Šta je novo?

Spomenici

Ове статуе радника су баш занимљиве, поред овог морнара имамо и машинце испред ИМС, ватрогасца испред ватрогасне команде и чини ми се ковача и сељанку наспрам устаника испред општине Вождовац. Наравно, ту је и трећепозивац у Карађорђевом парку који ми се исто допада.
 
Kaлемегдан:

dsc07160.jpg

dsc07159.jpg
(Милош Црњански)
dsc07167.jpg
(Ђура Даничић)
 
543544detaljsapostavkebi.jpg

"Bista Ive Lole Ribara iz Tehničke škole u Železniku koja se prethodno nalazila u centru za reciklažu"
 
Изложба о И.Л.Рибару у Дому културе Студентски град прошле године.
 
Вожд":3k7duw4i je napisao(la):
http://www.mgb.org.rs/images/godisnjaci/GodisnjakVIII/GodisnjakVIII399-422.pdf
Занимљива публикација, али Завод за... и ја имамо податак да је аутор споменика Радета Станковић, а не Сретен Стојановић...
 
Радета, иначе син Краљевског намесника Раденка, после рата је урадио неколико таквих споменика, нпр. оне у Бул. војводе Мишића, као и "Партизана на стражи", испред Гробља ослободилаца Београда... Али и Тому Максимовића, преко пута на Новом гробљу, и Васу Чарапића испред ДВС...
 
Не бих знао њену тренутну локацију.
Вероватно би знале даме које су изложбу организовале.
 
1891062535560e5b20de2c6416067803_v4_big.jpg


Ово је она иста што је стајала у слушаоници "Слободан Јовановић", коју сам ја пре извесног времена фотографисала...

Лепо ја питах недавно: да ли су само изнели њу напоље, или су ипак направили копију?

А, иначе, нигде ни у једном извештају, име аутора споменика...

И, у већини медија, на снимцима, виде се само Вучић и компанија, а споменика нигде...
 
Zvezdarka provjericu da li su napravili novi odlivak ili su iznjeli onu iz amfiteatra
 
ZvezdarkaVracaric":1ke00ejt je napisao(la):
Вожд":1ke00ejt je napisao(la):
http://www.mgb.org.rs/images/godisnjaci/GodisnjakVIII/GodisnjakVIII399-422.pdf
Занимљива публикација, али Завод за... и ја имамо податак да је аутор споменика Радета Станковић, а не Сретен Стојановић...


Искрено, нисам најпажљивије прочитао текст.. :p

Да, имам монографију о професору Радету Станковићу, то је свакако његова изведба.
 
Скоро исто колико је важно да тако значајне личности српске историје добију своје споменике, за мој укус је неприлично што се то ради у виду грубих комадешки тела набодених на ликовно сиромашна, кутијаста постоља неуклопљена у околину.

Да ли је Србија толико сирота да за овако важне личности не може да одвоји још коју десетину кила метала за целу фигуру?
Или је реч о естетској и културној недостатности која се задовољава половичним решењима, тек да се отаља дуг ... и уграби прилика да се сликају актуелни поглавници пре него што им истекне време.

Шетајући се Калемегданом недавно, нисам могао да не замишљам целе фигуре уместо успелих попрсја - објавио сам слике таква два горе (испод слике Роксандићевог "Рибара").
 
Саша":2n9gxkzu je napisao(la):
Скоро исто колико је важно да тако значајне личности српске историје добију своје споменике, за мој укус је неприлично што се то ради у виду грубих комадешки тела набодених на ликовно сиромашна, оштро-правоугаона постоља.

Да ли је Србија толико сирота да за овако важне личности не може да одвоји још коју десетину кила метала за целу фигуру?
Или је реч о естетској и културној недостатности која се задовољава половичним решењима, тек да се отаља дуг ... и уграби прилика да се сликају актуелни поглавници пре него што им истекне време.

Шетајући се Калемегданом недавно, нисам могао да не замишљам целе фигуре уместо успелих попрсја - објавио сам слике таква два горе (испод слике Роксандићевог "Рибара").
Не знам да ли већ писах раније: кад је уређен Калемегдан као парк, водиле су се расправе да ли је уопште примерено да се по парку постављају споменици, или ту треба стављати само украсне скулптуре, а споменике на "логичним" местима везаним за те личности или догађаје. Ипак, превагнула је "струја" да се Калемегдан претвори у "споменичарски парк", и тако почеше "ницати" биста за бистом, па споменик Карађорђу, итд... На таквим површинама за велике споменике како је познато, нема пуно места, сем оних где су већ и постављени ови које знамо...

А иначе изливање у бронзи заиста доста кошта... Сад је још теже наћи новац, али и раније је све то са споменицима код нас, како знамо ишло доста "килаво"...

Одлична је и у томе смислу ова монографија др Владимира Т. Јокановића - где пише и о својим перипетијама у вези с изливањем и постављањем многих од споменика које је начинио... Он их направи у гипсу, или порцелану (порцелан ваљда као максилофацијалом хирургу му је лако доступан), понуди их и без накнаде некој установи или градским властима, али они се баш и не претржу да пронађу средства за изливање у бронзи. Срећом, има и доста позитивних примера, али, каже да још увек многе урађене бисте чекају светлост дана у његовом подруму...
 
... наставак:

Сатница обележавања 100 година од последње одбране Београда, у недељу, 4. октобра:
-14:00 часова - окупљање крај споменика браниоцима Београда, на обали Дунава, крај спортског центра "Милан Гале Мушкатировић"
-положићемо цвеће, окупљенима ће се обратити историчар Петар Ристановић и потом ћемо прошетати до костурнице браниоца Београда испод Јакшићеве куле на Калемегдану и цркве Ружице, где ћемо запалити свеће и одати помен палим херојима
-15:30 - одлазимо на паркинг испред павиљона Цвијета Зузорић где нас чека аутобус. Одлазак до Новог Гробља, до главне Кострунице бранилаца Београда. Обилазак крипте, паљење свећа, обраћање историчара, обилазак гроба мајора Драгутина Гавриловића.
Крипта костурнице је увек закључана и само ретки су имали прилику да виде њену унутрашњост. Биће ово ретка прилика да је обиђете и уједно да одамо почаст нашим херојским прецима.

са:
https://www.facebook.com/100-%D0%B3%D0% ... /timeline/
 
Звездарка.. :kk: :sesir:



Него ево једног од идиотизама почињен од отпадника на простору Јужне Србије :wink: ,

у порти Храма Славе
(који је за разлику од многих имао срећу да не буде срушен, већ "само" нагрђен) постављено је ово..

98large-5.jpg


:bash:
 
Неколико фотографија од данас. Пошто ове споменике везане за одбрану Београда 1915. који се налазе напољу већ сви знамо, ево пар фотки из унутрашњости Костурнице на Новом гробљу:
12106808_10207877602082319_2539192440754734157_n.jpg


12039513_10207877602922340_2134148413187580232_n.jpg


12109185_10207877602562331_4278970812658785448_n.jpg


12109108_10207877604082369_8048841376788622744_n.jpg


12144747_10207877603922365_8884806288703619237_n.jpg


12144647_10207877604242373_5955998579359436332_n.jpg
 
Постављена табла да се не би помислило - о какав монументалан улаз има овај СЦ "Новак Ђоковић".. :roll:
 
Vrh