Šta je novo?

Spomenici

Zvezdarka svaka cast na trudu nadam se da ce biti i nekog sponzora da pomogne izdavanje knjige da li fotografisete skulputre koje se nalze na fasadama ili je pak to druga tematika recimo nikola spasic na jednoj od nejgovih zaduzbina , medaljoni na zgradi narodnog muzeja itd.
 
Звездарка.
Да ли постоји критеријум шта је споменик? Да не качимо нешто што то није.
 
На Ади Циганлији има више скулптура од дрвета, неке од њих су на бетонским постољима. Oве су поред зграде Управе АЦ:

image2939.jpg

image2940.jpg

image2941.jpg

image2945.jpg
 
rasho62":3tckvag8 je napisao(la):
Звездарка.
Да ли постоји критеријум шта је споменик? Да не качимо нешто што то није.
По критеријуму Завода за заштиту споменика ту спадају све скулптуре, од везаних за неку историјску личност/догађај, па све до потпуно апстрактних.

Слободно качите све то, јер је у сваком случају занимљиво, а, како видимо, интересантне су и спомен-плоче, као засебна категорија.

Ја сам, пак, иначе, решила да у будућу књигу уврстим пре свега споменике, дакле везано за историјске личности/догађаје али и од осталих скулптура све оне које су иоле асоцијативне, и симболичне, то јест које "на нешто личе" и остављају мање-више јасан утисак и доживљај и пре но се погледа у плочицу с натписом испод њих. Дакле, оне најапстрактније ћу изоставити.
 
"Рањеник", Матија Вуковић", код МСУ, Ушће

11115692_10206498465444765_6501677923040318787_n.jpg


(У међувремену сазнадох: његов је и онај, што га пре извесног времена постави Директор, а Саша назва "Страшно биће из мрачне шуме", :) а представља - Перуна. А по стилу бих рекла да је и онај на путу према Панчеву Вуковићев, само још нисам открила како се тај зове).

(Код МСУ је и његов "Рудар", на страни ка мосту, а иза Музеја је друга скулптура, другог аутора, такође "Рудар", коју је овде раније такође постављао Директор ).
 
Prefarbana "Dijana" u dvorištu FLU
S. P. | 10. april 2015. 21:44 | Komentara: 0
Oskrnavljena skulptura u dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti na Topčiderskom brdu, između vajarskog i slikarskog ateljea: Neko je ovo delo prefarbao zlatnim sprejom

bgd-dijana_620x0.jpg


U dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti na Topčiderskom brdu, između vajarskog i slikarskog ateljea, u četvrtak je osvanula "Dijana" prefarbana zlatnim sprejom. "Umetnica" čije je ovo delo smatrala je da treba i da se potpiše, pa je tako pored "dorađene" skulpture ostavila i svoje ime - Ivana Gluvakov.


Da li je studentkinja Gluvakov "gluva" za čuvanje i poštovanje značajnih umetničkih dela? Da li je bukvalno shvatila davnu Dišanovu poruku, koju je Jozef Bojs nadgradio tvrdnjom da sve što umetnik dotakne postaje umetničko delo, kao i da svako može da bude umetnik? Ili je samo htela da skrene pažnju na sebe? Svejedno, postupak je skandalozan.

Ova klasicistička kopija antičke skulpture samo je jedno od vajarskih dela iz dragocene kolekcije porodice Veljković za koju je pre Drugog svetskog rata u dvorištu njihove porodične kuće (na uglu Birčaninove i Kralja Milutina) izgrađen i poseban paviljon.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... oristu-FLU

:twisted: :bash: :bash:
 
ZvezdarkaVracaric":85ffdl1i je napisao(la):
"Рањеник", Матија Вуковић", код МСУ, Ушће
(У међувремену сазнадох: његов је и онај, што га пре извесног времена постави Директор, а Саша назва "Страшно биће из мрачне шуме", :) а представља - Перуна.

