Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Ja zelim isto da postavim jedno pitanje.
Koja je razlika u GEN manipulaciji i manipulaciji hormonima?
Odnosno ako je hrana genetski manipulisana, ako biljka ne razvije sama otrove stetne po nas onda je nama to potpuno svejedno?
Ali ako se zivotinjama i biljkama daju hormoni za rast,, to su supstance koje isto mogu i na nas da uticu jer se zadrzavaju u organizmu?
P.S.
O ovoj temi znam vrlo malo.
 
kole":3kja9kvi je napisao(la):
Ja zelim isto da postavim jedno pitanje.
Koja je razlika u GEN manipulaciji i manipulaciji hormonima?
Odnosno ako je hrana genetski manipulisana, ako biljka ne razvije sama otrove stetne po nas onda je nama to potpuno svejedno?
Ali ako se zivotinjama i biljkama daju hormoni za rast,, to su supstance koje isto mogu i na nas da uticu jer se zadrzavaju u organizmu?
P.S.
O ovoj temi znam vrlo malo.
Hormoni (bar kolko sam ja cuo) mogu da prezive termicku obradu i da uticu na konzumenta.
 
Razmišljao sam šta da pišem, ali mislim da bi reči bile suvišne. Dovoljno je da pogledate donji klip i sve će vam biti jasno. Klip je nastao tokom jula ove godine, dok je glavni sekretar Obraza uhapšen tek pre tri dana.

http://b92.blip.tv/file/2637424/
 
21.jpg

22.jpg


što reče jedan od komentatora Dragi gosti, lomimo kosti.
 
Vlada procenila: u upravi višak 20 odsto
Ministru koji se pobuni sledi smena
Autor: Ž. Jevtić, N. M. Jovanović | Foto:O.Bunić | 24.09.2009. - 05:00


Na lokalnom nivou ubuduće će moći da bude najviše 80 zaposlenih u javnom sektoru na hiljadu stanovnika opštine, saznaje "Blic". U novom zakonu pod nazivom Predlog zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih na lokalnom nivou nisu utvrđene brojke radnih mesta, već procenti, i oni se kreću od 7,4 do 8,5 odsto zaposlenih na hiljadu stanovnika. Drugi predlog zakona o maksimalnom broju zaposlenih na republičkom nivou tek treba da bude preciziran.

Ministri su se juče interesovali za kvote za svoja ministarstva, ali ono što su dobili od svojih lidera Borisa Tadića, Ivice Dačića i Mlađana Dinkića jeste da su s premijerom dogovorili da će biti smenjen onaj ko ne bude poštovao kvote o smanjenju zaposlenih u svakom od ministarstava.
- Procena je da je višak 20 odsto zaposlenih ako se u republičku administraciju računaju agencije, republički PIO fond i Republički zavod za zdravstveno osiguranje. Trenutno se radi na tome da se smanji deset odsto zaposlenih te uprave, ali ukupan višak je oko 20 odsto - kaže naš izvor iz Vlade koji je želeo da ostane anoniman. Kvote za ministarstva biće usvojene na sednici Vlade u prvoj nedelji oktobra.
Predloge zakona, odnosno kriterijume po kojima će se utvrditi višak zaposlenih na lokalnom i republičkom nivou izradio je ministar ekonomije Mlađan Dinkić. Prema saznanjima "Blica", procente koje je odredio u rasponu od 7,4 do 8,5 odsto zaposlenih razlikovaće se od veličine opštine. Tako će opštine sa manjim brojem stanovnika imati dozvoljen veći procenat zaposlenih. Trenutno se ne može potpuno sigurno tvrditi koliko će prema ovim aršinima biti viška zaposlenih.
Prema saznanjima "Blica", za republički nivo će takođe biti utvrđeni kriterijumi, ali juče nije bilo moguće dobiti preciznu informaciju i koji. Međutim, ono što je izvesno jeste da je ministar ekonomije u oba zakona pokušao da dve grupe zaposlenih - lokalni i republički budžet - stavi u odnos sa brojem stanovnika i tako dobije mehanizam za utvrđivanje viška zaposlenih.
Vlada Srbije užurbano privodi kraju sva potrebna pravna akta kako bi se krenulo u reformu javnog sektora, koja ne podrazumeva samo određivanje viška zaposlenih već i efikasniju upravu. Završen je i Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o državnim službenicima, koji prvenstveno treba da omogući da građani Srbije ubuduće imaju efikasnu i odgovornu javnu upravu. Taj nacrt izradila je radna grupa Generalnog sekretarijata Vlade na čijem je čelu Tamara Stojčević. Nacrt je prosleđen relevantnim ministarstvima na uvid i biće usvojen na Vladi najverovatnije sledeće nedelje.
Kako "Blic" saznaje, prema nacrtu tog zakona službenici će ubuduće biti kažnjavani, i to za lakše ili teže povrede dužnosti iz radnog odnosa, a što će podrazumevati i novčanu kaznu. Za lakše povrede dužnosti biće oduzimano 20 odsto plate, a predviđene su i pisane opomene, koje ulaze u kadrovsku evidenciju. Za teže povrede dužnosti iz radnog odnosa prema nacrtu zakona koji je izradio Generalni sekretarijat izricaće se novčana kazna 20-30 odsto plate za puno radno vreme, ali u trajanju od šest meseci. Službeniku može kao kazna biti određeno i trajno smanjenje plate, ali i zabrana napredovanja od dve do četiri godine. Najdrastičnija kazna koja može da usledi jeste otkaz. Nacrt pod zloupotrebu položaja navodi i korupciju, a nisu zaboravljeni ni rad u alkoholisanom stanju ili pod uticajem bilo kojih drugih sredstava koja smanjuju radnu sposobnost.
Ovo zakonsko rešenje predviđa i proveru kvaliteta rada činovnika. Međutim, nadležni mogu i prevremeno da ocenjuju rad zaposlenih i to se posebno odnosi na one koji su dva puta u redovnom ocenjivanju bili loše ocenjeni, to jest, imali jedan. Ako posle dva loša kvartala, međutim, dobije ocenu da zadovoljava, taj službenik će ipak biti premešten na neko niže zvanje. Ali ako i na prevremenom ocenjivanju dobije jedan, državnom službeniku sledi otkaz.




