Šta je novo?

Stambeno-Poslovni Kompleks "Savska Terasa" u Železniku

A svejedno takva odluka nije u njegovoj nadleznosti i postoji gradska odluka koja regulise materiju ,moguce da su stanri bili obmanuti
 
Da, kod nas se predsednik bilo cega bas tretira kao sveta krava. Obicno smatra da je najveci od najveceg, a trebalo bi da bude prvi medju jednakima. Uvek se na takvim mestima jave neki interesi.
Procitajte Zakon o stanovanju, tamo su jasno definisane nadleznosti Skupstine stanara, predsednik valjda postuje isto to. Ugovor su potpisali Investitor i Brunata, postujuci Propise.
Bolje da se izolacija zgrade dovede u pristojno stanje, nego da se stanari nadmudruju ko koga greje. Kako to da lokali u zgradi nemaju gubitke?
Gde se trosi zajednicka struja, ako su racuni porasli 8 puta?
 
gudrag, ne znam o čemu pričaš, uvodiš demagogiju bez ikavih činjenica, a o poboljšanju izolacije nemam komentar. Kod mene je voda oko 200dinara po članu,a zajednička struja oko 100dinara po članu u proseku, poslednjih šest meseci.
 
Izvinite svsavic, nisam zeleo da vas uvredim. Nisam se Vama licno obratio. Onaj ko poznaje propise i zakone zna o cemu pricam.
A sto se tice struje, dobro ste mi rekli. To znaci da je na mojoj uplatnici za jednog clana zajednicka struja (ako uopste ide po clanu) neka greska. Moracu da reklamiram. Ipak je, priznacete, 250din mnogo, ako je kod vas 100din. A da nije Predsednik i tu izmenio pravilnik?
Da za izolaciju i ja nemam komentar. Ali bi moglo ipak nesto ispraviti ako je vec predvidjeno po projektu.
 
Piše u obračunu za infostan koliko ima članova po stanu i ukupno po ulazu, i to prijavljuje predsednik zgrade. Inače, račun za zajedničku struju je malo više povećan za januar, ne znam zašto, a i 100 dinara po članu je malo puno, kao i za vodu.
Oko izolacije zidova nama šta da se uradi (jako komplikovano/skupo), jedino mogu da se bolje izoluju cevi grejanja u podrumu (staviti izolaciju gde nema i poboljšati postojeću) i smanjiti gubitke.
 
Za zidove jeste komplikovano doradjivati izolaciju. Ali se moze veoma lako i posteno uraditi izolacija na podu tavana. Ne mora 30 po evropskom standardu. Neka bude i 10 cm. Ali ovako kako je sada, samo delimicno pobacana vuna i pritisnuta parcicima cigli i dascica odozgo da se ne zadize, je sramota. Ne znam jeste se penjali da pogledate. Obicno ljude na donjim spratovima ne interesuje sta je sa krovom. A to je zajednicka stvar, i jedna od obaveza Skupstine stanara. Kada se odradi krov i izolacija cevi koje prolaze kroz garaze i slicno, smanjice se znatno gubici a i racuni. Odluka 20% ne resava problem stednje, vec samo podstice neke da jos vise rasipaju energiju. A za zajednicku struju predsednik Skupstine stanara treba da ulozi reklamaciju, da EDB proveri da nema kacenja sa strane, odnosno kradje. Jer je za mene, jednog clana, 250 din stvarno preterano. Znaci 4 clana 1000!!! Ja jesam podneo reklamaciju, ali ne znam koliko ce da uvaze na nivou zgrade.
 
Mislim da se voda racuna po clanu domacinstva, a struja po stambenoj jedinici.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ako se voda računa po članu i zajednička struja se po automatizmu računa po članu.
Voda i zaj. struja se mogu raspodeljivati samo po članovima ili po kvadraturi (podrazumevano).
 
Nisam sigiran da ste u pravu...
Provericu...

Edit:
Voda se sigurno deli po clanovima, jer upravo od toga najvise i zavisi potrosnja vode. 4 clana domacinstva u 45m2 ce svakako potrositi vise vode nego 2 clana, makar ziveli u 80m2 :-D

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Potrosnja zajednicke el.energije se obracunava po kvadraturi stambene jedinice,tj.ukupna potrosnja se deli sa kvadraturom stanova .
 
