Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 177 36,8%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 62 12,9%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 6,2%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 163 33,9%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 29 6,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 20 4,2%

  • Ukupno glasača
    481
Da li je realno da neko na forumu o radovima i infrastrukturi u ovom gradu postavlja to pitanje uz fotografiju iz 2007. godine?
 
Ako je ovoliko pukao taj stub pre 15god, gde može da se lako uvuče šaka, pitanje je šta je danas sa njim, ali i sa drugim stubovima pogotovu pod vodom gde se i ne vidi koliko je kritično stanje.
 
Zamislite samo šta bi rekla jedna nemačka stručna komisija u vezi stanja i bezbednosti ovog mosta. Da li bi odmah zabranili upotrebu mosta?
Zamislite šta bi tek rekli kada bi obišli Pančevac i Stari savski most, i čuli da je Strari savski most u planu da se ruši, a da nas još decenijama služi Pančevac. ;)
 
Ako je ovoliko pukao taj stub pre 15god, gde može da se lako uvuče šaka, pitanje je šta je danas sa njim, ali i sa drugim stubovima pogotovu pod vodom gde se i ne vidi koliko je kritično stanje.
A zašto ne odeš do mosta i - pogledaš stubove? :)
Umesto da praviš dramu i famu oko fotografije popravke mosta iz 2007. koje je Igor ponovo postavio...
 
Nije to "drama", već je moje pitanje da li su zakrpili to ozbiljno oštećenje i da li ona postoje i na drugim stubovima.

Beograd je više puta bombardovan iz aviona i raznih topova, pa je zato bilo podvodno ispitivanje oko mosta da li ima zaostalih bombi ili granata. Ali, tada niko nije ispitivao stanje stubova, jer je možda bilo podvodnih eksplozija koje su mogle da oštete stubove mosta.
 
Jel to ovaj stub?

IMG-20220514-100441.jpg
 
Nije to "drama", već je moje pitanje da li su zakrpili to ozbiljno oštećenje i da li ona postoje i na drugim stubovima.

Beograd je više puta bombardovan iz aviona i raznih topova, pa je zato bilo podvodno ispitivanje oko mosta da li ima zaostalih bombi ili granata. Ali, tada niko nije ispitivao stanje stubova, jer je možda bilo podvodnih eksplozija koje su mogle da oštete stubove mosta.



OK, a zašto ne odeš i sam pogledaš?

Uklonjena bomba pronađena kod Starog mosta na Savi
VESTI Autor:RTS13. dec. 2018
Pripadnici Žandarmerije uklonili su tokom prepodneva bombu koja je pre nekoliko dana pronađena ispod tramvajskog mosta u Beogradu. Pretpostavlja se da je bomba zaostala iz Drugog svetskog rata.


Bombu su u subotu pronašli ronioci koji su radili na pripremi izgradnje novog mosta. Avionska bomba je pronađena na dubini od oko sedam metara, nedaleko od drugog stuba starog tramvajskog mosta.
S obzirom na to da se bomba nije nalazila na plovnom putu, nije odmah izvađena iz reke.
Od subote pa do jutros, kada je počelo izvlačenje, mesto gde je pronađena eksplozivna naprava obezbeđivala je rečna policija.
Naknadno će biti utvrđeno iz kog je perioda bomba, ali se pretpostavlja da je iz vremena Drugog svetskog rata.


Nema misterije, osim za - Dragana.
 
Ali, tada niko nije ispitivao stanje stubova, jer je možda bilo podvodnih eksplozija koje su mogle da oštete stubove mosta.
Izgleda da je Relji teško da razume o čemu ja pišem. Ako je bilo nekih eksplozija oko stubova mosta, onda je bilo i njihovih oštećenja. A to niko nije ni ispitavao jer je predvidjeno da se most i stubovi uklone, pa nikom nije ni bilo važno da ispituje stanje stubova.

To će možda da se vidi tek prilikom uklanjanja stubova, zavisno koju će medodu da primene gradjevinari.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je Relji teško da razume o čemu ja pišem. Ako je bilo nekih eksplozija oko stubova mosta, onda je bilo i njihovih oštećenja. A to niko nije ni ispitavao jer je predvidjeno da se most i stubovi uklone, pa nikom nije ni bilo važno da ispituje stanje stubova.

To će možda da se vidi tek prilikom uklanjanja stubova, zavisno koju će medodu da primene gradjevinari.
Dragane, vidi se koliko pojma nemaš. Ti pričaš o stubovima koji su "možda" oštećeni od bombi 1944, i koji "možda" tako stoje od 1944. do 2022, da se "time niko nije bavio".

Most je detaljno rekonstruisan u periodu 1964-1969, kolovoz od dasaka je zamenjen betonskim pločama, pa su zbog težine morali i da - ojačavaju stubove mosta (talpe i šipovi između kojih je ulivan beton).
 