Sindikati prete protestima

Predstavnici sindikata zaposlenih u javnim službama zatražili su juče sastanak sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem povodom najave racionalizacije i smanjenja broja zaposlenih u javnom sektoru.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare predstavnici sindikata zdravstva, pravosuđa, obrazovanja i policije ocenili su da je neprihvatljivo svakodnevno licitiranje o viškovima državnih službenika, a sastanak sa premijerom Cvetkovićem zatražili su kako bi saznali merila i kriterijume. Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović je najavio da će uslediti protest ako ne dođe do takvog sastanka i ako se nastavi „divljačko otpuštanje bez reda“, navodeći da su predstavnici sindikata zdravstva, pravosuđa, obrazovanja i policije potpisali akcioni plan o zajedničkom delovanju. Predsednica Sindikata zaposlenih u pravosudnim organima Slavica Živanović ocenila je da je nedopustivo da jedan ministar preti svojim kolegama ministrima novčanim kaznama ako do kraja godine ne izvrše racionalizaciju i dodala da predsednik Srbije insistira na očuvanju svakog radnog mesta.

Izvor:Blic
http://www.blic.rs/politika.php?id=112155

Zašto ovde? Zbog izjava sindikata. Posebno mi je degutantna poslednja rečenica, delimično i zbog toga što dotična laže. Izjava je bila očuvanje radnih mesta u privredi. Radna mesta u administraciji jedu budžet dok ga ona u privredi pune. Ovomo izjavom se vidi stav sudstva prema glomaznoj administraciji.
 
Nažalost, reforma administracija će se svesti na to da će državni aparat postati isključivo teritorija DS i oni će bukvalno imati monopol u svim organima države. Već je manje više po skoro svim opštinama i gradskim službama od 2000 godine proprimljeno toliko nekvalitetnog stranačkog kadra da vam to rečima ne mogu opisati, o totalno nenamenskom trošenju para i konstantno nameštanim tenderima isto.

Jadno je što će državni aparat postati stranački aparat.

Ne shvatite me pogrešno, logično je da nakon promene vlasti dođe do smene rukovodstva i glavnih funkcionera jer oni su ti koji treba da vode programe na osnovu kojih sus dobili poverenje građana, ali stvarno ne vidim gde je logika da se kroz čitav sistem do najnižih pozicija zapošljava neko na poziciji koja je već snabdevena odgovarajućim kadrovima, samo zato što se dokazao stranci. Tu je drugi scenario ukoliko je opština ispunila kvotu sa platama za određeno mesto onda se ide na ugovor o delu gde se opet bez ikakvih konkursa i slično eto zadesi da dođe partijski čovek i ti sada njega ijzednačavaš sa osobom koja radi 25 godina u administraciji.

Totalni debilizam i sve se radi naopačke i bez ikakve strategije dok kontrolisani i kontrolori dolaze iz iste grupacije, smešno, tužno, jadno, nestručno, demagoški....


p.s. evo samo malo o bahatosti podmladka određenih partija. država je platila put u inostranstvo na neku internacionalnu stranačku konferenciju koja trjae tri dana. kada se dečko vratio napravio je telefonski račun od 17.000 dinara, normalno država će to da plati. kada sam ga pitao šta je to radio pa je toliki račun napravio on je odgovorio, boli me dupe ne plaćam ja. nažalost, takvi su u većini u našim partijama.
 
shmeksi":11sjkd54 je napisao(la):
Nažalost, reforma administracija će se svesti na to da će državni aparat postati isključivo teritorija DS i oni će bukvalno imati monopol u svim organima države. Već je manje više po skoro svim opštinama i gradskim službama od 2000 godine proprimljeno toliko nekvalitetnog stranačkog kadra da vam to rečima ne mogu opisati, o totalno nenamenskom trošenju para i konstantno nameštanim tenderima isto.
Zaboravio si, tu je i G17+.

