Šta je novo?

Spomenici

Evo jedne "nestale skulpture"

privatne fotografije od pre rata, Kalemegdan, mesto kgde se nalaze grobnice narodnih heroja

zenakojamisli1.jpg


zenakojamisli2.jpg


Kadar iz filma "Besmrtna mladost" iz 1948, skultupa se nalazi 30-tak metara dalje

besmrtnamladost1.jpg


a danas se nalazi....?
 
Dopada mi se ova žena koja misli na brdu za razmišljanje :) Baš se pitam gde li je sada?
 
Još jedan spomenik kojeg danas više nema: Helkul u Topčideru

2w6tesg.jpg


2qdmuis.jpg


6408fontana-herkul-topcider-1934.gif


Fotografije potiču sa SSC-a i PZ-a...a i tamo svaka od njih ima svoju intimnu priču...
 
Konkurs za spomenik Milutinu Milankoviću na javnoj debati
Povodom izbora idejnog rešenja javnog konkursa Skupštine grada i Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica za postavljanje spomen-obeležja Milutinu Milankoviću, u ponedeljak, 4. marta, u 18 sati biće održana otvorena stručna debata u vezi pristiglih radova.
Na debati na kojoj će biti reči o pobedničkom rešenju i ostalim radovima govoriće članovi Konkursne komisije za postavljanje spomen-obeležja Milutinu Milankoviću, članovi ULUS-a i ULUPUDS-a, kao i predstavnici strukovnih udruženja iz oblasti kojima se bavio Milutin Milanković.
Na javnu debatu pozvani su i učesnici konkursa za postavljanje spomenika Milutinu Milankoviću. Rasprava će se održati u prostorijama Udruženja "Milutin Milanković" u Ulilci Maršala Birjuzova 53 (ulaz iz Pop Lukine 16).
Izvor: Blic
 
A kad danas prošetaš pakom kod Miloševog konaka, kao da mu nedostaje neko centralno mesto, zar ne?
 
Spomenik obešima na Terazijama, ali onaj na Novom groblju.
Duže vreme me je interesovalo gde se nalazi i kao izgleda (čak sam proćitao da su te bandere sačuvane). Pre više godina spomenici su, dok se preuređivo taj deo groblja, ukradeni i isečeni. Policija ih je vrlo brzo pronašla, ali Google nije mogao da mi da odgovor šta je posle bilo sa njima.
Bilo mi je blago ečeno neukusno da odem i da "istražujem" po Novom groblju. Kad god sam išao, pokušao sam da ih bar uočim... sasvim slučajno sam naišao na ovu fotografiju

http://www.forum-srbija.com/viewtopic.p ... 1#p1523401
318648-novo-groblje-poznati-080213-ras-foto-petar-markovic-19.JPG


Spomenik predstavlja bandere na koje su obešena petorica Beograđana nasred Terazija, avgusta 1941. godine
Foto: Petar Marković

Nalazi se na 44°48'29.06"N 20°29'14.88"E u "Aleji streljanih rodoljuba"
(nemam sad vremena da tražim kako se postavlja link za Google Earth i Bing Maps)
 
A da herkul nije zavrsio u zooloskom vrtu ili je ona figura slicna njemu ,Nabavio sam knjigu cesme i fontane beograda iz 1986 pa kad se vrnem u bg za par dana postaviti neke zanimljive detalje , a onda uvatiti nekog da je skenira i stavi na forum
 
Tesla Nikola dok je imao tablu sa imenom sramota za zavod za upropastavanje spomenika
spomenikteslaispredetfa.jpg
 
Da li je ovo cesma ili spomenik ili nesto trece
dsc08159.jpg
 
Taj ,, NLO ,, je fenomenalno rešenje za gradsku česmu po parkovima ima tri zone sa vodom
-za odrasle
-za decu
-za kućne ljubimce

Ovaj grad jako malo ima ,, funkcionalno primenljive,, spomenike u obliku česme
a mnoge frekventne tačke u gradu prosto vape za takvim rešenjima
pa čak po svojoj prirodi gde bi morale da postoje jednostavno nema ih zbog ne zainteresovanosti i ne brige nadležnih
 

Nove javne česme na četiri lokacije u gradu

Predviđene lokacije su u Ulici Živka Davidovića (staza koja vodi ka Domu zdravlja "Zvezdara"), ulicama Rudo i Nikole Grujovića (ispred MZ "Veliki Mokri Lug"), kao i u parkiću ispod OŠ "Josif Pančić"
Na četiri lokacije na teritoriji Zvezdare i Čukarice, već početkom aprila, biće postavljene nove česme.


Kako kažu u Upravi za vode Sekretarijata za komunalne i stambene poslove, predviđene lokacije su u Ulici Živka Davidovića (staza koja vodi ka Domu zdravlja “Zvezdara”), ulicama Rudo i Nikole Grujovića (ispred MZ “Veliki Mokri Lug”), kao i u parkiću ispod OŠ “Josif Pančić”. Sve česme koje se postavljaju imaju izgled prvonagrađenih rešenja na konkursu grada i JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija”, koji je realizovan prošlog leta.

