Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Zasto drzava ne promeni krivicni zakonik, tako da npr svako udaljavanje sa mesta udesa, automatski nosi 5 godina zatvora (bez ikakvog izuzetka), pa se tek onda na to sabira delo koje je ucinjeno ili nije.
Mi smo generalno slepci što se tiče vožnje i kulture, ljudi neke svoje traume i komplekse leče kroz voznju i to je tako nažalost. To u kombinaciji sa bahatošću i znaš li ti ko sam ja su dobitna kombinacija za ono što se svakodnevno dešava na ulicama beograda.

Zašto ova država nešto ne uradi kako treba. 🙂 menjaju ga oni pa ćeš uskoro kad repostuješ poziv na protest (koji obuhvata blokadu saobraćajnica) učiniti krivično delo...

Udaljavanje samo po sebi nije posebno krivično delo ali nepružanje pomoći jeste.

Da su kazne male, jesu, rekoh maksimum je tvoj predloženi minimum - 5 godina.

S druge strane, @Beki predloženom doživotnom robijom za teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja (TDPBJS) gde kao posledicu imamo teške telesne povrede, obesmišljavamo doživotnu robiju za recimo višestruko ubistvo, svesno, planirano, sa namerom izvršeno ubistvo/a.

Jedino ako bi taj za ubistva dobio 7 uzastopnih doživnotnih kao u Americi. A ovaj za TDPBJS jednu. Što ne bi imalo mnogo smisla.

Problem nije što nemamo doživtnu za ovo nego što imamo od 6 meseci do 5 godina.

Ali moram ovde navesti da je stroža kaznena politika samo deo rešenja problema.

Ovde mu se možda i može suditi u sticaju, jer je moguće učinio 2 krivična dela, prvo je TDPBJS, a drugo je nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nesreći...

Međutim da bi postojalo nepružanje pomoći učinilac mora da ostavi drugo lice bez pomoći a ne i da mu ne pruži pomoć. Ostavljanje lica bez pomoći pretpostavlja da nema drugog ko bi pomoć mogao da pruži. Tu se cene razne okolnosti slučaja ko se tu sve našao i da li je pomoć pružena.

Da budem konstruktivan, moj predlog je (a i ne samo moj) bolje preciziranje te norme, da izvršilac odgovara kako za samo bežanje sa mesta nesreće kao objektivna okolnost + ostavljanje bez pomoći + samo izazivanje nesreće sa teškim posledicama po zdravlje povređenog...

Dakle vrlo lako bi mogli imati 3 krivična dela, pooštriti kazne za ta dela, propisati poseban, teži oblik ako je do povreda ili smrti došlo usled naročito bezobzirne vožnje.

Za sada u praksi imamo jedno sigurno krivično delo i jedno kao mogućnost sa kaznama od po par godina zatvora.

Eto to je što se kaznene politike tiče, ona toliko realno može da se unapredi.
 
Kako je navedeno u Krivičnom zakoniku, učesnik u saobraćaju na putevima koji se ne pridržava propisa i time ugrozi javni saobraćaj i dovede u opasnost život ili telo ljudi ili imovinu većeg obima, pa usled toga nastupi teška telesna povreda nekog lica ili imovinska šteta velikih razmera, učinilac će biti kažnjen zatvorom od jedne do osam godina. U slučaju da zbog udesa nastupi smrt jednog ili vše lica, kazna je dve do 12 godina.
U "audiju" koji ga je udario bili su vozač M. M. (34), suvozač S. J. (22) i jedna žena i dvoje dece.
- M. M. se sumnjiči da je upravljajući vozilom „audi“ pod dejstvom alkohola u organizmu (1,33 promila) večeras oko 20,25 časova, na uglu ulica Dušana Vukasovića i Jurija Gagarina, najpre prošao na crveno svetlo semafora, izazvao saobraćajnu nezgodu sa putničkim vozilom udarivši u ovo vozilo, a potom udario i oborio desetogodišnje dete koje je stajalo na razdelnom ostrvu pored semafora. Nakon toga M. M. i S. J. su pešice pobegli.
Vožnja pod dejstvom alkohola, prolazak kroz crveno, materijalna šteta, nepružanje pomoći i teške telesne povrede... Ovde ako sudija da manje od 5god onda smo prolupali ali kao što je onaj sudija pustio lice koje je ubilo dečaka na karaburmi na pešačkom ništa me neće začuditi. Jednostavno kazni nema i to dovodi do ovog stanja, da treba da te bude strah da se nalaziš u blizini ulice. U Nišu kada se desila slična situacija policija je mesec dana rigorozno kažnjavala svaki prekršaj, ovde zbog "socijalnog mira" verujem da će biti jedno veliko ništa, kao i do sada.