Problem je sto se kod nas sa visestranacjem sustinski u tom smislu nista nije promenilo. I pre je partijska podobnost bila vrlo vazna, ali nekada je postojala samo jedna partija, a danas vlast deli njih 10, i jos se smenjuju svake 4 godine.

Mada za ove uglavnom neradnike iz drzavne administracije nemam reci. Divljacka otpustanja, a? Sve bi vas ja otpustio bagro.
 
Danas je inace 9 godina od izbora na kojima je Milosevic pao. Osecamo li se slobodnije, demokratskije i evropskije?!
 
Sto se tice 5.10.2000. - dovoljno je reci samo da bi sajt poput Beobuilda bio besmislen pre tog datuma ;)

Sto se G17 tice, ja imam teoriju (slicnu onoj o Bobicu) da je G17 zrtveni jarac - iako se resori koje ta stranka drzi mogu smatrati profitabilnim, s druge strane su izuzetno politicki neatraktivni - ekonomija, zdravstvo, kultura. Dodajmo tome medijsku hajku na Dinkica (ne, ne kazem da je dobar ministar, ali ako neko svaki dan ima negativnu naslovnu stranu u "Kuriru", onda mozemo da govorimo o medijskoj hajci).

Sta na kraju dobijas - mnjenje da je G17 (koji paz'te ima ispod 5% podrske biraca u Srbiji) glavni krivac za situaciju u drzavi, dok je DS - sa BoTom drzvnikom mrkog pogleda, a mekog srca i Vuckom Jeremicem Ostroustim, diplomatog bejbi fejsa, ali velikih muda - jedan stub odgovorne drzavne politike.

Sve to rezultira jednim - G17 izlazi samostalno na izbore i dozivljava blamazu, DS ostaje tu negde na svojih 30 % i nastavlja da vodi drzavu.

A jednostavno nenormalno je da najveca stranka ne nosi najvecu odgovornost za stanje u drzavi, a izgleda da je tako - a zapravo pitanje je da li oni samo nemaju odgovornosti, ili su zapravo tako hteli ;)
 
Mislim da si u pravu sto se tice zdravstva...niko nece taj resor, pa on ostaje G17+ (svi ostali resori su se mesali...eto npr. Dinkic vise nije ministar finansija, itd.), a u samom G17+ niko nece da se bavi time osim Milosavljevica (po maniru HJ gore, ne kazem da je dobar ministar, ali zasto bi inace neko bio ministar iste stvari vec treci mandat? neko ce reci obrcu se pare u zdravstvu, ali ima daleko "profitabilnijih" resora - a zdravstvo je takva crna rupa da cak i da bude 10 puta bolje nego sto je sad, opet ce biti lose).

Mada videcemo koliko ce G17+ doziveti blamazu, Dinkic vec sprema stranku regiona ili sta vec, mislim, voleo bi da nestane ali nebi njega ja tek tako otpisao...
 
G17 drzi udravstvo ne zato sto ga niko nece, vec zato sto je Tomica uhvatio korenje. Velika se lova vrti u zdravstvu. Javne nabavke, lekovi, vakcine (protiv famoznog svinjskog gripa koji nikako da dodje, izmedju ostalog), opremanje zdravstvenih ustanova tehnikom... sve to na ovaj ili onaj način ide preko ministarstva gde se uzima debeo kajmak.
 
Na primeru zdravstva se najbolje vidi koliko su nam političari i njihovi poltroni neuspešni. Milosavljević je ministar od 2001. godine, mislim da je 8 godina dovoljno da se uvede kakav takav red u zdravstvo i podigne kvalitet usluga. Da li je to urađeno? Ni približno!

Priče o podmetanju žrtvenih jaraca su smešne, jer svako od njih ima pristup medijima i može da nazove stvari svojim imenom, ali njima odgovara situacija kakva je sada.

Mislim da se jedva može skupiti 1% građana Srbije koji na izborima glasaju po pitanjima, a ne po strankama/ličnostima. kada taj procenat bude prešao 10% možemo se nadati nečem boljem.
 
