Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Био комшија љубоморан или не урадио је праву ствар коју бих и ја урадио. Прво, не желим џамију у комшилуку. Друго, то може бити нека (муслиманска) секта или тако нешто (ако тако нешто постоји код њих). Треће, цело то насеље треба иселити и направити неко ново и легално.
 
Šomi, to naselje je legalno već cirka 70 godina.
Napravljeno je pred II sv. rat. Postojao je plan da se ulice prošire i sve uredi, ali sada je kasno.

Чланови „Удружења за улепшавање леве обале Саве – Нови Београд” – чиновници, трговци, адвокати, лекари, занатлије – почев од 1932. године откупљивали су од бежанијских сељака парцеле на обали, између реке и блока где су данас хотели „Хајат” и „Континентал”. Куће су ницале без плана, али насеље, које је прво понело назив Нови Београд, није дуго остало „дивље”, јер је још пре рата легализовано пресудом Државног савета.

Izvor:
http://politikin-zabavnik.rs/pz/tekstovi/kad-јe-grad-preskocio-savu
 
Ако је легално, онда треба да се уреди да изгледа као да је легално. На оном снимку изгледа као фавела :rolleyes:
 
Izgleda kao favela, definitivno.
Ja sam jednom probao da biciklom prođem tuda, nisam 100m prešao kad me napade čopor džukela :D :(
 
[video]http://www.youtube.com/watch?v=nGeefEdh0T0[/video]


Film/TV | petak 17.08.2012
Paskaljević: Moj film je opomena
Izvor: Tanjug

Film "Kad svane dan" Gorana Paskaljevića po scenariju Filipa Davida 17. avgusta je pretpremijerno prikazan u bioskopu "Sinepleks" u Kragujevcu, a za tri sedmice imaće svetsku premijeru u Torontu.


Uoči projekcije filma, kojoj su prisustvovali glumci, reditelj Goran Paskaljević je izjavio da je film opomena da ne smemo da zaboravljamo.

"Ovaj film sam doživeo kao neku vrstu kamena temeljca sada kada je 70 godina od holokausta", rekao je Paskaljević i dodao da prostor na Starom sajmištu mora da postane memorijalni centar jer je tu streljano 6.500 nevinih civila.

Paskaljević je naglasio da taj prostor jedini u Evropi nije dostojno obeležen i da zamera vlastima što o tome nisu vodili računa.

Navodeći da će film "Kad svane dan" u narednih deset dana imati jednu projekciju dnevno, on je rekao da sluti "dobru sudbinu za film" koji je izabran za prikazivanje u Torontu u selekciji "Velikani današnje kinematografije".

Paskaljević je dodao da je američka distributerska kompanija zadužena za prikazivanje filmova na svim festivalima koji će uslediti posle premijere u Torontu.

Kao jedan od razloga zašto je izabrao Kragujevac za pretpremijerno prikazivanje filma, Paskaljević je rekao da je scenarista filma rođen u Kragujevcu čiji su članovi šire porodice stradali u kragujevačkim Šumaricama.

"Ovo je grad koji je dao puno nevinih žrtatva za vreme Drugog svetskog rata" podsetio je Paskaljević.

Glavnu ulogu, starog profesora muzike igra proslavljeni glumac Mustafa Nadarević koji je novinarima izjavio da u filmu tumači jednu vrlo kompleksnu osobu.

"To je stari čovek koji shvata da nije to što je sve te godine bio, da ima drugo ime i prezime i da je drugih korena nego što je mislio", rekao je Nadarević.

On je ocenio da bi svaki glumac njegovih godina ili stariji bio srećan da igra takvu ulogu.

Otkrivajući novinarima da večeras prvi put gleda film, Nadarević je rekao da po scenariju misli da je reč o filmu koji duboko ide u našu prošlost i otkriva neke stvari koje su bile sakrivene.

Film oživljava priču o jednom od najstrašnijih logora iz Drugog svetskog rata, zloglasnom Starom sajmištu, gde je tokom 1941/42. pogubljeno više od 6.000 Jevreja i Roma.

Zanimljivo je da je lik dečaka poveren malom Danijelu Pileru, violinisti, koji je sa sestrom i bratom bio prvi pobednik takmičenja "Ja imam talenat".

Muziku za film komponovao je Vlatko Stefanovski, a producenti su, pored Paskaljevićeve kuće "Nova film", i producenti iz Francuske, Hrvatske, Makedonije...
 
Ne znam da li je bila ova predratna fotka u svakom slučaju uživajte.

