Šta je novo?

Spomenici

За Рељу:

Позната ми је прича тог спомениа али то не мења чињеницу да је избором локације и њеним "чишћењем" како би се подигао споменик добио и ту нечовечну компоненту и симболику. То је ствар умоболности комуниста који су на овај начин успели да увреде чак и хероја из сопствених редова којем су подигли споменик управо из те намере да сатру српско војно гробље из првог светског рата.
 
Šta je očišćeno? Nije bilo groblje, negde si pogrešno čuo ili pročitao.
 
Било је. Лично је човек задужен за одржавање споменика у Ваљеву реко да је било гробље и то у једном РТС документарцу. А притом, дотични је "старијег кова", заклети титоиста.
 
Delija, hajde malo obrati pažnju šta pišeš: "lično je rekao čovek" a ne znaš mu ni ime, ni koji je dokumentarac u pitanju.
OK, verujem da si čuo da je neko to rekao na TV, i da je taj bio neki lokalni faktor u vreme SFRJ. To apsolutno ništa ne znači ništa, pogotovo ako je bio neki lokalni šefić.

Da li si znao da se u SFRJ decenijama mislilo da je Franjo Kluz, čuveni narodni heroj i jedan od prva dva partizanska pilota, sahranjen kod Omiša, tamo gde je i poginuo kada je sa Spitfajerom pao u Jadran? Da je spomenik pored tog zaliva proglašen za - grob? Neko je rekao da je tako, a ni taj nije znao.
A sve vreme je počivao u Beogradu, na savezničkom groblju, sahranjen kao RAFov pilot pod standardnim britanskim kamenim nadgrobnim spomenikom, ne pod petokrakom, već pod grbom RAFa i tekstom na engleskom, uklesan RAF-ov čin "Pilot Officer" (tj potporučnik po našem, dok mu je čin u partizanima bio - kapetan)? Grob mu uredno održava "Commonwealth War Graves Commission". Nisu ni znali kada je sahranjen. Pa se ćutalo kada se saznalo, naredili porodici da ćuti, pogotovo što su fabrike, škole, ulice i sl dobijale njegovo ime...
Slika:
http://www.pouke.org/forum/topic/33448- ... try1083613

I takođe, nije poginuo celi Radnički bataljon na Kadinjači (nezgodni svedoci na velikim proslavama), niti da je u Kragujevcu streljano čak 7 hiljada duša, ni da je KPJ ogranizovala demonstracije 27. marta...?

Uostalom, sa linka, koji nisi pročitao:


"
....
Ostoja Bobovac iz Valjeva | 07/07/2013 23:13

U testu se najverovatnije potkrala greska. Naime, groblje iz Prvog svetskog rata na kojem su sahranjeni tifusari, nalazi se nekih trista metara nize od spomenika Stevanu Filipovicu. Danas je tu romsko naselje Bair. Lokalne vlasti u Valjevu su 1923. godine, namerno tu naseljavale Rome u strahu da se mozda tifus ne ponovi. Tako pise u belesci sreskog nacelnika iz 17. avgusta 1923. godine. Njiva gde je danas spomenik pripadala do 1940. godine Slavku Radovanovicu iz sela Popare. On je 1940. godine umro i nije imao naslednika. Mislim da bi novinar trebao, pre nego sto nesto napise, malo da se potrudi i da proveri neke cinjenice. U valjevskom arhivu i u katastru, to je bar lako. Inace, moram da pohvalim Budu Novovica na odlicnom tekstu, u celini uzev!
Ostoja Bobovac iz Valjeva

....

Vladan Petrović | 08/07/2013 16:13

Moj deda je 1939 godine odtadašnjih vlasti dobio plac između Bobovčeve i Bairske ulice u Valjevu. Kopajući temelje pričao je, iskopavali su kosti vojnika koji su tu 1914 i 1915 sahranjeni. Imam nekoliko vojničkih oznaka koje su tom prilikom iskopane. Spomenik Stevanu Filipoviću je skoro 700m od moje kuće gore na brdu. Tako da gore gde je spomenik nije moglo da bude groblje. Gore su samo seoske njive koje se i danas obrađuju. A što se tiće rušenja, to je 90' godina radio Aca četnik ili Aleksandar Stefanović, a poznato je da on baš sa umom ne druži se najbolje. Valjevci su ponosni na to što imaju jedan takav monumentalni spomenik
....
"

Ne kažem da stručnjaci koji su trebali da znaju nisu poznavali činjenice, naravno da su znali, nego da su često na rukovodeća mesta postavljani nekompetentni ljudi koji posle u medijima pričaju gluposti. Kao i danas.
 