vrachar":cc222slu je napisao(la):
G17 drzi udravstvo ne zato sto ga niko nece, vec zato sto je Tomica uhvatio korenje. Velika se lova vrti u zdravstvu. Javne nabavke, lekovi, vakcine (protiv famoznog svinjskog gripa koji nikako da dodje, izmedju ostalog), opremanje zdravstvenih ustanova tehnikom... sve to na ovaj ili onaj način ide preko ministarstva gde se uzima debeo kajmak.
Ma daj, kao da se velike pare ne vrte negde drugde? I zasto je Tomica toliko uspesniji u pustanju korenja od nekih drugih mnogo vaznijih likova? Zdravstvo jeste napredovalo od 2001. (naravno ne dovoljno), mada je to, kazem, jedna velika crna rupa bez dna. Mnostvo prepletenih interesa, tona osiguranika a mali budzet za te svrhe i vrlo losa perspektiva (broj penzionera raste a broj radnosposobnih se smanjuje). Ne moze neko da mi kaze da je 1 Tomica Milosavljevic toliko jak i uticajan (sta je on, veca faca od Dinkica?) da recimo DS nije mogao da uzme zdravstvo od G17+ pri formiranju protekle Vlade da je hteo? Ne, on je samo najmanje popularni ministar, jer ima najduzi staz, pa je lako sve probleme u zdravstvu fokusirati na jednu osobu (sto naravno ne znaci da on nije za mnogo toga odgovoran).

shmeksi":cc222slu je napisao(la):
Mislim da se jedva može skupiti 1% građana Srbije koji na izborima glasaju po pitanjima, a ne po strankama/ličnostima. kada taj procenat bude prešao 10% možemo se nadati nečem boljem.
Ovo je kljucno. Kad je poslednji put velika izborna tema bila, recimo, visina poreza? Samo se "velika" i mutna pitanja razmatraju od strane glasaca (tipa Kosovo, EU i to). Ostalo - nista
 
Meni najdraža očna klinika (redovan sam gost tamo). Na šalteru stoji parče papira na kome nešto piše i onda ide termin "oftamolog", e sad se pitam, ako sami zaposleni na očnoj klinici ne znaju da se piše "oftalmolog" čemu ja da se nadam od usluge? Normalno to je samo vrhunac čekanja od 2 sata da se pronađe karton i posle još 4 sata čekanja za sam pregled, koji traje nekih 5 minuta, a evo meni posle godinu dana i dalje nisu uspeli da ustanove šta mi je sa očima.

O samoj zgradi tek da ne pričam i ogromnim listama čekanja. 8 godina je dug period da se takve stvari i dalje dešavaju i to u ogromnoj količini.

Moj zaključak je da su oni jednostavno nesposobni da pruže građanima viši nivo kvaliteta života.
 
čini mi se da se nismo razumeli, ja nisam hteo da kažem da G17 ima dobre ministre, već sam ukazao na disproporciju odgovornosti - DS-u kao najvećoj stranci raste rejting, dok je G17 verovatno najnepopularnija parlamentarna stranka u Srbiji.

To je, po mom mišljenju, idiotska situacija i to iz nekoliko razloga:

- ministri iz G17 u proseku nisu ništa bolji/lošiji od ministara iz DS-a, SPS-a i ranijih iz DSS-a, NS-a i sl.

- DS je najjača stranka i treba da snosi najveću odgovornost za stanje u zemlji, a ne G17. e sad, do toga dolazi iz dva razloga: ili su demokrate glupoe ko ****, pa dozvoljavaju da ih oko prsta vrti stranka koja ima podršku 3 % biračkog tela, ili DS samo želi da to tako izgleda.

Iako nemam preveliko poverenje u inteligenciju DS-a, ipak mislim da su im mentalne sposobnosti toliko razvijene da je u pitanju ova druga situacija.

Dakle, ja ništa ne sporim o lošem radu ministara u Vladi, ali me nervira to što ispada da je Dinkić zao demon iz pakla kojeg je sam đavo poslao da nam zagorča živote, a Tadić i ekipa su kul batice iz komšiluka koje nam čuvaju leđa. To jednostavno nije tačno, i radi se o neviđenoj propagandnoj podmetačini.

U tom smislu je G17 žrtveni jarac, a ne zato što tobože dobro rade, a javnost ih bez razloga kritikuje.
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=09&dd=25&nav_category=16&nav_id=383250

Stabilno stanje povređenog Radišića
25. septembar 2009. | 08:49 -> 18:11 | Izvor: B92
Beograd -- Vozač autobusa prevoznika “Lui travel" Žika Radišić, koji je upao sinoć u šaht i polomio obe noge, operisan je u Urgentnom centru i njegovo stanje je stabilno.

Nesreća se dogodila na uglu ulica Jurija Gagarina i Gandijeve, dok je vozač pomagao čoveku u invalidskim kolicima da izađe iz autobusa. Dobra namera i želja da pomogne momku u invalidskim kolicima za malo nisu bili fatalni za 51-godišnjeg Žiku Radišića, koji je nenadano zavrsio je u šahtu dubokom oko šest metara.

Zbog preloma oba skočna zgloba, on operisan je u Urgentnom centru.

Portparol Urgentnog centra Drago Jovanović kaže da je operacija dobro prošla.