Održavanje javnih česama i fontana prešlo je u nadležnost “Vodovoda” 1. januara 2006. godine. Tada su u programu za održavanje bile 52 česme i 22 fontane, a danas se u ovom sistemu nalazi 120 česama i 37 fontana.

- Nažalost, javne česme i fontane često su na meti vandala. Fontane često ‘osvanu’ išarane sprejovima, lome se i kradu slavine, rešetke, mlaznice, reflektori i osvetljenje objekata, mlaznice i slavine budu ispunjene grančicama i kompletno zapušene, lome se ploče i kamen česama, fontana i pripadajućih platoa. Neretko se u fontane baca đubre, a u više navrata je ubacivan deterdžent, posle čega je potrebno kompletno zameniti pumpe i hidrauličke instalacije – kaže direktorka Uprave za vode Sekretarijata za komunalne i stambene poslove Jovana Antić.

Tokom 2012. godine u sistem održavanja uvršteno je 11 novih česama i pet novih fontana. Svih 11 česama na Novom Beogradu i Čukarici postavilo je JKP “BVK”, a novoizgrađene fontane su: “Miljakovački izvor”, replika Terazijske česme, fontana na platou – Omladinskom trgu kod zemunske pijace, fontana kod bolnice “Dragiša Mišović” i fontana u Takovskoj, ispred zgrade JP PTT Saobraćaja Srbija.

M. S. / Beonfo
http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/60 ... je-u-gradu
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=697276

Društvo | četvrtak 21.03.2013 | 11:13
Vlada traži memorijal žrtvama NATO
Izvor: Politika

Beograd -- Državni sekretar Negovan Stanković kaže da se razmatra mogućnost da se uredi godinama zapušteni spomenik žrtvama rata 1999. godine na beogradskom Ušću.
Bombardovanje toplane u Beogradu (Foto: Tanjug, Arhiva)
Bombardovanje toplane u Beogradu (Foto: Tanjug, Arhiva)

"Video sam u kakvom je stanju spomenik, predstavnici opštine Novi Beograd upoznali su me sa dokumentacijom koja postoji u vezi sa ovim spomen-obeležjem. Neke odluke postoje, ali spomenik praktično treba da se legalizuje", objašnjava on.

On kaže da Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike otvoreno za razgovore o temi budućeg centralnog memorijala posvećenog žrtvama rata 1999. godine. Svestan je, kako navodi "Politika", da spomeniku mnogi daju političku konotaciju, jer je postavljen 2000, u vreme kada je Slobodan Milošević bio predsednik SRJ, ali ističe da, kada je reč o odavanju počasti žrtvama, politiku treba ostaviti po strani.

Takođe, postoji ideja čija će realizacija možda biti i teža od pitanja centralnog memorijala, a to je popis žrtava rata iz 1999. godine, posle čega bi njihova imena bila upisana i na budućem centralnom memorijalu.

Podsetimo, u nedelju, 24. marta, biće obeležen Dan sećanja na stradale u NATO bombardovanju. Predstavnici Vlade Srbije će u nedelju u 12 sati položiti vence i sveće na Spomenik deci stradaloj u NATO bombardovanju u Tašmajdanskom parku u Beogradu.


Dobra prilika da se razmotri taj spomenik i da se nešto učini sa njim kako više ne bi asocirao na Miru Marković.

Neko moje mišljenje je da sam taj grubi betonski stub spomenika treba zameniti elegantnijim, a sačuvati kamene table sa stihovima, kao i naravno "plamen".
Plato, šetalište i staze prosto vape za rekonstrukcijom.
Kada se prođe parkom ulice "Ušće" do spomenika, vidi se da je nekada izgledao fenomenalno i da je, kao mnogo što šta, propao zbog nebrige.
 
25tutte.jpg


Ја не видим шта то у самом споменику "асоцира на ММ", сем што се, гледајући га, успут сетимо и да га је она подигла. Ако гледамо по лошим асоцијацијама које нам неки споменик изазива, онда би их било још у овоме граду, али то не значи да их треба рушити. Доста смо рушили, хајде да више градимо.

Ја сам пре зато, да се уз неке споменике само додају опширније "информативне табле" , с неким занимљивим чињеницама.

А потребно би било одавно већ да имамо неки споменик који би сећао на жртве најновијих ратова. (Она метална табла на Савском тргу, ни као почетна идеја, а камоли за каснију реализацију, проширивањем, и сређивањем не ваља по много чему). Ушће, као место, и овај обелиск су добра основа, с вечном ватром, дакако, коју би такође требало вратити.

(Иначе, ја сам та Неда Ковачевић, која пописује споменике у БГД :) )
:vops:
 
direktor":3v34r0xm je napisao(la):
O jednom veoma interesantnom spomeniku koji je samo par mjeseci stajao na svom mjestu postoji nada da se ponovo postavi
2a6484j.jpg

Inace gospodja Neda Kovacevic popisuje spomenike pogotovo ove iscezle sa ulica naseg grada
Што се тиче овог споменика "Помирење", шансе да опет изиђе на неку јавну површину су заправо 50% - 50%.
Неки су за, а неки мисле како још увек није време.
 