Delija":3hij5t8b je napisao(la):
Кад већ спомињеш Ваљево
Овај споменик је подигнут од стране хрватског комунисте и то на месту војног гробља из првог светског рата на ком су почивали српски хероји. Гробље је уништено а посмртни остатци српских ослободиоца бачени у неку заједничку масовну гробницу на вероватно необележеној локацији.
Имајући то у виду какву симболику има баш овакав споменик? Монументални комуниста тријумфално диже руке над српским страдалницима. Дакле, био би цивилизацијски искорак минирати овај споменик дивљаштву и нечовечности.

Кад се дође до појединачних случајева, ствари могу да постану веома осетљиве и тешке за одлучивање. Наведени споменик је вероватно добар пример за то.
Ја се не бих усудио да пресудим шта чинити, волео бих да то уради нека елита, стручни људи који се добро разумеју у све стране одређеног случаја. Да не би вечито понављали комесарске одлуке које су довеле до њега.

Ако бих баш морао, вероватно би се моја одлука заснивала на томе колико је могуће обновити оно што је било на месту споменика. Ако није, не видим сврху рушења, рађе бих поставио плочу, крст или нешто слично у близини што би упућивало на историју тог места. А, ако би то било могуће, споменик бих склонио другде, не бих га срушио.

Споменик бих оставио као спомен негативног сећања, подуку за нове нараштаје о примеру нецивилизованог и охолог дивљаштва. Тако би се, с том његовом реинтерпретацијом, извршила правда бар у некој мери.
 
Коментари поестилаца сајта нису никакв релевантан извор. Нисам ни ја али ми смо јелте на форуму где износимо своја мишљења и сазнања која може да вреднује ко како хоће.

Дакле, чак је и у овом индоктринираном друштву позната чињеница о комунистичком скрнављењу многих споменика и гробаља страдалих у великом рату. Такође је и државна комисија документовала, именом и презименом преко 60 000 жртава конунистичких стрељања по многим скривеним масовним гробницама. Ако су били способни за таква дела једно гробље мање-више није проблем.

И понављам, знам шта сам гледао. Емисија о споменицима је била прошле недеље на РТС-у. Солидна продукција и саговорници. Један од њих је био поменути "кустос" из Ваљева који је бранећи споменик онако уз пут, причајући о покушају минирања истог 90их споменуо да је ту било српско војно гробље и да су га комунисти почистили како би подигли овај споменик.
 
Komentarišeš, ali opet nisi pročitao komentare.
Da si pročitao, video bi da su ljudi u tim komentarima nudili jedni drugima informacije i saradnju, kako bi svi došli, do tačnih, ispravnih i konačnih informacija (ne na internetu) o spomeniku i groblju koje se nije nalazilo na tom mestu, nego dosta dalje, a ne da bi se uludo raspravljali.

A ja sam ti lepo opisao mehanizam proizvoljnosti i površnosti u radu raznih šefova postavljenih po partijskoj liniji.
 
Треба бити стручан да би скапирао да не треба уништавати споменике и гробља народа који си "ослободио" ? То приписујеш нестручности? Идеологије и политиканства није било?

Саша. слажем се. :kk:
 
Dobro, ti si sebe ubedio da groblje uništeno zbog spomenika. Ja sam pokušao da ti objasnim da nije, ali ako baš želiš da veruješ u nešto što nije istina, onda ja tu ne mogu ništa.
Ako ćeš da nastaviš da učestvuješ u širenju priče koja nije istinita, to je već druga stvar...
 
Delija ne bi ti pala krun s glave da nekad priznaš da si pogrešio.


Ja sam se lično zgrozio tvojim prvim postom o spomenikklu u valjevu.
 
astrodule":2rlesd9t je napisao(la):
Meni sadašnji spomenik ne bi toliko smetao, ali činjenica ko stoji iz njegovog podizanja totalno preovladava. Čak su i stihovi prikladni (mislim da je u pitanju Branko Miljković), ali trebalo bi ga srušiti.
Није у реду рушити ниједан споменик.

Доста је више тих површних дневнополитичких партијашких препуцавања!
 