Prijavite otvorene šahtove

Ukoliko građani primete da nedostaju poklopci šahtova to treba prijave na telefone “Beogradskog vodovoda i kanalizacije” 3606 - 606 i dežurnoj inspekciji 3227 - 000 ili Beokom servisu na besplatan telefon 0800 – 110 – 011.
Šaht u koji je upao vozač “Lui travela” nalazi se na zelenoj površini ispred tržnog centra “Neptun” i, kako tvrde stanari lokalnih ulica, mesecima je bio bez poklopca.

Ipak, nakon sinoćne nezgode i policijskog uviđaja, šaht je zatvoren.

“Žika Radišić radi dugo kod nas, disciplinovan je radnik. Hteo je da pomogne invalidu, išao je unazad dok je iznosio kolica, i sa stepenica pao u šaht”, ispričao je Rade Nešković iz "Lui travela".

Nebezbedni šahtovi su svakodnevna slika u mnogim beogradskim ulicama, jer lopovi često kradu poklopce kako bi ih prodali u staro gvožđe.

Ljudi se sami snalaze i u otvorene šahtove stavljaju metalne šipke i grane, kako bi bar na neki način uopzorili prolaznike na opasnost koja ih vreba.

Podsetimo, pre samo mesec dana, četvorogodišnji dečak teško je povređen u Novom Beogradu kada je upao u šaht dubok osam metara.



Pomoćnik gradonačelnika Beograda Živorad Anđelković saopštio je da otvore za vodovod, kanalizaciju i toplovod redovno kontrolišu i menjaju poklopce preduzeća koja te otvore koriste, ali da se ovakve incidentne situacije ne mogu izbeći.

Anđelković napominje da se često dešava da se poklopci vrate u podne, a da već oko ponoći nestaju.

Pomoćnik gradonačelnika napominje da će biti pojačane kontrole šahtova kako bi bili otkriveni kradljivci.
Strašno. Ali, ja sam svojim očima baš skoro video radnike kako upravo na tom mestu postavljaju onaj betonski poklopac. Ne bih ni obratio pažnju da ih nije bilo jedno 5-6 (kao, postavljaju jedan poklopac), i što su iz nekog razloga malo više galamili (šljakeska posla).

A ovo što zadesi ovog čoveka je jezivo.
 
Ma kako bre zatvoren, ja danas tu prošao, stavili su preko njega kao nešto od drveta.... što će isto tako da nestane koliko već kroz par dana;)
 
Tužilac podneo zahtev za zabranu
„Obraz“ blizak DSS, a „1389“ naprednjacima
Autor: Ž. Jevtić | Foto:M.Jošida | 26.09.2009. - 08:03

vucic-v.jpg


Ekstremističke organizacije u Srbiji nisu samo ideološki istomišljenici sa pojedinim političkim partijama. Prema saznanjima „Blica”, „Obraz” ima tesne veze sa Demokratskom strankom Srbije, a „Pokret 1389” sa Srpskom naprednom strankom. Prema izvoru bliskom bezbednosnim strukturama, „1389” je podeljen na dva krila. Na cepanje pokreta uticao je isti proces u SRS, ali se krilo koje je ostalo naklonjeno radikalima više deluje kao nezavisno.