Члан 6.
Накнада (аконтација и стварна) за заједнички утрошену електричну енергију у
згради (лифт, степенишно осветљење и др.) дели се на поједине кориснике по
метру квадратном површине стана, односно пословне просторије, или по броју
корисника стана
.
Ако се заједнички утрошена електрична енергија у две зграде или више зграда
мери преко једног заједничког струјомера, критеријуми за расподелу накнаде
морају бити исти у свим зградама.
Одлуку о начину обрачуна, односно о расподели накнаде заједнички утрошене
електричне енергије на поједине кориснике у згради, орган управљања зградом
доставља предузећу за обједињену наплату најкасније до краја месеца за наредни
месец.

http://www.infostan.rs/download/odluka-placanje.pdf
 
Da li ste videli prilog na RTS-u o uvecanim racunima za zajednicku elektricnu energiju? Rekose da je glavi razlog iznajmljene prostorije i malverzacije investitora sa kvadraturama u koje ubacuju i garaze. A slicno je i sa grejanjem. Svsavic da li ste nesto saznali koji su razlozi kod nas?
 
Ne znam kako se obracunava zajednicka struja ali mislim da je previse.Ja placam 200 dinara. Zanima me zna li neko da li I struja za garazu ulazi u tu zajednicku struju.

A sto se tice novog nacina obracuna grejanja I obrazlozenja za njega smatram da je licemerno. Naime, neposteno je reci da ukoliko se neko greje na struju nije trebalo da kupuje stan sa ovom vrstom grejanja. Ja I koliko znam sve moje komsije sa 5. sprata upravo smo hteli stan sa daljinskim grejanjem, a to sto ga nismo dobili sigurno nije nasa krivica. Uz to, pokusala sam prosli mesec da ugrejem stan sa daljinskim grejanjem I postigla sam poluhladne radijatore, 17 C stepeni u stanu I racun od 12000,00 za 40m2. Da bih dobacila do 20C grejem se na struju. Znaci visestruko sam u nepovoljnom polozaju, nemam grejanje, to malo sto ga imam papreno placam, moram da placam struju vise nego oni kojima je grejanje dobro I na kraju treba da participiram u njihovoj potrosnji. Dragi komsija, koji mislis da je to u redu, smatras li da bi bilo posteno I da stanove iz potkrovlja nekako stavimo na zajednicku potrosnju struje pa da vi tu participirate u nasoj potrosnji, mislim da bi to bilo ekvivalentno ovome.
 
Struju u garaži plaćaju vlasnici garaža na posebnim uplatnicama infostana.

Obračun raspodele potrošnje toplotne energije nikom nije po volji, ali mislim da je ovo najpoštenije. I meni ovakva raspodela ne odgovara, ali to je što je.
Raspodela treba da se reguliše zakonom ili uredbom. Inače ako se ne dogovorimo, od iduće godine raspodela ide 100% po kvadraturi, te će nam računi biti mnogo veći.

Zakonom temperatura u stanu mora biti min.18 stepeni, ako ne, treba se žaliti investitoru ili elektranama i ovo nema veze sa raspodelom. Onaj ko se greje na struju, može da pošalje zahtev za isključenje sa centralnog grejanja, i da ne plaća CG.

Inače potrošnja cele zgrade za februar je oko 30.000kW (prvi put realno mereno) i dosta je manja od januara (oko 45.000kW određeno empirijski)
 
Tu vas stanare neko debelo zavlaci ,postoji odluka kolika temperatura se mora postici , ali i tu toplane znaju da zavlace kad dodju da provjere onda dodju obicno oko 14h a predhodno svojima kazu da pojacaju pritisak u toplotnoj pod stanici , PoSTO se okolno stanovi greju onda nekako naguraju minimalnu propisanu tem inace moraju da umanje placanja,Takodje znam ljude koji su njih namagarcili znajuci ovo gore predhodno navedeno pa bi prije njihovog dolaska ratvorili prozore.
Meni kod te potrosnje po utrosku dosta toga nije jasno a ni oni nezele da pojasne
Primjer oni isporucuju odredjenu energiju do pod stanice to se djeli po stanovima stim sto nam naplacuju rastur ,plus ako recimo u zgradi u 5 od 14 stanova niko ne stanujetih 5 stanova placa samo angazovanu snagu dok se ostalo rasura na ostalih 9 stanova.
A onda na kraju kao slag na tortu ,recimo pod stanica je podesena da ako je spoljna teperatura preko odredjene temperature samim tim u toplanama smatraju da vam je toplo pod stanica se iskljuci
Ili nocu prestaju da greju nakon 23h a ako je vama hladno , i zelite da pojacate girjanje mozete samo da se slikate itd .
Gomila pitanja bez odgovora
 
Svsavic, oko grejanja kao i oko struje nemamo sta da se dogovaramo. Postoje Pravila kojih preduzeca koja pruzaju usluge treba da se drze. Brunata se ne drzi zakona, vec se dogovara sa investitorom kako da namagarci stanare, a da izbegnu svoje obaveze placanja npr. lokale, garaze, radove... To Vam najbolje govore Infostanovi racuni. Uostalom videli ste u medijima da nismo jedini prevareni. Sreca je da Brunata nije jedina na trzistu, postoji jos firmi sa kojima se moze sklopiti ugovor.
 