9pq711.jpg
 
sajam1941.jpg


Za sada redak snimak Sajmišta iz aviona 1941 - Most je srušen i postavljen je pontonski, a nema ni traga od današnjeg Tramvajskog. Ističe se zelenilo, pa sam prilično siguran da je fotografija nastala pre formiranja logora u zimu 1941.

Vide se svi paviljoni (jedan je bio u izgradnji do nemačkog), kao i ono što danas zovemo naselje Staro sajmište.
 
astrodule":1u9srg5n je napisao(la):
relja":1u9srg5n je napisao(la):

Danski nasip?

Zapravo - ne.
Ovo je bivši državni put Beograd-Zemun izgrađen na nasipu, a danas je to Bulevar Mihaila Pupina (pre toga Lenjina), u delu od Brankovog mosta do SIV-a. Svi znamo za ono malo odečeno parče ulice koja je nekada išla ispod podvožnjaka koji je Miki Manojlović šesetosme forsirao sa 500 pandura. To je ostatak te trase, dok današnji bulevar ne skreće ka Zemunu već nastavlja do kružnog toka kod Opštine i bloka 1.

Danski nasip je nasip koji je formirao novobeogradsku obalu kod Ušća. Staza od Brankovog mosta do Ušća kojom danas vozimo bicikle je na tom nasipu. Vidi se jasna razlika u kamenju kojim je utvrđen gonji nasip u odnosu kako je utvrđeno donje šetalište, projekat "kontraverznog" arhitekte Jovina :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk:

U knjizi "Tajna Novog Beograda" ima veliki broj fotogafija izgradnje, kao originalne skice preseka nasipa.

Inače, "Danski nasip" se nalazi i na logou Beobuilda, pošto definiše obale kod ušća save u Dunav i pravi onu karakteritičnu siluetu.
 
relja":3t13ztm6 je napisao(la):
Vide se svi paviljoni (jedan je bio u izgradnji do nemačkog), kao i ono što danas zovemo naselje Staro sajmište.


Već je stigao i odgovor sa PZ-a, hvala "Buk"-u, kao i ovdašnjem članu Mmilovanu koji sve te podatke izgleda drži u malom prstu.

Sa Politikinog zabavnika:

Buk":3t13ztm6 je napisao(la):
Милованов снимак ситуације са Скајскрејпера... http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=42224206&postcount=8746 ...



mmilovan је написао/ла:

(edit Relja-skraćena verzija)

novibeogradstarosajmist.jpg

....................
Код броја 4: зграде изграђене на темељима сферичног великог Југословенског павиљона бр. 6. Павиљон је до почетка рата у доброј мери изграђен само није био покривен кровом, али су били подигнути огромни дрвени решеткасти носачи (овај павиљон био је пројектован као огромна концертна сала). Један део зида садашњих шупа и барака, собзиром да иде у висину око два метра у облику сфере је, заправо, стари вертикални зид овог павиљона. Овај павиљон је сазидан од чврстог материјала за разлику од многих других павиљона који су били прављени од дрвене грађе - стубова и са испуном од панела, а споља били премазани или пресвучени неком опном да подсећају на зидану грађу (малтерисану површину).

Такође, на месту споменика, тло је подигнуто у виду некакве "израслине" од метар, метар и по висине. То су темељи румунског павиљона прекривени травом (сам павиљон је порушен накнадно, после рата).


Немачки павиљон, отворен 15. октобра 1939.

novibeogradstarosajmist.jpg



Изградња павиљона број 6, 1940. година.


novibeogradstarosajmist.jpg


Оба павиљона 1940.


novibeogradstarosajmist.jpg


Оба павиљона после рата.


novibeogradstarosajmist.jpg


И данас.

novibeogradstarosajmist.jpg


Eto, čak i današnji autoservisi kod Sajmišta imaju svoju praistoriju.
 
