Šta je novo?

Spomenici

Spomenik Kočiću
19. jun 2007

Piscu i pesniku Petru Kočiću uskoro će se podići spomenik u Beogradu. Za autora "Jazavca pred sudoma" mesto je rezervisano u Čuburskom parku. Identičan spomenik biće postavljen i ispred Kočićeve rodne kuće u Stričićima na Zmijanju, nedaleko od Banja Luke.
Predlog da se spomenikom Kočiću oduži i Beograd potekao je od Zavičajnog društva "Zmijanje" iz Banja Luke. Oni su poklonili idejno rešenje spomenika, rad vajara Dragoljuba Dimitrijevića. Grad Beograd, inače pobratim Banja Luke, je, s druge strane, na sebe preuzeo finansiranje livenja dva identična spomenika i jednog postamenta. Sredstva su obezbeđena u ovogodišnjem budžetu Sekretarijata za kulturu, a reč je o četiri miliona dinara.
Kočića je život nekoliko puta dovodio u Beograd. Najpre u gimnaziju, tadašnju Prvu. On je posle završene osnovne škole u Banja Luci prvo upisao sarajevsku gimnaziju, ali je odande zbog nacionalističkih ideja izbačen pred sam kraj četvrtog razreda. Srednju školu je tako završio u Beogradu, a školovanje nastavio na Filozovskom fakultetu u Beču. U Beograd opet, na kratko, stiže i desetak godina kasnije, 1905. U našem gradu je i umro, u duševnoj bolnici, 29. avgusta 1916. godine. U Beogradu je i sahranjen.
izvor Novosti
link http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=105149&datum=2007-06-19
 
Kej kod hotela exYU

306kejcasino020yn6.jpg


spwv2.jpg
 
Dugo se vodila borba za postavljanje nekakvog spomenika pilotima koji su poginuli braneći Beograd 1941.
Kada je konačno postavljen '90-ih izazvao je blago razočaranje, što zbog dodeljene lokacije, što zbog čudne forme - "piloti koji telima probijaju granitni blok"....hm, hm, hm.
Ako nista, sada su im barem negde navedena imena.
Njihov spomenik bi trebao da bude na nekom reprezentativnijem mestu, tipa Tasmajdan, Kalemegdan, Slavija, park ispred Komande Vazduhoplovstva u Zemunu...kada je već prostor kod njihovog hangara na Starom Aerodromu (sadašnji Airport City) tada bio "nehigijensko naselje", kako se to sada kaže.
 
ИЗГРАДЊА СПОМЕНИКА ПОГИНУЛИМА У НАТО БОМБАРДОВАЊУ
Министар одбране Драган Шутановац најавио је данас да ће до маја 2008. бити подигнут споменик војнцима и пацијентима Клиничко болничког центра „Драгиша Мишовић”, који су погинули у бомбадровању 1999.године.

У нападу НАТО авијације 20. маја 1999. године убијено је седам особа, од којих су неки били војници, а неки болнички пацијенти.

Министарство одбране и Војска Србије већ су у процесу припреме за израду споменика, што је и жеља родитеља погинулих војника, рекао је Шутановац.

Он је навео да ће Министарство одбране врло брзо почети разговоре са надлежним градским властима о изради тог споменика.
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/rubrika.php?t=AGENCIJE
 
Споменик браниоцима Београда код СЦ Милан Гале Мушкатировић

spomenikbraniocimaBeogradajul07.jpg


spomenikbraniocimaBeogradatabla1apr.jpg


spomenikbraniocimaBeogradatabla2apr.jpg


spomenikbraniocimaBeogradajul071.jpg


spomenikbraniocimaBeogradajul071-1.jpg


spomenikbraniocimaBeogradajul071-2.jpg


spomenikbraniocimaBeogradajul071-3.jpg
 
Clanovi Kluba Casnika iz Brezica su danas uz prisustvo prijatelja iz Beograda otvorili spomenik Edvardu Rusjanu na beogradskom novom groblju:

DSC01881.jpg
 
CrazySerb":22aqffd5 je napisao(la):
Clanovi Kluba Casnika iz Brezica su danas uz prisustvo prijatelja iz Beograda otvorili spomenik Edvardu Rusjanu na beogradskom novom groblju:

http://img.photobucket.com/albums/v466/sajeret/Rusjan/DSC01881.jpg
И Беоинфо је пренео ту вест али им није било битно сликати саму бисту већ званичнике :|
Недеља, 08. јул 2007.
Зоран Алимпић открио споменик словеначком пилоту

Заменик председника Скупштине града Зоран Алимпић и амбасадор Републике Словеније Мирослав Луци открили су данас на Новом гробљу споменик словеначком авијатичару и конструктору авиона Едварду Русијану, погинулом 9. јануара 1911. године на Калемегдану приликом извођења егзибиционог лета. Нови споменик Едварду Русијану подигнут је на иницијативу Савеза словеначких официра и Ваздухопловног савеза Србије, уз помоћ Града Београда, Амбасаде Словеније и Завода за заштиту споменика културе.

– Едвард Русијан био је један од првих пилота у Европи. Погинувши под Калемегданом постао је део историје Београда. Наш град ће умети да чува успомену на овог великог човека – рекао је Алимпић.

Русијан је у Београд стигао 5. јануара 1911. године, а на железничкој станици га је дочекао велики број одушевљених грађана. Примио га је и краљ Петар Први Карађорђевић. Иако је тог 9. јануара било веома лоше време одлучено је да Русијан ипак полети и Београђанима прикаже своје авијатичарско умеће. Нажалост, приликом снажног удара ветра крило његовог авиона се откинуло и он је погинуо, поставши тако прва жртва југословенског ваздухопловства. Његовој сахрани присуствовало је око 14 хиљада Београђана, у то време сваки пет становник престонице.

