Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Pa moram da priznam da i ja cesto delim stvari, odnosno previse. Cak sam i svestan nekih razloga zasto, no to je naravno druga tema i moja stvar.

Ali hocu da kazem da ima ljudi koji kada vide nesto upecatljivo i izazove im emocije (bilo lose bilo lepe) oni pozele da to podele sa drugima.

Isto npr kao sto neki forumasi nalete na rupcage od trotoara i slikaju i podele ovde. Ili npr kada neko vidi ruznu kriminalnu nadogradnju zgrade i pozeli da to podeli ovde. Opet, iz raznih brojnih razloga.
I ja natrčim na gomilu stvari kao što ih kači @Vox91 , ali nikada ne poželim da delim sa čitavim svetom. Tačnije, ne želim da delim ni sa kim, jer kako smatram da je to po meni lično glupost i bespotrebno povećavanje klikova, a svrha toga je jedino zaglupljivanje mase (naroda). A i ne patim od toga da od gomile ljudi sa kojima bih podelio, čujem isto mišljenje kao što je moje ili neku vrstu zgražavanja.

A što se tiče stvari vezanih za rupe i sl. , to kačimo ovde na forum, kao i tamo gde je potrebno, zato što nam je svima cilj da nam grad bude što bolji, lepši i funkcionalniji. E sad, što se razlikujemo u mišljenju po pomenutim pitanjima, odnosno nemamo jedinstven koncenzus za iste stvari da ih klasifikujemo u istu kategoriju, to je druga stvar.​
 
Ali Vox nije stavio link, tako da im čak nije doneo ni klikove. Stavio je screenshot a poruka je, koliko sam shvatio, bila koliki su paćenici i bednici novinari postali.

I ja sam u par navrata pisao o novinarskim ispadima. I o onima vezanim za pravopis, i o onima vezanim za politizaciju i o onima gde se novine koriste kao sredstva propagande i obmanjivanja mimo politike, već za lične privatne interese. Npr ono kad su baronisali kako neće Srbi da rade posao dostavljača hrane iz snova pa je prepodobni gospodin Šurlan (kriminalčina inače) bio primoran da uvozi Afgane, Pakije, Turkmene i boga pitaj šta još.

Treba povremeno kačiti takve njihove bljuvotine da se ljudi podsete koliko masa njih laže i škodi društvu. Čast retkim izuzecima kojima skidam kapu.
 

360px-Skibbereen_by_James_Mahony%2C_1847.JPG


od 1845. do 1849. Irskom je vladala glad. Bilo je oko milion mrtvih i oko milion izbeglih. Engleski okupatori su sve vreme ove gladi izvozili puter i druge namirnice iz Irske. Vlada Britanije je smatrala da "trziste treba da radi svoj posao". Trziste je i odradilo svoj posao i neki irski istoricari smatraju ovaj dogadjaj jednom u nizu genocida koje je Britanska kruna organisovala u svojoj imperiji kao sredstvo prinude.

Cemu ova prica.

Vec neko vreme kod nas je nestasica mleka, ali ima Kravice u CG (sto sam video ), ima kazu i u Austriji.
Trzisste radi svoj posao, kao i onaj u Jasenovcu, roba ide tamo gde je skuplja.

Razmislite o tome.
 

Сима Шарик добио је отказ на место возача у ГСП Београд, након две деценије рада, а како је раније навео за портал Н1, без посла су остали и он и још двојица његових колега који су говорили на протесту радника тог предузећа испред зграде Председништва. Шарик је, гостујући у емисији Дан уживо најавио нови протест заказан за 23. септембар у 11 сати, такође испред Председништва.
 
Blic TV je sa Youtube platforme, u letnjem prelaznom roku, obavio transfer na MTS mrežu.
 
Pokreću pravu televiziju - miriše na totalni debakl u startu - pa je to sigurno u sklopu toga. Još jedna ljigavština iz kabla.
 
