Šta je novo?

Spomenici

Komunizam je unistio ovu zemlju i ne vidim velike potrebe da se pripadnicima doticnog rezima dizu spomenici.
 
Prica da je komunizam unistio ovu zemlju je vec bljutava. Tacno je da je komunisticka ideja nerealna i utopijska ali je isto tako tacno da ova zemlja (Srbija a i bivsa YU) nikad nije bila izgradjena kao sto je bila i u doba komunizma. Ima mnogo primera a pomenucu samo Novi Beograd. Niz gradova u Srbiji bili su pre II svetskog rata obicne blatnjave kasabe a kako izgledaju danas? Ali da se vratim temi a to su "spomenici". Sirom sveta podizani su spomenici raznim ljudima koji su izgledali veoma znacajni u momentu smrti ali se kasnije pokazalo da su imali i mnogo mana i gresaka. Medjutim, ni u jednoj civilizovanoj zemlji ti spomenici nisu naknadno ruseni kao sto je radjeno, nazalost, kod nas. To su radili i nasi komunisti sa spomenicima kralju Aleksandru i Petru I. Spomenika treba ostaviti na miru kao deo nase istorije koja jeste komplikovana i puna svega i svacega. Beograd inace ima malo spomenika i kud bi stigli ako bi svaka nova generacija rusila spomenike koje je postavljala ona prethodna.
 
Au dedinje pretera ga. Pa onda bi Iracani trebalo da ostave sve zive spomenike Sadamu Huseinu po toj tvojoj logici. Ne znam zasto ne mozes da se okrenes buducnosti a ne proslosti? Voleo bih da mi navedes jednu jedinu zemlju na svetu kome je komunizam doneo nesto dobro? Nemoj govoriti da je u osnovama to dobro uredjenje kad je u praksi svuda ista slika - pustos posle komunizma.
 
MIslim da ovo prerasta u neke politicke rasprave, a Beobuild je za njih nije mesto. Hajde da iskuliramo Borisa Kidrica.
 
ja cu i da kazem nesto o spomenicima....sve do jednog u gradu su u jako losem stanju,ne vezano za ideologiju,licnost,velicinu i znacaj coveka ili ljudi koji su tim spomenikom predstavljeni,primer.pogledajte Budimpestu mrzeli su komuniste ruse itd.ali su sve Lenjine Staljine,simbole kao srp i cekic,petokraka lepo premestili i sve do jednoga spakovali u poseban park koji je danas jedna od turistickih atrakcija budimpeste,to se zove odnos prema istoriji zemlje,ne moraju ti spomenici biti tu da se njima neko divi,mogu da posluze kao opomena vremenu koje ne sme vise da se ponovi,kod nas je svaka vlast cinila da zatre trag prethodnicima,sto je strasno divljacki i primitivno...ponovo primer,dom narodne skupstine,maknuti su grbovi republika SFRJ,prefarbane volte u glavnoj skupstinskoj sali na kojoj su bile oslikane zene u narodnim nosnjama iz svih republika....maknute statue slavenskih kraljeva koje su uradjene od belog Brackog mermera,iste su nedavno vracene,maknuta Titova bista,komunisti su poskidali sve simbole kraljevine po fasadama,a svi znate sta su sve srusili....ni jedni ni drugi nisu pokazali da postuju istoriju zemlje u kojoj zive pa se tako danas gradjani i odnose prema svemu sto nosi naziv spomenik,bilo kulture,bilo ideologije....ja sam za to da se spomenici sacuvaju kako ih je prvobitno umetnik zamislio....nije bitno sta ja ili vi volite u proslosti,bitno je da se sacuva kulturno i spomenicko nasledje....
 
^^ Ово за парк по мени уопште није лоша идеја.

Ево мој предлог је да се он оформи код Куће цвећа, остале симболе у Музеј историје Југославије, па како обично бива клатно на крају стане у средини (до тада је најважније сачувати сав материјал) и онда ће се све ваљда ценити по заслузи а не идеологији.

Хе, ево и у Летонији изгласао парламент да се уклони споменик руским војницима који су ослобађали Талин али председник ставио вето на одлуку.
 