Амбасадор Словеније Мирослав Луци захвалио је Скупштини града на помоћи при обнови Русијановог споменика.
– Надам се да ће данашњи догађај учврстити српско-словеначко пријатељство и вратити га на ниво какво је било почетком 20. века – рекао амбасадор Луци.

У тренутку откривања споменика Едварду Русијану Ново гробље су надлетела два авиона аеро клуба „Галеб” из Сурчина.
1281859_avijaticar_v.jpg
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1281851
 
^^ Pa da, nekada imam utisak da se neki projekti sponzorisu, ulice obnavljaju, trotoari uredjuju samo da bi Rada, Velja itd. mogli da se prosetaju i "otvore" nesto! Samo kad se setim koliko je puta Velja otvorio autoput Beograd-Novi Sad, dodji mi da urlam.. U stvari, verovatno ih i grade km po km, da bi ih sto vise otvarali :D
Ne bi me cudilo da imaju takvu klauzu u ugovoru sa FCC za Horgos-Pozega!
 
Obnova Univerzitetske biblioteke
12. jul 2007. | 15:16 |
Beograd -- "Ju es stil Srbija" donirao je 100.000 dolara za obnovu Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" u Beogradu.

Radovi na obnovi biblioteke, prema rečima direktora za odnose sa javnošću kompanije "Ju es stil" Nemanje Brkovića, obuhvataju kompletnu obnovu glavnog ulaznog hola, velike sale, studentske čitaonice i galerije, kao i hola na prvom spratu, koji predstavljaju najvažnije delove biblioteke.

Zgrada Univezitetske biblioteke, prva u Srbiji namenski izgrađena za te potrebe, ima status spomenika kulture.

Zbog obnove, tokom jula i avgusta rad sa studentima biće redukovan, ali će se od kraja avgusta i početka septembra opet nesmetano odvijati.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=07&dd=12&nav_category=12&nav_id=255023
 
Poznato je da su Nemci, kad su okupirali Beograd 1915 godine podigli mali ali lep spomenik poginulim srpskim vojnicima. Spomenikse nalazi negde u Košutnjaku, blizu Banovog brda i blizu Golf kluba. Spomenik je dobro oćuvan i odrzavan ali je nepristupačan i mnogi beograđani ne znaju gde se on tačno nalazi. Mislim da bi do njega trbalo napraviti prilazne staze i hortikulturno urediti neposrednu okolinu. Mislim da ne spomeniku jednostavno piše na nemačkom i srpskom jeziku: "Ovde leze srpski junaci".
 
U vezi Prvog svet.rata: postoji u Zemunu ulica koja je dobila ime u spomen oslobođenja.
"Prvog novembra oslobodjen je Beograd, a 5. novembra 1918. godine u Zemun je
ušla srpska vojska koju su gradjani sa odusevljenjem docekali."

Tada je keju dato ime 'Kej Oslobođenja' koje nikad nije menjano.
Komunistima se dopadalo ime,a 'oslobođenje' su pripisivali sebi.
 
Bez zelje da ulzaim u bilo kakvu politicku raspravu ili simboliku (npr. krst koji je iznad glave M.O.), spomenik II srpskom ustanku je uzasan, tacnije nacin na koji je "ukomponovan". Ako se dobro secam, to je skulptura sa pocetka XX veka (i tada je uzela nagradu na sajmu u Parizu), koja je postavljena na plato izgradjen 70tih i oivicen futuristickim banderama. Blago receno - katastrofa, a mogli bismo reci i da oslikava danasnju politicku scenu i ideju "napretka" Srbije, ali ne, rekao sam bez politike. Skulptura Borisa Kidrica je savrsena, i po svojoj dinamici se neverovatno dobro uklapala u "trg", a narocito lepo je bilo to sto nije bila centrirana, vec malo pomerena ulevo. :) Ja bih voleo ako bi se ona vratila na svoje staro mesto, i ako bi se bandere zamenile malo drugacijim, koje bi se uklapale bolje. Medjutim, realno posmatrajuci nasu politicku scenu, tako nesto je prakticno nemoguce. Te mislim da bi najbolje bilo samo pomeriti spomenik (u Topcider?), i ostaviti trg da zvrji prazan (u tom slucaju bandere su sasvim OK.)

Na Novom Beogradu prostor oko MSU je jedan od najlepsih u Beogradu, prepun genijalnih skulptura i steta je sto su neke malo ostecene. A i nepristupacno je, moras da se pomucis malo ako hoces da uzivas u umetnosti. :)

Jedan od lepsih delova sa mnogo spomenika u Beogradu je ulazak na Kalemegdan iz Knez Mihajlove. . Da li negde postoji spisak svih pesnika koji tu imaju spomenik? Od paviljnoa Cvijeta Zuzoric ka Vasinoj sa leve strane ima odlicna skulptura T. Rosandica. Meni je najlepsi spomenik, naravno, Ivanu Goranu Kovacicu, koji je zavucen ka Fr. Amb. i gleda ka Savi, na postolju od lima pise samo GORAN, a njegova glava je nakrivljena i kao da spava.*

Spomenik caru Lazaru je totalno super, i nije mi jasno zasto bi neko morao da ima realistican spomenik zato sto je vazan?! Ispod spomenika su njegoci stihovi: "Dosavsi, nadjoh najkrasnije mesto od davnine, preveliki grad Beograd".