Ispred zgrade bolnice “Dr Laza Lazarević” oko 14 sati okupili su se lekari, terapeuti, medicinske sestre, tehničari, svi koji rade u ovoj ustanovi, a koji, kako kažu, već pet godina ćute i trpe mobing, verbalno nasilje, uvrede, besmislene premeštaje, što se negativno odražava na njihov posao, a pacijentima ugrožava zdravlje i život.
 
Da potvrdim da je nesrećni čovek preminuo od srčanog udara.

Sramotno je kako su se pojedini građani ponašali, za medije šta reći poslali su jednog foto lešinara koji se vratio kratkih rukava ali mislim da je shvatio da je pogrešno fotografisati nečiju agoniju.

Pohvala ide pre svega službi Hitne pomoći pošto su sigurno 45 minuta bespoštedno pokušavali da čoveka vrate u život. Takođe i policija se ponašala vrlo savesno i profesionalno kao i par građana koji su prvi priskočili u pomoć.
 
Da potvrdim da je nesrećni čovek preminuo od srčanog udara.

Sramotno je kako su se pojedini građani ponašali, za medije šta reći poslali su jednog foto lešinara koji se vratio kratkih rukava ali mislim da je shvatio da je pogrešno fotografisati nečiju agoniju.

Pohvala ide pre svega službi Hitne pomoći pošto su sigurno 45 minuta bespoštedno pokušavali da čovka da vrate u život. Takođe i policija se ponašala vrlo savesno i profesionalno kao i par građana koji su prvi priskočili u pomoć.
Onda to nije crna strana. Crno bi bilo da mu niko nije pomogao, što je drugi potpuno moguć scenario...
 
Данас испед Универекспорта на Бањици спавао бескућник коме су изгледа спале панталоне. Групе поремећених дилеја, што младих што маторих, пролазиле су крај њега и смејале се, а неки су од њих говорили дај га окачи на Инстаграм. Просто се запита човек да није ријалитија можда више у овима напољу него ли у Жексовој розе канализацији.
 
Fotograf lešinarskih medija je u jednom momentu pomenuo da je čuo omladinu kako se kikoće na izlazu iz prolaza i komentariše kako mu se vidi stomak. Ali jedan od najbizarnijih momenata je bio kada sam se spustio sa hitnom i kada su krenuli sa reanimacijom, pojavila se čistačica koja je kao da se ništa ne dešava uredno pored glave čoveka metlala sa sve ovim đubrovnikom dok joj nisam skrenuo pažnju da se ukloni na šta je rekla "ja samo radim svoj posao".
 
To je delo naše umetnice inkriminisane u čuvenom filmu QAnona, u kojem se najavljuje pojavljivanje lažno poginulog Džona Kenedija Mlađeg pred izbore u SAD.
Ali jedan od najbizarnijih momenata je bio kada sam se spustio sa hitnom i kada su krenuli sa reanimacijom, pojavila se čistačica koja je kao da se ništa ne dešava uredno pored glave čoveka metlala sa sve ovim đubrovnikom dok joj nisam skrenuo pažnju da se ukloni na šta je rekla "ja samo radim svoj posao".
Uvek Sveta prostota 'samo radi svoj posao'.
 
Kada treba da izigravaš seljačinu, onda uvek ide ono čuveno "Ja samo radim svoj posao", a nije da nisam toga video i / ili čuo, mali broj puta. Nije sad ni mnogo, a nije ni da je zanemarljiv broj.

