Šta je novo?

Spomenici

У паркићу код БАС-а остао је само постамент, биста Анастаса Јовановића је нестала.

Нестале још:
Његош, Булевар уметности
др Јован Стејић, у кругу некадашње Очне болнице, (данас је то Медицина рада Општине Палилула у Џорџа Вашингтона)
Иван Горан Ковачић у истоименој ОШ,
Вељко Дугошевић, ОШ, једна, и друга, бивша ВПШ у Цара Душана
Спомен обележје у кругу фабрике шећера, некадашње, "Димитрије. Туцовић“, палим борцима у штрајку 1907. и у НОБ
НХ Ђорђе Јовановић, Узун Миркова 14
Мирослав Јанковић - Мима у Главној пошти, Таковска 2
М. М. Јарац, аула Анатом. инст. др Суботића
Ђорђе Ђока Ковачевић, Правни факултет Бул кр. Александра 67
Радован Симић Цига, МЗ Р. Симић Цига“, Милорада Умљеновића 18
Фрањо Клуз, МЗ Зелено Брдо, Булевар краља Александра 395
Веселин Маслеша, МЗ „В. Маслеша“
Иво Лола Рибар, вртић Весељко, Железник
ОШ "Влада Обрадовић Камени", Сурчин
Ђорђе Ђока Војводић, Балканска 4
 
Hvala zvezdarka ovo je strasno ,ovo za pravni mislim da je u podrumu raspitacu se gdje je stajala ista takodje za postu mislim da je u podrumu ili u muzeju mozda na politikinom zabavniku znaju vise .Sto se tice secerane tamo dimitrije odoljeva fali jedana tabla to je vjerovatno ta sto je navodis .Ivana goran Kovacic bi isto mogao biti u podrumu kao i mnogi lenjini i ostali nepodobni danas koje je imala svaka instucija
Na tvoj spisak dodaj venizelosa
tablu na teslinom spomeniku
Znas li mozda sta fali u manjezu
Postoji li insttucija koja vodi racuna o spomenicima da li se namjerava vracanje bilo koje recimo Anastasa Jovanovica
 
ZvezdarkaVracaric":2gad0qsr je napisao(la):
relja":2gad0qsr je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric":2gad0qsr je napisao(la):
25tutte.jpg


Ја не видим шта то у самом споменику "асоцира на ММ", сем што се, гледајући га, успут сетимо и да га је она подигла. Ако гледамо по лошим асоцијацијама које нам неки споменик изазива, онда би их било још у овоме граду, али то не значи да их треба рушити. Доста смо рушили, хајде да више градимо.

Ја сам пре зато, да се уз неке споменике само додају опширније "информативне табле" , с неким занимљивим чињеницама.

А потребно би било одавно већ да имамо неки споменик који би сећао на жртве најновијих ратова. (Она метална табла на Савском тргу, ни као почетна идеја, а камоли за каснију реализацију, проширивањем, и сређивањем не ваља по много чему). Ушће, као место, и овај обелиск су добра основа, с вечном ватром, дакако, коју би такође требало вратити.

(Иначе, ја сам та Неда Ковачевић, која пописује споменике у БГД :) )
:vops:


Zvezdarka, nisam za rušenje, nego za očuvanje kroz rekonstrukciju.
Obišao sam spomenik nekoliko puta, i osim grubog i zdepastog (ne-vitkog) betonskog stuba, samom rešenju, nemam šta da zamerim.
Neko bi možda rekao da kada je podignut (posle bombardovanja) nije bilo sredstava za elegantnije rešenje i da spomenik odražava taj trenutak naše istorije (ja mislim da je za privatne potrebe MM i SM je uvek bilo sredstava...).

Meni je oduvek bilo odvratno to što su oni koji su za najkraće vreme najviše unazadili ovu zemlju podigli spomenik žrtvama, time ih prisvajajući i koristeći "svoje". Nisu imali moralno pravo.
За већину споменика, и раније подизаних овде постоје многе пропратне занимљиве приче, и необични контексти, није то случај само с овим.