Vezano za spomenike NOB-u, meni je stilizovana petokraka koja se nalazi u cvetu apsolutno genijalna!!!! Mislim da je to jedan od najbolje uradjenih stvari ikada!! Jedna se nalazi kod zgrade PMF-a (kad sam bio mali to mi je bio moj leteci tanjir :D ) i oko nje se nalazi mozaik, koji je dosta unisten, na kojem pise da je tu bio logor gestapa, i nesto vezano za kosti, da ne miruju ili tako nesto, ali ne mogu da se setim. Jedna takva petokraka se nalazi na groblju u Solunu, nalazi se na starom spomeniku na starom sajmistu, i ne znam na kojim jos mestima.

Jedan od cudnijh spomenika, tj. spomen ploce je na uglu Simine i Visnjiceve, nekoj zeni koja je poginula sa detetom, totalno ne znam sta je to, ali znam da pocinje sa: "Ljudi, zene, deco,.. "

Postavljanje ploca sa informacijama o ustanicima je super ideja, medjutim, kao i uvek, uradjeno je ocajno. Pre svega font - ja ne znam da li su ljudi koji to rade svesni da POSTOJE LEPI CIRILICNI FONTOVI :mad:, i da se cirilica ne pise iskljucivo miroslavljem!! Fontovi koji su bili u upotrebi osamdesetih, narodna bibiloteka, grada beograda, BU, svi ti fontovi su savrseni, onda ima super font, mada malo decji, Dusko Radovic. Onda font koji je koriscen dole na spomeniku braniocima Beograda u I sv. ratu. I naravno na engleskom fali, i trebalo bi da bude za sve ulice u centru grada.

Pored spomenika na 25. maju se nalazi romska cesma, stvarno je super ideja, i ima neki cekic i nakovanj na njoj, ne znam ni ja sta...

Sto se tice spomenika vesanim na Terazijama, ako bi se osvetlio i ako bi se opravila tabla - koja je totalno ulubljena, bio bi sasvim super, i mnogo mi se svidja.

Medjutim, na prvu loptu mi padaju tri katastrofalne realizacije spomenika (ako zaboravimo 2. ustanak). Prvo spomenik sv. Savi kod hrama - KATASTROFA. 2. Spomenik Cirilu i Metodiju kod Vuka - UZAS. 3. Postolje za Karadjordja, sa onim cvetnim krstom, i tako izdignuto na toj prizmi ili cemu vec, vestackom brdu, stvarno je NEDOPUSTIVO. I naravno, sve uradjeno u poslednjih nekoliko godina... :mad: Ja ne znam sta je tim ljudima. I da, treba mermer ispod Njegosa na Stud. trgu promeniti, pod hitno. :/
E, da, i malo mi se ne svidja N. Pasic, mislim da je to moglo mnooogooo bolje da se uradi...

Na zalost nemam ovde ni jednu sliku od svega navedenog, ali kad se vratim u Bgd (septembar) slikacu, ako neko vec ne slika do tada.

* Trivia: Ivan Goran Kovacic je bio u vezi sa Vladimirom Nazorom. ;)
 
Ambassador":qr6bfaka je napisao(la):
Spomenik caru Lazaru je totalno super, i nije mi jasno zasto bi neko morao da ima realistican spomenik zato sto je vazan?! Ispod spomenika su njegoci stihovi: "Dosavsi, nadjoh najkrasnije mesto od davnine, preveliki grad Beograd".
Мислиш на споменик деспоту Стефану?
despot_spom.jpg


Ambassador":qr6bfaka je napisao(la):
Pored spomenika na 25. maju se nalazi romska cesma, stvarno je super ideja, i ima neki cekic i nakovanj na njoj, ne znam ni ja sta...
Та чесма тренутно не ради, више пута је вандализована, а чекића и наковња и ако је било више нема

Ambassador":qr6bfaka je napisao(la):
Medjutim, na prvu loptu mi padaju tri katastrofalne realizacije spomenika (ako zaboravimo 2. ustanak). Prvo spomenik sv. Savi kod hrama - KATASTROFA. 2. Spomenik Cirilu i Metodiju kod Vuka - UZAS. 3. Postolje za Karadjordja, sa onim cvetnim krstom, i tako izdignuto na toj prizmi ili cemu vec, vestackom brdu, stvarno je NEDOPUSTIVO. I naravno, sve uradjeno u poslednjih nekoliko godina... :mad: Ja ne znam sta je tim ljudima. I da, treba mermer ispod Njegosa na Stud. trgu promeniti, pod hitno. :/
Споменик св. Сави се ни мени баш не дојми али како је поклон аутора из Русије (на жалост не знам име) вероватно није смео бити одбијен.
Ни мени није јасно зашто је Карађорђе остао на том брежуљку, тј. зашто исти није иравнан као и остатак парка.. Знам да су у време обнове парка донели одлуку да тако остане, али нисам сигуран да ли зато што симболизује надгледање града пошто је на том месту био устанички логор у Првом српском устанку или је нешто друго у питању.
Што се тиче Ћирила и Методија мени је споменик добар, он је такође поклон аутора и представља реплику споменика из Охрида (случајно сам га синоћ сликао, надам се да слике нису мутне попут мог погледа у тренутку сликања :D )
spomenikCiriluiMetodiju1.0avgust2007.jpg