Juče nije bilo moguće dobiti preciznu informaciju kako se veza ekstremista i ovih političkih stranaka ostvaruje i da li se odvija na relaciji - glavni ljudi ekstremističkih pokreta sa određenim pojedincima iz stranaka. Osim ideološke bliskosti, ova saradnja trenutno ima za cilj stvaranje nestabilnosti u državi i slanje loše slike o Srbiji u svetu i poruke da trenutna vlast nije u stanju da se suoči sa problemima. Međutim, ove političke stranke šalju i jasnu poruku da oni kontrolišu „patriote” koji u svakom trenutku mogu da nanesu štetu.
Andreja Mladenović, portparol DSS, nije se juče javljao na naše učestale pozive. Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS, međutim, na pitanje da li su članovi „Obraza” i „1389” patriote ili ekstremisti, kaže: „Nisam razmišljao o tome.”
- Ali, za razliku od drugih, ja sam protiv zabrane. Ako neko vrši nasilje, policija treba da reaguje, ali ako sada zabrane ove organizacije, onda će i svakog ko im se ne bude sviđao. Zašto nisu zabranili neke druge organizacije? Zašto nisu podignute krivične prijave protiv ljudi koji su krali platna, slike… Nemamo ništa zajedničko s tim organizacijama, ali ne smatramo da je rešenje zabrana - ističe Vučić.
Na konstataciju da je često viđan u blizini članova ekstremnih organizacija, primera radi, kada su u Bulevaru Zorana Đinđića lepljeni plakati sa imenom haškog begunca Ratka Mladića, Vučić kaže: „Ja sam došao lično jer su oni bili uhapšeni, a tražio sam da onaj koji nije vršio nasilje ne može biti uhapšen.”
Da li ste bliski sa pokretom „1389”, bilo je jedno od pitanja za zamenika predsednika SNS.
- Ne znam šta znači biti blizak. Nikada ni s kim od njih nisam prijateljevao - tvrdi Vučić.
Prema saznanjima „Blica”, razmatra se mogućnost da se zabrani još nekoliko ekstremnih organizacija i trenutno se radi na prikupljanju dokaza koji bi bili dovoljan osnov za donošenje ovakve odluke. Ustavnom sudu juče je republički javni tužilac Slobodan Radovanović uputio predlog za zabranu „Obraza” i „Pokreta 1389” zbog delovanja koje je usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajamčenih manjinskih i ljudskih prava i izazivanje rasne, nacionalne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Tomo Zorić, portparol tužilaštva, rekao je da se predlog zasniva na činjenici da, uprkos proklamovanoj toleranciji u društvu, izjave i radnje koje preduzimaju članovi udruženja „Obraz” i „1389” predstavljaju sistematsko i konsekventno ugrožavanje slobode opredeljenja ljudi po raznim osnovama i poziv na uspostavljanje totalitarnog umesto demokratskog društva.
Bosa Nenadić, predsednica Ustavnog suda Srbije, rekla je juče da bi ovaj sud već na sednici 1. oktobra mogao da formira predmet i odredi sudije izvestioca i obrađivača.
- Obrađivač predmeta i sudija izvestilac odmah po formiranju predmeta mogu preduzeti određene procesne radnje. Odluka o tome da li će predmet biti rađen po hitnom postupku, zavisi od sudije izvestioca - rekla je Bosa Nenadić.
Ona je istakla da zabrana delovanja neke organizacije predstavlja značajno ograničavanje slobode udruživanja i da se to može učiniti samo na osnovu Ustavom jasno definisanih razloga.
Međutim, pokrenuto je pitanje i odgovornosti državnih činovnika, organizatora skupa po nazivom „Kosovo je Srbija”, a kada je zapaljena Ambasada SAD, poginuo je mladić, a prodavnice u centru Beograda opljačkane. Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, smatra da „za državu niko ne bi trebalo da bude izuzetak”.
Oglasila se i Liga socijaldemokrata Vojvodine i pozdravila odluku tužilaštva da zatraži zabranu pokreta „Obraz” i „Pokreta 1389”, navodeći da moraju biti zabranjene sve organizacije koje pozivaju na linč, ubijanje svojih neistomišljenika, kao i da se moraju otkriti njihovi finansijeri i politički mentori.

Pištolj u stanu portparola „1389”
Policija je juče pretresla stan Miloša Vacića, portparola „Pokreta 1389” koji je osuđen na 30 dana zatvora i pronašla pištolj marke CZ sa pet metaka, praćke za gađanje kamenjem, vojnički pancir i više maski fantomki. Pretres je izvršen u ukupno četiri stana pripadnika ekstremnih organizacija i pronađena je značajna količina raznih spiskova, dokumenata, diskova.




„Blic” otkriva šta stoji u zahtevu tužilaštva Ustavnom sudu Srbije
Radovanović: Zalažu se za totalitarni sistem


U zahtevu za zabranu Otačastvenog pokreta „Obraz” i „Srpskog narodnog pokreta 1389” srpskog tužilaštva navodi se da su pripadnici ovih organizacija, pridržavajući se statuta, izazvali brojne incidente u kojima su povređena Ustavom garantovana ljudska prava.

Za „Obraz” se navodi da neki delovi njihovog statuta predstavljaju diskriminaciju prema građanima Srbije koji nisu pravoslavci ili su ateisti, i sadrže mržnju prema različitim grupama, za koje se oni navode da su „srpski neprijatelji”. U zahtevu se konstatuje da se na sajtu „Obraza” iznosi da se kao deo zalaganja za njihove stavove podrazumeva i nasilje. Citiraju se i homofobične i preteće izjave Milana Obradovića, pripadnika „Obraza”, i Miše Vacića, člana „1389”. U zahtevu koji je potpisao glavni tužilac Srbije Slobodan Radovanović navodi se i da se obe organizacije zalažu za uspostavljanje totalitarnog režima umesto demokratije i da su njihovi članovi učestvovali u brojnim nasilnim incidentima.

Incidenti koje pominje tužilac

22. 5. 2007. Članovi „1389” u Bulevaru dr Zorana Đinđića lepili natpise „Bulevar Ratka Mladića”
10. 7. 2005. Članovi „1389” uzvikivali „Nož, žica Srebrenica” i bacili dimnu bombu na učesnike skupa „Žena u crnom”
17. 5. 2008. Članovi „Obraza” sa obeležjima patrolirali centrom Beograda povodom najave „Ulične konferencije” LGBT grupe
19. 9. 2008. Tokom održavanja „Beograd Kvir festivala” u klubu „Reks” članovi „Obraza” i „1389” fizički napali učesnike. Teže su povredili državljana SAD Ernesta S., a lakše Biljanu R. i Veru K.
8. 1. 2009. Članovi „Obraza” sa navijačima FK Crvena zvezda ometali vernike „Hristove pentokostne crkve Sveta trojica” u podeli božićnih paketića. Uzvikivali su preteće parole, a protiv Milana Obradovića poveden je prekršajni postupak
17. 2. 2009. članovi „Obraza” i „1389” zajedno sa navijačkom grupom „Firma” izazvali eksplozije ispred gradske kuće u Novom Sadu i sedišta LDP
11. 7. 2009. Na beogradskom Trgu Republike članovi „Obraza” i „1389” pojavili se na skupu „Žena u crnom” povodom obeležavanja godišnjice stradanja muslimana u Srebrnici.
20. 9. 2009. Članovi „1389” okupili se na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, iako je okupljanje bilo zabranjeno