Дискусија на овој теми је одавно изгубила било какав смисао а разума нема ни у траговима.

Дискутијемо о мосту који је буквално склепан на брзину 1941. године да привремено послужи за пренос ратне технике. Мост на дрвеним стубовима у води, смета речном путу, конструктивно угрожен, саобраћајно закржљао. Склепан. Привремено. 1941. Те три речи су довољне да се донесе разумна одлука. Понављајте те три речи заредом, док не скапирате њихово значење.

Мост је на доброј позицији, јер да није, не би ту тачку задржали као другу од 4 лонгитудинале, односно кичме саобраћаја на правцу исток-запад, односно преко Саве у свим урбанистичким плановима до сада. Мост је намењен за уклањање из свих набројаних разлога још са привим послератним урбанистичким планом. Још тада. А камоли данас са данашњим саобраћајним потребама.

Мост је одавно одслужио своје, превазиђен је и технички, и технолошки и саобраћајно и урбанистички. Превазиђен још у време подизања, а камоли данас, 80 година касније.

Свако калемљење неких конструкција, прављење франкештајна од њега и од бабе девојку је финансијски прескупо, технолошки компликовано и естетски наказно. Треба да се пребаци где ће бити кориснији (а не да буде кафић), на крају крајева, вратити га тамо где је изворно и планиран.
 
Suština nije u njemu takvom kakav je, u kakvom je stanju i kolika mu je trenutna propusna moć, nego u tome da ga ne treba rušiti dok se ne obezbedi alternativa.

A ako su ove tek podignute zgrade u BnV bitnije od toga, onda o čemu pričamo....
 
Most je detaljno rekonstruisan u periodu 1964-1969, . .
Na ovoj slici iz 2007god je velika pukotina po sredini stuba i zato je moja zabrinutost za stanje stubova bez obzira što su rekonstruisani pre više od 50 godina.

IMG_20220530_065623.jpg

Kada se most demontira i iseče to će biti samo gomila zardjalog gvoždja za Smederevo.
 
Poslednja izmena:
Dragane, ne, nisi tako napisao. Ovo si napisao: "ko je bilo nekih eksplozija oko stubova mosta, onda je bilo i njihovih oštećenja. A to niko nije ni ispitavao jer je predvidjeno da se most i stubovi uklone, pa nikom nije ni bilo važno da ispituje stanje stubova." Subovi su bili ojačani, a pre toga, naravno - ispitani.

Dragane, na fotografiji iz 2007. koju stalno ponavljaš se vide skele oko stuba, jer se radi rekonstrukcija.

Dragane, zašto ne odeš do mosta i sam pogledaš?
Zašto?
 
Stari savski most uskoro ustupa mesto Novom savskom mostu i nema razloga da se nešto posebno bavim ovom temom, a pogotovu da dolazim da "pogledam" taj most, jer ga nikad nisam ni voleo, uvek mi je bio ružan i jedva čekam da vidim Novi savski most.
 
Da ga vidiš - na nekoj tuđoj fotografiji, ili da prelaziš preko njega?
😄
 
Prvo ću da uživam u sečenju SSM i skanjanju "rekonstruisanih" stubova, a potom i u izgradnji NSM. To ću uglavnom da pratim na forumu i medijima, a možda dodjem na otvaranje mosta, ako što sam bio i na otvaranju mosta na Adi.
 
Pa znamo mi zašto Dragan može samo da ponavlja jednu istu fotografiju stuba od pre 15 godina, a ne može da ode i sam da ga vidi...
...ali Dragan to neće da kaže....
;)
 
Relja, koji si ti smor! . . šta hoćeš da ti kažem?

Zašto neću da dodjem sa Fruške gore i gledam tu skalameriju i njene stubove?! . . Pa, to si mogao već da zaključiš iz mojih postova.

Sledeće što će biti interesantno na ovoj temi to je demontaža luka i sečenje mosta, pa spuštanje na barže i pravac kod kineza u Smederevo.
 
@Corradi Pa on je i namerno postavio tu besmislenu fotografiju radova iz 2007 ne bi li skrenio priču sa stvarnih problema zbog uklanjanja mosta na nekoliko godina bez obezbeđene alternative.
 
Relja, koji si ti smor! . . šta hoćeš da ti kažem?

Zašto neću da dodjem sa Fruške gore i gledam tu skalameriju i njene stubove?! . . Pa, to si mogao već da zaključiš iz mojih postova.

Sledeće što će biti interesantno na ovoj temi to je demontaža luka i sečenje mosta, pa spuštanje na barže i pravac kod kineza u Smederevo.
Nista od toga se nece desiti za nasih zivota
 
Vrh