratiš se nikad više.
 
Za BG koliko mi je nejasno što ovde iko dolazi, za Ljubljanu i Zagreb mi je duplo nejasnije. To su školski primeri dosadnih evropskih gradova za koje ti je dovoljan dan i po da ih izgustiraš i ne vratiš se nikad više.
Moguce da su to isti ljudi koji idu prvo idu u Beograd pa nastave u Zagreb i Ljubljanu. Ili obrnuto svejedno, tzv. ex-Yugoslavia turneja
Ne znam, dal mozemo da se uporedimo po broju turista sa zemljama Baltika mozda? Ko uopste ide u Litvaniju, Estoniju i Letoniju turisticki?
 
Zagreb dugo nije znao šta će sa sobom jer se sva reka ljudi slivala na primorje.
I onda su 2014 rekli sad ćemo mi da organizujemo božićni advent.
(videli ste bilborde po BG sigurno)
Doveli lepo i platili ljude iz Beča da im objasne kako se to radi, osmislili program koji traje od kraja novembra do početka januara, i to na dvadesetak mesta u gradu. To je organizovano toliko zanimljivo da su tri puta dobijali nagradu za najbolji advent u Evropi (tukli Nirnberg, Kolmar, Beč, Peštu itd) broj turista porastao 250%. Bio sam nekoliko puta, to su reke ljudi koje se ceo dan slivaju i muvaju po gradu, stramci, ekskurzije iz BiH i Srbije, opšti haos, preinteresantno i matorcima i deci.
Akcenat je na finoj hrani, tematskim večerama, ceo grad je jedna velika žurka.
Ljubljana isto to ali u manjoj meri jer je manja
E sad zašto mi ne umemo da organizujemo (a jedini imamo dve Nove godine, idealno) to je pitanje za stručnjake iz Tur.org.Bg i Srbije.
 
Pa imamo onu Bozicnu bajku u BNV koja ti dosadi posle dva puta.
 
И у чему се ЗГ Адвент разликује од наших садржаја за Божићне празнике? Имамо брдо клизалишта, тезге свуда, по Тргу републике, дуж Кнеза, у парку код Паласа, БнВ бајку, буду чак и они Кинески лампиони. Ђе запело? У естетици? Фале ли још неки садржаји осим клопе?
 
Primer jedne godine:
trg posvećen Mariji Jurić Zagorki, njeni stihovi na video bimovim, Trg nauke (Evrope) posvećen nobelovcima hemičarima Prelogu i Ružički (svetlosne instalacije sa formulama i neki ogromni baloni), grički tunel koji pretvoren u ledenu pećinu sa instalacijama, na gornjem gradu i šetalištu na svakom uglu svira neki klasičar a okolo reprodukcije Ignjata Joba i Bukovca, vodjena izložba starih fotografija,
pa party zone kod Klovičevih dvora (do 02 ujutru), cela Tkalčićeva pretvorena i ulicu starih zanata gde su instalacije da narod može da se fotka i selfiše, kod uspinjače neki eventi
na prelepo ukrašenom Zrinjevcu preko dana sviraju džezisti, a uveče nešto popularno za igranje, na Tomislavcu klizalište ko iz bajke, kod HNK ceo trg u fazonu Krcka Oraščića,
kod Stross muzeja Fuliranje dakle kiosci sa finom hranom (burgeri sa tartufima, oktopodima, desetima vrsta inostranih izlagača hrane - neki peruanci, Indijci, kuvani džinovi i kokteli, germknedle i čuda),
kod Esplanade terasa sa isto finom klopom i svirkom, u Bogovičevoj i na cvetnom trgu isto neki horovi, itd itd. Ima naravno i kobaje, kuvano vino i fritule, za svačiji džep
Dakle nije orijentacija samo na decu nego i na matore, na sve segmente, nije samo koncert za Ng noć nego gomila dogadjanja ceo decembar tako da je ceo uži deo grada zatvoren zbog reka ljudi i turista koji cirkulišu okolo.
I ne manje bitno - ceo decembar javni prevoz besplatan da narod ne dolazi kolima.
Prošle godine je bilo lošije jer je dosta zgrada pod rekonstrukcijom zbog zemljotresa ali ubrzo će biti sve po starom.
Možemo i mi to (u fazonu dođite, samo kod nas imate dve nove godine) ali neko treba ozbiljno da se pozabavi time i osmisli.
 
