Šta je novo?

Spomenici

20150426150232.jpg


Izvinajvam se na netacnoj imvormacij tabla se nalazi u resavskoj ulici
 
Hvala na slici Dišo! :)

Inače, okačio si ovu sliku na jednoj od tema:

direktor":3d9vlvts je napisao(la):

E sad, ako me pamćenje ne vara, ova lokacija je pomenuta u vesti o postavljanju spomenika Isidori Sekulić?

Da li bi neko (Zvezdarka? :)) mogao to da potvrdi/opovrgne?
 
Tu je trebao po jednoj od prica biti M I Pupin po drugoj je trebao biti sa druge strane ulaza u ETF , zar isdora nije trebala biti na savskom vencu
 
Au, moja greška. Izvinjavam se.

Imaš pravo:

- Spomenik Mihajlu Pupinu biće podignut na sada neuređenoj zelenoj površini ispred zgrade „Lole” u Bulevaru kralja Aleksandra preko puta Univerzitetske biblioteke. Univerzitetska biblioteka je poklon „Karnegi fondacije” Srbiji upravo na osnovu zalaganja Mihajla Pupina, a prostor ispred zgrade „Lole” biće uređen kao mini park sa spomenikom u sredini – kaže Andrea Radulović.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/53...nu-bice-podignut-u-Bulevaru-kralja-Aleksandra
 
Inace parkic se nepriprema za spomenik vec se samo radi jos jedna staza i sredjuju klupe , jarboli ,travnjak
 
RTS
20150427122943.jpg

RTS izlozba u holu beogradski setac traje do 30.4.2015.
20150427122743.jpg

za izbor buduceg spomenika na nekoj od centralnih lokacija
20150427122915.jpg


20150427122852.jpg


20150427122849.jpg


20150427122846.jpg


20150427122841.jpg


20150427122837.jpg


20150427122829.jpg


20150427122824.jpg


20150427122754.jpg


20150427122806.jpg


20150427122813.jpg

i jedna stara kamera
20150427123002.jpg
 
Inicijativa: Majoru Dragutinu Gavriloviću spomen obeležje
Tanjug | 29. april 2015. 14:19 | Komentara: 6
U Beogradu je danas pokrenuta inicijativa da major Dragutin Gavrilović, jedan od komandata u odbrani Beograda 1915. dobije spomen obeležje

spomenik_620x0.jpg

BEOGRAD - U Beogradu je danas pokrenuta inicijativa da major Dragutin Gavrilović, jedan od komandata u odbrani Beograda 1915. dobije spomen obeležje.



Sporazum o pokretanju te incijative potpisali su predstavnici Pokreta socijalista, Saveza potomaka ratnika Srbije 1912-1920. i Udruženja sveslovenske pismenosti i zaštite ćiriličnog pisma.

Predsednik Gradskog odbora Pokreta socijalista Nebojša Petrović kaže da ta stranka uvažava, poštuje i neguje tradicije svih onih koji su bili spremni da daju ono najvrednije što imaju - svoj život za svoju državu.

"Major Gavrilović je jedan od sinonima spremnosti na takvu žrtvu i smatramo da je to ličnost koja zaslužuje da mu se na ovaj način Srbija oduži", rekao je on.

Petrović je podsetio da se ove godine obeležava sto godina čuvenog govora kojim se Gavrilović obratio saborcima prilikom odbrane Beograda.

Govor majora Gavrilovića braniocima srpske prestonice, 7. oktobra 1915. kada je njegov bataljon bio poslednja rezerva u odbrani Beograda ušao je u istoriju.

Potpisnici sporazuam su se obavezali i da će organizovati prikupljanje potpisa građana za podizanje spomen obeležja majoru Gavriloviću.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... n-obelezje
 
Pitanje za Zvezdarku sta misli o postavljenju spomenika ili nekih drugih obelezja dvojici vojskovodja (austrijski i ugarski) koji su imali velikog uticaja u bitkama na ovom prostoru. Princu Eugenu Savojskom i Janosu Hunjadiju-u narodu poznatijem kao Sibinjanin Janko.
 
Mislim da spomenike treba podizati prosvetarima i naucnicima, vojskovodja imamo dovoljno.
 
Принцу Еугену не. А Јанош Хуњади заправо већ има спомен обележје, на Београдској тврђави, поводом одбране Београда из 1456. године.

Како рекоше и колеге - ваљало би најпре да споменике добију неки заслужни Срби који их још немају, као ДИС, Бранко Ћопић, Сима Пандуровић, Милунка Савић, Ксенија Атанасијевић, Милена Павловић Барили... Милутин Миланковић, и Пупин, нешто боље од онога што већ имају...
 
Oce li ukljanjati plameni ili ovo znaci da dobija nadogradnju. Zar nemamo vec takav spomenik na savskom trgu
 
pošto plameni vezuju za miru marković moja pretpostavka je da će ga ukloniti.

i imamo takav spomenik na savskom trgu.
 
Meni sadašnji spomenik ne bi toliko smetao, ali činjenica ko stoji iz njegovog podizanja totalno preovladava. Čak su i stihovi prikladni (mislim da je u pitanju Branko Miljković), ali trebalo bi ga srušiti.
 
Рушењем споменика (сем, наравно, окупационих, а чак и неке од њих ваља сачувати), какви год да су, лишавамо садашње и будуће нараштаје могућности да уче из њих.
А, споменици првенствено томе служе.