Srećom dete je za sada živo i nadam se da će preživeti, samo kakav će biti na dalje i koliko će biti oštećen... Za privatnu tužbu pa da vozač radi ceo život za tog jadnog dečaka. Najgore od svega što je bilo i dece u kolima gde i pored dece nisu se udostojili da pruže pomoć pa se pitam šta bi bilo da je njihovo dete u pitanju.
 
Poslednja izmena:
U Americi bi izazivanje saobraćajne nesreće + teške telesne povrede kao posledicu + bežanje sa mesta nesreće + nepružanje pomoći posle izvršenog dela + vožnju pod dejstvom alkohola + kokain, tablete itd... Samo trpaju, k'o prosečan Srbin priloge u pljeskavicu. Dakle sve odvojena dela i kazne saberu na kraju.

Mi ne možemo da saberemo svako k. delo, nego samo kad imamo sticaj, kad jedno delo ne konzumira drugo, a i tada najčešće kazna bude manja od zbira... po pravilima za izračunavanje jedinstvene kazne za dela učinjena u sticaju... Koja kod nas za razliku od SAD nije prosto sabiranje, tj. ne mora biti.

Na kraju će odgovarati za jedno delo (teško delo protiv bezbednosti saobraćaja) i može maksimum to sto si predložio kao minimum - 5 godina.

A Bekiju se na predloženu doživotnu robiju smeju po hodnicima.

Malo karikiram al to je neki presek stanja gde se nalazimo...
Mozda je labavo kaznjavanje i razlog bahatosti po nasim putevima a i u svim drugim sferama zivota.......kolko ste puta procitali ili culi recenicu "odrobijacu te"? To dosta govori
 
Kazne treba pooštriti svakako...

@Beki pitao si se ranije u vezi sličnog slučaja, zašto nije pokušaj višestrukog ubistva, tj. koja je razlika... Jer nije ciljao da usmrti, nije imao direktni umišljaj, kod TDPBJS je ili eventualni umišljaj (to je u fazonu bahat sam pa šta napravim 💁‍♂️ nije baš da mi se ubija neko al mnogo sam frajer lud 😎🤪) ili svesni nehat što je najčešći slučaj. Kao vozim pod uticajem alkohola al mogu ja to, sve je po PS-u što bi rekli... ili mrtav umoran, a blizu je kuća, mogu ja to...

Ako sedneš u auto da ubijaš ljude, onda je to direktni umišljaj dakle ubistvo. Onda nema razlike između auta i pištolja.

Vezano za poslednji slučaj, kod nepružanja pomoći, dodao bih još nepružanje pomoći detetu propisati kao teži oblik...
 
Da, ali ti se gore pitas sta je resenje, a da nije samo poostravanje kazni.

Poostravanje kazni i ta promena bi donela do toga da se ljudima usadi to u svest.

Jer eto i ti sad tu opravdavas, kao umoran, trte mrte.

Jednostavno izjednaciti da je ako sednes mrtav pijan u auto i jurcas jednako tome da uzmes kalas i rokas ljude po Knezu. Jer jeste isto. Da, mozda i sa kalasom nikoga ne pogodis.

Usaditi to ljudima u glavu pa da vidimo.

Mozemo za vas pravnike eto da ostavimo da nije isto pa ovi sto su planski to uradili da idu dozivotno i imaju sve najgore uslove u zatvoru, a ovi sto su bili ,,mogu ja to" da budu dozivotno u zatvoru sa istim tretmanom kao drugi zatvorenici.
 
Naravno olaksati u zavisnosti od slucaja.

Eto, mozda je cale od klinca koga je udario auto sedeo kod kuce i cirkao i kada je saznao sta se desilo, samo mu je bilo u glavi da sto pre dodje do sina i spasi ga pa je seo u kola i pod dejstvom alkohola jurcao. Ako on udari nekoga, to je nesrecni slucaj i moraju mu se uzeti u obzir okolnosti pod kojima se sve desilo, mada i on mora biti kaznjen, da se ljudi uce jednostavno da to ne moze tako i da koliko god tesko, mora se drugacije reagovati u datoj situaciji.

