Šta je novo?

Spomenici

Somi303":1toggulz je napisao(la):
8fb1b4322e801fdcc76f989d5f406d48.jpg

У сред кукуруза у Камедолу.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока


imgphp.gif


У част Битке у Камендолу 1944... :bash:
 
relja je napisao(la):
Za Zvezdarku:

kalemegdangeografskiins.jpg


Зар једна овако лепа ограда изнад рова, иако сасвим једноставна, не би могла да се врати уместо постојећих које изгледају како изгледају.
 
И ова зграда...морам да признам да не познајем уопште њену историју, а која изгледа као дворац могла би да се обнови...у прилично је лошем стању..
 
milanobelgrade":1pssp7uq je napisao(la):
И ова зграда...морам да признам да не познајем уопште њену историју, а која изгледа као дворац могла би да се обнови...у прилично је лошем стању..

Vojni muzej, zgrada između dva rata sagrađena za Vojnogeografski institut.
pričali smo o kuli na temi o Kalemegdanu
viewtopic.php?p=342986#p342986
... pa dalje...
 
"Најзначајнији објекат подигнут у Београду према
нацрту Николаја Васиљева свакако је Војногеографски
институт – саграђен у раздобљу од јуна 1924. до 1926,
после његовог одласка за САД – чија се силуета складно уклопила у затечени историјски контекст Калемегданске тврђаве.
39
(сл. 10) Примењујући романтичарске
облике европског градитељског наслеђа, он је у стилу,
који је наговестио у неким својим претходним радовима у естонској престоници Талину, успешно оживео
дух архитектуре средњовековних замкова и утврђења. Ангажовање Николаја Васиљева као пројектанта
при Министарству војске Краљевине СХС дало му је
повода да у једном упитнику за пријем на рад (
Tunnel
Authority, NYC) наведе да је заузимао дужност главног
архитекте Министарства војног.

Објекат Војногеографског института је претрпео
знатна оштећења у Другом светском рату, па је 1950.
године одлучено да се изради пројекат за нови објекат
у Улици Мије Ковачевића, у који је Институт пресељен
1956. Тада је почела адаптација испражњене старе зграде за нову намену – Војни музеј.
41
Радови су били врло
обимни, јер је постојећим просторијама требало дати
нову функцију.
42
Том приликом је порушена и специјално опремљена опсерваторија, подигнута у периоду
1932–1934, на кули Војногеографског института.
43
Радови су трајали до 1961, када је, коначно, усељен Војни музеј."


СТВАРАЛАШТВО АРХИТЕКТЕ НИКОЛАЈА ВАСИЉЕВИЧА ВАСИЉЕВА
И ЊЕГОВ БЕОГРАДСКИ ОПУС (МАЈ 1921 – ФЕБРУАР 1923)

http://beogradskonasledje.rs/wp-content ... prosen.pdf
 
Ukrali četiri skulpture u obliku goluba sa fontane "Buđenje"
Blic | 31. 08. 2015. - 17:23h | Komentara: 1

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su M.M (1982) zbog sumnje da je sa još jednom osobom za kojom se još traga izvršio krivično delo krađe na štetu JKP "Beogradska tvrđava".



Sumnja se da su oni, u noći između 2. i 3. avgusta sa fontane "Buđenje" kod paviljona "Cvijeta Zuzorić" ukrali četiri skulpture u obliku golubova.
Skulpture su pronađene danas, prilikom pretresa neregistrovanih otpada sekundarnih sirovina.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/587056 ... e-Budjenje

Коначно нешто да ураде питам се да ли ће затворити те дивље отпаде и похапсити багру
 
Grboznalci treba malo strucno vjestacenje
Opstina ce da onavlja spomenik ujedinjenju u tv gradskom parku
Posto su ga oslobodioci 1945 malo obrijali
Danasnji izgled
PAARK.jpg

http://radiotivat.com/index.php/kultura/15721-uspomene-u-krosnjama-parka.html
Nekadasnji
f43a196309df996feb4d934a1c212845.jpg

http://www.vijesti.me/vijesti/izloz...ski-i-istorijski-dragulj-829057/galerija?p=14
To je jedina poznata fotka
Grb na fotki je grb kraljvine yu cemu neobican polozaj krila da nije mornaricka verzija ili stilizacja slobodna

Ako moze malo detalja oko grba da ko zna da bi se to uradilo kako treba
Hvala unapred da se jednom spomeniku vrati stari sjaj Posto nije spomenik u bg Igore vidi treba li prebaciti u temu o cg
 
Слободна интерпретација. Модернистичка стилизација грба.
 
Bronzani golubovi sa Kalemegdana pronađeni neoštećeni
Tanjug | 02. septembar 2015. 21:34 | Komentara: 0

Bronzani golubovi sa fontane ispred paviljona "Cvijeta Zuzorić", koji su ukradeni u noći između 2. i 3. avgusta, pronađeni su neoštećeni na nelegalnom otpadu sekundarnih sirovina

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... neosteceni
 
Вожд":396xdvpj je napisao(la):
Слободна интерпретација. Модернистичка стилизација грба.