Reče g. Somi303 da ne želi džamiju u svom komšiluku. E, Somi šta ćemo? Ti ne želiš a neko drugi (beograđanin kao ti) želi. Ko se pita, čija je starija? Beograd ima pretenziju da bude svetska metropola, u njemu žive desetine hiljada muslimana od kojih su mnogi vernici. Tu su mnoge ambasade arapskih i drugih islamskih zemalja, mnogi njihovi studenti već decenijama studiraju kod nas. Islam je uz Katoličanstvo najveća religija na svetu sa preko milijardu vernika. Još od Tita imamo prijateljske odnose sa mnogim islamskim zemljama. Tito je tu preterivao pa smo na pr. zbog Alžira potpuno pokvarili nekad izvanredne odnose sa Francuskom (De Gol nije mogao da nas smisli ni Jugoslaviju ni Tita).
Beograd ima samo jednu minijaturnu džamiju. Islamska zajednica već godinama (decenijama) podnosi molbe da joj se odobri izgradnja nove džamije u Beogradu. Te molbe se redovno odbijaju bez obrazloženja. Džamiju bi podigli sami muslimani o svom trošku. Siguran sam da bi to bio lep, veliki objekat kojim bi Beograd samo dobio i to bez utrošenog dinara. Nove velike džamije imaju i Rim, London i mnoge druge prestonice. Zašto ne i Beograd? Čitao sam kako je svojevremeno kralj Aleksandar planirao da podigne veliku Katedralu u Beogradu. Šteta što se to nije realizovalo - i to bi bio ukras Beograda.
 
Eto, sad mi je zao tih ljudi sto su ulagali u taj verski objekat posto im drzava nikad ne bi pomogla.
Gledao sam prilog o tome, mislim da su u pitanju mahom doseljenici romske nacionalnosti.
Ne secam se da su kod drugih nelegalno izgradjenih objekata bili tako brzi i efikasni u misiji rusenja...
Beogradu je oduvek bila uza specijalnost rusenje dzamija.

Ali gde nadjose bas staro sajmiste? :| Valjda im se ucinilo dovoljno haoticno da tu podignu bilo sta ili ih ima naseljenih tamo? Mislim da na buducem starom sajmistu treba biti mesta za molitvenike svih religija, ali samo u sklopu plana rekonstrukcije. U tom smislu bi mozda cak i jedan minaret mogao doci u obzir.
 
Drakche":2df5atj9 je napisao(la):
Ali gde nadjose bas staro sajmiste? :| Valjda im se ucinilo dovoljno haoticno da tu podignu bilo sta ili ih ima naseljenih tamo? Mislim da na buducem starom sajmistu treba biti mesta za molitvenike svih religija, ali samo u sklopu plana rekonstrukcije. U tom smislu bi mozda cak i jedan minaret mogao doci u obzir.

1 - nije Staro sajmište, bivši sajam i logor za vreme rata, već naselje Staro sajmište koje se nalazi između Gazele i Tramvajskog mosta. Ako novinari namerno prave zabunu i prećutkuju taj bitni deo vesti, ne moramo i mi da se prvimo da smo neobavešteni

2 - nije džamija, nego definitivno privatna zgrada. Mogli su i da je nazovu beogradski kosmodrom, ali to je ipak samo privatna zgrada

3 - "Beogradu je oduvek bila uza specijalnost rusenje dzamija." - šta ovo treba da znači?
Jeste, po napuštanju Turaka džamije su rušene. I Turci su pre toga srušili austrijski Beograd. Srbe su javno nabijali na kolac (treba da pročitaš o kakvom mučenju se radi), ubijali viđene ljude, terorisali naše pretke dok se nisu pobunili i oterali ih nakon čitavih 6 decenija. Posle njihovog odlaska su ostale napuštene džamije maltene u svakoj većoj ulici. Na šta bi ličio današnji Beograd da su ostale? Same bi se raspale jer niko više niie koristio.
Sramno paljenje Bajrakli džamije od 17. marta 2004 je druga priča. Ja sam tada bio u vojsci, blizu Kosova, podigli su nam borbenu gotovost, to veče nam nije bilo baš svejedno. A onda sam čuo za divljanje u Beogradu i Nišu i da policija ništa ne preduzima. Bio sam duboko postiđen. Od navijača nisam očekivao ništa pametno ni korisno, ali država je ta koja po običaju nije reagovala, iako je morala - kasnije smo saznali da je to bilo namerno (glupi DSS koji ima problem sa svima, počev od Čarlsa Darvina, koji je omanuo u svemu čega se dohvatio).
Sada je pod policijskom stražom gotovo kao američka ambasada. I treba. Nadam se da sada imaju ovlašćenje da pucaju u meso, ako zatreba.

4 - Nemam problem sa izgradnjom nove džamije u Beogradu. Ali, neka se to uradi kako treba, neka bude remek-delo arhitekture i neka je gradi prava verska zajednica, a ne neko levo udruženje građana, kao običnu kuću u Kaluđerici.

