Šta je novo?

Spomenici

Na ovom spomeniku u tasu fali navodno dio figura koja je bila kad je postavljen postoji li fotka sa postavljanja spomenika
 
direktor":30lgh15m je napisao(la):
Na ovom spomeniku u tasu fali navodno dio figura koja je bila kad je postavljen postoji li fotka sa postavljanja spomenika


Ne navodno, nego je ukradena.
To je bila jedna figurica deteta, od bronze ili mesinga.

Iako sam pored ovog spomenika prolazio maltene svakog dana, nisam neki pouzdan izvor, ali milsim, i neka me neko ispravi ako grešim, da je tafigurica dva puta kradena, i da posle druge krađe nije više zamenjena. Prošlo je dosta vremena, ne sećam se.

Koliko neko mora da bude odsečen od okoline da uradi tako nešto...
 
Evo par spomenika sa leve obale:

Malo izvrljan...

sam0745.jpg


Onda ovaj pravi umetnicki:

sam0738.jpg


Iza njega:

sam0739.jpg


sam0740.jpg


Pored ovoga sam poslednje prosao i riknula mi je baterija pa sam uspeo da nadjem neciju sliku sa neta. Spomenik poginulim radnicima PKBa:

sam0746.jpg


I jos jedan spomenik iz par uglova:

sam0721.jpg


sam0722.jpg


sam0723.jpg
 
relja":15ueq8kj je napisao(la):
direktor":15ueq8kj je napisao(la):
Na ovom spomeniku u tasu fali navodno dio figura koja je bila kad je postavljen postoji li fotka sa postavljanja spomenika


Ne navodno, nego je ukradena.
To je bila jedna figurica deteta, od bronze ili mesinga.

Iako sam pored ovog spomenika prolazio maltene svakog dana, nisam neki pouzdan izvor, ali milsim, i neka me neko ispravi ako grešim, da je tafigurica dva puta kradena, i da posle druge krađe nije više zamenjena. Prošlo je dosta vremena, ne sećam se.

Koliko neko mora da bude odsečen od okoline da uradi tako nešto...
110811689628315670697732.jpg
 
nnikolic1986":2ub7c8hw je napisao(la):
Pored ovoga sam poslednje prosao i riknula mi je baterija pa sam uspeo da nadjem neciju sliku sa neta. Spomenik poginulim radnicima PKBa:

sam0746.jpg

Taj neko sam. :D

Pozdrav od komšije iz Koteža. ;)

PS: Velika pohvala za fotke oko Severne tangente.

edit: ko hoće da pročita tekst na spomeniku, evo uveličane verzije tog dela

 
На жалост, у Телеграфу је објављен неистинит чланак о споменику настрадалој свој деци од бомбардовања у Србији са бистом Милице Ракић. Речено је да је биста уклоњена како не би вређала неке наводне представнике "нато" криминалне групе и ткз. "европске заједнице".
Наравно невиђена небулоза и пљувачина од стране Телеграфа, а коме и зашто је то сад баш требало, видеће се. Интересантно је да је ову "вест" објавио само Телеграф. Послао сам им коментар да биста није уклоњена него украдена, али чисто сумњам да ће га објавити. Коментаром нисам желео да браним садашњу власт, нису ми нешто симпатични, поготове не претходна власт, али није у реду да се подмеће на овај нехуман начин.

SRBIJO, STIDIŠ LI SE? Uklonjena bista Milice Rakić koju su ubile NATO bombe! (FOTO)

- Sklonjena je da njen lik ne vređa predstavnike NATO i EU koji dolaze u posetu Srbiji - izjavio je Miličin otac Žarko Rakić povodom uklanjanja biste pre 15 godina

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/14 ... nt-1754263
 
Zvezdarka veliko hvala .Kompletan spomenik ima dublju poruku i vise smisla .Cini mi se da je tekst u dnu sponenika razlicit
 
Isti cigojneri koji su ukrali i spomenik decaka sa krcagom iz dobracine su po mojoj nekoj pretpostavci odvalili i spomenik detetu stradalom u NATO agresiji. Prodali su ga na zrenjaninskom putu , tamo upravo gde je i nadjena razlupana bista cukur cesme. Poenta da se to ne bi vise desavalo i da bi se stalo na put bakarnoj, bronzanoj ili bilo kakvoj mafiji koja to radi (sece kablove, krade sahte, odvaljuje spomenike, table, saobracajne znakove, delove javnih konstrukcija) je da se zabrani otkup sirovina na 5-10 godina.
 