V. Z. Cvijić

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/temadana.php?id=112395

Da rezimiramo, Obraz pripada DSS-u, 1389 su se kao i radikali pocepali pa deo (ne znam da li je to onaj deo koji predvodi domar ili je to ona druga frakcija) naginje roze radikalima a deo je ostao veran prvobitnoj veziji, dok su se dveri srpske infiltrirale u Patrijaršiju. Fali još neka uticajna ludačka partija za nacionalni stroj koji se u ovakvoj preraspodeli para oseća zapostavljenim. :rolleyes:
 
Samo ih za ovo tereti? Ovo je smešno. Ja bih sad iz glave mogao da se setim više stvari. Nadam se da je dovoljno da ih ukinu (iako načelno smatram da naci i faši organizacije ne treba zabranjivati - mislim da se u principu da je dovoljno kao sa Davidovićem, osudiš za nešto ga i p**** pobegne u Italiju kod žene, naravno to terba raditi prvi put kad počnu činiti sranja, a ne da ih držiš na jaslicama i podržavaš drugim org. Dveri, Vlada, Univerzitet itsl.).
Inače, trinaest-osamdeset i devet su već našli novi model delovanja - fascinantno je koliko su te organizacije raširile svoju mrežu i strukturu.
http://www.snp1389.rs/index.php?opt...icle&id=134:poruka-aktivistima&catid=36:vesti
 
He, he, ovaj komentar me je slatko nasmejao:

Anonimus |2009-09-25 16:15:42
OVAKO NIJE BILO NI ZA VREME TITA A NI ZA VREME SLOBE!!!
:lool:
 
Ambassador":2jlzbavu je napisao(la):
Inače, trinaest-osamdeset i devet su već našli novi model delovanja
covece, pa oni se organizuju kao komunisti ilegalci u kraljevini jugoslaviji... :lool: no dobro, bar im ne mozes osporiti da su preuzeli uspesne metode rada i delovanja
 
SLUŽBENA BELEŠKA
Cvetković i Maček

Autor: Miloš Vasić

Pre neki dan sud u Nišu proglasio je nevinim Dragišu Cvetkovića iz tandema Cvetković-Maček. Njega je u odsustvu bilo osudilo zato što je potpisao Trojni pakt, 25. marta 1941, što je imalo poznate posledice. Ivica Dačić se zbog toga (presude, kao i pakta) naljutio: čekaj, kaže, mi smo se sa Demokratskom strankom bili lepo dogovorili da smo antifašisti i šta je sad ovo? Pitanje je umesno, ne zbog nesretnog Dragiše. Ako u Vladi Srbije i dalje vise na zidu Nedić i Aćimović, Ivica je zabrinut s pravom. Ima i strašnije, ali o tome posle.

Taj Dragiša bio je iz Jereze (tadašnji radikali, ali pitomiji od ovih), a dr Vladko Maček iz Hrvatske seljačke stranke (HSS), da sad ne ulazimo u tadašnje koalicione komplikacije. Po svemu sudeći, oni taj nesrećni Trojni pakt nisu potpisali sami: 1941. bila je panična godina; bilo je jasno da su se sile Osovine nameračile na Balkan, jer im je bio potreban. Nekome je bilo palo na pamet da tim potpisom kupi vreme, tim pre što je Trojni pakt imao tajne klauzule, povoljne po Jugoslaviju. Da su te klauzule bile javne, možda bi bilo ispalo drugačije, ali ne za dugo. Pre ili kasnije – najkasnije 1943 – Treći Rajh bio bi napao Jugoslaviju, bez brige. Ne bi to bio prvi pakt koji bi Hitler verolomno prekršio.

No, bilo kako bilo, pad Jugoslavije nije usrećio ni Cvetkovića, ni Mačeka. Cvetković se povukao, odbio saradnju sa okupatorom i kvislinzima Nedićem i Aćimovićem, bio zatvaran i maltretiran i na kraju pobegao iz zemlje (1943, po enciklopedijama; 1944, kaže porodica). Vladko Maček postao je čak i potpredsednik pučističke vlade gen. Dušana Simovića, ubrzo je odstupio i u vladi ostavio dr Juraja Krnjevića koji je otišao u London i ostao sa izbegličkom vladom Slobodana Jovanovića. Maček jeste odmah pozvao HSS da podrži Pavelićev režim, ali se – izgleda – kasnije pokajao, jer ga je Pavelić držao u kućnom pritvoru i čak poslao na kraće vreme u Jasenovac, čisto da se uzme u pamet. Dva dana pred oslobođenje Zagreba, Maček je zbrisao preko Blajburga, što je možda bila mudra odluka, jer ga, kao ni Cvetkovića, komunisti nisu voleli.