spomenikCiriluiMetodiju1.1avgust2007.jpg
 
Влада":1xchwfhv je napisao(la):
Мислиш на споменик деспоту Стефану?
:) Ovaj, da.. malo sam ih pomesao.. I nikak one mogu da shvatim kako.. :puzzled:
Споменик св. Сави се ни мени баш не дојми али како је поклон аутора из Русије (на жалост не знам име) вероватно није смео бити одбијен.
Da znam da je poklon, medjutim to je suludo!!! Da li to znaci da svaki poklon mora da se postavi negde, ma koliko katastrofalan bio?! Mislim da u postavljanje spomenika treba uvesti malo vise reda... Da se takve stvari i Tesla na AB ne bi desavale!!
Што се тиче Ћирила и Методија мени је споменик добар, он је такође поклон аутора и представља реплику споменика из Охрида
Pa dobro, mislim OK je spomenik, samo mi se mnogo ne svidja kamen na kojem je postavljen kao ni tabla i uopste se ne slaze uz ploce koje su oko spomenika, i to u sred travnjaka. Spomenik je mogao bolje da se locira, a da se ta velika travnata povrsina ostavi tako prazna, jednog dana ce se Beograd unormaliti, pa ce, nadam se, ljudi na toj trravi sedeti, igrati itsl. (Kao u Parizu piti vino... :) )
 
Ja i dalje ne mogu da shvatim kako sam ih pomesao :D
Ali kad smo vec kod careva, spomenik caru Dusan pred Palatom pravde sa onim plavim barjacima pozadi je apsolutno, paaa, g***o.. MIslim da nisam preterao, stvarno je jezivo i totalno neuklopljivo.. :(
 
Novi spomenici kulture
Beograd -- Za spomenike kulture proglašeni i zgrade Pravnog i Tehničkog fakulteta, Studentski dom kralja Aleksandra Prvog i Ministarstvo saobraćaja.

Odluke o proglašenju donete su na sednici Vlade Srbije od 2. avgusta a potpisao ih je potpredsednik Vlade Božidar Đelić, objavljeno je u najnovijem Službenom glasniku.

Status spomenika kulture dobili su i hotel "Avala", dom Vračarske štedionice, kuća Flašar i kuća pukovnika Elezovića na Vračaru, kuća trgovca Dušana Lazića i vila Stevke Milićević na Savskom vencu i zgrada Penzionog fonda Beočinske fabrike cementa.

U Pančevu, za spomenik kulture proglašeni su kip svetog Florijana i zgrada Stare pošte, u Novom Sadu taj status je dobila kuća u Dositejevoj ulici broj 10, a Somboru - zgrada Higijenskog zavoda.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=08&dd=06&nav_id=258231&nav_category=12
 
Исто само мало шире из Блица и Новости
I "Lola" pod zaštitom
M. MRĐEN, 6. avgust 2007

BEOGRAD je i zvanično postao bogatiji za još deset spomenika kulture. Odluka o proglašenju doneta je na poslednjoj sednici Vlade Srbije, a osim prestoničkih zdanja, za kulturna dobra proglašeni su i kip svetog Florijana i zgrada Stare pošte u Pančevu, zatim kuća u Dositejevoj ulici broj 10 u Novom Sadu i u Somboru - zgrada Higijenskog zavoda.

U glavnom gradu status spomenika kulture dobile su zgrade Pravnog i Tehničkog fakulteta, dom Vračarske štedionice u Kralja Milana 9, Studentski dom kralja Aleksandra Prvog, Ministarstvo saobraćaja, hotel "Avala", kuća Flašar i kuća pukovnika Elezovića na Vračaru, kuća trgovca Dušana Lazića i vila Stevke Milićević na Savskom vencu i zgrada Penzionog fonda "Beočinske fabrike cementa" u Ulici braće Jugovića 21.

- Zgrada Pravnog fakulteta završena je 1940. godine, a projektovao ju je arhitekt Petar Bajalović - objašnjavaju u gradskom Zavodu za zaštitu spomenika kulture. - Deceniju ranije završena je zgrada Tehničkog fakulteta u Bulevaru kralja Aleksandra koja je do danas zadržala svoju namenu. Rađena je prema projektu arhitekata Nikole Nestorovića i Branka Tanazevića u duhu akademizma, a posebno se izdvaja zbog bogate fasade sa mnoštvom dekorativne plastike.

Dom vračarske Štedionice sagrađen je pre 100 godina i predstavlja značajno delo u stvaralačkom opusu arhitekte Danila Vladisavljevića, realizovano na principima akademizma koji je bitno uticao na razvoj arhitekture Beograda krajem 19. i početkom 20. veka. Za studente i danas je važan dom "Lola".

- Posle Prvog svetskog rata došlo je do priliva velikog broja studenata, koji su se mahom snalazili služenjem u porodicama, stanujući najčešće u lošim uslovima. Ovakvo stanje bilo je potencijalni izazivač studentskih nemira, pa je sredinom dvadesetih godina doneta odluka da se izgradi centralni studentski dom. Zgrada je podignuta prema projektu ruskog arhitekte Georgija Pavloviča Kovaljevskog 1928. godine - navode zaštitari.

U pančevačkom Zavodu posebno su zadovoljni što su se pod zaštitom države našli kip svetog Florijana i zgrada Stare pošte, prvi objekat moderne arhitekture u Pančevu. Ovu dvospratnicu iz 1940. godine projektovao je arhitekt Vasili Baumgarten, autor Ruskog doma i Starog generalštaba u Beogradu.
- Kip svetog Florijana, koji je poznat kao zaštitnik vatrogasaca, takođe se nalazi u centru grada i nedavno je rekonstruisan. Podignut je u prvoj polovini 19. veka, ali je njegov autor i danas nepoznat - kaže nam Dragana Ružić, istoričar umetnosti u pančevačkom Zavodu i dodaje da je to jedna od retkih skulptura u slobodnom prostoru u Banatu koja je rađena od gvožđa.