SRAMOTA Ni 15 godina kasnije niko ne zna gde je bista Milice Rakić


Spomenik "Bili smo samo deca", posvećen mališanima ubijenim u NATO agresiji 1999. godine, neprimetno stoji u Tašmajdanskom parku. Bista Milice Rakić, koja je stajala u centru spomenika, ukradena je pre 15 godina i nikada nije vraćena.
589866_bili-smo-samo-decazoran-loncarevicbeograddi002950149_f.jpg

Spomenik "Bili smo samo deca", bez biste Milice Rakić

Spomenik tragično stradaloj deci podignut je 1999. godine. Spomenik je urađen kao crni leptir raširenih krila, dok se u njenom centru nalazila statua devojčice koja drži krpenu lutku u rukama.



Ta bista, koja je predstavljala trogodišnju Milicu Rakić, devojčicu koja je nastradala od gelera dok je sedela na noši, nepunih godinu dana kasnije je - nestala.



Dok su jedni spekulisali da je bista ukradena i prodata, drugi su pričali da je uklonjena kako ne bi "bola oči" posetiocima iz Amerike i NATO-a.



Danas, 16 godina od bombardovanja i 15 godina od kako je bista ukonjena, niko

iz zvaničnih službi ne zna gde je, ni da li će ikada biti zamenjena. Ostala su samo ogoljena crna krila leptira.



Od zvaničnih institucija pokušali smo da dobijemo odgovor na ta pitanja, a sve što smo uspeli je da ponovo vidimo kako zvanične službe odgovornost prebacuju jedni na druge.



Prvo smo pozvali opštinu Palilula na čijoj se teritoriji nalazi spomenik, ali, razumljivo, oni su nas uputili na Ministarstvo kulture koje je nadležno za postavljanje spomenika u Beogradu.



Međutim, u ovoj ustanovi rekli su nam da im pitanja pošaljemo na mejl uz napomenu da se time "ne bave oni", već da kontaktiramo Zavod za zaštitu spomenika.



U Zavodu nam je kratko rečeno da se obratimo JKP "Zelenilo Beograd".



U Zelenilu nam je objašnjeno da znaju za spomenik i da se on nalazi u parku koje ovo preduzeće održava, ali da brigu o spomenicima vode Zavod za zaštitu spomenika i Ministarstvo kulture.



Odgovor na poslata pitanja Ministarstvo kulture nam još nije dostavilo.

IZVOR BLIC
 
nnikolic1986":e68jojpw je napisao(la):
Evo par spomenika sa leve obale:

Malo izvrljan...

sam0745.jpg


Onda ovaj pravi umetnicki:

sam0738.jpg


Iza njega:

sam0739.jpg


sam0740.jpg


Pored ovoga sam poslednje prosao i riknula mi je baterija pa sam uspeo da nadjem neciju sliku sa neta. Spomenik poginulim radnicima PKBa:

sam0746.jpg


I jos jedan spomenik iz par uglova:

sam0721.jpg


sam0722.jpg


sam0723.jpg
Може ли неко да објасни како се долази до ових споменика?
Споменик Заги Маливук је у оквиру истоимене ОШ? Видим да је адреса Грге Андријановића. Но, на плану је најмање 4 улице с тим именом једна за другом, десно од Зрењанинског пута, паралелне, а код 3. се стиже до школе...
Мало збуњујуће...

А, где је одатле ПКБ? :?:
 
Те главе натакаране на проста постоља у слободном простору мени често остављају мучан утисак остатака искасапљених тела. Као споменик масакру, или обичај постављања главе непријатеља на коље у неким примитивним племенима.

Какав је то споменик - споменик делу човека? Његовој глави? Шта је с раменима, рукама, грудима ... ?


Цела попрсја у затвореном простору и на лепо изведеним постаментима су већ друга ствар.
 