E, sad: nisam uspeo da doznam da li je Vladku Mačeku bilo suđeno u odsustvu kao i Dragiši Cvetkoviću. Ipak su bili ortaci u istoj koalicionoj vladi. U svakom slučaju, kažu mi zagrebački prijatelji koji to znaju, nije bio posebno rehabilitovan, niti je bilo obnove postupka, najverovatnije zato što je sve to Hrvatski sabor obavio svojevremeno nekakvom rezolucijom. Jedan mudri zagrebački advokat podsetio me je na pravnu maksimu „beneficio cohesiae“: ako jednoga proglasiš nevinim za isto krivično delo, moraš i drugoga. Cvetković i Maček ostali su zauvek združeni u Trojnom paktu, kao „Baiazzi“ i „Cavaleria rusticana“ u operi. Bilo bi lepo da je neko pomenuo i Mačeka u svemu ovome: podjednaka je žrtva zbunjujućih okolnosti.

Mislim da se Ivica Dačić ljuti bez neke velike potrebe: taj Dragiša Cvetković ispao je – kao i Vladko Maček, Draža Mihailović i ostali priglupi politikanti – žrtva iluzije da treba čekati i videti ko će prevladati, Osovina ili Saveznici. Jedino što su dočekali bilo je da Čerčil izgubi strpljenje i sve ih svečano odje*******e: Slobodana, Dražu, Mačeka, kralja Petra, tutti quanti. Pa vi sada vidite.

Zašto je to nama danas važno? Da li to što je Dragiša Cvetković proglašen nevinim znači i da je Trojni pakt bio pravi potez i da li je možda vraćen na snagu? Da li je 27. mart bio puč Intelidžens servisa i komunjara? Oni koji i dalje misle da je istorija Srbije stala 26. marta 1941. i da je od tada do dolaska Voje Koštunice na vlast vladala praznina, zastoj vremena u kome se nije desilo ništa, veruju u to. Oni će se teško usuditi da kažu da je „kontinuitet“ do koga im je toliko stalo kontinuitet sa Slobodanom Miloševićem; draži im je kontinuitet sa Dragišom Cvetkovićem.

Ono oko čega bi Ivica Dačić trebalo mnogo više da se zabrine nego oko Dragiše Cvetkovića jeste pretnja ovim novim paktom, sve vidljivija iz dana u dan: preti nam pakt neonacista, klerofašista, crkve, navijača i ekstremne nacionalističke desnice sa vladajućom koalicijom. Nasilničke bande, dobro organizovane i koordinirane, danima terorišu Beograd. Ideološka pripadnost i političke boje te nove armije građanskog rata vidljive su. Vidljiva je i podrška izvesnih stranaka pod maskom „razumevanja za našu decu“ i crkve pod maskom „brige za javni moral i natalitet“. Policija je bila u defanzivi: bilo im je lakše da zahtevaju odlaganje izvesnih javnih manifestacija, izložbi itd. da ne bi „provocirale“ bandu, nego da bez jasne političke podrške Vlade izađu toj bandi na crtu; tu podršku je Ivica Dačić tražio, ali je očigledno nije dobio do pre neki dan. Šteta je učinjena: danima su patrole te desničarske neonacističke milicije nadzirale centar grada i intervenisale sa poznatim ishodom; vlast se bila uplašila i to je ono što je strašno. Delim slutnje Zorana Dragišića, mog druga, da to što se dešava nije bez neke; neko je tu nekoga ohrabrio, podbrcnuo, namignuo mu: udrite strance, udrite svakoga ko vam se ne dopadne, budite stalna pretnja javnom redu i miru, životu i imovini građana, pa ćete polako postati i pretnja ustavnom poretku, samo polako i uporno napred, ko ne kontroliše ulicu nema vlast u Srbiji.

Ovo što se događa nema nikakve veze ni sa „gejovima i gejkama“ (kako ih zove moja drugarica Staša Zajović), ni sa natalitetom, ni sa javnim moralom, ni sa Srpstvom Vaskolikim, a najmanje ima veze sa fudbalom. Ovo je, gospodo, politika u svom prvobitnom i najčistijem obliku: ko će koga, „kto kavo“ kako je govorio građanin Uljanov, Vladimir Iljič. To je jasno čak i vladikama u Sinodu, ali nije jasno Borisu Tadiću i njegovom savetničkom trustu pilećih mozgova.

Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/dijalog/cvetkovic_i_macek_.46.html?news_id=172839
 
Vrh