5 - Uostalom, ceo taj blok treba da se sruši i napravi moderan kvart sa mostom u Nemanjinoj ("Nemanjin most" - zapamtite ko se prvi setio :) ) i prilazom Savi.
 
relja
+ 1 :)

Mi nemamo ni predstavu o ,,podesnoj ,, lokaciji kada dodje vreme za izgradnju iste :(
NBGD strana, narocito Staro sajmište definitivno nije dobar izbor

Bilo bi dobro malo progovoriti o nekoj buducoj podesnoj lokaciji

Nije veliki OF ,
uzimajuci ostale aspekte u užem centru grada = Dorcol a u širem delu =Pašino brdo. . .
na oba mesta jos uvek dobre gradjevinske placeve zauzimaju neka stovarišta i otpadi. . .
 
Ma bravo za brzu akciju,bezobrazluk ovih roma koji su jasno sponzorisani ko zna odakle iran ili arabija,je bio zapravo test..pa ako prodje u svakom bloku po jedna..uz naricanje o ljudskim pravima pa se onda jave od razni dusebrznici za tranšu..setimo se šta se sve dešavalo oko belvila i ko je sve iz sveta pretio,ucenjivao...ovo nije slučajno, niti su ovi romi ugroženi sudeći prema veličini zdanja i mestu. :kafa:
Francuski model je primer koji utiče na sve, te ne može da se kaže da ne primenjujemo eu standarde.. :kafa:
Ako pogledamo šta se dešava u Grčkoj,Mađarskoj itd..mi smo veoma pristojna zemlja..
 
dedinje":1qo820sk je napisao(la):
Reče g. Somi303 da ne želi džamiju u svom komšiluku. E, Somi šta ćemo? Ti ne želiš a neko drugi (beograđanin kao ti) želi. Ko se pita, čija je starija? Beograd ima pretenziju da bude svetska metropola, u njemu žive desetine hiljada muslimana od kojih su mnogi vernici. Tu su mnoge ambasade arapskih i drugih islamskih zemalja, mnogi njihovi studenti već decenijama studiraju kod nas. Islam je uz Katoličanstvo najveća religija na svetu sa preko milijardu vernika. Još od Tita imamo prijateljske odnose sa mnogim islamskim zemljama. Tito je tu preterivao pa smo na pr. zbog Alžira potpuno pokvarili nekad izvanredne odnose sa Francuskom (De Gol nije mogao da nas smisli ni Jugoslaviju ni Tita).
Beograd ima samo jednu minijaturnu džamiju. Islamska zajednica već godinama (decenijama) podnosi molbe da joj se odobri izgradnja nove džamije u Beogradu. Te molbe se redovno odbijaju bez obrazloženja. Džamiju bi podigli sami muslimani o svom trošku. Siguran sam da bi to bio lep, veliki objekat kojim bi Beograd samo dobio i to bez utrošenog dinara. Nove velike džamije imaju i Rim, London i mnoge druge prestonice. Zašto ne i Beograd? Čitao sam kako je svojevremeno kralj Aleksandar planirao da podigne veliku Katedralu u Beogradu. Šteta što se to nije realizovalo - i to bi bio ukras Beograda.
Очекујеш да их ја подржим, а немају подршку ни од Исламске заједнице Србије? И какве везе име то што је Ислам највећа религија на свету? Какве везе имају амбасаде? Многи наши студенти студирају и одлучује се за живот у муслиманским државама, а оне им не граде православне цркве у главним градовима.. И чисто да знаш, не мрзи муслимане и нема ништа против њих, све док они немају ништа против мене. Имам другаре муслимане и то ми не смета. Ово је био илегалан објекат, и као такав је завршио..
 
Somi, moj post je imao širi kontekst. Naravno da je ovu "džamiju" nelegalno podignutu trebalo srušiti. Mada mi malo smeta zlurad i likujući naslov u današnjim Novostima "Ode džamija kao da je nikad nije bilo". Ja pre svega mislim na interese Beograda. Nova, luksuzna džamija bi itekako ulepšala Beograd i on bi još više nego što je danas postao svetski grad. To važi i za eventualnu Katedralu. Iz čisto praktičnih razloga džamija je muslimanima u Beogradu stvarno potrebna. Ono što je bitno, od Beograda se traži samo dozvola - sve ostalo bi muslimani sami uradili. Ambasade imaju i te kako veze jer su mnogi službenici ambasada vernici (naravno mislim na ambasade Islamskih zemalja). Naših studenata koji studiraju u islamskim zemljama ima veoma malo.
 
relja":176oyg14 je napisao(la):
....

