Šta je novo?

Stadion Crvene zvezde (Rajko Mitić)

BIlo kakvi planovi da se, aktivacijom preskupog građevinskog zemljišta, umesto gradnje novog, savremenog stadiona - renovira, uz pomoć naivno-romantičarske javnosti, postojeći trrćerazredni objekat, morao bi biti sasečen u korenu. Jer, ako pusti pipke, iracionalnost i kratkovidost će, kao i obično u nas, pobediti.
 
Jedina opcija jeste izgradnja novog stadiona.
Ovo važi i za drugi klub.
Renoviranje ovakvih stadiona je skroz pogrešna odluka.
Razumem ljude koji su emotivno vezani za objekat, ali treba biti realan.
 
Маракана је специфичан случај у смислу да је имиџ стадиона и навијача глобално далеко препознатљивији, самим тим и тржишно уноснији од самог клуба у последњих 30 година. А у европским оквирима историјат стадиона је заправо већи и значајнији него учинак самог клуба. О квалитету фудбала који се презентује на том стадиону да и не причам. Хиљаде туриста на дерби уопште ни не долази због фудбала, важи и за већину посетилаца самог дербија.

У том светлу, ја сам за:

1. Нови чисто фудбалски стадион али на идентичној локацији
2. Архитектонско решење које ће у што већој мери да изимитира силуету, монументалност, специфичност постојећег стадиона
3. Приближан капацитет јер пола утиска даје толика маса која може да присуствује тим спектаклима кад су велике и битне утакмице.

Из тога следи да нови стадион не треба да има атлетску стазу али мора да има одређени радиус око терена, мањи угао трибина и што хомогеније трибине без више "тирова" осим на западу, можда и на истоку.

Такође, Терза лопина већ припрема диверзију о тобоже бољој саобраћајној повезаности а заправо је циљ елитно становање на јужном делу земљишта ка Бањици. и за то су спремни да нам увале далеко скупље решење измештања стадиона ка аутокоманди.
 
Da, ja bih novi stadion takođe bazirao na efektu školjke, s tim što bi najviša tribina bio sever, a najniža jug (razlika u visini ne bi bila kao sada između zapada i istoka - gotovo dva puta - mislim da je desetak redova dovoljno).
 
Upravo tako, novi stadion na istoj lokaciji. Može da zadrži i isto ime, a žargonski će svakako biti nazvan Nova Marakana. Dovoljno će biti da ima minimalnu vizuelnu povezanost sa sadašnjim stadionom, tipa crvene stolice, natpis Delije na severu, ništa više od toga...
 
Zamena stolica na Marakani i sređivanje. :)

odJ32Xl.jpg


AvASFv4.jpg


bue01yX.jpg


OMZo27B.jpg


ymOTa6B.jpg


G5AJJqk.jpg


Izvor: FK Crvena Zvezda (Facebook stranica https://www.facebook.com/crvenazvezdafk)
 
Stavili najjeftinije stolice, pakao :)

Не знам да ли су најјефтиније, али боду очи те одвратне столице за столовима који са овим белим столњацима изгледају као нека кафана из 80-их,
остало ми се свиђа, дугачак шанк, зидови, плафон итд
 
Verovatno misli na tribine...

Ne razumem koja su očekivanja ? Da stave kvalitetnije fotelje pa da se lome od ovih kretena.

Да, сад видим пост изнад столице на трибинама, ту и треба што јефтинје, ионако на сваком дербију морају да скидају столице са целог југа и дела истока
 
Istočna tribina je dobila novi izgled. Zamenjene su sve stolice, stepenice su obojene u crveno i Gazprom sada piše na ćirilici.

Pre:

mRrauDR.jpg



Sada:

Xamc1af.jpg


oxgRUsa.jpg


Izvor: FK Crvena Zvezda (Facebook stranica https://www.facebook.com/crvenazvezdafk)

Zamenjene su i sve stolice na jugu (ovo sam ja slikao na utakmici sa Novim Pazarom 2. septembra). Tada je i veći deo stolica na zapadu bio zamenjen (nisu sve, ali verovatno su i to do sada završili). Stepenice na severu, zapadu i jugu su obojene u belo.

6Nr0e6c.jpg
 
Kao nekadasnji dugogodisnji clan AK CZ muka mi je da vidim kako je FK, sa sadasnjim rukovodstvom, unistio i izbacio atletski klub. Bojenje atletske staze je samo poslednji ekser u kovcegu.
 
Vrh