Šta je novo?

Sportski događaji

Najvise bi nam odgovarala grupa s Madjarima i Svabama.
Danci nam ocigledno ne leze.
Necemo mi ici kuci zbig ovih reprezentacija, vec zbog toga sto i dalje nemamo formaciju a ni selektora kako treba.
 
Пикси пробија дно

IMG_2848.jpeg
 
Немања Матић сажео као нико никад, у само пет реченица, кључни проблем нашег фудбала - а то је и проблем нашег образовног система нпр, посебно универзитетског - људи на положајима при врху пирамиде не располажу у свету релевантним знањима, нису изузетни ни по чему, већ су, једноставно, група добро ухлебљених другоразредних медиокритети са социјалним вештинама потребним за пробој у својој области:

Nemoj da ideš u Zvezdu i Partizan! Mislim da sam gubio vreme tamo, a ništa me nisu naučili. Sve što su nas tamo učili, bilo je pogrešno. Kada sam otišao na ozbiljniji nivo, sve su me učili kontra... Ali mislim da deca prerano odlaze i da treba da ostaju u manjim sredinama jer tu ima dobrih trenera koji mogu da ih razvijaju.

Ispovest Nemanje Matića: Deco, izbegavajte Zvezdu i Partizan! Žao mi je što nisam igrao fudbal u neko drugo vreme

Одавно причам да би малог Месија пре 20 година у Звезди вратили са тренинга, уз шаљиве опаске на рачун његовог раста, а и да кева нпр. има добро дупе. То је тај (полу)свет и фудбалски ретардирана средина. О школи Партизана из тог времена сам, додуше, имао доста боље мишљење. Али овај човек сигурно зна боље.

Свака ти је ка у Његоша, Немања (и Видићу, и Матићу)!
 
Da li ima veće gluposti od bacanja tolikih para u rupu bez dna, zvanu srpski fudbal. U sportu u kome se stalno nešto trtimo, a dunsteri smo neviđeni. Naravno na dnu rupe su gmizavci koji kupe taj novac, a pri tom uništiše i ono malo od fudbala što smo imali i znali, nekad.
 
Добро, фудбал је једини исплатив спорт у Европи и значајна извозна грана Србије, и овакав. Само, све би то могло далееееееко боље... Нама суперталентовани клинци вероватно никад ни не заиграју.
 
Blizanci sve unistavaju. Pa tu je jedino Vidic malo napredovao onih par godina. Mada on je decko stena, njega nista ne moze da unisti. Ko su uopste nasi najbolji igraci u poslednjim decenijama, Kolarov, Matic, Ivanovic, Tadic...? Niko Zvezdu i Partizan nije ni video, mozda su bili nesto kratko eventualno kao deca.

U kosarci se isto Jokic spasio sto ih zaobisao, sada i mali Topic. Stojakovic i Bodiroga su posle Jokica nasi najbolji kosarkasi u ovom veku, isto uopste ili vrlo malo posla sa blizancima su imali. Teodosic je tu posle njih, isto ih zaobisao...
 
Хм, у кошарци је Звезда ипак имала добру школу. За фудбал је потпуно ретардирана средина, бог зна откад (а откако ја памтим свакако). Имала је повлашћшен статус републичког пројекта и могућност да у једном тренутку доведе најбоље из Југославије (а и из Румуније, мада Форест Гамп уопште није препознао Милета Белодедића - без кога ни титулу 1990. не бисмо освојили, а не КЕШ 1991. - и испратио га је из канцеларије, да би га вратили радници... библиотеке ту присутни). После - декаденција и пропаст, са истим Форестом Гампом ("најбитније је да имамо центарфора"... а што су бандере у везном реду, кога брига, "ионако се више не игра кратким пасовима него на брзину и снагу"... упс!, и ту смо се з...).

Што је посебно смешно, још Шеки је причао да су га вратили са тренинга (после 1950.), па га је испрва тренирао иза гола извесни Чика Митке, Пају Самарџића су исто вратили (то је око 1960), није их занимао Уго Санчез (! - бољи је Хусреф Мусемић), као ни Христо Стоичков (!!! - Мирослав Илић се боље разумео од Фореста Гампа), а са некима од тих би још који европски трофеј освојили, раније.