3 - "Beogradu je oduvek bila uza specijalnost rusenje dzamija." - šta ovo treba da znači?
Jeste, po napuštanju Turaka džamije su rušene. I Turci su pre toga srušili austrijski Beograd. Srbe su javno nabijali na kolac (treba da pročitaš o kakvom mučenju se radi), ubijali viđene ljude, terorisali naše pretke dok se nisu pobunili i oterali ih nakon čitavih 6 decenija. Posle njihovog odlaska su ostale napuštene džamije maltene u svakoj većoj ulici. Na šta bi ličio današnji Beograd da su ostale? Same bi se raspale jer niko više niie koristio.
Sramno paljenje Bajrakli džamije od 17. marta 2004 je druga priča. Ja sam tada bio u vojsci, blizu Kosova, podigli su nam borbenu gotovost, to veče nam nije bilo baš svejedno. A onda sam čuo za divljanje u Beogradu i Nišu i da policija ništa ne preduzima. Bio sam duboko postiđen. Od navijača nisam očekivao ništa pametno ni korisno, ali država je ta koja po običaju nije reagovala, iako je morala - kasnije smo saznali da je to bilo namerno (glupi DSS koji ima problem sa svima, počev od Čarlsa Darvina, koji je omanuo u svemu čega se dohvatio).
Sada je pod policijskom stražom gotovo kao američka ambasada. I treba. Nadam se da sada imaju ovlašćenje da pucaju u meso, ako zatreba.

...

Ne mogu reci na sta bi licile dzamije danas da ih tada nisu srusili. Mozda bi imale neku "svetovnu" namenu, mozda bi im srusili minarete i malo oslikali i tananana eto ti pravoslavna crkva u "vizantijskom stilu" , a mozda bi ih nacisti i komunisti sravnili nesto kasnije...

Da ne ulazim preduboko u istoriju, ali ona nije bas onakva kakvu su nam je servirali u skolama.
Nije svima bilo toliko tesko pod turcima, no to je druga prica.
Mislim da je razmisljanje tipa "neka su im srusili, i oni su nas rusili 500 godina" ono koje je dovelo do paljenja bajrakli dzamije 2004, a da pritom albanci sa kosova, romi sa novog beograda i turci osmanije nemaju bas nikakvih logicko-dodirnih tacaka, sem sto su "muslimani".

2012":176oyg14 je napisao(la):
Ma bravo za brzu akciju,bezobrazluk ovih roma koji su jasno sponzorisani ko zna odakle iran ili arabija,je bio zapravo test..pa ako prodje u svakom bloku po jedna..uz naricanje o ljudskim pravima pa se onda jave od razni dusebrznici za tranšu..setimo se šta se sve dešavalo oko belvila i ko je sve iz sveta pretio,ucenjivao...ovo nije slučajno, niti su ovi romi ugroženi sudeći prema veličini zdanja i mestu. :kafa:
Francuski model je primer koji utiče na sve, te ne može da se kaže da ne primenjujemo eu standarde.. :kafa:
Ako pogledamo šta se dešava u Grčkoj,Mađarskoj itd..mi smo veoma pristojna zemlja..

Zar ovo nije malo preterano, da ne kazem ekstremisticko razmisljanje? Srbovanje sa obaveznim teorijama zavere.
Beograd je za sada poslednja evropska metropola u kojoj bi se ljudi iz islamskog sveta masivno doseli, zaista ne razumem tu fobiju od islama u gradu. Mozda zato sto su nam previse slicni?
Sta ako ti romi i jesu bogati (sto je malo verovatno) i da su finansirani po preciznim upustvima iz meke i medine? :blah: Ovo nije prica o njima "jadnima i ugrozenima", vec vise govori o nama.
Neka dobiju svoje legalno parce zemlje, pa neka prave sta god zele (uslovno receno).

Da ne izgleda kako oftopikujem; mozda staro sajmiste treba da ostane ovakvo kakvo jeste, taman pokazuje nase trenutnio stanje "svesti i duha".
 
Можда ми се не би свидела џамија у Београду, али ако она буде лепо одрађена и буде имала дозволу тада не бих имао ништа против ње. Једино не би волео неки џиновски минарет, мада би и он можда могао да улепша визура града.

Beograd je za sada poslednja evropska metropola u kojoj bi se ljudi iz islamskog sveta masivno doseli, zaista ne razumem tu fobiju od islama u gradu. Mozda zato sto su nam previse slicni?
А можда зато што су нам откинули парче државе?
 
Vrh