ZvezdarkaVracaric":t74ks06o je napisao(la):
nnikolic1986":t74ks06o je napisao(la):
Evo par spomenika sa leve obale:

Malo izvrljan...

sam0745.jpg


Onda ovaj pravi umetnicki:

sam0738.jpg


Iza njega:

sam0739.jpg


sam0740.jpg


Pored ovoga sam poslednje prosao i riknula mi je baterija pa sam uspeo da nadjem neciju sliku sa neta. Spomenik poginulim radnicima PKBa:

sam0746.jpg


I jos jedan spomenik iz par uglova:

sam0721.jpg


sam0722.jpg


sam0723.jpg
Може ли неко да објасни како се долази до ових споменика?
Споменик Заги Маливук је у оквиру истоимене ОШ? Видим да је адреса Грге Андријановића. Но, на плану је најмање 4 улице с тим именом једна за другом, десно од Зрењанинског пута, паралелне, а код 3. се стиже до школе...
Мало збуњујуће...

А, где је одатле ПКБ? :?:

Do Zage ukoliko idete autobusom (101,104,105,106,43,95,ili 96) sidjete na trecoj stanici posle mosta i krenete nazad ka mostu, 50ak metara dalje kod veterinarske stanice i prvog semafora na koji naletite skrenete levo i posle nekih 200m je skola. Tu bilo koga da pitate znace da vas uputi. Ukoliko ste kolima skrenete na trecem semaforu posle mosta desno.

Ova poljoprivredna skola sa tetrapakom i traktorom se nalazi na Pancevackom putu i bolje da idete autobusom 108 od Bogoslovije i sidjete na prvoj stanici posle mosta na Pancevackom putu i prekoputa stanice se vidi skola. Mozete i autobusima koje sam predlozio za Zagu i isto silazite na prvoj stanici posle mosta i tu morate pored bankine da prosetate nekih 300m starim Pancevackim putem i bicete kod skole. Ukoliko ste kolima prvog semafora na pancevackom putu levo.

Ovaj poslednji spomenik, najveci i najlepsi, sa slika prakticno i nije u Beogradu, vec na granici sa Pancevom. Autobusom 108 do kraja i posle okretnice autobusa jos nekih 100 metara ka Pancevu. Kolima ako idete skrenete na stari put za Pancevo i malo pre mosta sa leve strane cete videti spomenik.

Spomenik poginulim radnicima nisam potpuno siguran posto nikada do tamo nisam isao busom ali mislim da ide autobus 106 koji krece sa Omladinskog stadiona. Kada skrene sa zrenjaninca desno sidjite tacno kod Glogonjskog rita, ne znam koja je to stanica po redu pa vidite sa vozacem (nije predaleko pa je sigurno prva ,druga ili max treca posle skretanja), nastavite nekih 200m i sa leve strane je spomenik. Kolima ako idete prodjete novu petlju i skrenete prvo bitnije skretanje desno. Kazem bitnije jer imate par manjih skretanja, za hotel.

P.S. Za OS Zaga vam predlazem, ali ne garantujem da to zaista i dalje stoji, da udjete u glavni hol ciji je ulaz odmah pored ovog spomenika koji sam uslikao, zato sto sam prilicno siguran da u holu postoji jos jedna, veca, bista. Video sam je samo jednom posto sam samo jednom isao na glasanje,a to mi je biracko mesto :) Unutra je sigurno bila bista koja mi deluje veca od ove, ali ipak nisam siguran posto nisam obracao paznju dal je to ipak bila samo ova uneta ili zaista postoji jos jedna.

Ako vam je lakse sa vodicem javite mi dan ranije. Samo sam u nedelju zauzet.


