Хулиганима за нереде плаћено 200.000 евра
Део истраге о финансирању изгредника у Ђенови усмерен је ка двојици вођа „наркокланова”
Више од 200.000 евра било је плаћено за више од 60 хулигана, за организацију, пут, опремање и изазивање нереда, због чега није одржана утакмица репрезентације у Ђенови, сазнаје „Политика” из извора истраге. Према речима нашег саговорника, истрага о томе ко стоји иза новца, а самим тим и нереда на стадиону, усмерена је у два правца. Један крак истраге води ка осумњиченом за шверц кокаина и прање новца и његовим „колегом” којег полиција сумњичи да је вођа „криминалног клана” за који се везују убиства, разбојништва, насилничко понашање, силовања, крађе аутомобила. Обојица осумњичених су дуже времена у бекству.
Други правац истраге је усмерен на информације да су нереди у Ђенови у вези са стањем у Фудбалском савезу Србије (ФСС).
– Сматрам да је само изговор информација да иза свега стоји незадовољство стањем у ФСС. Оно што је много вероватније је да су нереде, како сепретпоставља, финансирали двојица шефова кланова, који су можда у неком сукобу због новца, али обојици је интерес да се створи хаос у држави. Све је још у домену истраге и провера информација – каже наш саговорник који је желео да остане анониман.
Наш саговорник каже да су хулигани као хорда тог дана у Ђенови правили инциденте и на улицама града, непосредно пре утакмице, као и на утакмици. Он сматра да италијанска полиција није очекивала у толикој мери нереде на стадиону, због чега је вероватно изостала обухватнија контрола свих који су ушли на стадион, али да је реаговала добро за време и након изласка хулигана са стадиона.
МУП Србије је, како сазнајемо од другог саговорника, у два наврата, на сопствену иницијативу, послао преко Интерпола информацију о доласку српских навијача у Италију. Полиција није имала евиденцију о одласку такозваних ризичних навијача, који су се, како се претпоставља, организовали потпуно мимо званичних токова, нити им је информацију о томе било ко тражио.
– Самоиницијативно смо већ 6. октобра ове године почели да прикупљамо податке у вези са утакмицом, организацијом и одласком навијача. Два дана касније преко Интерпола послали смо полицијама у Хрватској, Мађарској, Словенији, Аустрији и Италији информацију о томе да око 200 навијача долази организовано, аутобусима из Крагујевца, Ниша, Београда и Новог Сада. Дали смо им тачну маршруту кретања, таблице аутобуса – наводи наш саговорник из полиције.
Други пут је обавештење послато 11. октобра ове године и у њему је наведено да ће у Италију отићи још један аутобус са две групе навијача из Београда. Он напомиње да правила налажу да би полиција државе у којој се одржава утакмица требало да да иницијативу за прикупљање таквих података, као и да позове полицију гостујуће земље да оперативно сарађују на откривању и превенцији могућих проблема.
Према незваничним информацијама од саговорника блиског истрази, италијанска полиција је била обавештена и о датуму, времену и месту доласка и смештаја како руководства репрезентације тако и репрезентативаца. Он каже да нико из ФСС-а полицији није навео да имају индиције да може да дође до инцидената у Ђенови.
– ФСС је у свом обавештењу полицији навео податке о кретању руководства и репрезентације. О „ризичним” навијачима нисмо имали податке – наводи наш саговорник.
Према још непотврђеним информацијама, ФСС је добио око 1.800 карата за утакмицу репрезентације у Ђенови, од чега је продато око 1.100. Полиција је, како сазнајемо, ушла у ФСС и у току су провере како су карте набављане и коме су дељене.
Према сазнањима нашег листа, у Италији је ухапшено укупно осам изгредника. Четворици је надлежни суд јуче продужио притвор, док ће друга четворица, како сазнајемо, данас свој исказ дати италијанском судији.
Притвор је јуче продужен осумњиченима Ивану Богданову (30) из Београда, за којег се сумња да је вођа екстремних српских навијача, Срђану Јоветићу (20), пореклом из Црне Горе, Данијелу Јанићу (28) родом из Љубљане и Николи Кличковићу (31), из Новог Сада, против којег је српска полиција прошле године поднела кривичну пријаву за насилничко понашање на спортским манифестацијама. Он је 20. септембра прошле године, на утакмици Фудбалских клубова Смедерево и Црвена звезда, одиграној у Смедереву, био један од четворице осумњичених, који су упали на стадион и напали редаре.
Данас ће италијански суд саслушати осумњичене Горана Станића (25) из Книна, Ненада Радовића (30), Страхињу Тољагић (24) из Београда и Владимира Делића (28) из Новог Сада.
Српска полиција, како сазнајемо, испитује на који начин су они прешли границу Србије. Према још непотврђеним информацијама, претпоставља се да је Богданов из Србије изашао на граничном прелазу Келебија, 10. октобра ове године, у свом возилу.
У међувремену, српска полиција је од дана доласка навијача у нашу земљу до прексиноћ ухапсила укупно 46 осумњичених. Међу њима је, како сазнајемо, и Александар Загорчић (28) из Новог Сада, који ће у јавности бити упамћен по снимку са стадиона у Ђенови на коме се види како покушава да развали непробојно стакло на стадиону. Он је приведен на граничном прелазу Батровци.
Против свих осумњичених полиција ће поднети кривичне пријаве за насилничко понашање на спортској приредби.
Према сазнањима нашег листа, на граничном прелазу Батровци ухапшено је 11 осумњичених, на Хоргошу 18, а на Келебији 17. Неки од ухапшених су били у аутобусима, а неки у приватним возилима. Већина их је из Београда, Новог Сада, Крагујевца, Ниша. Најмлађи има 19 година, а најстарији 34. - Данијела Вукосављевић
Суд у Ђенови у понедељак одлучује о српским навијачима
Ђенова – Суд у Ђенови ће у понедељак донети одлуку о судбини осморице приведених екстремних навијача из Србије који су изазвали инциденте и нереде током фудбалске утакмице Италија–Србија у уторак.
Четворица навијача са Иваном Богдановим на челу јуче су саслушана и пред судом су се бранили да им циљ није био изазивање нереда на стадиону, већ да је њихов протест био усмерен против Фудбалског савеза Србије.
Преосталу четворицу ће данас саслушати истражни судија, пренела је италијанска агенција Анса.
За понедељак је предвиђен састанак адвоката одбране са тужилаштвом, где би, према споразуму о признању кривице, навијачи могли да добију казну од две године затвора и да одмах затим буду протерани из Италије.
У супротном, ако судија одбије тај споразум, њима прети четири године затвора, а казна би могла да буде и увећана због отежавајућих околности под којим је кривично дело извршено.
Танјуг
Objavljeno 16/10/2010
http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Huliganima-za-nerede-placeno-200_000-evra.sr.html