Pre neki dan, prolazim ulicom na Dorćolu, i čujem dvojicu muškaraca koji dolaze meni u susret, kako pričaju nešto i pitaju se koji je broj zgrade. Ja im kažem, jer sam video iza njihovih leđa, dva mlađa muškarca kako stoje pored žene koja je pala pod zadnji deo parkiranog vozila, koji je ugao ulica, kako bi kada pozovu hitnu pomoć, mogli lako da objasne. Jedan od njih mi odgovara, mrtav ladan, da nema šta oni da zovu hitnu pomoć, da su to valjda uradili muškarci koji stoje pored žene i produžili su dalje svojim putem. Ja sam zastao, pitao muškarce koji stoje pored žene, da li su zvali hitnu pomoć, na šta sam dobio pozitivan odgovor i kada sam ih pitao da li im treba pomoć, rekli su mi da nije potrebno. Žena je inače udarila malo jače glavom, jer je bilo malo krvi na ulici. Produžio sam dalje, jer sam žurio da obavim posao, za koji sam bio vremenski ograničen radom ustanove. Možda je trebalo da ostanem, ali u tom trenutku sam procenio da je žena u sigurnim rukama, jer mi njuih dvojica nisu delovali kao neki šarlatani.

Inače, imao sam nekoliko sličnih situacija ranije, gde sam uvek ostao do kraja.​
 
Данас испед Универекспорта на Бањици спавао бескућник коме су изгледа спале панталоне. Групе поремећених дилеја, што младих што маторих, пролазиле су крај њега и смејале се, а неки су од њих говорили дај га окачи на Инстаграм. Просто се запита човек да није ријалитија можда више у овима напољу него ли у Жексовој розе канализацији.
Жексова розе канализација нажалост само показује стање у овој земљи. Ја би те што су хтели да га сниме, а ако су снимили и оне што су лајковали послао мало на друштвено корисни рат. Колика гомила кретена живи на овој планети то није реално.
Писао сам на теми бездбедност у ГСПу. Нико неће да каже возачу да су врата остала отворена, а када неко и каже реккција једног дрипца је била "е јбг уништи ми инстаграм видео" Као да је чекао да неко испадне.
 
Što nenormalnije i što gluplje, to veća gledanost. A nažalost, nevezano za to da li gledaju Pink ili nešto sl. , sve više njih veruje da se bolji društveni status gradi pomenutim budalaštinama. pod tim mislim i na to da si cenjeniji u društvu. I otprilike, ono što nije postavljeno na Youtube ili neku društvenu mrežu, kao da se nije ni desilo.​
 

The bystander effect, or bystander apathy, is a social psychological theory that states that individuals are less likely to offer help to a victim when there are other people present.

Teoriju je dugo vremena pratio urbani mit da je devojka 1964. u Kvinsu napastvovana, izbodena i ubijena pred nekoliko desetina očevidaca na ulici, od kojih niko nije zvao policiju jer su svi mislili ''da će sigurno neko drugi već zvati''. Posle je ustanovljeno da je priča malo prenaduvana, i da policija ipak jeste pozvana i da je bilo manje ljudi nego što se mislilo.

Ali... je započet i zabeležen taj termin i taj fenomen kao predmet izučavanja u psihologiji i sociologiji. I u narednim decenijama su se dešavale slične situacije, širom sveta, gde bi neka žrtva ostala uskraćena za pomoć jer se svako vodio logikom ''zvaće već neko hitne službe''.

Glupo bi bilo tek tako olako osuditi ljude što to rade, jer to jeste deo psihologije, i u takvim situacijama većina uđe u neki trans i šok jer prisustvuje nečemu nadrealnom ili nesvakidašnjem i još ako ima drugih ljudi, očekivano je pomisliti u sebi ''ima puno ljudi => svi vide da se dešava nešto loše => sigurno, ali sigurno je neko već obavestio hitne službe''. Ali baš zato imamo arhive, spise, psihologe, kriminologe, novinare, beleške... da nam pokažu da nije uvek tako i da nas nauče iz tih prethodnih grešaka da sutra kada vidimo nešto urgentno na ulici da se dešava, da se ne tešimo sa ''zvaće već neko'' nego da sami uradimo ono što možemo, makar samo prijavili slučaj.

Kad god sam prisustvovao nekim opasnim događajima - teško povređen motociklista na raskrsnici, ubadanje nožem, pucnjava, pijana dalabu koja stoji nasred ulice i zaleće se u kola u pokretu, masovna tuča, navijački majmuni sa bakljama koji lome i divljaju, zapaljen kontejner... uvek sam zvao i prijavljivao.