Ali ovi - nasmrkao sam se, napio i bahatim se iz cista mira, cisto divljam besciljno po gradu ili se tipa vraca ili ide u klub... za mene je to isto kao da uzme kalas i puca po Knezu.
 
Cim krenemo da u startu pravimo izuzetke nista od rabote. Pojavice se 100 mitrovica sa nekom svojom pricom zasto sam ubio nekoga. Idj i slicni kanali klincima 10 plus godina ispiraju mozak sa brzom voznjom brzim zivotom i mafijanjem kao jedinim merilom uspeha. Kada na to dodamo iq dovoljan tek toliko da usmrkas prah i stisnes papucicu gasa, to je carobna formula uspeha. Naravno policija svojim ne delovanjem cini vazan lanac masakra na putevima. Pa mi posle x godina i ko zna koliko spucanih para u opremu imamo vest da su od stotinu samo 4 kamere pocele da mere brzinu, i to leta gospodnjeg 2024. godine. Sta li su do sada radile?!
 
Jer eto i ti sad tu opravdavas, kao umoran, trte mrte.

Ne opravdavam, samo ti objašnjavam kako se to gleda... 🙂

Pa zavisi od slučaja, nije sve u kazni... može i neka mera, od trajnog oduzimanja dozvole do koječega još... sam si lepo rekao, zavisi od slučaja...

Jednostavno izjednaciti da je ako sednes mrtav pijan u auto i jurcas jednako tome da uzmes kalas i rokas ljude po Knezu. Jer jeste isto. Da, mozda i sa kalasom nikoga ne pogodis.

Postoji tu razlika u nameri. Ne može da se izjednači jer nije isto. Moramo da cenimo i nameru, a ne samo (potencijalne) posledice. Teško je uopšteno govoriti ali moguće je i autom izvršiti ubistvo direktnim umišljajem. Recimo vidiš nekog nesretnika na ulici, beskućnika a sav si si haj u glavi od neke droge i hoćeš ekipi da pokažeš svu moć koji poseduješ da možeš sve u tom trenutku pa i da ubiješ nekog ako ti se prohte i namerno daš gas i pravo u beskućnika i onda pobegnes sa lica mesta...

I to sad veštačenjem treba da se dokaže da li je on to hteo ili bio samo nesmotren i pijan. A to može da se dokaže...

U svakom slučaju ozbiljna kazna treba da im sledi al ne mogu doživotne obojici. Jedno je ubistvo a drugo vozim pijan i provodu sam pa mi je smanjena pažnja i to mora da se rangira. Mada sam za stroge kazne svakako pogotovo za izubljeni život mladih ili deteta.

Zaboravio sam da ti napišem da je zabranjen prinudni rad u zatvoru. Samo ako osuđenik želi da radi može da radi. Pisao si i o tome ranije tokom meseca.

Pojavice se 100 mitrovica sa nekom svojom pricom

On je rukom birana greška, kao ona najfinija zrna vrhunske kafe i toga će uvek biti. To ne možeš rešiti strožim zakonom, poseban tretman za "elitu" u mafijaškoj drzavi postoji mimo svakog zakona i nađe rupu u svakom zakonu. Tu je u selektivnosti primene problem a ne u preblagim kaznama.

Na kraju i da povisiš sve raspone kazne, biće da nema dokaza, volšebno nestaju snimci, traljave istrage, iznuđeni iskazi koji su neupotrebljivi kao dokaz na sudu... Na kraju ako ne može radi reda da nešto malo odsluži, neći služiti kaznu uopšte. To je sudbina sinova uticajnih tata koji su neki k.... u ovoj državi. Puno mi imamo još problema sem pooštriti kazne i gledati da se neko "ne provuče". Zvuči kao da imaš vere u ispravno postavljen sistem, a ima li ljudi koji mogu da ga uspostave? I one dve tužiteljke su se tek glasno usprotivile i izašle u javnost kad je krenulo loše po njih, kad su premeštene, a do tada su trpele pritiske, sad ih prisluškuju, prate, dodatno vrše pritisak, gde su nam ostali tužioci i šta rade? Da li si ti svestan da bi onaj ko krene da daje pravične kazne tim sinovima, da bi posle prvog slučaja bio premešten na trećerazredne postpuke a u apelaciji bi namestili veće kakvo im odgovara... Društvo je odavno zrelo za debeli reset, koji nema ko da obavi.