Nesin tekst je odlican, svakako jedan od najboljih. Milance kaze da sam preterao a ja mislim da je preterao onaj koji kaze da je komuniza unistio ovu zemlju. Studirao sam sezdesetih godina i dosta putovao po Jugoslaviji. Kako to da nisam primetio da je zemlja unistena? Da se vratimo spomenicima. Na mestu spomenika Takovskom ustanku treba postaviti veci i monumentaliji spomenik knezu Milosu Obrenovicu. Takodje ulici Kneza Milosa treba vratiti staro ime "Milosa Velikog". Idealno je sto bi spomenik i velicanstvena ulica tvorca srpske drzave bili jedno pored drugog.
 
Milance":vwmgni17 je napisao(la):
Au dedinje pretera ga. Pa onda bi Iracani trebalo da ostave sve zive spomenike Sadamu Huseinu po toj tvojoj logici. Ne znam zasto ne mozes da se okrenes buducnosti a ne proslosti? Voleo bih da mi navedes jednu jedinu zemlju na svetu kome je komunizam doneo nesto dobro? Nemoj govoriti da je u osnovama to dobro uredjenje kad je u praksi svuda ista slika - pustos posle komunizma.
Komunizam je doneo dobro istocnoj Nemackoj!! Tj, bar ocuvanju njene arhitekture! Dok je zapadna Nemacka gradjena katastrofalno posle WWII, u Istocnoj Nemackoj nisu imali dovoljno para da ruse stare zgrade pa su iz sacuvali! Zato je Istocni Berlin danas jedan predivan grad, a zapadni izgleda kao najgori deo Cvijiceve ulice u Beogradu.

Do duse, nas komunizam je bio specifican - vise revolt prema kompletnoj istoriji, nego posvecivanje napretku!

Zao mi je sto se opet vracam na temu, ali Budimpesta, Moskva, Petrograd, Prag su bili komunisticki gradovi pa su svi savrseno ocuvani i neverovatno lepi... Sta li je nas snaslo, pitanje je sad?

Naravno, ovo ne znaci da se spomenici ljudima bilo koga doba trebaju dirati! U Rusiji su jedino skinuti spomenici Staljinu (znamo zbog cega), a sva ostala komunisticka obelezja su ostala! Kina, Vijetna itd. su posebna prica! U Kini, komunistickoj zemlji sto je i dalje svi carski dvorci!! A kod nas su ih rusili! U Rusiji takodje svi carski dvorci i zasticeni su svim mogucim zakonima!

Da li su kod nas sacuvana skinuta obelezja komunizma ili drugih proslih vremena, ili je to sve spaljeno i pretopljeno???

Drugo, KUCU CVECA treba pretvoriti u turisticku atrakciju, sto i jeste!! Pa kada bi se to na pravi nacin reklamiralo, gomile ljudi bi dosle da to obidju. Svaki put kada sam u Beogradu prodjem pored muzeja i uvek izgleda kao kuca duhova... steta!!
 
Neko je spomenuo ideju da se Milanu Mladenovicu podigne spomenik ispred SKCa, i moram da priznam, predlog me je zaista zaintrigirao. Mozda je to zbog toga sto sam veliki fan EKVa, ali muzicar Milanovog kalibra zasluzuje da dobije spomen za sve sto je doprineo srpskoj muzici - zapoceo New Vawe i od reci YU Rock stvorio jedno sasvim drugo znacenje. Sta vise, razmisljam o tome da se pokrene peticija za ovaj projekat. Ima li mojih istomisljenika ovde :D ?
 