Naravno. I onda su nam ostale simpatične anegdote, "beogradske priče".
Ali ovde imamo situaciju da ljudi zaista ne doživljavaju spomenik kao "svoj", a očigledno postoji potreba, bolje reći svi osećamo potrebu za obeležavanjem te nesreće i odavanje pošte žrtvama na jedan dostojanstven način. I imamo ovaj spomenik, koji jednostavno "ne radi posao".
Treba mu "nešto", kao osvećenje, da bi postao prihvaćen. I mislim da je divljački rušiti ga, a onda praviti nešto drugo.
Potrebna je neka intervencija, da mu se doda nešto čime će ga rađanstvo prihvatiti kao nešto što je na kraju krajeva, naše, a ne Mirino.
Između ostalog, ja bih obnovio pločnik, postavio klupe, pa možda nekoliko jarbola za državne zastave...
A stub, ovakav kakav je, mi smeta, pa mi baš smeta :)
 
direktor":1c49uq8y je napisao(la):
Hvala zvezdarka ovo je strasno ,ovo za pravni mislim da je u podrumu raspitacu se gdje je stajala ista takodje za postu mislim da je u podrumu ili u muzeju mozda na politikinom zabavniku znaju vise .Sto se tice secerane tamo dimitrije odoljeva fali jedana tabla to je vjerovatno ta sto je navodis .Ivana goran Kovacic bi isto mogao biti u podrumu kao i mnogi lenjini i ostali nepodobni danas koje je imala svaka instucija
Na tvoj spisak dodaj venizelosa
tablu na teslinom spomeniku
Znas li mozda sta fali u manjezu
Postoji li insttucija koja vodi racuna o spomenicima da li se namjerava vracanje bilo koje recimo Anastasa Jovanovica
На Правном сам била, нико од надлежних није знао ништа о тој бисти. У пошти, такође. Исто, и у шећерани, нико нема појма. У ОШ ИГК (школа у нашем комшилуку, мој син ју је похађао), сам била у више наврата, разговарала с директором, педагогом, професорима... И само се један сећа да је биста уништена оних година кад су хтели да школу преименују.

Занимљив је у свему и један други феномен: неке ОШ су преименоване, али је испред школа остала биста онога чији је назив школа имала пре тога. Драгица Правица, Жикица Шпанац, Жарко Зрењанин...

Кад сам ја била у Мањежу (март прошле године), ништа није фалило, били су ту и Шопен и Лист и Јосиф Маринковић и Коста Абрашевић и Радован Драговић и Душан Поповић... И испред ЈДП Рањени борац...
 
Hvala puno zvezdarka svejdeno cu se raspitati kod pojedinih starijih profesora
 
A ja se pito odekle mi je oznata mozda bi umjesto gasa trebalo napraviti na struju od led dioda imitaciju plamena kao u ukraini
 
Mislim da je slicnost sa Juche spomenikom uj Pjongjangu vise nego ocigledna, i nimalo slucajna :(

Simbolika je takodje jasna
 
ZvezdarkaVracaric
+ 1 :)
dobro je da bar neko zna sta nam je pokradeno....

Sta ili ko sprecava to da vecina javnih spomenika budu ujedno i javne cesme ?
Ako nema smetnje zašto se tako nebi i radilo
 
Spomenik u Stavangeru, Norveška

The monument was created by sculptor Fritz Røed from Bryne and was unveiled by king Olav V of Norway in 1983. Three 10 meter tall swords are planted into the rock of a small hill next to the fjord. They commemorate the historic Battle of Hafrsfjord that took place here in the year 872, when King Harald Fairhair gathered all of Norway under one crown.
The largest sword represents the victorious Harald, and the two smaller swords represent the defeated petty kings. The monument also represents peace, since the swords are planted into solid rock, whence they may never be removed.

533743_10151566029608395_1157307221_n.jpg
 
ZvezdarkaVracaric bilo vas je zadovljstvo gledati na RTSu u emiciji sve boje zivota o mostu Miladina Zarica nadam se da ce tabla uskoro biti postavljena [imamo plan nesto smislja ]
 
За капитена се спрема обновљен и осветљен терен
milutinac-spomenik.jpg

Архитекте ЈКП „Погребне услуге” израдиле су Пројекат реконструкције и рестаурације меморијалне целине поред западне трибине стадиона „Партизан” посвећене др Милутину Ивковићу-Милутинцу, капитену фудбалске репрезентације Југославије на првом светском првенству у Монтевидеу. Тиме је почела и завршна фаза акције нашег листа „Вратимо споменик Милутинцу”, коју ово јавно предузеће здушно и конкретно подржава од самог почетка.