Delija":2z22ly30 je napisao(la):
Кад већ спомињеш Ваљево

thumbnail.php


Овај споменик је подигнут од стране хрватског комунисте и то на месту војног гробља из првог светског рата на ком су почивали српски хероји. Гробље је уништено а посмртни остатци српских ослободиоца бачени у неку заједничку масовну гробницу на вероватно необележеној локацији.

Имајући то у виду какву симболику има баш овакав споменик? Монументални комуниста тријумфално диже руке над српским страдалницима. Дакле, био би цивилизацијски искорак минирати овај споменик дивљаштву и нечовечности.
Како и други рекоше, ја потврђујем: није на месту гробља из Првог светског рата, то је погрешна информација.

Охладите неки од вас мало с тим некритичким, површним антикомунизмом, без истинског познавања историјских чињеница!

Само дивљаци управо минирају и руше споменике.

Ти би, дакле, био исти као (нео)усташе у Хрватској, који порушише скоро све споменике.

И још дајеш себи право да се називаш неким српским родољубом...
 
П. С

Треба бити веома опрезан и не повести се олако за данајским даровима... лажног антикомунизма, и, самим тим, и лажног антитиоизма...

Пажљиво разлучити историјске чињенице, о истинском степену титоистичких злочина почињених у току освајања и утврђивања власти, од злонамерних претеривања...

Уосталом, Тито је покојни, ево, већ 35 година...

А ко је растурио Југославију, деценију потом, ко извршио агресију на Србију и окупирао је 1999?
 
Саша":2fdf1ar2 je napisao(la):
Споменик бих оставио као спомен негативног сећања, подуку за нове нараштаје о примеру нецивилизованог и охолог дивљаштва. Тако би се, с том његовом реинтерпретацијом, извршила правда бар у некој мери.

Sve i da je tako kao sto delija kaze a bice da verovatno nije po saznanjima relje i zvezdarke taj spomenik nije predstavljao to sto kazes vec secanje na hrabrost i antifasizam a ukoliko se u okolini zaista nalaze posmrtni ostatci i njih treba dostojno obeleziti ako nisu obelezeni u ono vreme kada su trebali ili mozda nisu posto ih nije ni bilo na tom mestu ili ih je bilo pa su uklonjeni zajedno sa obelezjem.
 
Ljudi, treba da budete svesni koliki su hrabrost, hladnokrvnost i uverenje potrebni jednom čoveku da posle dva meseca mučenja, pred pogubljenje, dok stoji ispod vešala sa omčom navučenom oko vrata, znajući da ga par sekundi - više nema, kraj, gotovo .... okružen naoružanim njuškama koje se cere i uživaju u "predstavi", podigne pesnice visko iznad glave i pred uplašenim narodom kliče kako se ne plaši smrti kako veruje u pobedu, za koju tada još uvek niko ni ne zna da li će se zaista i desiti.
Za Miloša Obilića ne znamo da li je zaista postojao i da li je izašao pred Murata i rasporio ga znajući da će i sam poginuti, ne znamo ni da li je Boško Jugović predvodio juriš sa barjakom u ruci, ali za ovoga čoveka znamo. Bilo bi strašno kada bi se ovaj spomenik sklonio u neku šupu zbog osvete za teror posle njegove junačke smrti.
 
Звездарка понашај се. Не приличи твојим годинама да ме тако вређаш па још и измишљаш (себе називам српским родољубом?! Где? Кад?)
MilisaV":3avfa5jl je napisao(la):
Delija ne bi ti pala krun s glave da nekad priznaš da si pogrešio.

Ja sam se lično zgrozio tvojim prvim postom o spomenikklu u valjevu.

Драге воље ћу признати да сам погрешио када ископам информацију из неког релевантног извора или од објективног историчара. (Питање је да ли ће ови који су ме напали смоћи снаге да ураде исто?) До тада ћу пре веровати човеку који чува споменик и документарцу у којем је то изречено него усменим предањима на овом и другим форумима. А знајући комуњарску праксу... За сада сам нашао пар новинских чланака и мање релевантних извора који потврђују моју причу.
 