Брисати сопствену историју, каква је да је, није много мудро.
 
Moram se sloziti sa Sasom, koliko god prezirao tadasnji rezim i miru markovic. U pitanju je ipak monumentalan spomenik sa jasnim znacenjem ukoliko politiku i animozitet iskjucimo iz price te bi ga trebalo sacuvati i staviti u funkciju.
 
Да, додам, баш због таквог, идеолошког приступа претходницима и прошлости, остали смо без споменика Карађорђу на Калемегдану, и мноштва других споменика, зграда, цркава, фабрика, установа ....

Значење именице "споменик" је да служи (с)помену, памћењу, а из њене основе је изведена и реч опомена.
 
U pravu ste, ali ipak mislim da je težina Mire preovladujuća kod ovog spomenika. Taj spomenik se nikada nije "primio" u narodu. Mislim da čak ni bivši JUL-ovci tu ne dolaze da nešto obeleže.
 
Pa koji se to spomenik pa primio u narodu a da nije kuca cveca i ako nije u pitanju klasican spomenik. I sta znaci primiti u narodu?
 
Био сам недавно у Ваљеву и прошетао се градским центром. Са задовољством сам у њему разгледао више споменика и пуком шетњом био у прилици да сазнам ко су битни људи поникли у том крају - како за сам град, тако и за нацију.
Они подигнути комунистима сведоче о том делу историје града, и захваљујући њима одмах сазнате и за то раздобље и његове вредности. И сазнате да је град довољно научио из историје и није их уклонио. То је корак напред у достизању (неписаних) цивилизацијских стандарда, баш у односу на те комунисте. Бити бољи од њих је изузетно важно.

Јер, није цивилизовано и трагично је сваких педесет година на споменицима замењивати круне и штитове - социјалистичким петокракама и буктињама; и обрнуто. Нецивилизовано је уништавати обележја претходних власти и владара.
Треба чувати онако како је. Јер, то смо ми, тај континуитет у менама.

Мени је драго што је у Београду опстало позориште с именом Југословенско драмско. И драго ми је што су опстали Титови споменици око Куће цвећа. И што су сачувани бројни споменици, неки од њих ликовно успели, на партизане, комунисте, револуцију. У томе смо на вишем цивилизацијском нивоу од Хрвата, на пример.

Чак ни Тито и његова разбојничка дружина нису уклонили све краљевске гробове из Србије током своје владавине (Црква св. Марка, Опленац). Али, нису хтели да чују за наставак грађења Храма св. Саве, на пример; то је био њихов домет.

Изненадио сам се када сам пре 14 година боравио више од једног месеца у Јашију, у Румунији: бројне цркве у граду и више манастира око њега су били очувани, иако су дуго били опустели за време Чаушескуа. Чињеница да су их сачували сведочи о континуитету бивше престонице, граду који има ботаничку башту још од пре Другог светског рата, свој универзитет, и хотел који је пројектовао Ајфел.

Време је да кренемо даље, ипак је ово Европа, а не талибански део Азије где се масовно убијају неверници и руше верски споменици који припадају светској баштини.

Дижимо нове споменике, старе оставимо на миру. И тако их имамо премало.
 
Кад већ спомињеш Ваљево

thumbnail.php


Овај споменик је подигнут од стране хрватског комунисте и то на месту војног гробља из првог светског рата на ком су почивали српски хероји. Гробље је уништено а посмртни остатци српских ослободиоца бачени у неку заједничку масовну гробницу на вероватно необележеној локацији.

Имајући то у виду какву симболику има баш овакав споменик? Монументални комуниста тријумфално диже руке над српским страдалницима. Дакле, био би цивилизацијски искорак минирати овај споменик дивљаштву и нечовечности.
 
Саша":9rfuxqsk je napisao(la):
Да, додам, баш због таквог, идеолошког приступа претходницима и прошлости, остали смо без споменика Карађорђу на Калемегдану, и мноштва других споменика, зграда, цркава, фабрика, установа ....

Значење именице "споменик" је да служи (с)помену, памћењу, а из њене основе је изведена и реч опомена.

Saša, spomenik Karađorđu na Kalemegdanu su srušili Autrougari za vreme okupacije u I svetkom ratu.
Taj spomenik je podignut za vreme vladavine potomaka tog istog Karađorđa, a posle I svetkog rata, takođe za vreme njihove vladavine, na istom mestu je podignut Spomenik zahvalnosti Francuskoj. Taj prvi spomenik Karađorđu je i u vreme njegovog postavljanja bio, da ne preteram, predmet podsmeha.


Spomenik na Ušću ne treba uklanjati, a i ne trebaju nam "duplikati" obeležja.
Taj "Mirin" spomenik, kako ga mnogi doživljavaju, pre zaslužuje novi stub, vitkiji i napravljen od nekog prigodnijeg materijala, prigodnijeg od ovog zdepastog betonskog, podignutog nakon bombardovanja.


Za Deliju:
Stjepan_Stevo_Filipovi%C4%87.jpg

Ova fotografija se nalazi i u Sedištu UN u Njujorku. I ne zove se "trijumf".

Da ne zagađujem, evo komentara na jedan članak iz Politike, a u vezi nekih od tvrdnji:
http://www.politika.rs/index.php?lid=lt ... mID=262990
 
Vrh