Pa nisu imali ni oni nikakvu tradiciju do 2012-13 (tim pre što i nisu planinski grad) onda im prekipelo da svi turisti idu na more a kod njih slabo. Lepo doveli profesionalce iz Beča, otišli na par marketa da vide kako se to radi, osmislili mešavinu lokalnog i evropskog sa orijentacijom da to bude atraktivno i za zrelije tj starije putnike, i rezultat nije izostao.
 
Све побројано можемо да осмислимо на Калемегдану и тврђави, имамо и галерије, и простор, и музеје, и цркве, има и павиљон за музику.
 
Jel imamo svetski poznate Teslu i Pupina, zašto ne može jedan trg da bude Trg nauke, neki svetlosni efekti da prezentiraju izume ovih naučnika, to bi meni prvom bilo zanimljivo a sigurno i strancima: neki video bim i npr Andrić ili Crnjanski multimedijalni performans napolju.
Preminuo je skoro svetski lik Duško Gojković, eto skver sa jazzom i neki light show, Nemanja Radulović...
pa imamo slikare, umetnike, sportiste..
Nek pitaju ljude iz Narodnog muzeja i Filharmonije za ideje, imaju super marketing.
Ako umeju Noć muzeja, znaju i ono
Može i fina hrana, i klasična muzika, jel neko zvao ove što nedeljom sviraju u Kolarcu za dž? Itd itd milion ideja.

A ne samo jelke za bugare od 70K (šta bi sa njom, btw?) i Jece i Cece kod Skupštine
 
Naravno, može sve da se osmisli po uzoru na već postojeće manifestacije, let's not reinvent the wheel. Ukoliko se nema kapaciteta, mogu se platiti konsultanti da sve to osmisle.

Opet za sve to je potrebna vizija i zrno istraživačkog duha. Bojim se da sadašnja garnitura, nema ni jedno ni drugo.
 
Ako nam je vizija imitiranje Beca koje jedva da uspeva i Zagrebu, bolje da ostanemo ovako slepi.
 
Мислим да Београду није потребно да измишља нове атракције већ само треба да доведе у ред постојеће. Кад узмемо просек свих атракција, то је за плакање - тврђава девастирана, околина храма за избегавање, Кнез аљкав са пуно празних локала, Винча недовољно потенцирана, Авала слабо приступачна без организованих тура, музеји неприметни и по ширем центру, а доста их је и даље или затворено или без зграде, уметност скрајнута из духа живота (посебно аутентична неинституционална каква је постојала у Савамали и БИГЗУ), обала недефинисана и уређена тако да одбија туристе (БнВ код Саванове, распад тек сређене обале од Бранковог до Бетон хале, дивљање кола и сужење због башти код Бетон хале, сужење због аљкавих и брзоплетих радова код Сава капије, море комараца низводно ка 25.5. због муља због сплавова), спорт слабо потенциран, техничка баштина занемарена, јавни превоз одбојан за туристе, угоститељски сектор картелизован, доминација генеричких ресторана итало-медитеранске естетике и менија без истицања домаће кухиње, слично и са брзом храном, доминирају смеш бургери, пицерије и гироси, сувенири бедни вашарски типа дуксеви са Путином, совјетске шубаре, мајице Serbia из 2004., чокањчићи, магнети са Станимиром и Станимирком, слабо урађени сувенири са тематиком Београда, често и лоше урађени типа да се користе старе слике трамваја из Беча и сл. Земун сведен само на лепе фасаде и кеј на Дунаву без јасних садржаја изузев Миленијумске куле. Природа занемарена, нема у истакнутијој понуди обиласка различитих шума, ВРО, језера, потока. Генерално лоше стање хигијене (смеће, графити) одаје баш аљкав утисак, често због пинг-понга надлежности и слабе оперативе ЈКП.
Слаба експлоатација догађаја типа фестивали, нема фестивалског духа у граду шта год се дешавало.

Ето укратко. Мислим да нам нису потребни стручњаци из Беча да измишљају догађаје.
 
Moguce da su to isti ljudi koji idu prvo idu u Beograd pa nastave u Zagreb i Ljubljanu. Ili obrnuto svejedno, tzv. ex-Yugoslavia turneja
Ne znam, dal mozemo da se uporedimo po broju turista sa zemljama Baltika mozda? Ko uopste ide u Litvaniju, Estoniju i Letoniju turisticki?
Baš me zaintrigiralo da proverim pa evo šta sam našao:

Broj turista u Letoniji 2019. godine: 8,3 miliona (Izvor)
Broj turista u Srbiji 2019. godine: 2 miliona (Izvor)

Dakle Letonija ima 3 puta manje stanovnika od Srbije, a 4 puta više turista (ako uzmemo poslednju godine pre korone).