Ја сам за, е сад да ли само споменик М. Младеновићу (зашто не и Маги), да ли некакво обележје целог времена или нешто као "hall of fame" тог доба
 
^^^
upravo to. nisam siguran da bi jedna bista ili jos gore ploca sa imenom bio dovoljan znak zahvalnosti za sve sto je on/oni doprineli za nasu kulturu. a siguran sam da bi obicna peticija dovela do jedne male biste.
evo jednog predloga Danilo Bata Stojkovic. mislim da je srbija a pogotovo neko "gradjansko drustvo" duzno da u znak zahvalnosti tom coveku podigne spomeik
 
A ono "seljacko" sta cemo sa njima?Znas ne moze svako da bude vrli gradjanin.Uzgred sta je to EKV dao vise od npr.Pekinske patke?
 
ne nisi me dobro razumeo, prvo necu da govorim o glumi tu je sve jaasno. opste je poznato kakav je bio odnos bate stojkovica prema gradjanskom nacinu zivota. on je predstavljao pravi primer urbanog coveka u vremenu i prostoru u kom je ziveo. svojim primerom dokazivao da je beograd veliki grad, i da ima velike ljude poput njega. ima bar tri razloga za podizanje spomenika bati stojkovicu. profesionalni, politicki ali i taj socioloski

kad kazem gradjanski nacin zivota sigurno ne mislim na "krug dvojke"

da se ogradim, i patka i ekv su meni u 10 domacih bendova.
ako nista drugo desetak albuma vise i naravno rimtutituki. ako nista drugo.
 
Pekinska patka je predvodnik "novog talasa" i pokretac punk-a na ovim prostorima.U svakom slucaju predlog nema podrsku od mene ali ja nisam ni bitan.
 
Ja nalazim da je taj predlog da se digne neki spomenik nasim zasluznim muzicarima proteklog vremena veoma interesantan. Tu bi trebalo da se odredjena komisija pozabavi time koje bi sve licnosti usle u uzi izbor za tako nesto. Ima tu dosta kandidata i verujem da bi trebalo dobro razmisliti ko je sve zasluzan za tako nesto. Sto se mesta tice mozda kod SKC-a ali gde tacno? Ispred onih panoa sa reklamama...
 
Влада":1e3g1sxm je napisao(la):
Ја сам за, е сад да ли само споменик М. Младеновићу (зашто не и Маги), да ли некакво обележје целог времена или нешто као "hall of fame" тог доба
Naravno da bi bilo sjajno napraviti hall of fame svima onima koji doprineli razvoju srpskog roka. Sa druge strane, znajuci kako kod nas stvari funkcionisu, mislim da bi trebalo ici korak po korak, odnosno da se pocne od Milana, pa ako ideja zazivi, da se to prosiri i na sve ostale.

ivanCE":1e3g1sxm je napisao(la):
nisam siguran da bi jedna bista ili jos gore ploca sa imenom bio dovoljan znak zahvalnosti za sve sto je on/oni doprineli za nasu kulturu. a siguran sam da bi obicna peticija dovela do jedne male biste.
Sumnjam da bi to bilo adekvatno. Koliko samo raznih spomen ploca postoji po BGu a koliko nas zna sta na njima pise i kome su posvecene. Spomenik je ipak tu mnogo bolji jer je i vidljiviji, monumentalniji a i lepsi prizor od ploce na zidu :D

Sto se meta tice, mislim da bi prostor izpred SKCa bio pun pogodak, a spomenik bi ga sigurno oplemenio. Mesta ima sasvim dovoljno.

skc1.jpg
skc.jpg


Ne bih hteo da se ovo pretvori u raspravu ko vise voli EKV, ko Pekinsku Patku a ko Disciplinu Kicme. Neka ovo bude akcija konkretno vezana za spomenik Milanu, a uvek ima mesta da se pokrenu inicijative i za druge velike muzicare i glumce ;)
 
Pozdravljam ideju da Milan Mladenović dobije spomenik.
U vezi pisaca, mislim da Borislav Pekić zaslužuje jedan spomenik.
 
Na Kalemegdanu: Novi spomenik Despotu Stefanu Lazarevicu ( umesto onog apstraktnog ) i spomenik Janosu Hunjadiju ( Sibinjanin Janku) ;)
 
Rascian":2go2xpk8 je napisao(la):
Na Kalemegdanu: Novi spomenik Despotu Stefanu Lazarevicu ( umesto onog apstraktnog ) i spomenik Janosu Hunjadiju ( Sibinjanin Janku) ;)
Nisam znao da ima spomenik Despotu Stefanu Lazareviću, gde se nalazi tačno?
 