NOVA DOBRA
NA području Beograda nalazi se 367 registrovanih kulturnih dobara. Pod prethodnom zaštitom je 212, dok je u proceduri proglašenja još 40 objekata. Spisak spomenika kulture poslednji put proširen je u martu kada je vlada donela Odluku da se u spomenike kulture uvrste zgrade Aerokluba, Kovnice novca, Sokolskog doma "Matica", Ministarstva pošta, Arhiva Jugoslavije, Seizmološkog zavoda i Komande vazduhoplovstva u Zemunu. Ovom odlukom pod zaštitu države takođe su stavljene i Botanička bašta "Jevremovac", Palata Penzionog fonda i Kompleks radničkih stanova na Gundulićevom vencu.

ZAŠTITARI
DOM Jevrema Grujića u Svetogorskoj ulici u Beogradu prva je građevina koju je 1961. godine tek osnovani beogradski Zavod za zaštitu spomenika proglasio kulturnim dobrom i tako ga sačuvao od planiranog rušenja. Danas je ova dvospratnica spomenik kulture od velikog značaja, a za vreme komunista umalo je postalo parking Ateljea 212.
извор Новости
линк http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=12&status=jedna&vest=106966&datum=2007-08-06

Е сад зашто Студентски дом краља Александра Првог који га је и саградио и даље зову "Лола" не бих знао.

Deset monumentalnih građevina proglašeno spomenicima kulture
Stare dame pod zaštitom
Autor: Svetlana Palić | 07.08.2007 - 11:26

kuca_1.jpg

Deset prekrasnih beogradskih zgrada, zidanih uglavnom neposredno pre Drugog svetskog rata, odlukom Vlade Srbije proglašene su prošle nedelje spomenicima kulture. Time je njihova arhitektonska, urbanistička i istorijska vrednost podignuta na najviši nivo, a briga države postala trajna i obavezna.
- Ovo je samo prvih deset, od ukupno 40 predloga koje smo predali Vladi Srbije. Očekujemo da i ostali objekti steknu taj stepen zaštite. Bilo je vremena kad ni po tri godine niste mogli ni jedan objekat da proglasite spomenikom kulture i vlada koje su samo crkvene objekte proglašavale za spomenike kulture. Poslednjih godina, to je na sreću prepušteno stručnjacima - rekla je za „Blic“ Lidija Kotur iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

BULEVAR 67, 73 I 75: U Bulevaru kralja Aleksandra čak tri predratne lepotice postale su spomenici kulture: zgrada Pravnog fakulteta, na broju 67, prva je građevina zidana baš za potrebe studija prava, zatim zgrada Tehničkih fakulteta, smeštena u broju 73, zidana za namene koje ima i danas kad su u njoj smešteni Građevinski, Arhitektonski i Elektrotehnički fakultet, te Studentski dom „Kralj Aleksandar I Karađorđević“, na broju 75, kojeg je i sazidao Aleksandar da bi studente iz cele Kraljevine SHS, koji su bedno živeli po vlažnim sobičcima, pristojno smestio pre nego što izazovu opštu pobunu.

Osim što je značajna kao prva zgrada zidana da baš bude Pravni fakultet, ova građevina, prema obrazloženju Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture predočenom Vladi, „aritkuliše širi prostor kojim započinje deo kompleksa fakultetskih objekata“.
Zgrada Pravnog fakulteta, građena je od 1936 do 1940. godine u modernističkom stilu prema projektu arhitekte Petra Bajalovića i uz pomoć profesora arh. Petra Anagnostija.
bulevar_pravni.jpg

Zgrada Tehničkog fakulteta zidana je u drugom stilu, u stilu akademizma, nešto ranije, od 1925. do 1931. godine prema projektu takođe dvojice arhitekata Nikole Nestorovića i Branka Tanazevića. To je monumentalna građevina sa dominantnim klasicističkim elementima. Fasada ima bogatu dekorativnu plastiku, skulpture i reljefnu fasadu na pročelju koju su radili akademski vajari Ilija Kolarević i Ivan Lučev, a ornamentalnu plastiku u veštačkom kamenu radio je Bedrih Zeleni. Posle Drugog svetskog rata dozidan je treći sprat po projektu arhitekte Mihaila Radovanovića.
bulevar.jpg

Zgradu studenskog doma kojeg smo dugo zvali „Lola“, projektovao je Rus Georgij Pavlovič Kovaljevski, jedan od brojnih ruskih emigranata koji su značajno uticali na izgled Beograda posle Prvog svetskog rata. Sazidana je za godinu dana od 1927. do 1928. Stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture kažu da je to tipičan primer gradnje u Beogradu između dva rata, u godinama kad se gradsko tkivo ubrzano širi, a grad upravo takvim građevinama poprima oblike evropske metropole.

KRALJA MILANA 9: Najstarija od deset lepotica koje je Vlada proglasila spomenicima kulture je Dom Vračarske štedionice iz 1906. godine koji se nalazi u Kralja Milana broj 9. Njega je projektovao arhitekta Danilo Vladisavljević uz saradnju sa inženjerom Milošem Savčićem. I on prati duh akademizma, ali trpi i uticaje renesanse i baroka nemačkog porekla, pošto je arhitekta Vladisavljević studirao u Nemačkoj. Ova zgrada vredna je kao značajno delo u opusu ovog čuvenog beogradskog arhitekte.