Mislim da je jedan spomenik nisam zapamtio ime falilo je bronzano poprsje a sad fali i mermerno postolje u manjezu vucko da li se ti sjecas o kome se radi kad sam ti reko da fali partizan ,kasnije kad sam isao da uslikam isti kao da je i postament odnesen ,falin i venizelsov spomenik u istoimenoj ulici u parkicu ispred stare hercegovine
 
ZvezdarkaVracaric":1f5nog5v je napisao(la):
25tutte.jpg


Ја не видим шта то у самом споменику "асоцира на ММ", сем што се, гледајући га, успут сетимо и да га је она подигла. Ако гледамо по лошим асоцијацијама које нам неки споменик изазива, онда би их било још у овоме граду, али то не значи да их треба рушити. Доста смо рушили, хајде да више градимо.

Ја сам пре зато, да се уз неке споменике само додају опширније "информативне табле" , с неким занимљивим чињеницама.

А потребно би било одавно већ да имамо неки споменик који би сећао на жртве најновијих ратова. (Она метална табла на Савском тргу, ни као почетна идеја, а камоли за каснију реализацију, проширивањем, и сређивањем не ваља по много чему). Ушће, као место, и овај обелиск су добра основа, с вечном ватром, дакако, коју би такође требало вратити.

(Иначе, ја сам та Неда Ковачевић, која пописује споменике у БГД :) )
:vops:


Zvezdarka, nisam za rušenje, nego za očuvanje kroz rekonstrukciju.
Obišao sam spomenik nekoliko puta, i osim grubog i zdepastog (ne-vitkog) betonskog stuba, samom rešenju, nemam šta da zamerim.
Neko bi možda rekao da kada je podignut (posle bombardovanja) nije bilo sredstava za elegantnije rešenje i da spomenik odražava taj trenutak naše istorije (ja mislim da je za privatne potrebe MM i SM je uvek bilo sredstava...).

Meni je oduvek bilo odvratno to što su oni koji su za najkraće vreme najviše unazadili ovu zemlju podigli spomenik žrtvama, time ih prisvajajući i koristeći "svoje". Nisu imali moralno pravo.
 
BTW - Zvezdarka - da li Vi nešto znate o skulpturi iz JDP-a, da li je to ista ova sa Kalemegdana i šta joj se na kraju zaista dogodilo?
 
relja":3qghijaz je napisao(la):
BTW - Zvezdarka - da li Vi nešto znate o skulpturi iz JDP-a, da li je to ista ova sa Kalemegdana i šta joj se na kraju zaista dogodilo?
По мојим сазнањима, то је иста, а шта се догодило с њом, не зна се тачно.

Карактеристично је да се тако за много штошта код нас из прошлости не зна, и кад човек крене у истраживање много пута не може добити податке, или постоје више верзија, чак и кад се ради о неким ближим временима, за које имамо и живе сведоке.
 
relja":1eyvvnib je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric":1eyvvnib je napisao(la):
25tutte.jpg


Ја не видим шта то у самом споменику "асоцира на ММ", сем што се, гледајући га, успут сетимо и да га је она подигла. Ако гледамо по лошим асоцијацијама које нам неки споменик изазива, онда би их било још у овоме граду, али то не значи да их треба рушити. Доста смо рушили, хајде да више градимо.

Ја сам пре зато, да се уз неке споменике само додају опширније "информативне табле" , с неким занимљивим чињеницама.

А потребно би било одавно већ да имамо неки споменик који би сећао на жртве најновијих ратова. (Она метална табла на Савском тргу, ни као почетна идеја, а камоли за каснију реализацију, проширивањем, и сређивањем не ваља по много чему). Ушће, као место, и овај обелиск су добра основа, с вечном ватром, дакако, коју би такође требало вратити.

(Иначе, ја сам та Неда Ковачевић, која пописује споменике у БГД :) )
:vops:


Zvezdarka, nisam za rušenje, nego za očuvanje kroz rekonstrukciju.
Obišao sam spomenik nekoliko puta, i osim grubog i zdepastog (ne-vitkog) betonskog stuba, samom rešenju, nemam šta da zamerim.
Neko bi možda rekao da kada je podignut (posle bombardovanja) nije bilo sredstava za elegantnije rešenje i da spomenik odražava taj trenutak naše istorije (ja mislim da je za privatne potrebe MM i SM je uvek bilo sredstava...).

Meni je oduvek bilo odvratno to što su oni koji su za najkraće vreme najviše unazadili ovu zemlju podigli spomenik žrtvama, time ih prisvajajući i koristeći "svoje". Nisu imali moralno pravo.
За већину споменика, и раније подизаних овде постоје многе пропратне занимљиве приче, и необични контексти, није то случај само с овим.
 
Vrh