Šta je novo?

Spomenici

Да не заборавим, апропо грбова, Ацовић у својој књизи пише да је грб најчешће приказиван према еталону, али да је постојала "извесна уметничка слобода" која је "углавном благотворно јачала хералдички укус".
 
ZvezdarkaVracaric":siw6kte5 je napisao(la):
Саша":siw6kte5 je napisao(la):
... Да ли је Србија толико сирота да за овако важне личности не може да одвоји још коју десетину кила метала за целу фигуру? ... Или је реч о естетској и културној недостатности која се задовољава половичним решењима, тек да се отаља дуг ...
А иначе изливање у бронзи заиста доста кошта ... Сад је још теже наћи новац, али и раније је све то са споменицима код нас, како знамо ишло доста "килаво"...

За значајне личности српске науке, културе, уметности, историје и политике увек је било тешко наћи новац. Од како је створена Југославија и Србијом владају Југословени.
Исто толико колико је лако било наћи стотине пута веће суме за фудбалске и друге клубове, за националне пензије за певаљке, за бахато богато финансирање изборних кампања политичких странака, за пропала фабричка чеда економских игнораната, за (на пример) недовршени хотел на Црном врху, за куповање опреме за тунеле и мостове по два пута јер се остави на изволте лоповима ...

Моја груба процена је да је само за велика подземна противатомска склоништа и аеродроме (за Тита и руководство) потрошено преко 20 милијарди ондашњих долара ... Кад падну атомске бомбе и све униште, ваљда, да се њих неколико десетина руководилаца спасе и после шест месеци изнад радијацијом спржене земље безбедно извуку и оду у, рецимо, Јужну Америку.
 
Споменик браниоцима Београда 1912. - 1918. године, Ново гробље. Подигнут од добровољних прилога:

dsc07997.jpg

dsc07979.jpg

dsc07981.jpg

dsc07909.jpg


После Другог светског рата су на лепој зеленој површини око споменика сахрањивани комунистички народни хероји, тако да је споменик данас окован њиховим пирамидама.
dsc07907.jpg


У непосредној близини споменика бронзана глава натакнута на ружан, кутијасти постамент - гроб Александра Ранковића:

dsc07914.jpg


У првом плану на слици пирамида-гроб Слободана Пенезића Крцуна:

dsc07905.jpg


Више фотографија: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=722430621223707&set=pcb.722432091223560&type=3&theater


Новости: "Спомен костурницу у којој лежи 5.000 хероја нико не обилази" (Б. Субашић, 12. јануара 2014.г.):

http://www.novosti.rs/вести/насловн...j-lezi-5000-heroja-decenijama-niko-ne-obilazi
 
Ново гробље, спомен-плоча првом власнику аутомобила у Србији:

20151004172827.jpg


..................

20151004174354.jpg
20151004174813.jpg

20151004175320.jpg
20151004174900.jpg

20151004175228.jpg
20151004175132.jpg


20151004171657.jpg

20151004172532.jpg

20151004173003.jpg


................................

Лева обала Саве код Старог сајмишта, Споменик жртвама истоименог логора:

20150912124835.jpg
 
Саша":8jytk0rd je napisao(la):
Ново гробље, спомен-плоча првом власнику аутомобила у Србији:

20151004172827.jpg


..................
Па зар није Божа Ристић (банкар и трговац) био први власник аутомобила у Србији, који је 1903. године у Бечу купио Незелдорф Президент (Nesseldorf Prezident) !
 
direktor":3ftwp586 je napisao(la):
Да л' си проверио остаде ли исти у слушаоници, ил' су овај изнели?

Нисам још стигла да га из близа осмотрим и снимим, али, морам рећи: из буса гледано, место где је постављен, уз улазне степенице Правног, не делује примерено за споменик. Поготово, док остане тако "неупарен" - можда би мало боље изгледало ако би с друге стране био постављен још један...

И, превелико постоље за овако малу бисту, што је овде већ виђена пракса...
 
Bice uparen zaboravih koga su najavili sa druge strane .
Probao sam ali anfi je bio zakljucan pogledacu sutra
Zvezdarka u vojvode stepe ispred onog jednog velikog solitera sa desne strane gledano ka trosarini na zelenoj povrsini postoji jedna bista znas li ko je
 
Да, др Ненад Парента, НХ.
Забележила сам га у априлу о. г, на чему још једном хвала уваженим колегама с овога форума који су ми на њега указали, иначе га није било ни на једном званичном списку.

p1310733-800x600.jpg


Стога, још увек не знам име аутора, нити кад је постављен...