NJEGOŠEVA 20: Zgrada u Njegoševoj 20, poznata kao kuća pukovnika Elezovića iz 1927. godine, zidana po projektu arhitekte Aleksandra Deroka u reprezentativnom nacionalnom stilu. Značajna je i po tome što je autor uspeo da pomiri modernu fasadu u duhu akademizma takozvanih kuća za rentu sa elementima domaće srednjovekovne arhitekture.
njegoseva.jpg

NEMANJINA 6: Zgrada Ministarstva saobraćaja u Nemanjinoj broj 6, pravi je primer postakademizma u arhitekturi Beograda između dva svetska rata. Svoj pečat ovoj monumentalnoj građevini, zidanoj između 1927 i 1931. godine po projektu arhitekte Svetozara jovanovića dali su veliki vajari Toma Rosandić, Dragomir Arambašić, Živojin Lukić, Lojze Dolinar i Rista Stijović svojim skulpturalnim ansamblima izvedenim u kamenu. Poseban detalj je sat-kula koja ističe bočno postavcljene figure Atlanta.
nemanjina.jpg

BRAĆE JUGOVIĆA 21: Najznačajnije delo arhitekte Dragiše Brašovana, kojem je ovom prilikom za spomenik kulture proglašena i vila na Dedinju, je zgrada Penzionog fonda Beočinske fabrike cementa u Braće Jugovića 21 iz 1934. godine. Ona najbolje odslikava vreme prodora modernističkih i funkcionalističkih shvatanja u beogradsku arhitekturu.

AVALA: Hotel „Avala“ na istoimenom brdu iznad Beograda delo je još jednog ruskog emigranta Viktora Lukomskog, sazidano 1931. godine. Slično kao zgrada za rentu u Njegoševoj, i hotel „Avala“ uspešan je spoj modernizma na fasadi i tradicionalnih srpskih srednjovekovnih motiva. Ova građevina jedno je od najznačajnijih objekata Viktora Lukomskog kojem je radeći sfinge od veštačkog kamena na ogradi stepeništa pomogao ruski vajar Vladimir Zagorodnjuk.
hotel_avala.jpg

Dve prave predratne vile
vila_1.jpg

Kuča „Flašar“ u Ulici Kornelija Stankovića broj 16 na Neimaru, tipičan je primer arhitekture porodičnih kuća i vila između dva svetska rata. Ona je najznačajnije delo arhitekte Milutin Borisavljević, rađena sasvim u duhu akademizma.Podignuta je 1932. godine kao jednospratna, a potom je dograđena 1936.
Pod zaštitu je stavljena i kuća trgovca Dušana Lazića u Bulevaru Mira 47 na Dedinju iz 1932. godine arhitekte Dragiše Brašovana, kao tipičan primer ranog modernizma međuratnog perioda u Beogradu.
Блиц
http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=10084
 
Није баш споменик али биће нешто слично
Субота, 11. aвгуст 2007.
У Сремској улици уместо тезги филмска пјацета
На иницијативу стотинак филмских радника, које је својим потписом подржао и Ненад Богдановић, градоначелник Београда, град ће реализовати идеју о изградњи филмске пјацете у Сремској улици, рекла је Горица Мојовић, помоћник градоначелника.


Ово место, са ког су недавно склоњене тезге, предложено је за обележје посвећено филмској уметности јер је ту, у кафани „Златни крст”, донедавно „Душанов град”, 6. јуна 1896. године одржана прва филмска пројекција у Београду. Пројекција је одржана само шест месеци после прве филмске пројекције у свету у кафани „Гранд кафе” на Булевару Каписин у Паризу. Програм Лимијерових филмова на пројекцији у Београду био је идентичан као и у Паризу.


Иницијативу су, осим градоначелника Београда, подржали Милан Д. Шпичек, Динко Туцаковић, Милан Влајчић, Сандра Перовић, Вук Павловић, Борислав Анђелић, Марина Ђурашковић, Александар Ердељановић, Донка Шпичек, Милош Параментић, Југослав Пантелић, Небојша Поповић, Драгомир Зупанц, Дубравка Лакић и други.


– Тренутак за подношење иницијативе је добар јер је у току припрема за израду плана детаљне регулације за ово подручје, тако да ће се у њему наћи и ова идеја – рекла је Горица Мојовић.
1286340_Sremska_v.jpg
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1286331
 
10.08.2007.
NA JESEN REKONSTRUKCIJE KULTURNIH DOBARA BEOGRADA

Zavod za zaštitu spomenika kulture i Skupština grada Beograda u narednom periodu obnoviće i rekonstruisati više desetina objekata od značaja. Među prioritetima su Beogradska zadruga u Karađorđevoj 46, kulturna dobra u Zemunu, Obilićevom vencu i drugim opštinama.

Radovi će se finansirati iz Nacionalnog investicionog plana i budzeta grada i u taj program ulazi i obnavljanje fasada na Palati pravde, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i Novom dvoru.

U toku su konzervatorski radovi na Beogradskoj tvrđavi, ali zbog obima posla obnova tvrđave trajaće još neko vreme, kaže Lidija Kotur iz Zavoda za zaštitu spomenika.
...
izvor Studio B
link http://www.studio-b.co.yu/vest.php?Id=8227
 
Inacce, filmska projekcija je bila pre projekcije u Njujorku ;) Pise sve na stubu kod "Dusnovog grada".
 