Муслин је ту покушао нешто да уради, па су га помели, метлом, после исто из савеза.

И сад Форест Гамп води савез.
 
Poslednja izmena:
Pricam o ovom veku. Najjaci su ubedljivo i opet nista. Imaju i najvise novca i moc i sve zivo.

Da je ostao u Zvezdi, Topic bi grejao klupu onim propalitetima od Nejpira i Jaga. Ovako, ode u NBA sledece sezone kao top 10, top 15 pik i vrlo lako moguce tamo provodi narednih 15 godina.
 
Па, случај Јокића довољно говори. Њега наш систем није препознао у узрасту када је морао већ бити репрезентативац (за најталентованије, репрезентативна каријера може да почне већ са 16), скаути и "експерти" (ја тебе сердаре, ти мене војводо) оба клуба су га кулирали, док је Мишку Ражнатовићу било довољно да прелиста Спортски журнал и да га доведе. Зато што је бистар тип. Чакамо фудбалског Мишка (мора бити неки аутсајдер, изван система, никако са Бата Ђорином дипломом).
 
Bas pisem to isto.

Zamisli ovo ne vidis. Pa ljudi kupe sve sto ima preko 210 i zna da hoda, pa tako su Gagici, Misanovici... igrali za blizance. Reci imas preko 210 i ovakvu koordinaciju i niko te ne izvali do 17. godine.


E, sad, to je prvi deo koliko je los skauting, a imaju para i uticaj da sve pokupe, a to ne urade. Drugi deo je kako rade sa njima kada dodju pa mozemo samo Bogu da se zahvalimo sto nisu uzeli Jokica.
 
A sav taj pritisak i lomljenje mladih igraca pod tolikim pritiskom, pretnje, fizicki obracuni... uskracivanje minutaze mladima jer trebaju stariji i jaci da iznesu takve utakmice i takve stvari... sve to da bi se osvojilo jako 11. mesto u Evroligi :ROFLMAO: I tako decenijama.
 
Narode ostavite se košarke. To je nacionalni sport, to je nešto u čemu smo prepoznatljivi. Nije bitno ko je gde, jednostavno to je sport koji nam leži i zato ga treba forsirati, kao i masu drugih, da sad ne nabrajam i to sve na osnovu novca koji se besmisleno baca u ...već sam napisao da se ne ponavljam.
Mi smo fudbal uništili. Da se ne vraćamo u prošlost, kada su nas, verovatno opravdano, nazivali evropskim Brazilcima. I sad nam je najveća sreća ako od nekog velikana ne primimo 5-6 komada. Problem je što i dalje verujemo da smo neko i nešto, ali četvrti šešir na žrebu je neumoljiv.
 
А, па био је и рукомет национални спорт, поготову у твом крају (Прибој - ако си из Нове Вароши), па оде у...
Тупи људи све униште очас. Мора превентивно да се делује.
 
Znali su i Zvezda i KKP da omanu u basketu. Sale Đorđević je okarakterisan ako netalentovan u Zvezdi. KKP je raspustio generaciju sa Belim, pa je ovaj posle nekog šamaranja u bloku otišao u Austriju, pa ga je Kari Pešić povukao u Zvezdu gde je završio kao plej. Hoću reći, lako se pogreši u tim godinama, 16, 17, ne vidiš ništa spec prosto i u tom uzrastu je bilo boljih prosto. Mislim da moju ekipu Beli nikad nije dobio u uličnom basketu, doduše klinac je bio baš, ali i mi svi smo već bili ex. Ok, mekana ruka sa 8m, ali i mekani pristup.

Jokić je posebna priča, njega je Miško doveo čitajući neki sportski list, zato što je imao ludačku statistiku u amaterskoj konkurenciji. On dečko nije mogao sklek da uradi i vrlo lako je moglo da se desi da se on sam povuče od igranja. U normalnom takmičarskom timu na tom nivou (ABA) ne bi dobio tih 20 min sa 16, 17, jer ih prosto nije zasluživao tada.