Kao oнај грб који сви називају "грбом Недићеве Србије" који води порекло са новчанице из доба Краљевине Југославије коју је графички осликао отац Ђорђа Андрејевића Куна, Вељко, који је био графичар и гравер.
 
Миливоје Моћа Стојковић
Локални народни херој НОБ-а из Умчара по коме се назива и основна школа у том месту, као и Дом здравља Гроцка.

2vshqah.jpg
 
Ima li igde nekih spomenika inspirisani starom srpskom mitologijom ?
uzgred receno koja ne zaostaje za ostalim koje se forsiraju
 
boca-ica":2wg57wz1 je napisao(la):
Ima li igde nekih spomenika inspirisani starom srpskom mitologijom ?
uzgred receno koja ne zaostaje za ostalim koje se forsiraju


34021_bgd17-ostecena-bista-kosancicev-venac_orig.jpg
 
А, ја помислих на неопаганизам.. :roll:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BaP1wDvkA6E[/youtube]
ARKONA - Slavsia, Rus
 
He he ... sta ce nam njihova imamo mi nasu Baba Jagu :)
eto kroz price za decu ocuvano je ime jedongo od mnogijh nasih mitoloskih bica

Na žalost vecina umetnika prikaz svoja dela zapocinju iz Grčke, Rimske Egipastske i sl tacke
svako ko je ovde prolazo ostavljavao svoje tragove kojih ima toliko da su gotovo izbrisali nase
te se ponadah da je bar neki spomenik uradjen po uzoru nase mitologije a ne tudje
tako da je
Reljin odovor vrlo adekvatan kako za nase umetnike, tako i sve nas ... :(
 
Вожд":1og84hu9 je napisao(la):
Otkrivena bista Vojislava Subotića, prvog srpskog psihijatra
Tanjug | 08. 09. 2015. - 17:24h | Foto: Andrej Isaković | Komentara: 0

Spomen-bista prvog srpskog psihijatra, Vojislava Subotića Mladjeg, otkrivena je danas u parku ispred Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević".

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/589163 ... psihijatra


Не нарочито далеко од већ постојеће..

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%B8%D1%9B
Ја присуствовала, само не стигох раније да поставим фотосе.

img1630-1024x768.jpg


img1639-1024x768.jpg


img1649-1024x768.jpg


img1662-800x600.jpg


Већ постојећа је биста Војислава Суботића Старијег... (онога с презименом заправо Субботић, 2 "б"). Нису у роду.

То су, дакле, две различите личности, два лекара, с истим именом...
 
boca-ica":mw349znn je napisao(la):
He he ... sta ce nam njihova imamo mi nasu Baba Jagu :)
eto kroz price za decu ocuvano je ime jedongo od mnogijh nasih mitoloskih bica

Na žalost vecina umetnika prikaz svoja dela zapocinju iz Grčke, Rimske Egipastske i sl tacke
svako ko je ovde prolazo ostavljavao svoje tragove kojih ima toliko da su gotovo izbrisali nase
te se ponadah da je bar neki spomenik uradjen po uzoru nase mitologije a ne tudje
tako da je
Reljin odovor vrlo adekvatan kako za nase umetnike, tako i sve nas ... :(



Баба Яга..
.jpg

:p



Ми баштинимо и словенску митологију и Хришћанство, који се међусобно прожимају тако да их је тешко разграничити..
 
Нема на чему, уважени колега Вожде, човек се учи док је жив... :)

А ја сам, иначе, фасцинирана делом др Владимира Т. Јокановића... (Господин у белом оделу)... Тек сад почињем полако да спознајем тај значај... Човек је урадио преко 100 споменика - биста разним, махом нашим заслужним личностима, из свих могућих сфера живота, не само лекарима... Многе су постављене, широм БГД и Србије, а многе још увек стоје код њега у атељеу... Осим што је максилофацијални хирург (у пензији) и вајар, он је и писац... Јуче ми је поклонио примерак монографије поводом његових 75 год. живота и пола века рада, где су фотографије свих биста које је урадио до 2011. с пригодним текстовима.
 
Вожд":g97a82db je napisao(la):
Ми баштинимо и словенску митологију и Хришћанство, који се међусобно прожимају тако да их је тешко разграничити..

од свих словенских народа, Срби су највише остали привржени старој вери. тако да је, по мени, Србину је свеједно да ли каже да је православац или старо верник (крените од наших обичаја до светаца)
 
Поштована Звездарка,
најлепше захваљујем на информацијама које сте поделили са нама. :sesir:

Што се тиче моје грешке, најсмешније је то што сам већ читао о двојици заслужних људи који су добили бисте, врло могуће из вашег пера, н'о брзина.. :)
 
Vrh