Пројекат обнове је израдио архитекта Дејан Анђелковић, у координацији са колегом Георгијем Крстановским. Како је истакнуто на јуче одржаној презентацији, обновљени плато испред постамента биће од две врсте гранитних плоча, димензија педесет пута педесет и десет пута десет центиметара.

– Овакво решење побољшава визуелни утисак, а уски каналићи између плоча омогућиће одвод кишнице и отопљеног снега. Тако ће се обезбедити трајност платоа, јер је управо вода виновник пропадања претходног – објаснио је Анђелковић.

Наспрам постојеће плоче са Милутинчевим именом, која ће бити уздигнута и угланцана, предвиђено је проширење за стуб расвете. На његовом врху ће бити два јака рефлектора, један усмерен ка бисти, други ка спомен-плочи. Ефектну расвету, за коју ће се побринути Управа за енергетику и ЈКП „Јавно осветљење” допуниће амбијенталне светиљке целом висином стуба.

– И сам стуб, висок три метра, конструисао сам специјално за ову меморијалну целину, сличног нема у Београду. Биће то не само светионик, већ и својеврсни обелиск, чиниће да споменик буде уочљив издалека – образложио је архитекта Анђелковић, уз напомену да се при изради пројекта обнове трудио да уважи ранија решења, уз нужне корекције.

Директор „Погребних услуга” Драган Балтовски нагласио је да је једна од најбитнијих промена сам прилаз споменику, а и ивичњаци поред степеница биће делимично обложени.

– Радови почињу после ускршњих празника. Планирамо да све буде окончано до 15. маја, како би све било спремно за постављање бисте коју је израдио вајар др Владимир Јокановић – најавио је Балтовски.

Акција нашег листа „Вратимо споменик Милутинцу” почела је 9. марта, серијом текстова о руинираној и графитима наруженој меморијалној целини из које је украдена биста др Милутина Ивковића. Идеју да се споменик обнови до 24. маја, на седамдесетогодишњицу од када су 1943. окупатори ухапсили и дан касније стрељали овог изузетног спортисту, хуманисту и патриоту, морално и материјално подржали су градска општина Савски венац, вајар др Владимир Јокановић, ЈКП „Погребне услуге, Управа за енергетику, ЈКП „Јавно осветљење”, екипа филма „Монтевидео, Бог те видео, бројни појединци и организације...

----------------------------------------------

Очишћене спомен-плоче

Спомен-плоче испод ложе стадиона „Партизан”, посвећене др Ивковићу и његовом клупском колеги Бошку Петровићу, који је погинуо као добровољац у Шпанском грађанском рату, ових дана очишћене су од графита. После опомене комуналног инспектора општине Савски венац, чишћење је организовала управа стадиона. У радионици ЈКП „Погребне услуге” управо се израђују нове спомен-плоче, јер је угравирани текст избледео, а и саме плоче су напукле.

Д. Ј. С.
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... en.sr.html
 
Очишћене спомен-плоче

Спомен-плоче испод ложе стадиона „Партизан”, посвећене др Ивковићу и његовом клупском колеги Бошку Петровићу, који је погинуо као добровољац у Шпанском грађанском рату, ових дана очишћене су од графита. После опомене комуналног инспектора општине Савски венац, чишћење је организовала управа стадиона. У радионици ЈКП „Погребне услуге” управо се израђују нове спомен-плоче, јер је угравирани текст избледео, а и саме плоче су напукле.

Mi uradili! :gobb:
Samo da napomenem da bista Miltincu ne stoji gore od 2007 godine, a ne od pre par meseci kako se kaže.
 
Moram i da napomenem da "Grobari" redovno pravdaju svoje ime po gradu jer na svakom cosku vidjam zvrtljotine crnim sprejem! Ajde da jedan od njih nekoliko hiljada ume da nacrta nesto ili makar da ume nesto pismeno da ispise nego bi covek pomislio da svi grobari idu u vrtic pa uce da pisu po zidovima...Po celom gradu se mogu videti kako unistavaju grad natpisima tip "Mrzim Zvezdu" kao da nekoga i zanima njihovo misljenje. U naselju Stepe Stepanovic, desetak novih neuseljenih zgrada sa novom fasadom vec su unakazene zvrljotinama. Bitno je da policija redovno juri one koji crtaju zanimljive grafite po zapustenim delovima grada!
 