Занемарена знамења

Неколико изузетно важних објеката, од укупно 15 културних добара колико их има на територији Вождовца, налази се у веома лошем стању, а има и оних знамења која су сасвим запуштена

Завод за заштиту споменика културе Београда недавно је донео одлуку о непокретним културним добрима на територији општине Вождовац. Тако је културно добро од изузетног значаја споменик Незнаном јунаку на Авали, док је Родна кућа војводе Степе Степановића у селу Кумодраж културно добро од великог значаја. Међу споменицима културе су Бањички логор, Митровићев дом на Авали и Стара кућа породице Живковић у Белом Потоку. Археолошка налазишта која имају статус културних добара су налазиште у насељу Чаршија, Рипањ и „Усек” на Бањици. Хотел „Авала” из 1928. године, дело архитекте Виктора Лукомског, проглашен је објектом градске архитектуре, тачније добром које ужива претходну заштиту.

Међу објектима сакралне архитектуре на Вождовцу налазе се Црква свете Марије Магдалене у Белом Потоку из 1883. године, Црква светог цара Константина и царице Јелене из 1911, Црква свете Тројице у Кумодражу из 1924. и истоимена црква у Рипњу из 1892. године. Јавни споменик је споменик Совјетским ратним ветеранима у Белом Потоку, подигнут 1965. године на месту авионске несреће која се догодила 1964. године.

Објекти народног градитељства су „Стара механа” у Кумодражу из прве половине 19. века која ће бити ускоро адаптирана и Стара кућа породице Протић у Рипњу, млађа моравска кућа из прве половине 19. века.

Неколико културно-историјских здања са ове листе је, нажалост, у веома лошем стању, док су поједина знамења сасвим занемарена. Монументални споменик Незнаном јунаку, место са којег се види готово пола града, оштећен је још у току бомбардовања.

Рупе од гелера још нису поправљене, као и оштећени плочник. У општини Вождовац напомињу да ништа не могу да учине, јер је овај споменик у надлежности „Србијашума”, док у овом предузећу очито немају намеру да уреде простор око културног добра од изузетног значаја.

Стара прича односи се и на неолитски локалитет „Усек” на Бањици, стар око 6.000 година, који је, ето, преживео ратове, али не и урбанистичко ширење града. Неимари су на месту где су некада биле насеобине винчанских људи саградили гараже и објекте, не хајући при том што су булдожери ровали по остацима прве грнчарске радионице на Балкану.

Омеђено улицама Пауновом, Булатовом и Булеваром ослобођења, ово праисторијско насеље површине око 60.000 квадратних метара делимично је отишло у неповрат „дивљом” градњом, која је процветала крајем деведесетих година прошлог века.

Стручњаци Музеја града Београда тада су успели да спасу нешто мало остатака, а шира акција у коју су били укључени Завод за заштиту споменика културе и Општинска управа Вождовац остала је без ефеката.

– Поступак легализације објеката који су подигнути по ободу археолошког налазишта је у току. Оне бесправно подигнуте куће и локали који не могу да буду легализовани биће сигурно уклоњени, али када ће то бити не могу да прецизирам. На овом потесу налази се пет-шест објеката, али је средишњи и, уједно, најважнији део налазишта зарастао у шибље и коров. Очекујем да се и републичке службе укључе у решавање овог, пре свега, националног проблема, јер једно од највећих богатстава пропада пред очима јавности – каже Горан Лукачевић, председник општине Вождовац.

Када је реч о Бањичком логору, у општини напомињу да ће простор испред овог споменика културе ускоро бити заштићен подизањем две рампе.

Локалној омладини део код логора служи као полигон за аутомобилске трке, па су надлежне градске службе у сарадњи са општинарима донеле одлуку да полигон буде додатно заштићен. Међутим, када ће две електричне столице, смештене тик уз логор смрти које су, мало је рећи, у стању распадања, бити обновљене, нико не може ни да претпостави.

Ова два напуштена и заборављена сведочанства окупације у Другом светском рату мораће, чини се, да сачекају још извесно време, јер у општини напомињу да је пројекат адаптације целог логора у завршној фази.
М. Бракочевић
[објављено: 13.08.2007.]
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=37486

A evo je i lokacija (^^slika)
 
Ovo su super vesti, ali mi nije sasvim jasno ovo za Sremsku - prva filmska projekcija u Beogradu je bila u kafani na Terazijama na cijem mestu je danas ona ružna Komgrapova zgrada, a ovo mesto je oko 100 metara dalje, iza ćoška, u drugoj ulici, na platou iznad sadašnjeg terazijskog tunela kuda je u to vreme prolazila Sremska.
Inače, ideja je super, samo da vidimo šta će da ponude...


Onako usput, mogli bi konačno da renoviraju zgradu u kojoj je "Zlatno burence", mnogo lepa zgrada na udarnom mestu, a još uvek ima rupa od metaka po fasadi....
 
Kad smo kod Sremske, ima jedno genijalno mesto, a to je kad od Terazija krene da se spusta, i onda sa leve strane (mislim pre banke, a mozda i posle) se nalazi jedno staklo na zidu, ispod njega se nalazi crveni grafit od pre Drugog svetskog rata, na kojem pise "glasajte za [nekoga]", i skroz je super, to bi trebalo oprati, srediti, i ne znam da postoji mnogo gradova u svetu koji imaju tako nesto..

Dok na drugom mestu, tj. tamo gde je ranije bila Komercijalna banka na izlazu iz tunela, sada je Findomestic, ispod onog aluminijuskog rama i stakla se nalazi plakat za neki koncert iz sesdeset neke!! Jedno vreme nije bilo nicega iznad, ali sad su na staklo zalepili znak Findomestic. Takve stvari bi zaista trebalo ocutvati na tim mestima, totalno su neverovatne.. Da li neko zna nekog iz grada, ko bi mogao da urgira da se ta dva mesta malo bolje obeleze, pre svega ovaj plakat kod Findomestic banke?!

ps Trazicu od poznanika iz Zagreba da mi posalje fotku tog postera, on je slikao kad je bio prosli put u Bg.
 