Nije to daleko da poddjes i da se licno upoznas i ispricas sa ljudima ,a i da iskopas taj dokumentarac da i mi ostali vidmo
 
Pa valjda je antifasizam isto nesto cime treba da se ponosimo i cuvamo a nekako si olako izrekao ideju da bi spomenik trebalo srusiti zato sto je navodno tu vojno groblje iz prvog svetskog rata te da su ga oni pomerili zarad spomenika. Cak i da je tako kao sto kazes zar nije moguce razdvojiti tadasnji politicki i realni zivotni boracki i antifasisticki kontekst i sa sadasnjom vremenskom distancom ispraviti nepravdu ako postoji a ne rusiti i ono malo secanja slavne ali teske istorije kroz oba rata.
 
Аха, ево и неког ко би требао најбоље да зна шта се тамо налази

- Park na Vidraku od velikog je značaja za Valjevo, zbog njegove bogate istorije koja nije dovoljno istražena - kaže Radivoje Arsić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture. - Na tom prostoru nalazi se velika kosturnica srpskih vojnika izginulih u Kolubarskoj i Cerskoj bici i umrlih u epidemiji tifusa u Valjevu tokom Prvog svetskog rata. Takođe, na samom obodu spomen-parka je još jedna, neistražena kosturnica, koja datira iz dva svetska rata možda i ranije, a predstojeći radovi mogli bi tu nepoznanicu da razreše.

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.h ... ark-Vidrak

Након овог текста имате још један из новости где се само констатује да је испод споменика било и гробље и да су ту почивали српски војници из првог светског рата па претпостављам да су приликом радова то и открили а што се поклапа са изјавом човека који је говорио о споменику у поменутом документарцу који је снимљен 2014е или 2013 године.

Мислим да се радило о овом серијалу

Serijal „Zaboravljeni ratnici, spomenici i groblja“, Radio televizija Srbije

http://www.srbijapamti.rs/lat/category/ ... -5/page/2/

Дакле, неко јесте лагао. Да ли људи из завода за заштиту споменика, стручњаци из истог, новинари, аутори серијала или форумашки усмени предавачи остављам другима да процене.
 
Ok neka ocene upuceniji ali ostajem pri tome da spomenik ne treba rusiti.
 
Игоре, то сам рекао у афекту. Тај споменик, ако ништа друго није подигнут у част конунистичког фалсификата (каквих има чак и у Београду) већ некоме ко је заиста био херој и антифашиста. Снатрам да би га требало преместити на неку прикладнију локацију.

А што се антифашизма тиче, тек ће се видети ко је био антифашиста а ко превасходно револуционар у рушитељ затекнутог државног апарата и читавог друштва. На РТС2 је пробијен лед приказивањем одличног документарца у холивудској продукцији "Дража Михаиловић - Херој и казна" у ком највише говоре објективни страни историчари.
 
После 613. забележеног споменика ( управо овај овде:

img9189hdrs.jpg
- деспот Стефан Лазаревић, Црквине, камен - обележје о упокојењу )


и три и по године темељног истраживања ове тематике, ја (иначе из аутентичне грађанске и антититоистичке - када је то имало смисла бити, на прави начин, породице) немам намеру да се на било који начин упуштам у расправу с идеолошки острашћеним и заслепљеним особама које задрто тврде неке ствари на основу полупроверених новинских члнака и изјава на основу (такође идеолошки острашћеног, злонамерног, и/или површног) рекла-казала, а све изазваног од стране новокомпонованог србовања...

Уместо да нађемо макар најмањи заједнички садржалац слоге у борби за слободу, некима је, згледа, још увек прече да се идолошко-партијашки препуцавају, и истерују властите инате тамо где је то најмање потребно.
 
...

Извињавам се на оштријем тону...

Ни ја не желим да се свађам, најмање од свега, али ме каткад изнервирају неке ствари.

Желим свима више мудрости, пажње и стрпљења... И Љубави...

Нек нам је овај човек узор:

p1230398-640x480.jpg


Лаку ноћ свима!
 
На страну емоције, уколико нисте истраживали Видрак нисте ништа позванији за дискусију на ову тему од мене. А пре ћу веровати директору завода за заштиту споменика, стручњацима и некоме ко је истраживао ту локацију него неком форумашу.

Лаку ноћ
 
Ok fer odgovor u vezi afekta.

Posto nisam istorijski toliko dobro potkovan kao deo forumasa, odnos komunista prema nasledju koje su zatekli mogu uporediti sa onime sto bolje poznajem a to je arhitektura koja delom ima veze i sa spomenicima a gde se nisu bas proslavili ali nije da su bili jedini stim sto su bili najmasovniji u unazadjivanju dela arhitektonske zaostavstine i objekata.
 
Vrh