Edit: Evo nasao sam na sajtu njihove skole neki snimak i napravio screenshot te biste iznutra koja se vidi u jednom kadru. I dalje nisam siguran dal je to ista samo unutra posto im je ocajan snimak, al evo vam slika pa procenite.

untitled.png
 
Споменик псу – Пријатељство

У новобеоградском Блоку 28, у близини ОШ „Радоје Домановић”, на благом узвишењу између Булевара уметности и Улице шпанских бораца биће постављена бронзана скулптура младе вајарке Саре Николић
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
devojcica-i-pas----fr.gif

Први овакав споменик на просторима бивше СФРЈ (Фото Кинолошко друштво Нови Београд)

Бронзану скулптуру „Девојчица и пас – пријатељство” ускоро ће добити наша престоница. Комисија за споменике и називе тргова и улица, којом је председавала Јасмина Митровић Марић, једногласно је донела одлуку да се изради и постави такво обележје. Иницијативу за постављање вајарског дела које ће симболизовати љубав између човека и пса покренуло је Кинолошко друштво Нови Београд.

– „Девојчица и пас” биће постављени у новобеоградском Блоку 28, у близини ОШ „Радоје Домановић”, на благом узвишењу између Булевара уметности и Улице шпанских бораца. На том месту су пре четрдесетак година биле шупље вертикалне цеви на четири бетонска блока, „уметничке инсталације” које су пре тридесет година уништене. Сада на тој површини вире зарђале металне шипке. У близини су обданиште, школа и стамбена зграда. Средићемо тај простор, поставити скулптуру, осветлити је и обезбедити видео-надзором. Комисија је одобрила, само чекамо сагласност Скупштине града – каже Горан Шаренац, председник Кинолошког друштва Нови Београд.

Споменици псима нису реткост у европским градовима, али на подручју бивше Југославије не постоје. Први такав споменик ће добити Србија.

– У Загребу у подземном пролазу постоји рељеф посвећен псу. И у земљама Западне Европе такве скулптуре се могу видети. Некада је то само пас, а некада је у друштву писца, дечака, девојчице. Споменици псима углавном су посвећени неком догађају. Најчешће када су пси човеку спасили живот – додаје Шаренац.

Конкурс за идејно решење скулптуре „Девојчица и пас – пријатељство” био је по позиву. Жири је оцењивао оригиналност и ликовни квалитет, као и цену, рационалност и економичност израде. Ауторка одабраног решења је млада уметница Сара Николић, дипломирани вајар.

А. Бојовић
објављено: 26.03.2015.

Izvor: Politika
 
Bilo bi dobro da se osnuje posebno preduzece "Beogradski spomenici", u okviru Zavoda za zastitu spomenika ili kako god, koje bi iskljucivo vodilo racuna o odrzavanju spomenika i uredjenju njihove blize okoline, a gdja Neda da bude direktor firme :)
 
zexland":1gluydvf je napisao(la):
Bilo bi dobro da se osnuje posebno preduzece "Beogradski spomenici", u okviru Zavoda za zastitu spomenika ili kako god, koje bi iskljucivo vodilo racuna o odrzavanju spomenika i uredjenju njihove blize okoline, a gdja Neda da bude direktor firme :)

Ako političari čuju za ovu ideju, biće realizovana ekspresno.
 
zexland":5pklycnp je napisao(la):
Bilo bi dobro da se osnuje posebno preduzece "Beogradski spomenici", u okviru Zavoda za zastitu spomenika ili kako god, koje bi iskljucivo vodilo racuna o odrzavanju spomenika i uredjenju njihove blize okoline, a gdja Neda da bude direktor firme :)
Хвала. :)

Али, нисам ја за "директоровање", вођење, организовање...
Више ми лежи управо сам овакав рад, фотографисање, "шпартање" на терен", истраживање података, записивање...
За то имам могућности и способности, док на жалост, за одржавање споменика и уређењу околине, немам...
 
nnikolic1986":1l0jcsgd je napisao(la):
Do Zage ukoliko idete autobusom (101,104,105,106,43,95,ili 96) sidjete na trecoj stanici posle mosta i krenete nazad ka mostu, 50ak metara dalje kod veterinarske stanice i prvog semafora na koji naletite skrenete levo i posle nekih 200m je skola. Tu bilo koga da pitate znace da vas uputi. Ukoliko ste kolima skrenete na trecem semaforu posle mosta desno.