Gledaj onu seriju Deca zla. Da je tako lako, oštrija kazna i (što neko kažu možda ne i ti) dozivotna svima. Odavno bi rešili sve probleme.

Ostalo se slažem. Govoriš o uzrocima i daješ novi presek stanja ali i dalje bez rešenja.
 
Poslednja izmena:
Мени је намера далеко битнија од последице.

Особа Љ приликом кафанске туче омлати некога (ко је можда и започео фајт), овај лупи потиљком о под, и ето убиства, медија, казне од 10-20 година затвора. С друге стране, особа Њ, иде с намером да убије, али промаши, или буде спречен, и једва да се о томе чује ишта, заглави наногицу, или пар година у нагорем случају.
 
Evo jos jedan primer americke skole, tj. anglosaksonske, zalazem se za strozije kazne ali mislim da su neke stvari kao ova u Australiji na primer prosto sulude... gde je kraj tome,

 
Koliko ja vidim, ne kaže zbog čega je granica spuštena na 10...?

Inače po meni je spuštanje na 12 sasvim ok stvar.
 
Ovo sa otkupoim zemljista je samo lep primer koliko moze da se ukrade od drzavnih para.
Jednim takvim poslom mozete da mnogo ljudi ucinite bogatima, a nekolicinu njih milionerima.
 
Evo jos jedan primer americke skole, tj. anglosaksonske, zalazem se za strozije kazne ali mislim da su neke stvari kao ova u Australiji na primer prosto sulude... gde je kraj tome,

Da. Ali takvo je njihovo shvatanje sveta jos od vremena Olivera Tvista.
 
И од доста пре тога. Слали су децу на вешала.

Смањење границе на 12 година је, могуће, потребно; испод тога нема смисла.
 
Ovde dosta ljudi bi htelo da decu krvnike strpa u zatvor, a to se spuštanjem granice krivične odg na 12 g. jednostavno ne događa.
 
Ja sam bio svojevremeno napravio konstruktivni predlog a to je da granica krivične odg bude oboriva pretpostavka, izuzetno bi moglo da se veštaci zrelost malol. ucinioca s obzirom na težinu dela i posledica, tako da sam ne kalkuliše s tim da može izbeći krivičnu odgovornost samo jer ima 13, 12 ili manje...

U SAD ste verovatno čuli iako je minor sudiće mu se kao da je adult. Što pretpostavlja i izricanje kazne za odrasle. Tu se isto ceni zrelost, motivi, odnos, namera, posledice...

Tinejdžeri nisu samo impulsivni jer su bahati nego i jer je to bioloska odlika adolescencije. To ne znači da su neodgovorni, kazna za teska dela treba da ih snađe, ali sankcije tipa doživotni zatvor ne dolaze u obzir makar pobili 1000 ljudi. Mi smo kao društvo krivi ako se to desi. Čelnike države bih ja poslao u zatvor a ne majku jer joj se našao dnk možes misliti na čauri... Koju sad organizovano blate i prikazuju najneodgovornijim skotom da bi sa sebe skinuli odgovornost. Vučića bih ja na optuženičku klupu jer je stvorio atmosferu u kojoj je nasilje mogući, opravdani i poželjan način rešavanja problema. Zbog njegovog nečinjenja, njegovog uplitanja i neodgovornosti svih koje je postavio = sva zla u državi. Ko je naredio da se pretuče do smrti brat onog optuženog u slucaju male Danke Ilić i time iznudi iskaz. Ko je odgovarao zbog toga? Sad nemaju ništa. Nestalo dete i ništa. Ni 1 dokaz. Ko zbog tih grešaka odgovara savesno i temeljito kao što je Nenad Stefanović savesno i temljito potpisao optužnicu protiv dnk majke na čauri. Sprdačina od države. Država treba na optuzenicku klupu prva.
 
Може ли код нас у правни систем да се углави једна таква у основи "common law" варијанта?
 
На то суђење малолетнику као одраслом. Не знам има ли то у континенталном праву? Ено ни Принцип ономад не оде на вешала....
 
Od 200 država na svetu, uglavnom se pominje USA pravosudni sistem. Možda zbog toga što je u USA najniža stopa kriminala na svetu ili jer imaju najmanje zatvorenika po glavi? Ili možda zbog pravičnosti?
 
Vrh