Ja ne znam zašto si imao priliku da izdvajaš baš Grobare (msm znam, ali). Svi navijači podjednako loše to rade. Ako si sa Banjice znaš da to rade i navijači Rada, svako ko živi u ovom gradu zna koliko to rade navijači večitih, a evo ja iz Zemuna ću da ti kažem da to rade i Taurunum boys-i. A ako baš želiš da pišeš o domišljatosti grafita putokazi prema stadionu u Brazilu su stvarno vrhunac.
 
И у Борчи има споменика и обележја, па је време да свет то сазна :)
 
Kokos":3153f0q0 je napisao(la):
Ja ne znam zašto si imao priliku da izdvajaš baš Grobare (msm znam, ali). Svi navijači podjednako loše to rade. Ako si sa Banjice znaš da to rade i navijači Rada, svako ko živi u ovom gradu zna koliko to rade navijači večitih, a evo ja iz Zemuna ću da ti kažem da to rade i Taurunum boys-i. A ako baš želiš da pišeš o domišljatosti grafita putokazi prema stadionu u Brazilu su stvarno vrhunac.

Njih sam namerno napomenuo zbog toga sto su najgori! Ako pogledas grafite po Banjici videces i mnogo lepe portrete, zanimljive crteze itd. Ako pogledas Marakanu videces dosta velikih "urednih" grafita. Ako pogledas pola grada sa sve stadionom partizana i pa cak i spomenik njihovom nekadasnjem velikanu nigde neces videti ni jedan lep grafit, samo zvrljotine...obrati paznju pa ces me razumeti. A slazem se da SVI oni zvrljaju i unistavaju imovinu, nije bitna navijacka grupa.
 

испред клинике за естетску и реконструктивну хирургију


испред ЈНА стадиона
 
direktor":1dkd7f74 je napisao(la):
За капитена се спрема обновљен и осветљен терен
milutinac-spomenik.jpg

Архитекте ЈКП „Погребне услуге” израдиле су Пројекат реконструкције и рестаурације меморијалне целине поред западне трибине стадиона „Партизан” посвећене др Милутину Ивковићу-Милутинцу, капитену фудбалске репрезентације Југославије на првом светском првенству у Монтевидеу. Тиме је почела и завршна фаза акције нашег листа „Вратимо споменик Милутинцу”, коју ово јавно предузеће здушно и конкретно подржава од самог почетка.

Пројекат обнове је израдио архитекта Дејан Анђелковић, у координацији са колегом Георгијем Крстановским. Како је истакнуто на јуче одржаној презентацији, обновљени плато испред постамента биће од две врсте гранитних плоча, димензија педесет пута педесет и десет пута десет центиметара.

– Овакво решење побољшава визуелни утисак, а уски каналићи између плоча омогућиће одвод кишнице и отопљеног снега. Тако ће се обезбедити трајност платоа, јер је управо вода виновник пропадања претходног – објаснио је Анђелковић.

Наспрам постојеће плоче са Милутинчевим именом, која ће бити уздигнута и угланцана, предвиђено је проширење за стуб расвете. На његовом врху ће бити два јака рефлектора, један усмерен ка бисти, други ка спомен-плочи. Ефектну расвету, за коју ће се побринути Управа за енергетику и ЈКП „Јавно осветљење” допуниће амбијенталне светиљке целом висином стуба.

– И сам стуб, висок три метра, конструисао сам специјално за ову меморијалну целину, сличног нема у Београду. Биће то не само светионик, већ и својеврсни обелиск, чиниће да споменик буде уочљив издалека – образложио је архитекта Анђелковић, уз напомену да се при изради пројекта обнове трудио да уважи ранија решења, уз нужне корекције.

Директор „Погребних услуга” Драган Балтовски нагласио је да је једна од најбитнијих промена сам прилаз споменику, а и ивичњаци поред степеница биће делимично обложени.

– Радови почињу после ускршњих празника. Планирамо да све буде окончано до 15. маја, како би све било спремно за постављање бисте коју је израдио вајар др Владимир Јокановић – најавио је Балтовски.

