Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

kosovskapoetakkaldrmisa.jpg
 
први аутомобил у Београд је стигао возом из Беча, 3. априла 1903,
а увезао га је овдашњи богати трговац Божа Радуловић.
101737901015231126701965.jpg
 
"Турски хан на Батал џамији, Београд 1876/78".
2s0l08x.jpg
 
палатa "Атина" и палатa "Анкер
197518267925260213104211.jpg
 
Da se ne zaboravi, sutra se navršavaju 73godine od bombardovanja Beograda
bombardovanje-beograda-6.jpg

bombardovanje-beograda.jpg
 
Milose, da li zaista postoji potreba da na ovoj temi postavljas toliko slika starog Beograda?
Mislim, nije da je to nesto lose, nego mislim da je za ovaj forum bitniji kvalitet diskusije o konkretnim stvarima od kolekcije starih slika koje mozemo gledati na drugim mestina na netu.
 
Drakche":8dsfiab8 je napisao(la):
Milose, da li zaista postoji potreba da na ovoj temi postavljas toliko slika starog Beograda?
Mislim, nije da je to nesto lose, nego mislim da je za ovaj forum bitniji kvalitet diskusije o konkretnim stvarima od kolekcije starih slika koje mozemo gledati na drugim mestina na netu.

Drakče, kao što žnaš tema je stari Beograd i na ovoj temi se i postavljaju slike, priče i sve ono što je interesantno za Stari Beograd.Ima mnogo toga u vezi starog Beograda,ja se trudim da napravim selekciju i po mom mišljenju to i podelim sa forumašima.U svakom slučaju,hvala ti na sugestijama. :gobb:
 
milos.tro":8q7mm1be je napisao(la):
Da se ne zaboravi, sutra se navršavaju 73godine od bombardovanja Beograda
bombardovanje-beograda-6.jpg

....


Miloše, ovo je fotografija američkog bombardovaja iz 1944.
Most, koji mi na forumu uporno nazivamo "Zarićev" i koji se na fotografiji vidi pored Sajmišta, su Nemci izgradili tokom 1942 godine (bolje reći - montirali).
Ovde se idi kako bombe padaju oko železničkog mosta.
Nemci su 1941 godine bombardovali železničku stanicu, ali mostove nisu dirali jer su im trebali.
Mostove je porušila naša vojska, Nemci su osposobili Most kralja Petra II (uslovno današnji Pančevački), Železnički i montirali "Zarićev" (naravno, zvali su ga "Princ Ojgen"), a pre toga su postavljali pontonske mostove.
Amerikanci i Britanci su gađali komunikacije - pre svega mostove i železnicu, kao bi usporili snabdevanje fabrika u Nemačkoj i usporili prebacivanje trupa... i usput pobili više civila nego Nemci 6. i 7. aprila.
 
Relja, u pravu si napravio sam lapsus. :?
Vaskrs 1944g.
19441604bombardovanjesta.jpg

beograd17april1944.jpg
 
Ova prva, sa Zemunskim aerodromom koji je koristila Luftvafe, lepo pokazuje nepreciznost tepih bombardovanja u 2. svetskom ratu.
Ove bombe koje se vide u padu su završile daleko od aerodroma, negde u njivama i livadama na Bežanijskoj kosi.
 
Ovde Radio Jugoslavija

radiobeogradrakovica.jpg


Antene bivše Radio Jugoslavije u Rakovici.

Nekada je Radio Jugoslavija emitovala na kratkim, srednjim i dugačkim talasima. Kao jedna od najstarijih stanica u Evropi, Beograd se mogao naći na skalama većine aparata koji su se u svetu proizvodili. Kao što vidite, bar po tome smo bili u retkom i izabranom društvu, jer je samo nekolicina velikih gradova sveta imala privilegiju da se nađe na dragocenih desetak centimetara skale radio aparata. Tako smo bar na ovaj način zaista BILI deo sveta, vrlo daleko od položaja u kome ponizno molimo za ulazak u Evropu. Gde god da je u svetu uopšte bilo struje, nije bilo previše osoba koje još u detnjstvu nisu napamet naučili imena svih egzotičnih i dalekih gradova koja su se na skali radio aparata mogla pročitati. Bez Interneta i televizije svet je bio ogroman, nepoznat i pun zamišljenih čuda. Ovaj jedinstveni spisak je za mnoge bio neka vrsta mantre. Hilvestrum? Probajte da izgovorite. Čista magija. Za klince je bilo skoro nebitno koje su države i narode takva imena stvarno predstavljala, to su bili daleki gradovi čije imena dobro zvuče i prijaju kad se izgovore.

Radio Jugoslavija je bila jedina stvarna veza sa domovinom i Srpskim jezikom za sve naše iseljenike. U raznim bespućima Južne Amerike i Australije mnoge su večeri probdevene čekajući da se zalaskom Sunca stvore uslovi da se kroz zavijanje i krčanje čuje glas iz Beograda. Ova skala i pravi fokus tolike pažnje je izgledala otprilike ovako. Beograd se mogao naći (a može i danas) na talasnoj dužini 439m, odnosno 684 kHz.

1340232705_402920695_1-Radio-Antiguo-Philips-592-De-Coleccion-de-onda-corta-Paseos-Del-Sol-1a-Secc.jpg


Skoro sva antenska postrojenja i preostali predajnici su uništeni u poslednjem bombardovanju. Međunarodni Radio Srbija je jedina preostala radio stanica u Srbiji koja emituje na kratkim talasima, i najverovatnije je pred gašenjem.

biljeljina4.jpg


Sajt

http://glassrbije.org/

http://www.youtube.com/watch?v=F48xslZKt3w
 
Stara verzija Beograda na vodi.

dddd1112.jpg
 
Zuma odlična priča o radio Jugoslaviji,sve pohvale :D
 
Neki koncert na trgu
dsc07568.jpg

i retro frizider za sladoled mogli bi da udare ovaj retro izgled
dsc07564.jpg

ivo eterovic 1989
 
Vrh