Poslednji put sam imao takvu situaciju sad nedavno kad su rovarili nešto u Višnjičkoj i ostavili raskrsnicu sa Micka Krstića sa blokiranim semaforima na crvenom. Nagomilane kolone na obe strane stoje i trube onima na zaustavnim trakama da krenu. Deo putnika u autobusu ne kapira šta se dešava, ali deo kapira. Isto je i sa vozačima - deo njih shvata da je semafor blokirao. I umesto da gluperde uzmu telefon, pozovu 192, kažu dajte mi Saobraćajne bumbare, i prijave problem... jok, Srbende naopake (čast izuzecima) uzmu pa psuju, pa se isčuđavaju, pa se nerviraju, pa prekrste prste pa zevaju u plafon... Jer bože moj, uzeti jbni telefon i okrenuti broj i reći šta je problem je izgleda izvor neke anksioznosti, ili sramote, ili možda misle da će time ispasti neke drukare ili prosto ne mogu da shvate da 192, 193 i 194 brojevi postoje upravo zbog takvih situacija. Čak bi i nečiji izlazak iz automobila, odlazak do vozača na zaustavnoj traci i obrazloženje im da su semafori blokirali, bilo pametnije i konstruktivnije rešenje nego RASPALI PO SIRENI... :rolleyes:


Zato mislim da bi u školama ubuduće u okviru nekog od predmeta (npr Građansko ili Ustav i prava građana) trebalo u nekoj lekciji samo dodati par rečenica da je dužnost svakog čoveka da kada vidi nešto opasno ili vanredno, da prijavi. I DA NE UMUJE da li je već neko drugi to uradio, nego da obavi svoj deo dužnosti i samo okrene jbni broj i to je to. Ništa posebno, nikakva nauka ili razglabanje, samo jedan pasus na nekoj strani gde se učeniku objašnjava šta je jedna od njegovih OBAVEZA i ZAŠTO je bitno da on uradi to i to, jer ako niko ništa ne uradi, neko bukvano može da izgubi život. Naravno, verovatno M Prosvete to nikad neće uvrstiti ni u jedan predmet, jer jbg, mrzi ih...
 
Poslednja izmena:
Neće narod da se ističe da štrči, znate već repertoar: šta se mešaš i trpaš gde ti nije mesto, tražiš svog đavola, ma pusti to, ima ko će...

Moja logika je dosta jednostavna, pitati da li je neko već pozvao pomoć ako nije pozove se, ukoliko posedujem veštine za davanje pomoći onda pristupiti pomaganju ako ne udaljiti se i ne praviti gužvu, obezbediti malu logistiku u ovom slučaju put za pristup i odlazak hitne službe, smanjenje pristupa lokaciji kako bi se intervencija obavila sa što manje smetnji (prolaznici, instagrameri i sl).
 
Naisao sam jednom na ulici na zenu koja je pokusavala da pozove hitnu pomoc. U vratima zgrade je lezao covek, noge su mu samo virile.
Ona kaze da su posli u urgentni i on je pao.
Pitam da joj pozovem taksi. nece.
Pitam jel nesto da uradim, da ga unsesemo. nece.

Ostao sam jos 5 min. I onda sam otisao.
Posle pardana na vratima je bila umrlica.
Verovatno je jadnik tad i umro.
 
U ‚Lazi‘ kao medicinski tehničar radim 42 godine, a ono što sam u poslednjih pet doživeo od direktorke Stašević Karličić, neprijatelju ne bih poželeo. Ona me je svakodnevno maltretirala na sve moguće načine dok se nisam pobunio i zatražio svoja prava. E, onda mi je sa osmehom uručila otkaz, posle čega sam je tužio. Naravno, dobio sam presudu, jer sve što je pričala pred sudom bile su laži i manipulacije, a istina je pobedila. Vratio sam se na posao, koji je od tada kao kazna“, priča Golubović, kako je krenulo mučenje.
 
Vrh