Dakle puka slučajnost! Jednostavno nema sistematičnosti! U USA već od high school ni jedan igrač ne može da prođe ispod radara, makar sa 14 godina imao 165 cm i 108 kg. Ti možda na sajtu škole nećeš ni naći kako se zove taj dečkić, ali ako si neki skaut koledža npr, platićeš softver koji će ti reći ne samo statistiku koju mi vidimo preko TV npr, nego da taj dečko u 87% slučajeva na left side postu ide na horog unutra npr sa tim i tim učinkom! Za ultra talente i ranije imaš takva praćenja, ali od HS niko ispod radara, muško ili žensko...
 
Мислим, ипак, ако не препознаш највећег талента свих времена са 17 година... да треба да мењаш струку. Или диоптрију (али није диоптрија).

А да - Сале Ђорђевић, какав је то тек био резон! Мислим да су и Жеравица и Маљковић тад били у стручном штабу. Имамо већ ниског плеја (Зоран Радовић), гурамо више (Трифа и Раде Милутиновић)... јер, појавио се Меџик у САД са 2,06, па оћемо и ми таквог плеја. Да има, што би сад рекли, "сајз". Пратимо трендове! Ћао, Ђорђевићу. И подигоше КК Партизан на ноге, а био је у лошој фази. Још га тамо Звездаш (Мока) после месец дана ставио у први тим.

Мајко мила.
 
Uvek su mi mi simpatična ove partizansko zvezdaške analize. Ja samo kažem da je u redu ako se pomogne novcem tamo gde će biti rezultata. I Zvezda i Partizan nas predstavljaju u najačem košarkaškom takmičenju u evropskoj košarci. I to sa visokim ambicijama. Ima stranaca? ima. I u šahu su prve dve table Rusi, u džudo-u Rus uzima medalju, juče kineskinje u stonom tenisu za Novi Sad u Ligi šampiona. A da, ima ih i u fudbalu ali rezultati tuga...
@Pantograf
Tačno je da je do sistema i do ljudi. To je najvažnije. A rukomet je svakako sport koji nam leži i treba ga forsirati.
 
Мислим, ипак, ако не препознаш највећег талента свих времена са 17 година... да треба да мењаш струку. Или диоптрију (али није диоптрија).

Pa sam Miško i svi treneri ni u ludilu nisu očekivali da će ovo postati od njega! Dajem ruku da je veće procente očekivao od Miljenovića, Micića, Dangubića, Krstića, Lukovića, Jaramaza, Zagorca...

Nekad se neke stvari prosto dese, npr da sa tobom centarsku tehniku radi isto tako neatletičan ex centar koji je bio najbolji igrač i skakač lige sa nepunih 2m i da igraš u timu gde rezultat nije bitan. Danas timovi u manjim gradovima koji se finansiraju od love grada nemaju interes da stvaraju igrače, nego i oni hoće rezultat, a ni oni ne bi doveli Jokića u testastoj fazi, ne bi igrao prosto. Ko zna koliko talentovanijih Jokića je propalo...
 
Mi u kosarci ocigledno gubimo taj neki prepoznatljiv sistem rada, da je tesko naci, gdje bi se nacelo za boljitak.
Klubovi, nepostojeca liga ili priprema mladih igraca za ozbiljnu kosarku.
Pa samo gledajte kako su mladje kategorije prosle poslednjih, recimo 10 godina. Pa i u ovoj Topicevoj generaciji ni jedan sposoban suter.
Ako se dobro sjecam, bili su jedna od najlosijih reprezentacija sto se suta tice. To prolazi samo u mladjim kategorijama.
Zamislite da predsjednik saveza, veliki grobar salje sina kod Miska. Kako su mladi Partizana i Zvezde prosli na ABA U19 turniru? Sta nam to govori?
Misko je u ovom trenutku najvazniji proizvodjac domacih kosarkasa. I tako kao i u stvarom svijetu zahvaljujemo se privatniku, to jest volji nekog Miska ili Miskovica, sto nam cuva tradiciju. To je sve, samo ne zdravo.
 
Vrh