(Иначе, Ненад Парента је ујак Драгоша Калајића)...
 
Месна заједница је некада носила његово име. Сада се зове мз Чиновничка колонија иако захвата шири простор.

Хех, ко би рекао..
 
Gospodine Saša, nedavno sam počeo da skupljam fotografije tabli u Beogradu koje govore o mestima na kojima su naši velikani živeli. Danas sam nažalost video da je i tabla o Skendeu Kulenoviću ukradena. Da li imate išta protiv da iskorstim fotografiju koju ste Vi ovde već postavljali i pistavim je u galeriju na svom fb nalogu?
 
Gdje je bila tabla o skenderu kulenovicu da li je prijavljeno nadleznima da tabla fali .
 
Dišo, na početku Vlajkovićeve. Izgleda da niko nije prijavio. Ovo je već 4. ukradena tabla iz inicijative "Vratimo dug piscima".
 
Вожд":2aoufttl je napisao(la):
Месна заједница је некада носила његово име. Сада се зове мз Чиновничка колонија иако захвата шири простор.

Хех, ко би рекао..
Ту је пре рата и била Чиновничка колонија...
 
Zaza Bg":3f70x916 je napisao(la):
Gospodine Saša, nedavno sam počeo da skupljam fotografije tabli u Beogradu koje govore o mestima na kojima su naši velikani živeli. Danas sam nažalost video da je i tabla o Skendeu Kulenoviću ukradena. Da li imate išta protiv da iskorstim fotografiju koju ste Vi ovde već postavljali i pistavim je u galeriju na svom fb nalogu?
Може ли се знати адреса Вашега налога, радо бисмо погледали галерију?
Скупљате ли фотографије спомен плоча, или их фотографишете сами?
 
Zaza Bg":2tonmfjk je napisao(la):
Gospodine Saša, nedavno sam počeo da skupljam fotografije tabli u Beogradu koje govore o mestima na kojima su naši velikani živeli. Danas sam nažalost video da je i tabla o Skendeu Kulenoviću ukradena. Da li imate išta protiv da iskorstim fotografiju koju ste Vi ovde već postavljali i pistavim je u galeriju na svom fb nalogu?

Послужите се.

С тим што, не могу да одолим да то не додам, увек се двоумим када треба да учествујем у нечему што, с једне стране, по могућем доприносу култури јесте хвале вредно, али, с друге стране, није на српском језику онако како га ја видим као стандардни српски - у ћирилици, па је с мог становишта истовремено штетно по исту ту културу.

.....................................

Плоча на згради Политике:

20150926163632.jpg


Плоча на Андрићевом венцу:

20150927101020.jpg

20150927101011.jpg

20150927100953.jpg

20150927101110.jpg
 
ZvezdarkaVracaric":1fxexvji je napisao(la):
Вожд":1fxexvji je napisao(la):
Месна заједница је некада носила његово име. Сада се зове мз Чиновничка колонија иако захвата шири простор.

Хех, ко би рекао..
Ту је пре рата и била Чиновничка колонија...

Оно што сам хтео апострофирати јесте чињеница да данашња месна заједница Чиновничка колонија захвата већу површину од старог, предратног насеља Чиновничка колонија (http://www.politika.rs/rubrike/Kulturni ... 14.lt.html).
 
Zvezdarka pravni fakultet je trenutno u blokadi anfi slobodan jovanovic je zakljucan prvom prilikom kad bude moguce fotografisacu
 
Ma nije problem imamo mi fotku vec mislimo da su je postavili ispred faksa poenta je da li je i dalje u anfiteatru
 
Нисам сигуран да је била фотка са откривања.

Мислиш - у аМфитеатру - .
 
Hvala Vam Saša.

Trenutno, zbog selidbe, sam prinuđen da koristim samo mobilni (i to u retkim situacijama). Mada se ne slažem 100% sa Vašom konstatacijom, kada sam na kompjuteru, preferiram (naročito u zadnje vreme) sve više ćirilicu.

Još jednom, hvala Vam na odobrenju i svako dobro! :)
 
Vrh