Акција нашег листа „Вратимо споменик Милутинцу” почела је 9. марта, серијом текстова о руинираној и графитима наруженој меморијалној целини из које је украдена биста др Милутина Ивковића. Идеју да се споменик обнови до 24. маја, на седамдесетогодишњицу од када су 1943. окупатори ухапсили и дан касније стрељали овог изузетног спортисту, хуманисту и патриоту, морално и материјално подржали су градска општина Савски венац, вајар др Владимир Јокановић, ЈКП „Погребне услуге, Управа за енергетику, ЈКП „Јавно осветљење”, екипа филма „Монтевидео, Бог те видео, бројни појединци и организације...

----------------------------------------------

Очишћене спомен-плоче

Спомен-плоче испод ложе стадиона „Партизан”, посвећене др Ивковићу и његовом клупском колеги Бошку Петровићу, који је погинуо као добровољац у Шпанском грађанском рату, ових дана очишћене су од графита. После опомене комуналног инспектора општине Савски венац, чишћење је организовала управа стадиона. У радионици ЈКП „Погребне услуге” управо се израђују нове спомен-плоче, јер је угравирани текст избледео, а и саме плоче су напукле.

Д. Ј. С.
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... en.sr.html


Ovo je ružno i ako već javne institucije daju lovu za revitalizaciju te celine i njen izgled se menja, valjda treba da raspišu konkurs. Baš me sada interesuje i ko će biti izvođač radova.
 
Sta mislite o ovome da li bi mogli napraviti glasanje na BB ja mislim da spomenik netreba staviti pored tesle vec gdje su sad zastave ispred etf mada mislim da bi bila guzva moze neka montaza
rep-pupin.jpg

Spomenik Pupinu pored Tesle
Vuk MIJATOVIĆ | 29. april 2013. 20:38 | Komentara: 0
Akcija Novosti: Spomenik velikom srpskom naučniku na platou ispred ETF. Novac će biti sakupljen na donatorskoj večeri Fondacije Mladena Selaka
MIHAJLO Pupin uskoro će zauzeti svoje mesto - uz bok Nikoli Tesli. Spomenik jednom od najpoznatijih srpskih naučnika u svetu biće podignut na platou ispred Elektrotehničkog fakulteta preko puta spomenika genijalnom izumitelju iz Smiljana.
Uz podršku "Novosti" za ovu ideju godinama se zalaže Srpska akademija nauka i umetnosti, fondacija Mladena Selaka, jednog od najbogatijih Srba u Americi, kao i Obrazovno-istraživačko društvo "Mihajlo Pupin". Grad je, kako nezvanično saznajemo, već dao svoj pristanak i preuzeo na sebe da završi sve procedure neophodne za postavljanje spomenika.

Novac za spomenik velikom naučniku biće sakupljen na donatorskoj večeri koju će organizovati Fondacija Mladena Selaka, a značajan deo sume obezbediće upravo Selak.

- Nadam se da ćemo do kraja godine imati Mihajla Pupina na platou ispred ETF - kaže Milan Božić, predsednik Selakove fondacije koja je osnovana po ugledu na Pupinov fond. - Imamo i idejno rešenje čiji je autor Miroljub Stamenković, profesor Fakulteta primenjenih umetnosti. Stamenković je, između ostalog, autor spomenika Vuku Karadžiću u Brzoj Palanci, Kneginji Milici u Jagodini, Dvoglavog orla na Skuštini grada Beograda i brojnih skulptura koje su postavljene u Meksiku, Grčkoj, Sloveniji...

Božić kaže da je Pupinu, po značaju koji ima za nauku, mesto upravo pored Tesla.


DOBITNIK PULICEROVE NAGRADE
TALENAT Mihajla Pupina nije bio ograničen samo na nauku. Za svoju autobiografiju "Od pašnjaka do naučenjaka" nagrađen je Pulicerovom nagradom. Delovi ove knjige izučavani su u Americi u okviru obavezne lektire. Fondacija Mladena Selaka ponovo će štampati ovu knjigu i čitav tiraž podeliti učenicima škola u Srbiji.