Pošto sam bio u Rigi, mogu da nagadjam zašto imaju toliko više turista od nas: lep i uredjen stari grad, veoma dobra povezanost niskobudžetnim prevoznicima sa Zapadnom Evropom, momačke i devojačke večeri, mnogo jeftinije od Skandinavije a blizu Skandinavije, trajekti, blizu Rusije a Rusi vole da idu u EU gde mogu.
 
Baš me zaintrigiralo da proverim pa evo šta sam našao:

Broj turista u Letoniji 2019. godine: 8,3 miliona (Izvor)
Broj turista u Srbiji 2019. godine: 2 miliona (Izvor)

Dakle Letonija ima 3 puta manje stanovnika od Srbije, a 4 puta više turista (ako uzmemo poslednju godine pre korone).

Pošto sam bio u Rigi, mogu da nagadjam zašto imaju toliko više turista od nas: lep i uredjen stari grad, veoma dobra povezanost niskobudžetnim prevoznicima sa Zapadnom Evropom, momačke i devojačke večeri, mnogo jeftinije od Skandinavije a blizu Skandinavije, trajekti, blizu Rusije a Rusi vole da idu u EU gde mogu.
Bio sam dva puta u Rigi vrvelo je od turista. Prelepi kanali sa čamcima, zgrade opere, Pozoriste, gotičke crkve, stari grad, najlepše secesijske ulice koje sam u životu video (Elizabetes i Alberta iela), interesantna pijaca u hangarima za cepeline, itd.
Vilnius je jako zanimljiv i za turiste bitno, sve je walkable, dakle spuštaš se od Gates of Dawn pored reformatorskih i pravoslavnih crkvi, univerziteta, Katedrale i Sv Ane, Muzeja, Parlamenta, Tvrdjave Gediminas pa do reke.
Tallin ima jedan od najlepših starih gradova na Baltiku, parkove, muzeje, šetališta pored mora, ostrvo u blizini. Naravno restorana i kafića na sve strane.
Svuda turista ko pleve.
Edit: i ne manje bitno sve je dosta pristupačno u ovim zemljama, čak negde i jeftinije nego u BG.
Skandinavija je druga priča, zato dolaze trajektom iz Helsinkija u Tallin da kupuju alkohol i namirnice.
 
Poslednja izmena:
Baš me zaintrigiralo da proverim pa evo šta sam našao:

Broj turista u Letoniji 2019. godine: 8,3 miliona (Izvor)
Broj turista u Srbiji 2019. godine: 2 miliona (Izvor)

Dakle Letonija ima 3 puta manje stanovnika od Srbije, a 4 puta više turista (ako uzmemo poslednju godine pre korone).

Pošto sam bio u Rigi, mogu da nagadjam zašto imaju toliko više turista od nas: lep i uredjen stari grad, veoma dobra povezanost niskobudžetnim prevoznicima sa Zapadnom Evropom, momačke i devojačke večeri, mnogo jeftinije od Skandinavije a blizu Skandinavije, trajekti, blizu Rusije a Rusi vole da idu u EU gde mogu.
Verovatno im 95% turista cine Rusi (ne vise), Finci, Estonci i Litvanci. Sto ne umanjuje njihov uspeh samo kazem. I kod nas je verovatno 70% iz Bosne, Hrvatske i CG
 
Poslednja izmena:
Svi balkanski glavni gradovi imaju biznis goste. Vidite po broju noćenja i broju gostiju. To su većina za razliku od Budve npr ili Rovinja

Ljubljana je još bolji primjer od Beograda sa cca 2 noćenja u prosjeku po turistu
 
Poslednja izmena:
Verovatno im 95% turista cine Rusi (ne vise), Finci, Estonci i Litvanci. Sto ne umanjuje njihov uspeh samo kazem. I kod nas je verovatno 70% iz Bosne, Hrvatske i CG
To nije baš tačno. Većina su nemci, englezi, poljaci naročito u Litvaniji jer je poljsko litvanska unija držala ogromne teritorije u 16.veku), ima i Kineza i Amerikanaca itd. Rusi čine 30% domaćeg stanovništva (imaju pasoše EU) ali Rusi iz Rusije ne mogu u EU bez vize. Zato ima skandinavaca, uglavnom u shoppingu.
 
Vrh