Spomenik Zoranu Radmiloviću
Osim Radmilovićevog spomenika, biće podignuta i bista Hajduk Veljku Petroviću, i to u zaječarskoj ulici koja nosi njegovo ime.

Žiri koji, u ime Opštine Zaječar, čine Radoslav Trkulja, akademski slikar, Nikola Janković, akademski vajar, i književnik Tomislav Mijović je poslao pozive poznatim srpskim vajarima da predlože svoja idejna rešenja za izradu spomenika Radmiloviću i Hajduk Veljku.

- Poziv smo uputili vajarima Draganu Nikoliću, Milanku Mandiću, Draganu Vasiću, Svetozaru Mirkovu, Milanu Andriću i Dubravku Milanoviću - kazao je Trkulja, koji je i predsednik žirija. - Pozvali smo vajare koji su, zaista, srpski doajeni u ovom poslu. Konkurs će biti otvoren mesec dana, nakon čega ćemo saopštiti koji će umetnici biti angažovani na izradi spomenika Zoranu Radmiloviću i Hajduk Veljku Petroviću.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/kultura/izlozbe/vesti.php?yyyy=2007&mm=08&dd=13&nav_id=259126
 
Evo jos vesti iz Politike. I interesantni planovi za Marsala Birjuzova.

Филмски трг у Сремској


Упражњени плато у Сремској улици има реалну шансу да буде претворен у филмску пјацету. То је предложило стотинак уметника и новинара, а идеја се свидела и градским челницима.

Ово место, са ког су пре више од годину дана склоњене тезге, предложено је, на иницијативу новинара Милана Д. Шпичека, за обележје посвећено филмској уметности јер је ту, у кафани „Златни крст”, донедавно „Душанов град”, 6. јуна 1896. године одржана прва филмска пројекција у Београду. Пројекција је одржана само шест месеци после прве филмске пројекције у свету у кафани „Гранд кафе” на Булевару Каписин у Паризу. Програм филмова Лимијерових на пројекцији у Београду био је идентичан као и у Паризу.

Иницијативу су, осим Ненада Богдановића, градоначелника Београда, подржали Динко Туцаковић, Милан Влајчић, Сандра Перовић, Вук Павловић, Борислав Анђелић, Марина Ђурашковић, Александар Ердељановић, Донка Шпичек, Милош Параментић, Југослав Пантелић, Небојша Поповић, Драгомир Зупанц, Дубравка Лакић и други.

Шпичек је још пре 12 година уочи обележавања стогодишњице филма градским властима предложио да на почетку Кнез Михаилове улице буде подигнут споменик седмој уметности.

– У међувремену је испражњен плато у Сремској, који је још ближи некадашњој кафани „Златни крст”. На почетку улице би могао да буде постављен споменик за који би требало расписати конкурс. На платоу би се емитовали филмови. Лепо би било када би била направљена реплика поменуте кафане. Могли бисмо мало и да копирамо Американце тако што би и наши глумци остављали отиске на том простору – објашњава Шпичек и додаје да је потписе прикупљао током Феста.

– Градоначелнику се та идеја допала, па је приликом гостовања у мојој емисији потписао иницијативу. Захтев је недавно упућен Комисији за споменике и имена улица – наглашава Шпичек.

Следећи корак, према речима Горице Мојовић, помоћнице градоначелника, јесте формирање екипе која ће ту идеју разрадити, осмислити изглед пјацете и сачинити пројекат.

– Трг би свакако требало да буде асоцијација на прву филмску пројекцију. Од архитеката се очекује да обликују идеју. То није велики простор, али може лепо да изгледа – каже помоћница градоначелника.

У тренутку када је крајем 2005. године улични базар измештен из центра града (одлуком Врховног суда Агенцији „Грб”, која је 11 година издавала тезге, престало је право коришћења тог простора, јер је реч о јавној површини) најављено је да ће плато одмах бити претворен у трг, оплемењен клупама, фонтанама и новом расветом. Иако је то требало да претходи комплетном уређењу Сремске улице, односно њеном претварању у пешачку зону, по свему судећи тај посао ће сачекати усвајање плана детаљне регулације за блок између улица Кнез Михаилове, Маршала Бирјузова, Сремске и Обилићевог венца.

– Покретање иницијативе дошло је у прави час. План ће се пред градским одборницима наћи у октобру. Одмах потом би могло да уследи уређење пјацете – сматра Мојовићева.

То неће бити једина новина. Урбанисти су својевремено најавили и изградњу неколико пословних зграда са подземним гаражама у Улици маршала Бирјузова, између Сремске и „Сити пасажа”. Уколико Сремска улица буде проширивана на рачун тржног центра који се у њој налази, како је раније планирано, то би, међутим, могло да изазове негодовање власника локала. Будући да су поднели захтеве за легализацију, јер је тржница подигнута са привременом дозволом, својевремено су предлагали да улица буде проширена на рачун коловоза. Њихов аргумент је био податак да тржница има комплетну инфраструктуру и сагласност свих комуналних предузећа. Позивали су се и на генерални план који на том месту предвиђа комерцијална делатност. Осим тога у Сремској улици 6 налази се знаменито дело архитекте Диониса Сунка, зграда изграђена 1923. године за Дом земаљске банке.

На који начин ће урбанисти обезбедити пешачки продор од Теразија ка Зеленом венцу и какву судбину су наменили тржном центру и околним зградама знаће се тек по завршетку израде планског документа.
Маријана Авакумовић
[објављено: 14.08.2007.]
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=37604
 
Vrh