- Mihajlo Pupin je sve ovo vreme pomalo u zapećku, posebno u odnosu na Teslu koji je prava medijska zvezda - objašnjava Božić. - Postavljanjem ovog obeležja to ćemo delimično ispraviti. Pupin ne samo da je bio veliki naučnik, izuzetno poznat i cenjen u Americi, već je bio i najveći borac za srpske interese sa one strane Atlantika. Do danas se nije pojavio niko ko je u Sjedinjenim Američkim Državama učinio više za Srbiju i njenu budućnost. Nikada nije štedeo ni imovinu ni uticaj kada je trebalo pomoći domovini. Kada su ga upozorili da previše rizikuje, bez razmišljanja je odgovorio: "Ako propadne Srbija, neka propadnem i ja".

Aleksandra Ninković Tašić, potpredsednik Obrazovno-istraživačkog društva "Mihajlo Pupin", kaže da je podizanje spomenika minimum zahvalnosti i poštovanja koje zaslužuje ovaj veliki čovek.

- Pupin je svojom naukom zadužio čitav svet, a svojim političkim delovanjem i dobročinstvom srpsko društvo - kaže Aleksandra Ninković. - Obrazovno-istraživačko društvo umrežilo je u zajedničkom naporu mnoge institucije koje nose Pupinovo ime, mnoge tehničke škole i fakultete u Srbiji koji žele da mladima u našoj zemlji upravo Mihajlo Pupin bude uzor. Podizanje spomenika je jedna od važnih tačaka i zato smo uložili mnogo napora da se to uradi na pravi način i na pravom mestu.

Pored postavljanja spomenika, ponovo je zaživela i ideja o otvaranju muzeja posvećenog delu čuvenog naučnika. Srpska akademija nauka i umetnosti još 2010. godine uputila je Vladi Srbije predlog da se osnuje takav muzej. U tom predlogu piše da je Pupin bio jedan od pet najvećih profesora elektrotehnike svih vremena i da je pripadao vrhu društvene elite SAD, a ipak do kraja života ostao veran tradiciji svog naroda.
Čuveni naučnik, rođen 1854. godine u Idvoru, najpoznatiji je po otkriću Pupinovih kalemova koji su omogućili prenošenje telefonskog signala na veliku udaljenost. Potpisao je najmanje 24 patenta koji su bili značajni za razvoj telefonije, telegrafije, elektrotehnike i rendgenologije. Lista njegovih zasluga prevazilazi okvire nauke. Veliki politički uticaj i naučni ugled koji je stekao u Sjedinjenim Državama iskoristio je da lobira za povoljnije razgraničenje posle Prvog svetskog rata za tek formiranu Kraljevinu SHS. Američkog predsednika Vudroa Vilsona uspeo je da ubedi da ne prizna, po tadašnju državu nepovoljan, Londonski ugovor između saveznika i Italije. Bio je i veliki dobrotvor. Osnivao je fondove za pomoć učenicima u staroj Srbiji i Makedoniji, pomagao đake u Idvoru, dodeljivao nagrade poljoprivrednicima a pri Narodno-istorijsko-umetničkom muzeju u Beogradu osnovao je zadužbinu iz čijih fondova su kupovana umetnička dela. Pomagao je okupljanje dobrovoljaca 1914. godine, u Americi je ličnim sredstvima garantovao isporuke hrane Srbiji i osnovao jednu od najstarijih iseljeničkih organizacija.
PRIJATELjSTVO I SUKOB SA TESLOM

ODNOS dvojice najpoznatijih američkih Srba - Nikole Tesle i Mihajla Pupina - bio je daleko od harmoničnog. Iako u početku prijatelji, brzo su se sukobili i razišli. Njihovi karakteri bili su nespojivi. Tesla je bio ekscentrik i asketa, Pupin omiljen u društvu, vešt u politici i spretan sa finansijama. Na samrtnoj postelji Pupin je ipak poželeo da još jednom vidi Teslu. "Kako si, moj stari dobri prijatelju?", obratio mu se Tesla 30 godina od njihovog prethodnog susreta. Pupin je na to samo zaplakao. Još neko vreme ostali su u razgovoru čiji sadržaj Tesla nikada nije otkrio. Bilo je to 1935. godine.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... ored-Tesle
 
не треба Пупин да буде поред Тесле, већ са друге стране платоа испред зграде
 
Vrh