Ova poljoprivredna skola sa tetrapakom i traktorom se nalazi na Pancevackom putu i bolje da idete autobusom 108 od Bogoslovije i sidjete na prvoj stanici posle mosta na Pancevackom putu i prekoputa stanice se vidi skola. Mozete i autobusima koje sam predlozio za Zagu i isto silazite na prvoj stanici posle mosta i tu morate pored bankine da prosetate nekih 300m starim Pancevackim putem i bicete kod skole. Ukoliko ste kolima prvog semafora na pancevackom putu levo.

Ovaj poslednji spomenik, najveci i najlepsi, sa slika prakticno i nije u Beogradu, vec na granici sa Pancevom. Autobusom 108 do kraja i posle okretnice autobusa jos nekih 100 metara ka Pancevu. Kolima ako idete skrenete na stari put za Pancevo i malo pre mosta sa leve strane cete videti spomenik.

Spomenik poginulim radnicima nisam potpuno siguran posto nikada do tamo nisam isao busom ali mislim da ide autobus 106 koji krece sa Omladinskog stadiona. Kada skrene sa zrenjaninca desno sidjite tacno kod Glogonjskog rita, ne znam koja je to stanica po redu pa vidite sa vozacem (nije predaleko pa je sigurno prva ,druga ili max treca posle skretanja), nastavite nekih 200m i sa leve strane je spomenik. Kolima ako idete prodjete novu petlju i skrenete prvo bitnije skretanje desno. Kazem bitnije jer imate par manjih skretanja, za hotel.

P.S. Za OS Zaga vam predlazem, ali ne garantujem da to zaista i dalje stoji, da udjete u glavni hol ciji je ulaz odmah pored ovog spomenika koji sam uslikao, zato sto sam prilicno siguran da u holu postoji jos jedna, veca, bista. Video sam je samo jednom posto sam samo jednom isao na glasanje,a to mi je biracko mesto :) Unutra je sigurno bila bista koja mi deluje veca od ove, ali ipak nisam siguran posto nisam obracao paznju dal je to ipak bila samo ova uneta ili zaista postoji jos jedna.

Ako vam je lakse sa vodicem javite mi dan ranije. Samo sam u nedelju zauzet.


Edit: Evo nasao sam na sajtu njihove skole neki snimak i napravio screenshot te biste iznutra koja se vidi u jednom kadru. I dalje nisam siguran dal je to ista samo unutra posto im je ocajan snimak, al evo vam slika pa procenite.

untitled.png
Хвала Вам најлепше на свим информацијама.
Обилазак ових крајева планирала сам била за овај викенд, али се "у ходу" план променио, па смо јуче ишли у обилазак Дворског комплекса (где пронађох нових 10 споменика), а данас је лошије време.

Надам се да ћу се ускоро организовати и за обилазак ових споменика с леве обале Дунава... Сем наведених, пронашла сам још неке...

Иначе, све вас колеге овде с форума поменућу, са захвалношћу на помоћи, на почетку књиге, којом се тренутно бавим... Она ће, за разлику од филмског вида, с 365 споменика, како се сад показује, с обзиром на још "маркиране", садржати, божездравља, и читавих 600. Тренутно сам, с овим јуче, и уз разна нова интересантна открића у протеклих око 2 месеца, стигла до 536 споменика.
 
Pored ovih koje sam uslikao, znam za samo jos tri sa leve obale ali ne mogu da nadjem slike na netu... Uglavnom znam da pored crkve u Kotezu ima neki spomenik. Nisam mu prilazio posto je u zbunju, ali od ulaza u crkvu sa leve strane 50ak metara, tacno izmedju pijace i crkve, ima neka "kamencuga" sa plocama i natpisom. Ne znam kome je namenjen ali tu je... Postavicu sliku i tacnu adresu u toku sledece nedelje ako budem imao vremena da odem do tamo. Znam za bistu u OS Olga Petrov u Padinskoj skeli, ona je negde zabacena u dvoristu iza skole. I imate jos bistu Stevana Sremca u istoimenoj skoli u Borci, u holu a ne u dvoristu. Za nju sam nasao link na lobi-info sajtu:

Stevan-Sremac-01.jpg


Pretpostavljam da dzonihsv ima slike ovih koje sam naveo, a i jos nekih, jer on je uslikao onaj spomenik poginulim radnicima PKBa i ta slika je jedina koju sam nasao od tog spomenika.
 
Vrh