Онда одговара, с обзиром да је Перун бог громова и непогода. :)

Видех једно попрсје пре неколико дана у улици Војводе Степе на зеленој (ово би могло и под наводнике с обзиром на њено стање) површини испред/између она два највиша солитера с парне стране. Натпис на постољу је у латиници, нисам сликао јер ми се испунила меморија.
 
direktor":2cansn32 je napisao(la):
Prefarbana "Dijana" u dvorištu FLU
S. P. | 10. april 2015. 21:44 | Komentara: 0
Oskrnavljena skulptura u dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti na Topčiderskom brdu, između vajarskog i slikarskog ateljea: Neko je ovo delo prefarbao zlatnim sprejom

bgd-dijana_620x0.jpg


U dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti na Topčiderskom brdu, između vajarskog i slikarskog ateljea, u četvrtak je osvanula "Dijana" prefarbana zlatnim sprejom. "Umetnica" čije je ovo delo smatrala je da treba i da se potpiše, pa je tako pored "dorađene" skulpture ostavila i svoje ime - Ivana Gluvakov.


Da li je studentkinja Gluvakov "gluva" za čuvanje i poštovanje značajnih umetničkih dela? Da li je bukvalno shvatila davnu Dišanovu poruku, koju je Jozef Bojs nadgradio tvrdnjom da sve što umetnik dotakne postaje umetničko delo, kao i da svako može da bude umetnik? Ili je samo htela da skrene pažnju na sebe? Svejedno, postupak je skandalozan.

Ova klasicistička kopija antičke skulpture samo je jedno od vajarskih dela iz dragocene kolekcije porodice Veljković za koju je pre Drugog svetskog rata u dvorištu njihove porodične kuće (na uglu Birčaninove i Kralja Milutina) izgrađen i poseban paviljon.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... oristu-FLU

:twisted: :bash: :bash:


Ne znam da li ima dara za umetnost, ali ova gospođica sigurno može da zarađuje za život kao autolakirer.
Da ima reda u ovoj zemlji pa da joj se odlukom suda naloži da krpom i industrijskim alkoholom očisti boju, položila bi praksu iz najvažnijih veština tog zanata.
 
Da li ce inspekcija biti tako azurna kao u slucaju ug imamo plan da poentiram naravno da nece
 
У згради ЕДБ, још једна (мучена) варијанта Тесле, већ одавно познате по... хм... Дринке Радовановић.

11013395_10206530530126362_9067872998044581563_n.jpg


(Није било могућно фоткати унутра, чувар не дозвољава).
 
Dodjes sa nekim taj neko zamajva glupsona od cuvara drugi fotka
 
Hvala na slici Dišo. Bilo bi interesantno kada bi smo mogli negde da popišemo sve adrese (i imena umetnika) iz ove akcije Večernjih Novosti. Ja znam za samo nekoliko adresa. Da li neko zna na kojoj adresi se nalaze ove table za Slobodana Selenića, Vaska Popu i Ivan V. Lalića?
 
Pa trebale bi novosti da imaju spisak poslije postvljanja svake table isao je clanak u novstima ova je u dakovackoj cini mi se ispod djerma
 
Zaza Bg":9hhzyp84 je napisao(la):
Hvala na slici Dišo. Bilo bi interesantno kada bi smo mogli negde da popišemo sve adrese (i imena umetnika) iz ove akcije Večernjih Novosti. Ja znam za samo nekoliko adresa. Da li neko zna na kojoj adresi se nalaze ove table za Slobodana Selenića, Vaska Popu i Ivan V. Lalića?
"Новости" би требало да имају списак тих које су они иницирали постављање.
А и Завод, има обиман списак и за спомен плоче, само не знам колико су ажурни, мада би требало ионако да они први (сем фамозне Комисије...) такође имају евиденцију, с обзиром да учествују у одобравању за постављање нових, или макар су у току с тим...
 
Zvezdarka to je politikin magazin slikano je u prevozu preko ramena tako da bolje nemam , vjerovatno izdanje od nedjelje 19.04.2015. Mozda ce izbaciti politka na net
 
Prosao sam prije par dana pored te table mislim da je u gavrila princiap tuda negdje znam da nisam uslikao jer nisma imao memorije vise
 
Vrh