Lokali plaćaju svoj deo (20%) raspodele po kvadraturi.
gudrag prvo se raspitaj, pre nego što iznosiš nagađanja.
Brunata nema nikakve veze sa iznosom računa, nego sa raspodelom. Elektrane su nas krale (sa svojim ne-merenjima centralnog kalorimetra) sve do 31.01.2014. Trebalo bi podneti tužbu protiv njih, ali treba li bi se organizovati.
 
Svsavic, ne znam zasto favorizujete Brunatu i investitora. Vidim da sve proglasavate za demagogiju, a to je recnik koji sam cuo jedino od njih kada sam isao da podnesem reklamaciju. Znate, ako mi u Brunati kazu da iznos koji treba da platim a koji nisam potrosio, je u visini jednog odlaska u kafic, to znaci da sa racunicom nesto nije u redu. Mozda ste Vi spremni da im platite pice, ja nisam. A otkud Vam to da pricam napamet? Pa valjda i Vi dobijate Infostan racune koji nesto govore. Valjda ste procitali Zakon o stanovanju. Ajde malo da podrzite i komsije, a ne samo investitora i njihove saradnike (osim ako Vam nisu neso u rodu) :)
 
Koliku si računicu dobio (impulsi i kilovati)?
Još jednom ponavljam raspodelu radi brunata, a cenu (ukupni iznos) elektrane. Elektrane ne možeš da promeniš, a brunatu možeš, a opet bi dobio isto. Ako se skupština složi možemo da menjamo brunatu.
Iz računa infostana vidiš samo ukupan iznos u kW, bez impulsa i koeficijenta gubitaka.
 
Danas je dan secanja na zlocinacki napad NATO na Srbiju, rusenje, paljenje, ubijanje. Sve moze da se resi bez smenjivanja. Bitno je znati da Brunata je potpisala dvogodisnji ugovor sa investitorom, ne sa Skupstinom stanara. Naravno da ce onda da rade u interesu investitora a ne Skupstine. Zatim Skupstina nema nadleznost da donosi Pravilnik (na nagovor Brunate) jer je to regulisano Odlukom grada Beograda. Ono sto je okaceno na oglasnoj tabli je pravno nevazno, mogli smo da stavimo i potvrdu veterinarske inspekcije.
Nazovi gubici se ne racunaju po stanovima vec po zajednickim prostorijama. Za cevi koje prolaze kroz garaze i slicno ne bi trebalo ni raspravljati. Podrazumeva se da su propisno izolovane (skoro bez gubitaka), a ako to nije onda se zaliti investitoru. Ako cevi u garazama nisu izolovane, od toga ima koristi. Nece smrzavati akumulatori u automobilima :)
MILOSRDNI ANDJEO
 
20% po kvadraturi, se raspodeljuje i po lokalima, i mislim da to nije u interesu investitora, nego u nasem interesu, jer te troskove placaju vlasnici lokala tj. investitor za koje nije prodao.
Gubici se stvaraju u stanovima, lokalima i u podrumu (garažama). Gubici bi trebali da su u proseku, za naš tip instalacija grejanja, oko 100%, tj. koliko potrošiš u stanu preko radijatora, još toliko se još plati kroz gubitke (koeficijent gubitaka je oko 2)
U stanovima i lokalima su gubici na vertikalama i tu je kljucna smisao raspodele od 20%, jer ne grejani stanovi/lokali ipak dobijaju značajnu toplotu od vertikala . Gubici su sve manji idući od nižeg ka višem spratu, te stanovi na nižim spratovima dobijaju više toplote koja se ne obračunava preko delitelja.
Najveći gubici su u podrumu zbog loše postavljene izolacije ili zbog nepostojanja izolacije na nekim cevima.
 
To bi znacilo da 20% raspodele treba da snose vlasnici garaza jer im se ne smrzavaju akumulatori!?!
 
Ne, ne znači, jer u na instalacijama u garaži je izolacija (u teoriji), a inače u garaži je temperatura par stepeni viša nego napolju. A onaj ko je zavidan to je njegov problem. O ovome više ne diskutujem.
 
Interesuje me da li je resen problem plavljenja u garazama? Kakva su Vasa iskustva sa kvalitetom garaza, odnosno izlaz po ledu, obezbedjenost, ulazna kapija, struja i sl. Ako ima slobodnih razmisljam da kupim. Koliki su mesecni troskovi oko garaze?
 
Vrh