Mislim da je to onaj modernisticki spomenik u "Gornjem Gradu" negde na sredini ali blize astronomskoj opservatoriji, blizu onih katakombi u centru platoa, moguce je da gresim, ako je tako ispravice neko sigurno.
 
spomenik je u gornjem gradu, duz severnog(?) bedema, desno od opservatorije. evo i slika:
beograd.org.yu/cms/view.php?id=1359

mada licno ne znam zasto veci deo javnosti tako pljuje po ovom spomeniku. po meni je to vrlo uspela kubisticka interpretacija klasicnog ktitorskog portreta iz srpskog srednjovekovnog slikarstva.

inace, kad smo vec kod spomenika, mislim da je pogresno to sto se grad beograd usredsredjuje na monumentalne spomenike. dobar primer je spomenik njegosu na platou kod filozofskog. prava mera za vecinu beogradskih javnih prostora (ukljucujuci i plato) su manji, intimniji spomenici, u prirodnoj velicini ili malo veci. uvek se setim spomenika cercilu i ruzveltu u londonu (freundin.de/imedia/572/2572_xQiPKZNgD50q3L0Dl7nvoy1OKdW3IZeS_CoS2MzXIPg=.jpg) koji ih predstavlja kao pristupacne, ljudske figure, a ne polu-bogove
 
Me ne pljujem po tom spomeniku, ali opet licnost takve vaznosti za ovaj grad bi trebao biti predstavljen u nekom klasicnijem (realisticnijem) izdanju.
A ne znam koji su to tako monumentalni spomenici u Bg-u... u odnosu na ostale evropske prestonice, nasi su vrlo skromni...
 
Није баш споменик али некако ми ова вест припада овде, а и подржавам акцију

http://www.seecult.org/portal/html/...article&sid=20596&mode=thread&order=0&thold=0

PETICIJA ZA ULICU NEBOJSE DJUKELICA
Posted by: seecult.org on Friday, February 23, 2007 - 05:59 AM CET

BEOGRAD, 23. februara (SEEcult.org) - Prijatelji, kolege i postovaoci Nebojse Djukelica (1947-1996), jednog od najuspesnijih selektora Festa, uglednog filmskog i TV kriticara i omiljenog jugoslovenskog TV autora, pokrenuli su inicijativu da jedna ulica u Beogradu dobije njegovo ime, a podrsku potpisima mogu da daju i posetioci 35. Festa, koji veceras pocinje u Sava centru.

Inicijativa je pokrenuta zbog jedinstvenog doprinosa koji je Djukelic dao ovdasnjoj sredini, negujuci nove generacije profesionalaca i omogucujuci afirmaciju mnogih mladjih kolega, medju kojima su Janko Baljak, Dragan Jelicic, Milos Pavlovic, Tanja Peternek, Biljana Srbljanovic, Goran Terzic, Dinko Tucakovic…

Svi oni su medju pokretacima te inicijative, a medju potpisnicima su ministar kulture Srbije Dragan Kojadinovic, direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenovic, direktor Filmskog centra Srbije Djordje Milicevic, direktor Festa Milos Paramentic, selektor Festa Miroljub Vuckovic, urednik “Film+” Ivan Karl i mnogi drugi.

“Pridruzite se i Vi svojim potpisom svakog dana trajanja Festa u press centru ili holu velike dvorane Centra Sava”, porucili su pokretaci te inicijative, prenela je YU FIPRESCI sekcija filmskih kriticara.

Djukelic je bio dugogodisnji urednik filmskog programa RTV Beograd, voditelj i autor “Hronika Festa”, voditelj i autor kultne emisije “Pokretne slike”, jedan od urednika emisije “Moderna vremena” TV Zagreb i autor i voditelj kviza o filmu “Prvih sto godina”.

Bio je i urednik emisija o Jugoslovenskom festivalu trzisnih komunikacija u Portorozu, autor vise emisija o sahu “Svet saha”, kao i pokretac Festovizije, TV programa Festa, koji je pod pritiskom publike postao Treci kanal RTB
 
Nebojša Đukelić je bio sjajan čovek, odličan poznavalc filma. Voleo sam da gledam njegove emisije. Najmanje što zaslužuje je ulicu. Potpisujem.
 
Vrh